Činil se i za bílého dne

Jako každý mladý muž Robert Š. napodoboval ideály, v jeho případě můžeme jistě spekulovat o Jánošíkovi a Robinu Hoodovi jako největších oblíbencích, jen zapomínal, že kořist má dělit mezi chudé. A do kategorie bohatých v jeho případě spadal také téměř každý.

Jako například letos koncem února. Šestnáctiletý Jakub K. šel odpoledne nic zlého netuše vestibulem metra Želivského, když si ho vyhlédl Robert Š. se dvěma společníky. „Kolik je hodin?“ nejprve se chlapce zeptalo povedené trio. Když vytáhl mobilní telefon, aby žádosti vyhověl, vděku se nedočkal. „Naval mobil, parchante!“ slyšel místo díků a vzápětí skončil naražený na skleněnou výlohu, telefon pustil a pachatelé mobil za šest tisíc sebrali a utekli směrem do Izraelské ulice. „Přepadený chlapec vše nahlásil na policii, mobil se nám podařilo vypátrat a vrátit majiteli,“ vyprávěl Deníku detektiv Martin Beránek.

Už z listopadu loňského roku policisté evidují další pachatelův kousek. Mezi půl třetí a půl sedmou hodinou ráno 9. listopadu vyloupil v Březiněvsi automobil VW Passat. Rozbil okénko levých předních dveří a bez konzultace s majitelem si odnesl GPS navigaci, dva mobilní telefony, značkové sportovní oblečení a další osobní věci. Zde si opravdu přišel na své, majiteli věcí, jenž měl auto v osobním užívání, způsobil stotisícovou škodu a na vozu jeho zaměstnavatele škodu celkem šestnáct tisíc.

Po podezřelém pachateli kriminalisté pásli už několik měsíců. 4. června byl zařazen do celostátního pátrání, takže jeho popis a hříchy znali policisté v celé republice. Roberta Š. to však nijak nevyvedlo z klidu a svoje loviště nehodlal opustit. Kriminalistům přálo štěstí 8. června na pražské Sokolovské ulici. Robert Š. si tam klidně vykračoval, když k němu přistoupili policisté a zatkli ho. Na rozdíl od legendárních loupežníků se nebránil a nebylo třeba ho přesvědčovat donucovacími prostředky k projížďce policejním vozem. Na policejní služebně se dozvěděl, že je proti němu zahájeno trestní řízení. Nyní je vyšetřován na svobodě a čeká na soud, který jeho kousky posoudí.