Je to celkem drsná statistika, ve které se dozajista projevuje vliv koronaviru na vysokou úmrtnost v loňském roce. Tuzemské obce ztratily podle informativního přehledu z evidence obyvatelstva za poslední rok přinejmenším 3743 obyvatel.

Minusová čísla hlásí především největší sídla. Obyvatelé ubyli jak Praze, tak bez výjimky všem šestadvaceti velkým statutárním městům. Celkem – včetně metropole – přišla o více než čtyři tisíce trvale bydlících občanů České republiky.

V absolutním počtu si nejvíce „odepsala“ Ostrava, následovaná Prahou a Libercem. „Lidé se na Ostravsko desetiletí stěhovali za prací, ale po restrukturalizaci ekonomiky je tak u části populace přirozený trend opačný,“ lakonicky konstatuje Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu. „Vedle migrace to způsobuje také demografický vývoj, více lidí umírá, než se rodí,“ doplnila.

Městysy lepší měst

I sídla se statutem „normálního“ města hlásila k 1. lednu meziročně pokles celkového počtu obyvatel. Lidé ubyli ve 369 z nich, nárůst zaznamenalo 191 a ve 21 zůstal počet obyvatel neměnný.

Lépe se daří městysům. Těm jako celku za poslední rok obyvatelé přibyli. Konkrétně 116 z nich hlásí nárůst počtu obyvatel, 94 jejich úbytek a 18 zůstalo na loňských číslech.

Na vesnicích to žije

Nejlepší situace panuje na vesnicích. Ty hlásí celkový meziroční nárůst počtu obyvatel skoro o pět tisíc.

Daří se především těm, které jsou v blízké vzdálenosti od velkých měst – stěhují se tam mladé rodiny, které přivádějí na svět potomky. Nejvyšší nárůst obyvatel v absolutním počtu hlásí středočeská obec Chýně (+88 lidí), která leží nedaleko Prahy. V procentuálním nárůstu zase vítězí Tišnovská Nová Ves z okresu Brno-venkov (+13,8 %).

Covid = moc mrtvých

V posledních letech obyvatelé podle evidence obyvatelstva přibývali v celé republice, to se ale loni zlomilo i kvůli koronavirové pandemii.

Definitivní pokles počtu obyvatel v obcích bude ještě vyšší než na začátku článku zmíněných minus 3743 lidí. Toto číslo bylo platné na začátku února, kdy Deník téma zpracovával. Ministerstvo vnitra ale data dál aktualizuje, rozdíl už narostl na téměř 14 tisíc. Definitivní čísla po zaevidování všech zemřelých budou zřejmě ještě vyšší.