Jednalo se o blízké příbuzné, kteří tvořili uzavřený rodinný klan, který dlouhodobě vyráběl a prodával pervitin. Kriminalisté z pražské „čtyřky“ ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou přes rok sledovali ve společné operaci Hydra povedenou rodinku a monitorovali její činnost. „Znamenalo to rok sledování podezřelých a sbírání informací,“ řekl Deníku zasahující detektiv Jan Dvořák. „Čekali jsme na nejvhodnější dobu, až budou všichni doma a budou mít dost usvědčujícího materiálu,“ pokračoval.

V bytech kromě vybavení na produkci „perníku“ policisté nalezli i velké zásoby chemikálií k výrobě drogy, laboratorního skla, ampulí čistého efedrinu a desítky padělaných lékařských receptů a falešné průkazky zdravotních pojišťoven. „Našli jsme i ,babiččinu kuchařku,’ sešit receptů a postupů sloužících k výrobě drog. Některé zlepšováky naše chemiky nepřestávají udivovat,“ vyprávěl Dvořák. Skupina nakupovala legálně ve velkém volně dostupné léky s obsahem peudoefedrinu i potřebné chemikálie v lékárnách, na což jim stačil živnostenský list. „Vedli si docela pečlivé účetnictví, stále měli „v kase“ deset až dvanáct tisíc korun, částku potřebnou na nákup surovin na jednu várku,“ popisoval detektiv praktiky pachatelů.

„Výsledek pak prodali za třicet až čtyřicet tisíc korun,“ pokračoval. „Policisté provedli audit „účetnictví“ u jedné ze zabavených laboratoří a podle údajů samotných pachatelů zjistili, že za poslední rok jedna varna vyrobila minimálně 3600 gramů pervitinu, který má rozprodaný po dávkách cenu asi pět milionů korun,“ uvedl ve své zprávě velitel služby Josef Kalous. Policejní komisař zahájil se zadrženými třemi muži a dvěma ženami trestní stíhání pro trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Na čtyři z nich už soud uvalil vazbu, u pátého podezřelého se na rozhodnutí o vazbě čeká. V případě odsouzení hrozí pachatelům tresty odnětí svobody v rozmezí od dvou do deseti let nepodmíněně.