Pražská Divadelní Tříska se letos koná už podvacáté. Za dobu konání vystřídala několik míst (Činoherní klub, Divadlo Komedie, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana), aby se na několik posledních ročníků usídlila v divadle DISK na pražské DAMU.

Nejlepší soubory, které se na přehlídce představí budou mít šanci na účinkování na národní přehlídce činoherního divadla Piknik Volyně, a dokonce na vrcholné přehlídce amatérského divadla Jiráskův Hronov. „V prostorách akademie v Karlově ulici budou moci diváci vidět nejen pohádku, ale také Hru Petra Kolečka Buchty a Bohyně v podání Divadla Radar/Načerno nebo třeba hru Společenstvo vlastníků Jiřího Havelky, kterou znají diváci čerstvě z filmového zpracování. Jevištní podobu přiveze na naši přehlídku Divadelní Sekce Praha,“ vysvětluje ředitel přehlídky a vedoucí pořádajícího Divadla (bez záruky) Praha David Slížek. Toho znají mnozí novináři jako svého kolegu, šéfredaktora serveru Lupa.cz.

Přehlídky se zúčastní 10 souborů. Po představeních následují otevřené rozborové semináře vedené kvalitní odbornou porotou, která je složena z odborníků – profesionálních divadelníků (a zároveň znalců kontextu amatérského divadla). Porota na závěr vyhlásí nominace a doporučení na národní přehlídky. Odbornou garanci nad přehlídkou má NIPOS ARTAMA.

Mezi lektory tentokrát zasednou scénografka a režisérka Kateřina Baranowská, dramaturgyně Českého rozhlasu Zuzana Vojtíšková a divadelní režisér Adam Doležal. „Odborná porota může inscenace nominovat nebo doporučit do programu celostátních přehlídek Divadelní Piknik Volyně 2019 nebo Popelka Rakovník 2019. Odtud pak vede cesta na slavný Jiráskův Hronov“ říká Slížek.

MARKÉTA NOVÁKOVÁ