Tomu se stala osudnou videopůjčovna na Letenském náměstí. Tusice osmadvacetiletý muž nepřepadl, zato policisté v minulých dnech přepadli jeho. Vyčíhali si podezřelého chlapíka zrovna v okamžiku, kdy se v prodejně zřejmě inspiroval k dalším rádoby akčním loupežným výpravám za penězi.

Měl zálibu v akčních filmech

V pobočce Komerční banky na Pohořelci nevládla 7. prosince loňského roku zrovna dobrá nálada, přepadl ji ozbrojený maskovaný muž se samopalem UZI v ruce. Obsluha přepážky tak lupičovi musela vydat momentální hotovost. Dvě stě tisíc korun to bylo. Pro lupiče možný důvod k oslavám, pro poškozenou peněžní instituci důvod k vyhlášení poplachu.

Peníze každopádně zmizely i s podezřelým mužem, pro kriminalisty z Bartolomějské nesměla zmizet jediná upotřebitelná stopa. Pátrání se tak rozjelo na plné obrátky a čas začal lupičovi odměřovat střet se spravedlností, který jednoho dne musel přijít. „Vyhodnotili jsme možné varianty o identitě a výskytu ozbrojeného muže až do konkrétní podoby. Byla to sice náročná a rozsáhlá práce, ale vedla ke kýženému výsledku,“ informoval kriminalista Miroslav Hyhlík, který měl případ na starosti.

Cenná informace

V tomto krátkém sdělení však zkušený kriminalista neprozradil, jak se takovému lupiči vlastně pověsit na paty. „Máme své osvědčené metody, jak se k informacím o pohybu podezřelých osob dostat. Konkrétní samozřejmě nebudu, avšak pohyb námi hledaného ozbrojeného muže byl monitorován i jinými osobami, které se dovedou v podsvětí skvěle pohybovat,“ vysvětloval známý policista.

Právě jedna z informací byla natolik cenná, že kriminalisté Miroslav Hyhlík a Jiří Brych se rozhodli k rychlému zákroku. Místo, kde se zadržení odehrálo, byla právě videopůjčovna na Letenském náměstí. „Zadržený muž měl zálibu ve sledování akčních filmů, a když jsme si pro něho přišli, zrovna se jimi probíral. Neměl šanci na jakýkoliv odpor,“ doplnil Miroslav Hyhlík. Překvapený pachatel nyní zpytuje svědomí ve vazební cele a za několik ozbrojených loupeží muhrozí až osm let vězení.