Pátek 9. září

Superorganism v Lucerna Music baru
KDY: Pátek od 19
KDE: Lucerna Music bar, Vodičkova 36, Praha 1
ZA KOLIK: 540 Kč

Indiepopová kapela Superorganism přijede do Lucerna Music Baru v rámci velkého turné k novému albu World Wide Pop. Když byly v roce 2017 nahrány první skladby seskupení Superorganism, reakce veřejnosti byly nadšené. Estetika skupiny byla ohromující, směs psychedelického indie popu a jiskřivá funky elektronika v písni Something For Your M.I.N.D. nadchla i Franka Oceana, který ji pustil na svém rádiu Blonde. Objevily se spekulace, kdože se to za jménem Superorganism vlastně skrývá – je to konceptuálně-popový projekt starší rockové kapely nebo virtuálního avatara pro nějakou známou celebritu? Někteří online skeptici se dokonce ptali, jestli vokalistka Orono, japonská zpěvačka a skladatelka, která se s dalšími členy kapely spojila přes internet při imatrikulaci na střední škole v Nové Anglii, dokonce vůbec existuje.

Farmářské trhy na Andělu
KDY: Pátek 8-20
KDE: Pěší zóna Anděl, Praha 5
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Oblíbené farmářské trhy na pěší zóně Anděl se konají pravidelně každý pátek. "Naším cílem je nabídnout široké veřejnosti prostor k nákupu farmářských a především lokálních produktů a výpěstků. V nabídce najdete nejen kvalitní a výběrovou zeleninu, maso, sýry a mléčné výrobky, ale i ovoce plné chuti. Právě tak i lokální doprovodný sortiment, jako jsou květiny, pečivo, marmelády, bylinky, koření, vajíčka, med a podobně. Samozřejmě nebudou chybět ani sezónní produkty," zvou pořadatelé.

Kafest black metal party
KDY: Pátek od 19
KDE: Klub Modrá Vopice, roh ulic Spojovací a K Žižkovu, Praha 9
ZA KOLIK: 300 Kč

Páteční večer bude v legendárním klubu Modrá Vopice patřit black metalu. Nejprve vystoupí dvojice českých kapel Oči vlka a Zmyrna, poté němečtí Valosta Varjoon a Total Hate, pro obě tyto kapely jde o jejich českou premiéru!

Rumové kino: Dead snow - Rudý vs. mrtvý
KDY: Pátek od 18.30
KDE: Kino Balt, Karolíny Světlé 325/31, Praha 1
ZA KOLIK: 389 Kč

"Tento druh zážitku je pro ty nejotrlejší diváky. Chystáme promítání těch nejhorších filmů, které jsme na portálu CSFD, FDP a IMDB našli. V průběhu promítání pro vás zajistíme degustaci 4 rumů, které vám vylepší zážitek z filmového pekla. Pokud alkohol nepijete, nebojte, máme pro vás nealkoholický rum Vassa Zero," říkají lidé z kina. V pátek večer na vás čeká druhý díl hororové komedie Dead Snow.

Sobota 10. září

Next Picture: Lordi
KDY: Sobota od 19
KDE: Švandovo divadlo na Smíchově, Štefánikova 57, Praha 5
ZA KOLIK: Od 450 Kč

Salonní, konverzační komedie ve slovenštině. Tři rozpustilí lordi hrají mezi sebou hru, ve které si rozdělují dámy. Za sexuální úspěchy či neúspěchy s nimi, si nadělují červené a černé body. Až jednoho dne, jeden z lordů poruší pravidla hry…

Festival malých pivovarů
KDY: Sobota 8-20
KDE: Vítězné náměstí, Praha 6
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Kromě "stálých" účastníků, kteří se účastní tohoto festivalu pravidelně, se můžete těšit také na několik novinek. Jmenovitě letos poprvé ochutnáte například Měšťanský pivovar v Poličce, Pivovar Matuška, či Pivovar Albrecht z Frýdlantu! A spousta dalšího…

Podzimní den českého medu
KDY: Sobota 8-14
KDE: Kubáňské náměstí, Praha 10
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Oslava českého medu a všelijakých výrobků z něho. Med, medovina, medová kosmetika, svíčky ze včelího vosku a další. Podíváte se do makety včelína, dozvíte se zajímavosti o vzniku medu a ze života včel.

