Jeden z našich hlavních programů „Povídej“ dnes přináší radost seniorům a dětem ze 115 skupin, tzn. 115 domovů a klubů seniorů a 115 škol a školek. V Praze program sdílí 52 skupin, v regionech 63, přičemž na začátku roku to bylo v Praze 45 a v regionech 28 skupin. V programu „Přečti“ je aktuálně 105 dobrovolníků, čtecích babiček a dědečků. A z toho máme opravdu velkou radost.

Dnes a denně vidíme, že naše práce přináší nejen lásku a potěšení, ale je také smysluplná. Právě děti a senioři se doplňují a obohacují nejvíce. Je to moudrost, rozvaha, nadhled a předávání životem nabytých zkušeností, které nám přináší stáří a naopak živost, nevinnost a hravost, kterou nás nabíjí mládí. Od pradávna se tyto kvality doplňovaly, bohužel v dnešním zrychleném světě hojnosti se tento jev pomalu vytrácí. Generace žijí odděleně a společně tráví mnohem méně času.

Výuka dětí na půdě českého velvyslanectví v Londýně.
Pražští dobrovolní záchranáři učili první pomoc v Anglii

A tak jsme tu my, Mezi námi. Snažíme se opět přiblížit životem dané přirozenosti, vrátit stáří jeho důležitost a životu harmonii. A věříme, že se nám to daří. Při pravidelném setkávání našich dětí, babiček a dědečků vznikají nová přátelství a úžasná atmosféra. Všichni se těší z projeveného zájmu, lásky, tolerance a respektu. A děti se učí, že není jen bílá, ale i černá. Učí se pomíjivosti a zmíněnému koloběhu života.

Chcete se stát dobrovolníkem?

A teď tu máme a můžeme si společně užít Babí léto! A proč je Babí léto „Babí“? Možností je více. Jednou z nich je, že během tohoto období lze často pozorovat volně se vznášející pavučinky drobných pavoučků, které lidem v minulosti připomínaly šedé „babské“ vlasy. Další varianta může pocházet z faktu, že je chladnější počasí než v létě, jakési „zestárlé“ léto, které už není v nejlepší kondici. Anebo je název podle Plejád, lidově „Baby“, otevřených hvězdokup v souhvězdí Býka, které jsou vidět na obloze právě v tomto období. Tak, či tak, název je to krásný a původ poetický☺

Větráky u prodejny Albert na Invalidovně.
Větráky prodejny Albert na Invalidovně zlobí lidi v okolí

Je nádherný slunný den, sedím na verandě, píšu tento článek a nad rukama se mi vznáší pavučinka. S láskou vzpomínám na babičku a dědečka a přála bych si, aby každý měl možnost mít ty své, laskavé a moudré, kteří je provedou životem. O co radostnější by svět byl.

Pokud byste se rádi stali naším dobrovolníkem, čtecí babičkou, či dědečkem, nebo byste do našich programů rádi zapojili mateřskou školku, domov či klub seniorů, kontaktujte nás prosím mailem info@mezi-nami.cz, nebo telefonicky 736 234 078, 734 186 570. Více informací o naší činnosti najdete na webových stránkách www.mezi-nami.cz.

HANA ŠMÍDOVÁ, čtenář - reportér

Čtenář reportér: Ochotníci v Nučicích pořádají festival
Ochotníci v Nučicích pořádají festival