Hodnota českého oběživa, tedy bankovek a mincí, od vzniku koruny na začátku roku 1993 vzrostla z původních zhruba 40 miliard na současných 700 miliard. V březnu loňského roku přitom v bankovkách a mincích obíhalo ještě skoro o 50 miliard víc. „Důvodů letošního poklesu hodnoty oběživa je víc. Můžeme jmenovat vysoké úrokové sazby, ekonomickou situaci nebo rostoucí využívání bezhotovostních forem placení,“ vysvětluje mluvčí České národní banky Petra Vlčková.

Zatímco vysoké úrokové sazby podle ní motivují lidi k ukládání volné hotovosti na bankovní účty, a proto klesá hodnota fyzických peněz v oběhu, v období klesající ekonomiky hotovost zpravidla stagnuje. Při krizích lidé naopak hotovost chtějí mít u sebe. To se projevilo nejen v roce 2008 při finanční krizi, nárůst množství hotovosti v oběhu zaznamenala Česká národní banka i se začátkem koronavirové pandemie a zatím rekordní množství oběživa bylo mezi Čechy v březnu loňského roku, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Proč někteří obchodníci neberou karty. Důvodem jsou i poplatky:

Před třiceti lety tvořilo české oběživo 9 typů mincí a 8 typů bankovek, dnes máme o tři mince a dvě bankovky méně. Platnost desetihaléřů a dvacetihaléřů skončila před dvaceti lety, o padesátníky přišla česká měna na konci srpna 2008. Od stejného dne u nás nezaplatíme ani dvacetikorunovou bankovkou s portrétem Přemysla Otakara I., v roce 2011 šla do důchodu také padesátikorunová bankovka se svatou Anežkou Českou.

Důvodem stažení haléřových mincí z oběhu bylo to, že postupně přestaly plnit funkci oběživa, u bankovek hrála roli nižší trvanlivost oproti mincím.

Vliv bankomatů

V posledních letech dochází i k proměně podílu jednotlivých hodnot bankovek na českém oběživu. Zatímco před dvaceti lety tvořily dvoutisícovky necelých 6 procent bankovek v oběhu, loni byla dvoutisícovka už každá třetí a aktuálně podle Vlčkové tvoří už 53 procent bankovek. Důvodem je rostoucí množství peněz, které se dostává do oběhu pomocí bankomatů.

„Jelikož obchodní banky stále jako nejvyšší hodnotu vydávanou svými bankomaty používají nominál dva tisíce korun, větší výběry hotovosti z bankomatů jsou kryty především touto hodnotou,“ vysvětluje Vlčková. Tím, že klesá počet poboček bank s pokladní službou a lidé jsou více odkázáni právě na bankomaty, klesá i podíl bankovek pětitisícových.

Devízová rezerva? Různé měny i zlato 

Ještě začátkem 20. století byla československá koruna, stejně jako ostatní měny, kryta zlatem. To už dnes neplatí, přesto mívají centrální banky zlato ve svém vlastnictví často dodnes, a to jako součást svých devizových rezerv. Ty slouží bance k provádění měnové politiky, k devizovým intervencím nebo podpoře finanční stability českého bankovního systému.

Devizové rezervy mají banky v různých měnách a také ve zlatě. 

Jak je to s platbou kartou i s platbou v hotovosti? 

Ke konci září 2023 byla asi polovina devizových rezerv České národní banky v eurech, necelá třetina v dolarech a na zlato připadalo jen asi procento, i když právě zlato v posledních měsících v devizových rezervách značně posiluje. Zatímco začátkem roku měla centrální banka v rámci rezerv necelých 12 tun zlata, koncem září už to byl víc než dvojnásobek.