Šli najisto

Nešlo o náhodné využití příležitosti, ale pachatelé velmi dobře věděli, co se v objektu skrývá. „Byla to dobře zorganizovaná, předem připravená loupež, předběžná škoda je téměř 300 tisíc Kč. Šlo o lidi, kteří věděli, co hledat a jak s tím mají zacházet,“ řekl Deníku starosta obce Věslav Michalik.

Skutečně, pachatelé si vybrali převážně drahé hasičské vybavení. „Zmizely vysílačky s dosahem až 100 km, kterými jsme komunikovali i s centrálou středočeských hasičů v Kladně. Kromě toho ukradli plovoucí čerpadlo, motorovou pilu, hadice, která jedna stojí i tři a půl tisíce a další věci potřebné pro naši práci,“ postěžoval si starosta břežanských dobrovolných hasičů Rudolf Mičan.

„Není to jen škoda Břežanských, ale i obcí okolo nás. Zasahujeme na území mezi Jesenicí a Vltavou. Jen loni jsme zasahovali u deseti požárů a v mnoha případech jsme pomáhali při živelních a jiných nehodách,“ doplnil Mičan. ¨ Kriminální čin začala ihned šetřit policie. „Je pravda, že v noci ze 4. na 5. ledna se neznámí pachatelé vloupali do budovy požární zbrojnice a technického zázemí obce v Dolních Břežanech. Ukradli multikáru, na kterou lup naložili a odvezli směrem na Točnou, kde kořist zřejmě přeložilina jiné auto, protože ukradený nákladní vůz jsme nalezli na poli nedaleko Cholupic,“ potvrdil Deníku tiskový mluvčí policejního okresu Praha–venkov Zdeněk Chalupa.

„Policie prověřila všechny stopy a okolnosti na místě. Po pachatelích nyní pátrají policisté z Jílového u Prahy,“ dodal Chalupa. Nová hasičská zbrojnice sídlí v nově vybudované moderní budově, jejíž součástí je i technické zázemí obce. „Zbrojnice je zbrusu nová, je to společný objekt hasičů a obce. Celkové náklady byly téměř 8 milionů Kč, částkou 1 mil. přispěl Středočeský kraj a zbytek šel z obecního rozpočtu. Je to jedna z nejmodernějších základen dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji,“ popsal objekt starosta Michalik a na radničním webu požádal občany, aby poskytli informace o zlodějích, pokud byli svědky něčeho podezřelého, a o stejnou věc žádá i policie. „Občané, kteří mají jakoukoliv informaci, ji mohou zatelefonovat jílovským policistům na telefonní číslo 241 950 476 nebo na linku 158 158,“ vzkázal mluvčí Chalupa.