Napříč okrese vede spousta krásných cest, kam se můžete vydat na procházku, na kole, či si jenom zaběhat. My se tentokrát vydáme z Berouna přes zříceniny, lomy až na překrásný hrad Karlštejn. Celá trasa bude mít zhruba 25 kilometrů a povede převážně terénem.

Naše trasa směřuje z Berouna k bývalému lomu Alkazar. Cestou však můžeme obdivovat výhled na Tetín, pokud to dovolí povětrnostní podmínky; blíž se bohužel ke zřícenině hradu nedostaneme, protože se nachází na opačném břehu Berouny. Východní část hradu však byla zničena, zbývá tak pouze branská věž a fragmenty zdiva mladšího palácového křídla. Oficiální zdroje udávají, že zbytek hradu padl k zemi v 19. století právě při těžbě vápence.

Po chvilce šlapání do pedálů dorazíme do zmiňovaného lomu s názvem Alkazar. Původně se mu však říkalo Hostim I. V současné době v něm již těžba neprobíhá, dříve se v něm těžil vápenec. Lom se nachází před soutokem s potokem Kačákem, který nalezneme severně od obce Srbsko. Lom je volně přístupný, je možné se podívat i do některých z deseti různě velkých jeskyní. Za zmínku jistě stojí fakt, že v šedesátých letech byly některé štoly částečně využité jako úložiště radioaktivního odpadu a po naplnění byly zabetonovány.

Na cestě z lomu nepokračujeme rovně, nýbrž odbočíme doleva a pojedeme vedle vodního toku Loděnice. Projedeme obcí Hostim a po čase dorazíme až do obce Svatý Jan pod Skalou. Tam navštívíme Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele. Tam je hrob chorvatského poustevníka Ivana, tomu se někdy v 10. století na tomto místě zjevil sv. Jan Křtitel. Budeme moci navštívit jeho jeskyni v tomto kostele.

Předposlední zastávkou je bývalý lom

Naší předposlední zastávkou je bývalý lom Velká Amerika. Kdo by neznal toto místo? Vždyť se mu přezdívá Český Grand Canyon po vzoru svého amerického a o něco většího bratříčka. Jde o bývalý vápencový lom a je největším ze skupiny tamějších lomů. Ve východní nezatopené části návštěvníci vytváří obrazce či sochy a nápisy z kamenů; proto se říká této oblasti Obrazárna. Pro filmové nadšence bude zajímavé zjištění, že se zde točilo několik českých filmů: Cesta na jihozápad, Malá mořská víla, ale i koňská opera Limonádový Joe. Je však třeba myslet na to, že lom je přizpůsobován turistickému zájmu; přímo do lomu a na nezabezpečená místa není dovolen, stejně jako přistupování k jeho okrajům. Došlo zde i k řadě úrazů. Rozhodně je nutné respektovat zákazoé tabule a zábrany.

Následně nás čeká delší, byť poměrně scénická vyjížďka přes Sedlec, Bubovice a Mořinu, kde můžeme obdivovat krásnou berounskou krajinu. Na konci naší cesty bude však hrad Karlštejn. Symbol české státnosti není třeba dvakrát představovat. Jde o národní kulturní památku, kam míří každoročně nespočetně turistů. Hrad Karlštejn byl založený kolem roku 1348 coby sídlo římského císaře a českého krále Karla IV. Následně fungoval hrad jako klenotnice pro uschování římských korunovačních klenotů.

Zde naše zhruba pětadvacetikilometrové putování po Berounsku končí. Pokud nám vyhládlo, můžeme načerpat energii v některé z místních restaurací. A potom najít cestu na kole přes Srbsko zpět do Berouna, nebo se třeba dopravit zpět do města hromadnou dopravou.

GPS souřadnice


Beroun - 49°57′50.07″ N, 14°4′19.42″ E

Lom Alkazar - 49°57′39″ N, 14°7′46″ E

Tetín - 49°57′0.1″ N, 14°6′23.27″ E

Svatý Jan pod Skalou - 49°58′8.36″ N, 14°7′59.62″ E

Lom Velká Amerika - 49°57′34″ N, 14°11′55″ E

Sedlec - 49°58'41.849" N, 14°8'7.203" E

Bubovice - 49°58′11.06″ N, 14°9′59.61″ E

Mořina - 49°57′10.5″ N, 14°12′31.31″ E

Hrad Karlštejn - 49°56′20.82″ N, 14°11′17.84″ E