Bral šperky

i polévku Čtyřiačtyřicetiletý muž prokazatelně od února loňského roku vykrádal příbytky svých bližních. Začátky jeho zlodějské kariéry byly skrovné. První zdokumentovaný lup odnesl z domku v Horních Počernicích, kde vykopl dveře a odnesl si odsud vysavač, celková škoda nepřesáhla šest tisíc. Další krádeže pokračovaly v intervalu vždy několika týdnů. Scénář byl stále týž. Vykopnuté nebo vysazené dveře, rozbitá okna – nejoblíbenější způsoby vniknutí do domů. Bral vše, co se dalo snadno odnést. Elektroniku, mobily, doklady, když se mu líbilo oblečení nebo boty, bral vděčně i ty.

Jak se říká, kdo si počká, ten se dočká. Když šel krást po deváté, čekala ho už pěkná kořist. „Pachatel se vloupal do domu v Újezdě nad Lesy, kde rozbil okno do ložnice a vnikl dovnitř. Majitelce odcizil starožitnosti a umělecké předměty v hodnotě přes sto tisíc korun,“ řekl Deníku kriminalista Martin Beránek. Vyčíslená škoda na poničených stavebních součástech a zařízení domácnosti byla dalších sto šedesát tisíc.

Následující tři „fušky“ zdaleka nepřinesly tak bohatou žeň, jako ta újezdská. Třináctá vloupačka nejspíš překvapila i samotného pachatele. Letos v březnu vnikl sklepním okénkem do sklepa domu v Čakovicích. Dům pečlivě prohledal a údivem mu přecházel zrak. „Muž si odnesl velké množství šperků, starožitností, pamětních mincí a dalších uměleckých předmětů v hodnotě přes osm set tisíc,“ vyjmenoval součásti zlodějovy kořisti Beránek. „To mu nestačilo, přibral ještě polobotky, kabelku a ze sklepa tašku polévek v prášku,“ dodal detektiv.

„Pachatel vůbec nedával pozor, nechal na místě činu daktylky a další stopy. Bylo jen otázkou času, kdy ho dopadneme,“ vyprávěl Martin Beránek. Koncem května bylo policejním komisařem zahájeno trestní stíhání čtyřiačtyřicetiletého pachatele pro trestné činy krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci, zatím je podezřelý muž stíhaný na svobodě.