Byl jím teprve třináctiletý chlapec, který převážně v odpoledních nebo večerních hodinách přepadával ženy v okolí autobusové zastávky Družná v Praze 4. Nejednalo se však o běžné přepadení, ale o jistý extrém. Chlapec totiž svých jedenáct obětí nutil ke svolení líbat a okusovat jim kozačky. V jednom případě kozačky dokonce prokousl. Posléze po ženách intenzivně vyžadoval, aby mu obuví ještě šlapaly nebo kopaly do obličeje.

Byl mužného vzrůstu

Zadržený nezletilec měl podle policistů jasnou představu o věku žen. „Vybíral si atraktivní 18leté až 36leté ženy, které sledoval. Na odlehlejším místě je pak přepadl a chytil za nohy. Když některá z obětí začala volat o pomoc, z místa činu rychle utekl,“ řekl Deníku kriminalista Jan Dvořák, který má případ na starosti. Právě policistům třináctiletý chlapec někdy připravil horké chvilky, protože jeho časová nestálost vyžadovala nepřetržité sledování vytipovaných lokalit včetně sledování osob, zda některá z nich neodpovídá popisu svědeckých výpovědí.

„Nakonec jsme měli štěstí, protože se na autobusové zastávce opět objevil. Jeho ošacení přesně odpovídalo popisu hledané osoby a jeho chování bylo rovněž víc než podezřelé. Sledoval kolemjdoucí ženy tak okatě, že jsme se rozhodli muže okamžitě prověřit. Svědecké výpovědi hovořily asi o pětadvacetiletém násilníkovi. Po zadržení se chlapec přiznal a šokoval nás jeho věk. Na třináct let rozhodně nevypadal, je totiž velmi mužného vzrůstu,“ pokračoval ve výčtu situací Jan Dvořák, který se za dobu své policejní služby s takovým případem ještě nesetkal.

Je tento extrém počátek sexuální deviace, nebo jen momentální vybočení znuděného dítěte? „Nuda to asi nebude, protože chlapcův bizarní čin může i nemusí skrývat poruchu chování. U tak nevyspělého dítěte totiž ještě není sexuální vývoj dokončen. Proto je nyní těžké v jeho věku určit osobnostní předpoklady. Mohu sama ze své praxe bohatě ilustrovat excesy nezletilců, ale podobným příkladem rozhodně ne,“ řekla našemu listu Dana Janotová z pražské dětské psychiatrické poradny.

Kriminalisté však vzhledem k věku nezletilce musejí ze zákona případ „modřanského kousače“ odložit a chlapce nyní pečlivě zkoumají příslušné instituce.

Z výpovědí přepadených

M. S. 24 let – chytil mne za nohy, srazil na zem a nalehl na mě. Křičela jsem, a on pak utekl.
A. B. 32 let – přepadl mně zezadu, bránila jsem se, udeřil mě do hrudníku, po úderu jsem se opřela o plot, volala jsem o pomoc. Po chvíli zmizel.
J. Š. 26 let – objal mi nohy kolem lýtek, byla jsem v šoku, ale pak jsem mu do obličeje šlápla. Byla to spíš sebeobrana.

Rozhovor s klinickým psychologem Karlem Humhalem:

Je to zřejmě primární fetišismus

Exces teprve třináctiletého chlapce podezřelého z přepadávání atraktivních žen v Praze – Modřanech překvapil i renomovaného klinického psychologa Karla Humhala. Případů podobného ražení totiž není mnoho, „modřanský kousač“ je vůbec ojedinělý.

Kousat ženy do obuvi ve třinácti letech je podle vás začínající sexuální úchylka?

Neřekl bych, protože u dětí v tomto věku zatím nelze s určitostí říci, zda se jedná o úchylku, nebo ne. V každém případě to ale zajímavé je. Buď bude jeho osobnostní vývoj ještě zajímavější, nebo se chlapec v průběhu let změní a bez problémů se třeba hodnotně zařadí do společnosti.

Věříte tomu?

Jako psycholog v to doufám.

Neptal jsem se, zda doufáte, ale či v nápravu věříte.

Jednoznačná odpověď přece neexistuje. Práce psychologa spočívá v pomoci těm, kdo ji potřebují. Ten třináctiletý chlapec pomoc odborníků jistě potřebovat bude. Pak doufejme, že si uvědomí svůj problém a rovněž ho pomůže řešit.

Jistý exces ale jeho čin prokazuje – přání okousávat ženám kozačky není zrovna běžná klinická praxe psychologa.

To rozhodně není. Pro počínání tohoto nezletilce mám zatím prvotní vysvětlení – zřejmě se jedná o primární fetišismus. Vyžadoval ještě kopání a šlapání do obličeje. To asi už fetišismus moc nebude.

Co takhle sklony k sadomasochismu?

Jednoznačně tuto možnost vyloučit nemohu. Jisté uspokojení z bolesti v případu třináctiletého chlapce se tady nabízí.

Mohl byste tento případ přirovnat k jiným excesům?

Identický příklad neuvedu, nesetkal jsem se s ním. Podobné však uvedu. Ti chlapci byli o něco starší. Jeden miloval ohýnky, sexuálně se u nich uspokojoval a taky kradl dívkám spodní prádlo. Druhý si zase od dětství hrál s panenkami, pečoval o ně a v dospělosti byl homosexuál a dámský kadeřník. Těžko říct, kam se osobnost třináctiletého chlapce nakonec ubere.