V Praze jsem jen obchodoval

Co se vlastně tehdy stalo? Muž maskovaný parukou hodil granát po terénním autě patřícímu Abutbulovi. Ten vyvázl zdráv, avšak střepiny granátu zranily sedmnáct lidí, převážně zahraničních turistů. „Účinky střepin se projevily v okruhu dvanácti metrů,“ popsala útok žalobkyně Marcela Kratochvílová. Na první pohled to vypadalo jako teroristický útok, ale případ byl překvalifikován na atentát na muže znepřátelených stran zahraničních podnikatelů.

I když obžalovaný tvrdě popírá jakékoliv obvinění, přesto v jeho neprospěch hovoří rozbor DNA. Také portrét pachatele, který policisté sestavili podle svědeckých výpovědí, značně odpovídá Mushailovovi. Ten po zhlédnutí svého identikitu, který mu soudce předložil, se jen ušklíbl a nechtěl ho nijak komentovat. Na svou obhajobu pouze uvedl, že v létě roku 2004 v Praze byl, dojednával zde pouze obchody, které se ale nezdařily.

„Praha je opravdu krásné město,“ řekl soudci. Do jaké míry si metropoli stačil Yakov Mushailov prohlédnout, o tom lze jen spekulovat. Jisté je, že obžaloba mu připisuje podezření, že právě on utíkal po granátovém útoku směrem na Staré Město a v Liliové ulici odhodil do okna opuštěného domu část oděvu, druhý granát a zbraň. Na věcech útočníka zůstaly stopy krve, neboť střepiny zranily i jeho.

Právě podle těchto stop policie Mushaila identifikovala. Poté byl zatčen v Izraeli a tamní soud ho vydal k vyšetřování do Česka. Vzhledem k rozsáhlému důkaznímu šetření a námitek obhajoby se další líčení odročilo na druhou polovinu května. Za trestný čin obecného ohrožení hrozí obžalovanému až patnáct let vězení.