Lékař a prozaik MUDr. Václav Gruber líčí důvěrně známé lékařské prostředí často i ve svých knihách.

Lékař spisovatel

Profesí rehabilitační a praktický lékař se zabývá žánrově různorodou prózou. Píše romány z medicínské sféry s vážnou tématikou (Zastřelte toho chromého koně (2012), Druhý dech chromého koně (2012)), humoristické práce (Malý tygr ve vlastní šťávě (2012)), romány pro ženy (Z tebe peklo ráj (2016), Hlavně ať ti udělá dítě (2019)).

Vydal také krimithriller z podnikatelského prostředí Domino (2019) nebo antiutopický román Žena.exe (2015) ze světa, kde je medicína zakázaná a léčit lidi je trestný čin.

Bezprostřední příčina smrti

V letošním roce je to 35 let, kdy nyní sedmašedesátiletému autorovi vyšla první kniha „Bezprostřední příčina smrti“ (1985), ale systematicky se začal věnovat literární činnosti až v posledních deseti letech. V pořadí již devatenáctou knihou je napínavý thriller „Poslední zhasne“.

Hlavní aktéři, chirurg Adam a kriminalistka Sabina se při vyšetřování teroristického útoku dostali na stopu vedoucí ke skupině mocných, která chce podporou nelegální migrace a teroru vyvolat chaos a převzít moc v Církvi i na Kontinentu. Po řadě dobrodružných střetů se hrdinové příběhu dostávají přes Afriku do Jižní Ameriky, kde děj vrcholí v bývalém hlavním městě říše Inků Cuzcu.

Dvěstěpadesátistránkový román, aktuálně vydaný v třebíčském Nakladatelství Akcent, je vyprávěním o cestě, víře, lásce, migraci a zejména o naději.

EVA HUBATOVÁ