Metalový Kafest č. 5
KDY: Sobota od 13
KDE: Klub Modrá Vopice, roh ulic Spojovací a K Žižkovu, Praha 9
ZA KOLIK: 450 Kč

Je tu pátý ročník thrashmetalové akce Kafest. Postupně zahrají kapely Comander, Destroy, Sixth Dimension, Death In Your Yard, Taskforce Toxicator, 1000 Bombs, V.A.R., Exorcizphobia, Crippled Fox, Grindpad, Bajonet, Horrible Creatures a Deviance.

Street food na náplavce
KDY: Sobota 10-18
KDE: Hořejší nábřeží, Praha 5
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Přijďte si užít letní den do společnosti dobrého jídla na pražský hot spot. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce bude také pikantní pljeskavica, pálivé dobroty bohaté na chilli a dokonce i hmyz. Potrpí si váš zmlsaný jazýček spíše na sladkosti? Pak vám chutě budou dělat třeba dozlatova usmažené koblížky, křehké vafle, lehké makronky, ledové nanuky nebo pestrá paleta sladkého pečiva a dezertů.

Pevnost Vyšehrad
KDY: Sobota 10-18
KDE: Vyšehrad, Praha 2
ZA KOLIK:
 Od 150 Kč, dospělí 250 Kč, rodinné vstupné 600 Kč

Den plný zážitků pro celou rodinu, při kterém vyšehradské parky, hradby, podzemí, brány i další prostory ožijí různými historickými epochami. Vyšehrad jako jedno z nejslavnějších historických míst v zemi se vyvíjel po staletí, která utvářela celé české dějiny. Celodenní akce Pevnost Vyšehrad zábavnou formou seznámí širokou veřejnost s historií této památky od středověku po 20. století.

Letňanský sportovní festival
KDY: Sobota od 13
KDE: Letňanský lesopark, Praha 18

Akce je ideální pro rodiče s dětmi. Všichni se mohou těšit na bohatý program plný nejen sportovních zážitků, ale i různých vystoupení, ukázek netradičních sportů a zajímavých workshopů či soutěží, bez kterých se neobejde žádný sportovní den. Food zóna letos i se sladkými novinkami a vůní a chutí vybrané kávy. Pikniková a relaxační zóna s lehátky opět nabídne možnost odpočinku všem unaveným sportovcům.

Ladronka fest
KDY: Sobota 11-21
KDE: Park Ladronka, Praha 6
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Festival volného času a zábavy! "Letos se můžete těšit na kapely, workshopy, adrenalin, exhibice, soutěže, přehlídky, tanec, sportovní aktivity a umění. Každý si zde najde, to co ho baví a opět si užijeme kouzlo našeho festivalu," vzkazují pořadatelé.

Trojské vinobraní
KDY: Sobota 11-20
KDE: Trojský zámek, Praha 7
ZA KOLIK: 100 Kč

Již 24. ročník tradiční vinařské slavnosti. Čeká vás spousta lahodného vína i zábavy.

Neděle 11. září

Cyrano z Bergeracu
KDY: Neděle od 19
KDE: Švandovo divadlo, Štefánikova 57, Praha 5
ZA KOLIK: Od 350 Kč

Příběh jednoho z nejznámějších milostných trojúhelníků uvádí Švandovo divadlo v novém přebásnění Martina Crimpa jako jedno z prvních divadel od jeho světové premiéry v londýnském Playhouse Theatre. Adaptace oceňovaného britského dramatika zachovává veškeré motivy původního díla Edmonda Rostanda, ale zbavuje je romantického ornamentu. Opouští alexandrín a k současnému divákovi promlouvá vášnivou poezií dnešní doby a přechází od rapu, přes volný verš až k jazykovému minimalismu.

