Od pondělí lidé budou moci opět svobodně cestovat mezi okresy. Skončí také zákaz nočního vyházení a rozvolní se i další opatření.

Situace umožní setkávat se ve větším počtu, a to v deseti lidech uvnitř budov a dokonce ve dvaceti venku. Část dětí se vrátí do škol a školek, otevřou se i některé obchody či služby a venkovní prostory zoologických zahrad.

Deník u této příležitosti zanalyzoval, jak se projevil březnový lockdown ve více než sedmi desítkách okresů Česka, a kde se covidová čísla zlepšila nejvýrazněji. Výsledek?

Z nejhorších nejlepší

Ve všech okresech je aktuálně situace lepší, než při startu celorepublikové uzávěry na začátku března. V mnoha z nich klesly počty nakažených o desítky procent.

Nejlepší situace v poměru nakažených za předchozích sedm dní k počtu obyvatel panuje v těch regionech, kde byla čísla v polovině února naopak zdaleka nejhorší. Tedy na Chebsku, Sokolovsku a Trutnovsku. Ostatně k uzávěře těchto okresů došlo ještě dva týdny před celorepublikovým lockdownem.

Odklad pro Zlínsko?

Naopak relativně nejpomaleji ustupuje koronavirová epidemie na Zlínsku. Počet nakažených za předchozích sedm dní na sto tisíc obyvatel se jak před okresní uzávěrou, tak i v posledních dnech, pohyboval stále kolem čtyř set. Průměr republiky přitom aktuálně činí 265 nakažených na sto tisíc lidí.

Odcházející ministr zdravotnictví Jan Blatný proto doporučil, aby se rozvolnění v celém Zlínském kraji odložilo o týden, tedy k 19. dubnu. Jeho doporučení se týká například otevření obchodů s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistíren, prádelen, farmářských trhů nebo zoologických zahrad.

O návrhu rozhodne Zlínský kraj spolu s hygieniky během dneška. Důležité budou údaje o vlivu Velikonoc na epidemickou situaci v regionu.

Okresy na rozcestí

Ministerstvo zdravotnictví včera zvažovalo případný odklad rozvolnění i ve dvou okresech na severu Čech. Z dat, která zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky, vyplývá, že se mohlo jednat o Děčín, Most či Českou Lípu.

I v těchto okresech se počet nakažených za poslední týden pohyboval kolem čtyř set na sto tisíc lidí.