„Šikovný prodejce aut“ si počínal velmi fundovaně v otázce „výhodných“ nákupů nových vozů pro jednotlivce nebo firmy. Ve většině případů se jednalo o zprostředkování nákupu škodovek různých typů a v jednom případě i autodoplňků. „Byl jsem trochu překvapen, že se podobného trestného činu tentokrát dopustil jiný člověk než takřečený bílý límeček. Tedy osoba mimo obchodní branži, jak v těchto případech bývá zvykem,“ řekl Deníku úvodem zasahující kriminalista Jan Dvořák.

Podnikavec se svatozáří si při kontaktu s potenciálním klientem počínal natolik obratně, že budoucí kupec s kladnou odpovědí dlouho neváhal a taky ho to teď bude zřejmě dlouho mrzet. Fiktivní zprostředkovatel zvýhodněných nákupů pro věrohodnost svých slov totiž vedl převážnou část jednání právě před některou z automobilových prodejen, v jejíž útrobách skuteční dealeři neměli ani tušení, jaká lumpárnička se právě odehrává před jejich areálem. Nehledě na skutečnost, že jeho vášeň pro falešné obchodování dostala průchod i třeba v kancelářích větších firem. „Od důvěřivců pak přijal dohodnutou zálohu v hotovosti nebo si ji nechal poslat na svůj bankovní účet. Samozřejmě že peníze okamžitě použil pro svou potřebu,“ vysvětloval kriminalista Jan Dvořák. Žádná obchodní transakce se pochopitelně nikdy nekonala a zadržený podvodník na cizí korunu rozhodně nehleděl. Žil si poměrně na hodně vysoké noze, což vzbuzovalo pozornost v jeho blízkém okolí a následně i kriminalistů.

„Kromě obvyklé finty, tedy nabídky prodeje vozidel, stihl ještě uzavřít na jméno jiné osoby smlouvy na půjčku a hypotéku, což mu taky vyneslo několik stovek tisíc korun,“ doplnil známý policista. To už se kruh podezření stále více uzavíral a podvedených osob rovněž přibývalo, než šli policisté takříkajíc najisto. Zbohatlíka zadrželi právě ve chvíli, kdy to nejméně čekal – při rozhazování peněz. Policistům se podařilo objasnit čtrnáct případů. Otrlému obchodníkovi se vzdušnými zámky tak za podvody hrozí až osmiletý trest.