Právě zde se totiž přes celý den konala speciální akce pod až éterickým názvem Vánoční kulturní tržiště. Setkání zástupců zejména pražské divadelní scény se zvídavými účastníky sice proběhlo bez kulis tradičního vánočního stromku, zato však s pořádnou dávkou nabízené kultury, a to hned na dvou scénách.

Jednak v ústředním velkém sále a dále na hlavní chodbě a v dalších prostorách knihovny. Zde totiž stály vedle sebe stánky nikoliv s vánočním zbožím, ale s lákavými nabídkami zúčastněných pražských divadel a dalších přítomných kulturních institucí.

V hlavním sále probíhala zejména divadelní „koštovačka“ dle nabídnutého programu, ze kterého jsem vybral několik vystupujících aktérů. Přímo na pódiu ještě před polednem nicméně nechyběl ani sám pan ředitel Jakub Rozehnal, který prezentoval Hvězdárnu a planetárium hl. m. Prahy. Mimo jiné ukázal, jak se dělá kometa ze suchého ledu a show s tekutým dusíkem, což pobavilo a potěšilo hlavně přítomné děti, ale nutno dodat, že i dospělé.

Lucie Mecová z Městských divadel pražských pod názvem Divadlo zblízka poutavě prezentovala doprovodné programy této instituce. V zápětí ji ale vystřídaly čtyři skvěle hrající dámy ze smyčcového kvarteta coby reprezentantky Symfonického orchestru hl. m. Prahy. Rej dotazů od diváků poté sršel přímým směrem k Tomáši Töpferovi, známému herci a zároveň řediteli Divadla Na Vinohradech.

Skvělou ukázku z muzikálů předvedli mladí herci z Hudebního divadla Karlín. Zahanbit se ovšem nenechali ani pánové Spejbl a Hurvínek ze stejnojmenného divadla. Zkrátka v centrální pražské knihovně bylo pěkně živo, za což patří upřímný dík skvělým účinkujícím a zkrátka všem, kteří se o celou akci zasloužili.

Pavel Kyselák