Za smrt své přítelkyně teď bude 11 a půl roku ve vězení pykat Slovák Pavol Fuka. Pražský vrchní soud mu včera s konečnou platností potvrdil lednový verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Nešťastná událost se přihodila téměř na chlup přesně před rokem – 19. března 2007. Pavol Fuka se onoho večera rozhodl, že se svou přítelkyní a zároveň bývalou manželkou Martou Pastorovou navštíví svého bratrance Františka. Vzali s sebou dvě krabicová vína a odebrali se do Sadové ulice v Jablonci nad Nisou, kde příbuzný bydlel.

Setkání probíhalo vcelku normálně, klábosilo se a pilo se. Jak ale alkoholu v krabicích ubývalo a v krvi návštěvníků přibývalo, začala atmosféra houstnout. Dvojice se začala, jak už bylo v jejich soužití zvykem, kvůli nějaké malichernosti škorpit.

Marto, prober se!

A nezůstalo jenom u křiku. Rozlícená žena popadla keramický hrnek a mrštila jím po svém druhovi. Ten si překvapeně sedl na židli naproti ní a kusem toaletního papíru si setřel krev, která mu z utržené rány začala téci. Poté náhle popadl největší nůž, který ležel vedle na peřiňáku, a bodl jím Martu ze strany do hrudníku.

Fukův bratranec, když viděl, co se stalo, vyběhl za spolubydlící do vedlejšího pokoje pro telefon. Když se pak sousedka přišla na místo tragédie podívat, viděla prý mrtvou opřenou o zeď a Fuku, jak s ní třese a křičí: „Marto, prober se!“ Spolu s ním se pak snažila nebožačku přivést k životu, leč marně.

„Odvrátit smrt poškozené nebylo možné ani při včasné lékařské pomoci,“ konstatoval znalec z oboru soudního lékařství. Čepel nože, dlouhá dvacet centimetrů, pronikla ženinou levou plící, osrdečníkem a chlopní aorty a způsobila masivní krvácení.

Oba byli v době vraždy opilí, Fuka byl podle znalců ve stavu těžké opilosti. Podle psychologů a psychiatrů trpí nejen závislostí na alkoholu, ale také smíšenou poruchou osobnosti. „Ta je u něj trvalá, medicínsky neovlivnitelná,“ uvádí se ve znaleckém posudku. Jeho agresivní chování provázelo celý jeho 32 let trvající vztah k Pastorové, ona se k němu i přes bití vždy vrátila.

Fuka za podobné kousky už před soudem dříve stál za to, že před dvěma lety ženě vyhrožoval, že ji zabije. Dostal tehdy tenkrát podmínku, ta ho ovšem zjevně moc nenapravila. „Kdybych ji chtěl zabít, už bych ji zabil dávno,“ pobrekával včera Fuka před soudem. Nebyl téměř schopen slova, a tak soudce jeho písemné odvolání přečetl sám. „Měl jsem ji nejradši na celém světě,“ stálo v něm mimo jiné.

O své prapodivné lásce bude teď moci dlouhé roky přemýšlet za mřížemi věznice s ostrahou.

JIŘINA ZÁVODSKÁ