Majitel fingoval podpisy řidičů

Jak si udělat z pojišťovny sponzora, na to přišel jistý pražský autodopravce. Stačilo mu, aby na fakturách za opravy vozidel, které pak k úhradě předkládal pojišťovně, uváděl jména svých řidičů. Někteří z nich ale vůbec netušili, že nějakou opravu vůbec měli. A když ano, nebyla takového rozsahu, která by sloužila jako důvod k pojistné události. „Určitou dobu autodopravci tyto triky procházely. Dokonce někteří řidiči netušili, že by smlouvu o škodě způsobenou zaměstnavateli někdy podepsali,“ řekl Deníku Ladislav Siebert, kriminalista z pražské „desítky“. Majitel spediční firmy zašel až do krajnosti – fingoval i podpisy některých řidičů. Pojišťovna zatím regulérně platila.

„Pak nastal rychlý obrat, protože autodopravce udělal vážnou chybu. Na protokolu pro pojišťovnu totiž mylně uvedl pojistnou událost, která se údajně ve stejný den na stejném vozidle stala dvěma různým řidičům. Přičemž kamion byl v inkriminovaný den odstaven,“ řekl Jaroslav Svatek, kriminalista rovněž obeznámený s případem. To už zpozorněla i příslušná pojišťovna a do „papírů“ autodopravce detailně se zpětnou platností pozorně nahlédl její odbor vnitřní kontroly.

„Pak už rozkrýval jeden podvod za druhým,“ pokračoval Jaroslav Svatek, který případ ještě vyšetřuje. Autodopravce s policisty údajně spolupracuje jen s největším sebezapřením. „Rozsah pojistné škody není zrovna malý,“ poznamenal šéf kriminalistů Ladislav Siebert. Autodopravci, který je v současnosti vyšetřován na svobodě, hrozí až osmiletý trest.