Členství v Unii přináší zemi prosperitu

ANO: Od roku 2004 zaplatilo Česko do unijních fondů necelých 880 miliard korun, přičemž získalo dva biliony korun. Je tedy o více než bilion v plusu. Evropské peníze výrazně vylepšily životní prostředí, pomohly při obnově zanedbané silniční a železniční sítě. Není prakticky žádná oblast života, kde by nám EU nepřispěla. Nemluvě o výhodách spojených s volným trhem.
NE: Systém dotací je zcela nepřehledný. Jsou s nimi spojena složitá byrokratická pravidla. Je třeba přiznat, že vina je i na naší straně. Neumíme je využívat, nebo si je „přizpůsobujeme“ (Čapí hnízdo) či přímo rozkrádáme (David Rath). Peníze mířící do takzvaných „měkkých zdrojů“, na různá školení a dovzdělávání či do neziskových organizací jsou přímo vyhozené.

Nahrává se anketa ...

Svoboda pohybu zlepšila náš život

ANO: Totalitní režim povolil lidem (až na papaláše) cestovat jen do několika socialistických zemí. Naopak Unie v schengenském prostoru zrušila hranice. Člověk může jet k moři do Španělska, aniž by ho někdo stavěl. Nejde jen o svobodu jednotlivce. České firmy mohou vyvážet a dovážet zboží, neplatí žádná cla a poplatky.
NE: Cestování je příjemná věc. Volný pohyb migrantů je však smrtelnou hrozbou. Hranice EU jsou propustné, od roku 2015 se přes ně převalily miliony uprchlíků, většina z nich nelegálních. Vnucují svou kulturu zemím, které je přijaly, páchají zločiny. Česko se zatím ubránilo, ale do budoucna je jisté, že budou i u nás.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Je garantem demokracie a práva

ANO: Už při vstupních jednáních jsou kandidátské země povinny přijmout zákony, které zakládají právní demokratický a liberální stát. Zaručena jsou všechna občanská práva, svoboda tisku i ochrana spotřebitele. Pokud by si jednotlivci či strana uzurpovali v jakékoli zemi, tedy i v Česku, přílišnou moc, Unie proti nim zakročí sankcemi.
NE: Rozhodování, na kterém se podílí Evropská komise, parlament i členské státy, je neprůhledné a nedemokratické. Donedávna Polsko, dodnes Maďarsko ukazují, že Unie je zcela bezzubá proti vůdcům a stranám, které si „propachtují“ svou zemi. Vzletné projevy o demokracii, přátelství a duchu Evropy jsou jen prázdné žvásty.

Nahrává se anketa ...

Je v čele boje proti klimatickým změnám, největší hrozbě pro lidstvo

ANO: Lidstvo je ohroženo jako nikdy předtím. Produkuje příliš mnoho oxidu uhličitého. To má za následek rychlé oteplování planety, které může vést k její zkáze. Unie vyhlásila zákaz výroby automobilů se spalovacími motory od roku 2035. Do roku 2050 chce být uhlíkově neutrální. Podporuje využití obnovitelných zdrojů, jako jsou větrníky či soláry. Je v tom příkladem pro svět.
NE: Nikdo přesně neví, zda je oteplování způsobeno lidmi. Podle některých vědců jsou elektromobily ekologicky škodlivější než normální auta. Přehnaně zelená politika Unie výrazně poškozuje průmyslové Česko. Navíc je nesmyslné být superzelený, když čínské a indické elektrárny a továrny vypouštějí do ovzduší mraky kouře a jejich řeky jsou plné plastových lahví.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.