ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Česká obchodní inspekce publikuje seznam rizikových e-shopů na odkazu: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/. To že web, přes který chcete nakupovat, není na tom seznamu, nemusí znamenat, že je bezpečný. Potenciálně rizikové jsou e-shopy, na jejichž stránkách nejsou uvedeny údaje jako název firmy, adresa, IČ, kontaktní mail, telefon a dodací lhůta pro zboží. Pokud je web registrován v národní doméně CZ, tak lze zjistit, kdo a kdy si web zaregistroval ze stránek www.nic.cz.

Nejen pokud vám vůbec nepřijde objednané zboží, ale i z jakéhokoliv důvodu můžete od smlouvy (objednávky) uzavřené pomocí internetu odstoupit dle občanského zákoníku a současně požádat o vrácení kupní ceny. Kvalitní vzor pro odstoupení a vrácení peněz najdete na https://www.dtest.cz/clanek-3283/odstoupeni-od-kupni-smlouvy-uzavrene-pres-internet-ci-po-telefonu . Dalším krokem po odstoupení od smlouvy a žádosti o vrácení peněz je podání podnětu k šetření u České obchodní inspekce. Pokud se nepodaří mimosoudní řešení sporu prostřednictvím České obchodní inspekce je možné řešení sporu prostřednictvím občanskoprávní žaloby u soudu.

Byl jsem sám podveden při nákupu 3 ochranných roušek na e-shopu, který je sice registrován v doméně CZ, ale až po platbě kartou jsem zjistil, že platím na účet britské společnosti, která roušky

nedodala. Kupní smlouvu jsem musel vypovědět a podal jsem podnět k šetření České obchodní inspekci.

ROMAN NĚMEC