Právě to poslední podle obžaloby zamýšlel čtyřicetiletý Jan Lochmann. O jeho podivné e-maily se ovšem začala zajímat policie, takže se mord naštěstí nekonal.

Muž, který včera stanul na lavici obžalovaných městského soudu, podle státního zastupitelství během května až července roku 2007 napsal několik e-mailů, v nichž u jedné bezpečnostní agentury objednával vraždu svého šéfa. Vystupoval při tom jako Dagmar Řezníčková a za zabijáckou službu nabízel milion korun. Odesilatel se za tu cenu ovšem nespokojil jen s fyzickou likvidací nic netušícího muže, ale požadoval i odstranění těla. „Byla to jedna z mých mystifikací, které jsem ostatním dělal“ tvrdil obžalovaný s tím, že podobné žertíky podnikal častěji. Třeba prý napsal parte kamarádovi. „Jednou jsem taky manželce přeparkoval auto, ona si myslela, že ho někdo ukradl a zavolala policii,“ vykládal.

Soukromí detektivové nastražilipast

Pracovníkům agentury podivné e-maily ovšem tak legrační nepřipadaly, a tak kontaktovali policii a na odesilatele nastražili léčku. Přiměli ho složit zálohu 50 tisíc korun do bezpečnostní schránky na holešovickém nádraží. Toto místo vybrali soukromí detektivové schválně, střeží ho totiž kamerový systém. Klíč od schránky nalepili na spodní hranu lavičky na stanici metra Nádraží Holešovice. V elektronické korespondenci také handlovali o ceně zakázky. Nabízeli schválně smyšlené vysoké ceny, aby si to paní Řezníčková, za níž se tajemný pisatel vydával, rozmyslela.

Lochmann je podle znalců psychologů a psychiatrů duševně zdráv, pravděpodobnost agresivních projevů je u něj ovšem zvýšená, zvlášť ve vypjatých situacích. Je také výrazně inteligentní. Hlavní líčení s údajným mystifikátorem pokračuje i dnes. Za přípravu vraždy mu hrozí až patnáctileté vězení.(Jiřina Závodská)