Narkomanem už ve dvanácti

„Závislost může vzniknout už po první dávce. Po vystřídání nálad, kterou droga vyvolává, pak narkoman potřebuje další dávku,“ řekl Deníku šéf NPC Jiří Komorous. Není žádným tajemstvím, že po listopadovém revolučním otevřením se světu křivka statistiky počtu narkomanů u nás strmě stoupá. „Počátkem devadesátých let začínali zneužívat drogy šestnácti až osmnáctiletí konzumenti, zatímco v současnosti užívají drogy i dvanáctiletí,“ vysvětluje ředitel centrály.

„Informaci o možném či brzkém nástupu cracku rozhodně nepodceňuji, víc mě děsí medializace tohoto problému. Konečný efekt je ten, že reklama pak vyvolává poptávku. Kokain a pervitin jsou v účincích srovnatelné drogy, avšak crack zřejmě bude cenově mnohem dostupnější. Je zde ale otázka, zda to nebudou jen takřečené zaváděcí ceny,“ řekl našemu listu doktor Karel Nešpor z bohnické psychiatrické léčebny.

Co je vlastně crack? Je to především forma kokainu určená ke kouření. Vyrábí se způsobem zvaným freebasing. Kokain se ve vodě míchá se čpavkem a kypřícím práškem do pečiva. Voda se nechá odpařit a pevná látka, která vznikne – tzv. crack, se zahřívá a výpary se inhalují.

Jméno této drogy je odvozeno od zvuku, který vydávápraskání při hoření. Vyskytuje se jako žlutobílé kusy zvané rocks (ty se většinou kouří ve vodní dýmce).

Účinky se dostavují velmi rychle, poté asi za 10 sekund přichází nával blaha a rozkoše, což narkomani označují jako „orgasmus celého těla“. Crack ovšem účinkuje pouhých 10 minut (tak dlouho hoří). Poté účinky ustupují stejně rychle, jako přišly. Cena za dávku je asi 300 korun.

Takřečená cracková mise, neboli „binge“ či „run“ trvá čtyřiadvacet hodin i víc a „feťáci“ během ní vykouří 14-15 g cracku v neustálém sledu („vzlety a pády“). Jejich plíce však mohou náhle zkolabovat. Pak nastává panika a zmatené chování, agrese…

Potomstvu matek, které užívají crack, se říká crackové děti. Vědci nyní zkoumají, zda tyto děti trpí podobnými abstinenčními příznaky jako například děti matek závislých na heroinu.