Tragický příběh nedbalé matky a jejího miminka, které nechala bez dozoru ve vodě, teď řeší Obvodní soud pro Prahu 4.

Smutná událost se odehrála 3. října v jednom pražském bytě.

Měla jsem pouze jednoho ferneta

Sedmadvacetiletá Julie Berkyová se tehdy kolem poledne chystala vykoupat dvouměsíčního syna Filípka. Ten prý se toho dne necítil ve své kůži, blinkal a měl průjem.Ve vedlejší místnosti si poklidně hrál jeho starší bráška Jakub.

„Napustila jsem ve sprchovém koutě vodu a položila Filipa na lehátko,“ vzpomínala obžalovaná. Vtom se odvedle ozval křik, Jakub si totiž skřípl prsty do dveří. Matka nato nechala miminko ležet na boku na lehátku a odběhla pomoci staršímu synovi.

Jenže právě v té nestřežené chvíli se Filípek skutálel z lehátka obličejem do vody. „Vyndala jsem ho a zkoušela oživovací procesy,“ tvrdila matka. Podle svých slov se domnívala, že je s chlapečkem všechno v pořádku a uložila ho do postýlky. Jenže nebylo. Když se prý po třech hodinách neprobudil, jak měl ve zvyku, zjistila, že je zle a hned zavolala záchranku.

Lékař už přijel pozdě

Přivolanému lékaři, který se dostavil kolem půl třetí odpoledne, ale připadalo, že smrt nastala dříve než matka udávala. Podle něj bylo dítě mrtvé už v době, kdy ho žena dávala spát. Byla to snad pouze nešťastná náhoda? Nedalo se tomu předejít? Tím se teď zabývají znalci.

Zarážející je fakt, že žena měla v době činu v krvi 1,82 promile alkoholu. Soud chce proto ještě vyslechnout znalce, který by rozhodl, zda je opravdu nutné uložit Berkyové ochranné léčení. Ta se ale oháněla tím, že měla v ten den jen jednoho panáka ferneta.

„Nebyla jsem opilá, nesouhlasím s žádnou léčbou,“ prohlašovala rezolutně obžalovaná. Podle svých slov pila jen tehdy, když ji týral manžel. K soudu se ale včera dostavili společně a působili jako poměrně vyrovnaný pár. Soud chtěl manžela Berkyové vyslechnout, jeho výpověď měla vnést alespoň trochu světla do jejich rodinných poměrů, muž ale vypovídat odmítl. Soudní jednání včera rozsudkem ale neskončilo.

Na ten si žena bude muset ještě nějaký čas počkat, protože soudkyně případ opět odročila. Pokud se prokáže, že Julie Berkyová smrt děťátka svou nedbalostí zavinila, hrozí jí až dva roky vězení.

JIŘINA ZÁVODSKÁ