Kolemjdoucí mohli sledovat neplánovanou akci městských strážníků, ve které se zle vedlo třiatřicetiletému muži. Ten je podezřelý z nedovolené distribuce a prodeje drog. Úspěšný zásah umožnilafenomenální paměť na tváře jednoho ze zasahujících strážníků .

Známá firma z minulosti

Trojice strážníků zrovna prováděla obvyklou pochůzku ve svém rajónu. Jejich velitel si všiml podezřelé skupiny osob, ve které figurovala jemu povědomá tvář.

„Ihned jsme se zajímali, co se v hloučku lidí právě děje. Jen co nás spatřili, začali se rychle rozcházet. Vytratit se chtěl i muž, kterého znám z minulosti jako narkomana. Bylo pak jasné, že se na daném místě v blízkosti základní školy v Jindřišské ulici něco nezákonného děje,“ započal své vyprávění velitel Miroslav Gabzdyl.

Muž prodával heroin

Toho si byl vědom i podezřelý muž, protože přítomnost strážníků mu evidentně vadila. „V útěku jsme mu společnými silami zabránili a pak už šlo vše jak na drátku. V kapse zadrženého muže jsme objevili takřečené psaníčko, do něhož dealeři balí drogy. Snažil se ho před námi schovat. Tak jsme u muže provedli osobní prohlídku a těch psaníček jsme u něho našli čtyřiasedmdesát,“ vysvětloval Miroslav Gabzdyl.

Druhý ze strážníků Jiří Konečný se od zadrženého dozvěděl, že se snažil prodávat heroin. „Kromě toho jsme u muže objevili i pět mobilních telefonů a nekolik šperků, jejichž původ nám nedovedl vysvětlit,“ doplnil policista. Zato minulost muže už tak neznámá nebyla. Právě paměť Miroslava Gabzdyla se opět ukázala jako výborný prostředek vizuální lustrace s vyloučením pochybnosti.

„Pamatuji si ho z dob, kdy ještě jako narkoman pobýval v partách jiných toxikomanů, zejména před obchodním domem Tesco nebo restaurací U Spě-váčků,“ glosoval velitel Gazdyl. Podezřelý muž totiž právě kvůli drogám skončil ve vězení, z něhož byl krátce před svým zadržením propuštěn.

„Pořád se nestačím se divit, vykonával jsem u městské policie svou první službu, a už jsem se zúčastnil takhle skvělé akce. Tomu se říká prima křest,“ usmíval se Martin Pecivál, novic v řadách policistů z Opletalovy ulice.