PesFest 2022
KDY: Neděle 11-17
KDE: Centrální park Pankrác, Praha 4
ZA KOLIK: Vstup zdarma

"Před více jak deseti lety vznikla myšlenka uspořádat festival, který by byl oslavou našich psích kamarádů, jejich vděčnosti a oddanosti, ale hlavně radosti, kterou nám do života přináší. Letos bude již 9. ročník našeho festivalu a byť se snažíme každý rok připravit pro vás něco nového, s uspokojením na duši zjišťuji, že stejně nejvíce zábavy je každý rok u soutěží chytání buřtu nebo piškotu. A o tom má ten náš život být. O radosti, pohodě, přátelství. Náš festival má ale ještě další poslání, a to pomáhat. Díky charitativní sbírce pomáháme týraným a opuštěným psům a snažíme se jim pomocí prezentace útulků najít jejich nové rodiny," zve Lucie Michková, zakladatelka akce.

Tango na Střeše
KDY: Neděle od 16
KDE: Střecha Lucerny, Štěpánská 61, Praha 1
ZA KOLIK: 150 Kč

Všem milovníkům argentinského tanga pozor! Neděle bude opět patřit tanci. Střecha Lucerny bude tradičně otevřena od 16. hodiny. V 17:30 proběhne lekce, kde si tango můžete vyzkoušet nebo získat novou inspiraci do vašeho tance od zkušených lektorů Caminito.Cz a po jejím skončení od 18:30 se již bude tančit za doprovodu DJ Anastasie.

Vícedenní akce

Výstava Martin Salajka: Mimikry
KDY: 
Denně do 2. října
KDE: Villa Pellé, Pelléova 10, Praha 6
ZA KOLIK: 90-120 Kč

Název zatím nejobsáhlejší výstavy jednoho z nejvýraznější expresivních malířů své generace Martina Salajky (1981) je zároveň i jejím hlavním tématem. Absolvent ateliéru malby Michaela Rittsteina na pražské akademii se ve svém vizuálním přemýšlení zaměřuje na některé aspekty současného života, jež jsou svou podstatou proměnlivé, matoucí a tím i obecně neuchopitelné. Nejčastěji přitom vychází z osobní mytologie. V jeho obrazech se stejně tak objevují ryby a chameleoni, jako městské přeludy potulující se labyrintem nočních ulic. Vždy se ovšem jedná o spíš tušené přízraky či stíny než skutečná těla, které se rozplývají stejně tak nečekaně jako se objevily. Skryté jsou i jejich významy, takže je možné vnímat jednotlivá zobrazení symbolicky. Obsahová nedefinovatelnost se odráží i ve formální stránce, která se prostírá mezi realitou a abstrahující vizí. Stejnou dynamiku chce vyjádřit i kombinovaný expoziční přístup, který vedle sebe staví prvky tradiční prezentace, uzavřené tematické instalace a kabinetu kuriozit.

Dyzajn market Babí léto
KDY: Sobota a neděle 10-18
KDE: Výstaviště, Praha 7
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Jde o pravidelný, výběrový trh autorské tvorby, kde potkáte 200+ lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských mágů. Můžete prohlížet i nakupovat originální šperky, oblečení, doplňky, kabelky, batohy, porcelán, dekorace, hračky nebo papírenské zboží. Taky si můžete přijít pochutnat na výběrové kávě, sladkých i slaných dobrotách, drincích i pořádných jídlech pro masožrouty i vegany. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Ukrajiny.

Svět medúz plný novinek pro děti i rodiče
KDY: Denně 9-21
KDE: OC Arkády Pankrác, Na Pankráci 86, Praha 4
ZA KOLIK: Od 170 Kč, dospělí 260 Kč

Svět Medúz vznikl jako zcela unikátní světový projekt, kde se pod jednou střechou prolíná ohromující život medúz s audiovizuálnímí efekty. Na prostoru přes 700 metrů čtverečních najdete 38 akvárií, ve kterých je k vidění přes 30 druhů medúz. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit také na videomaping a unikátní atrakce.

