Nevyzvedla si ani důchod

Důchodkyně M. P. žila spolu se svým synem v ulici Zdaru v Nuslích v Praze 4. V době, kdy jí bylo přes šedesát let, se její syn přihlásil do vojenské mise v bývalé Jugoslávii a matka zůstala ve vinohradském bytě sama. Přestěhovala se tedy v době, kdy její syn sloužil na Balkáně, k o rok mladšímu V. Č. na blízké Vinohrady, ale synovi o tom nedala vědět. Matku viděl naposledy v roce 2000, když se vrátil na počátku roku 2003 domů, našel prázdný byt a maminka nikde.

Obrátil se proto na policii a ohlásil její zmizení. Policie zahájila 20. března téhož roku pátrání, ale po zmizelé paní jako by se slehla zem. „Nevyzvedávala si důchod, nechodila k lékaři, prostě zmizela,“ řekl Deníku Josef Hynek, zástupce pro trestní řízení z vinohradského oddělení. „Měla problémy s nohama, takže pravděpodobně vůbec nechodila ven a pan Č. se o ni staral,“ dodal. „Zarážející je, že se vůbec nezajímal o její rodinu a vlastně ani o její důchod,“ doplnil ho kolega Petr Frieser. Žádného lékaře nezarazilo, že jeho pacientka v pokročilém věku najednou přestala vyhledávat jeho pomoc. Stejně bohorovná zůstala správa sociálního zabezpečení, kterou nijak nezarazilo, že si paní P. nevyzvedává důchod. Pátrání po ní bylo neúspěšné a v roce 2004 byla úředně prohlášena za mrtvou.

Roky společného žití obou starých lidí ukončila v lednu smrt staré paní, která zemřela ve vinohradském bytě. Při vyřizování dokumentace se zjistilo, že zesnulá žena byla pohřešovaná a úředně je již tři roky po smrti. Policie zahájila vyšetřování, zda se skutečně jedná o paní P. Osloven byl i syn zemřelé, který po sedmi letech svou matku nedokázal s určitostí identifikovat – tak nemoci, věk a dlouhé odloučení změnily její rysy.

Na pořad přišli kriminalistické metody, jelikož policie měla paní P. ve své evidenci, prokazatelně její totožnost potvrdilo až porovnání otisků prstů. „Neviděli se sedm let, přestože od sebe žili vzdušnou čarou asi dva kilometry,“ kroutili hlavou oba policisté.