Používali dokonalé padělky

„Zadrželi jsme dva pachatele, třicet a třicet dva let, z nichž jeden byl už za trestnou činnost v této oblasti trestán,“ řekl Deníku komisař Vladimír Veselý, vedoucí odboru kriminální služby Prahy 1. Oba zadržení muži kradli automobily zejména značky Volkswagen typu van a caravan především v Itálii, Francii a Německu. U pachatelů byly nalezeny dokonalé padělky německých dokumentů, které si vyplnili na každé ukradené auto. U nás je deklarovali jako dovoz a na jejich základě je přihlásili v České republice, čímž je fakticky zlegalizovali. Navíc přeráželi identifikační čísla, takže bylo velmi obtížné odhalit, že se jedná o kradený vůz. „Můžeme zcela jistě prokázat jejich podílnictví, za které jim hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi,“ sdělil Veselý.

„Pokračujeme v kompletaci důkazů, která by je usvědčila i z krádeže, což by jim pobyt za mřížemi mohlo prodloužit až o dvanáct let,“ dodal komisař. Automobily nabízeli v inzertních časopisech typu Annonce za velmi příznivou cenu kolem půl milionu za jedno auto deklarované jako rok staré. „Pachatele jsme identifikovali snadno, neboť oba zatčení zájemcům automobily osobně předávali a ti je bez problémů poznali,“ řekl Veselý. Kriminalisté předpokládají, že zloději jsou součástí širší skupiny zlodějů aut, která dováží kradená auta ze západoevropských zemí, zde je popsaným způsobem legalizuje a prodává zájemcům. Počet zadržených vozů tedy pravděpodobně není konečný. Je možné, že řada majitelů zmiňovaných vozů, kteří si je koupili na inzerát v dobré víře, že se jedná o legálně dovezené ojeté auto ze zahraničí, ve skutečnosti používá kradené vozidlo.

Kriminalisté doufají, že jim podaří objevit další podvedené majitele, s jejichž pomocí celou síť rozkryjí. „Jedná se o trestnou činnost, kde je velmi náročné získávání důkazního materiálu proti pachatelům,“ vysvětluje Veselý.