Nomad beer festival
KDY: Pátek 14-22 a sobota 10-22
KDE: Pražská tržnice, Bubenské nábřeží, Praha 7
ZA KOLIK: Vstup zdarma, podmínkou degustace je nákup skleněného džbánku (70-100 Kč)

Více než 20 tzv. létajících pivovarů či pivovarů, které byly létající, ale již přistály, degustace výhradně ze skla, s pivem se snoubící gastronomie a k tomu spousta skvělé muziky. Také o tom bude II. ročník dvoudenního festivalu.

Muzeum fantastických iluzí
KDY: Denně 9-19 (poslední vstup v 18)
KDE: Muzeum fantastických iluzí, Vodičkova 31, Praha 1
ZA KOLIK: Od 179 Kč

Vítejte v magickém světě optických iluzí! Muzeum fantastických iluzí Pavla Kožíška má u návštěvníků obrovský úspěch a nyní je nově dvakrát větší a xkrát zábavnější! Staňte se součástí strhující expozice fantastických optických klamů a velkoformátových trikových obrazů. Vydejte se za jedinečným zážitkem do toho nejzábavnějšího českého muzea, kde si navíc ještě pořídíte parádní a legrační fotky a videa!

Egypt: Dar Nilu na Chvalském zámku
KDY: Od 27. srpna do 20. listopadu, denně 9-18
KDE: Chvalský zámek, Na Chvalské tvrzi 857, Praha 9
ZA KOLIK: 40-70 Kč

Výstava s názvem Egypt – dar Nilu představí velkorysý náhled do jedné z největších starověkých civilizací, která rozkvétala před 5000 lety na březích afrického veletoku. Její autor slovenský cestovatel a sběratel Ján Hertlík nashromáždil během posledních dvaceti let obdivuhodnou sbírku replik historických předmětů s egyptskou tematikou, které následně uměleckými technikami upravil do podoby originálů. Expozice představí repliky bust panovníků, sochy vládců i bohů. Nebudou chybět nástěnné malby či pohřební nádoby. Na výstavě potkáte také nejkrásnější ženu starověku – Nefertiti a seznámíte se s poklady z Tutanchamonovy hrobky. Výstava provede všemi historickými obdobími starověkého Egypta – od času sjednocení Horního a Dolního Egypta, přes stavbu pyramid, období největšího rozkvětu v Nové říši až po Ptolemaiovské období.

Sklípkani se vrací do zoo
KDY: Denně 9-21 do konce září
KDE: Zoo Praha, U Trojského zámku 120/3, Praha 7
ZA KOLIK: V rámci běžné vstupenky do zoo

Zoo Praha zve na výstavu sklípkanů. Přes čtyři desítky druhů včetně toho vůbec největšího spatří návštěvníci v Galerii Gočárovy domy. Můžete se těšit nejen na barevné či silně jedovaté sklípkany, alei na velmi vzácné zástupce těchto členovců. Patrně nejatraktivnějším živým exponátem letoška bude samice sklípkana největšího (Theraphosa blondi) příznačně zvaná „Blondie“, jejíž druh je rovněž patrně největším pavoukem na světě.

Dny Prahy 11
KDY: Pátek a sobota 13-20
KDE: Park u Chodovské tvrze, Praha 11
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Oblíbený festival v okolí Chodovské tvrze nabídne kromě skvělé muziky a jídla také bohatý program pro děti: workshopy, pohádky, soutěže nebo přehlídku složek integrovaného záchranného systému. Na dvou hudebních scénách se představí například Tonya Graves, Mat Long Trio nebo skupiny YoYo Band, Buty nebo Olympic…

Vinohradské vinobraní
KDY: Pátek a sobota 10-21
KDE: Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 2

Tradičně druhý zářijový víkend je na Jiřáku Vinohradském vinobraní, tentokrát ročník číslo 26. Čeká vás ochutnávka vín z České republiky a Slovenska, pochutiny, hudba i zábava.

Autokino Strahov
KDY: Po celý víkend od 20.30
KDE: Zátopkova, Praha 6
ZA KOLIK: 350 Kč za automobil, 120 Kč venkovní sezení

Pátek: Top Gun: Maverick (akční, USA)

Sobota: Jan Žižka (historický, ČR)

Neděle: Princezna rebelka (animovaný, Francie)