Ve sboru zasedlo devětadvacet odborníků z kulturní, ekonomické i právnické oblasti. Jejich program je naplánovaný až do poloviny příštího roku. Předsedou sboru je projektový manažer Daniel Sobotka.

Narovnat granty

„Chci nalézt takový koncept kulturní a grantové politiky města, který dlouhodobě umožní pražskou kulturu financovat a zároveň nastaví relativně rovné podmínky pro představitele rozmanitých kulturních žánrů a proudů v přístupu k veřejným zdrojům,“ sdělil Deníku primátor Pavel Bém s tím, že úkolem sboru je vytvořit takovýto návrh.

Poradní sbor vypracuje také nový systém grantové politiky, srovná všechny čtyřleté granty na stejnou startovací dráhu, a to počínaje lednem roku 2009. Prioritou podle Béma je navrhnut novou grantovou politiku, aby ji bylo možné předložit zastupitelům nejpozději v říjnu. „Pak bude moci zastupitelstvo vyhlásit granty na příští rok,“ řekl Bém.

Sbor má své kritiky

Členy poradního sboru jsou například Jiří Bartoška, ředitel karlovarského filmového festivalu, hudebník a moderátor Michal Prokop, Milan Knížák, generální ředitel Národní galerie, Jan Hrušinský z Divadla na Jezerce neboTomáš Töpfer z Divadla na Fidlovačce.

Složen poradního sboru kritizoval Petr Kratochvíl, spolumajitel Divadla Ta Fantastika. „Myslím, že sbor nemůže rozhodovat nezávisle, pokud v něm sedí lidé jako Tomáš Töpfer, kteří budou rozhodovat, zda své scéně přidělí veřejné prostředky,“ sdělil Deníku Kratochvíl, který na magistrát podal žalobu kvůli netransparentnímu rozdělování veřejných peněz.