Po vášnivé diskuzi schválili městští zastupitelé granty pro kulturu. Kulturní subjekty dostanou pro letošní rok 208 milionů korun. Nejvíce kritických ohlasů sklidilo přidělení financí v první skupině nazvané dotace na vstupenku, kterou město pokrylo 50 miliony korun.

„Přestože do kultury každoročně dáváme více a více peněz, nepodporujeme tím rozvoj kultury v metropoli. Důkazem je právě forma dotace na vstupenku, kterou se spíše než kultura podporuje zábava,“ kritizoval Miroslav Poche (ČSSD), podle něhož je nutné změnit grantovou politiku města.
Opoziční zastupitelé dále nesouhlasili s tím, že největší stěžovatel Petr Kratochvíl spolumajitel Ta Fantastika, dostal právě v rámci dotace na vstupenku nejvíce peněz, a to 5,6 milionů korun.

„Systém je lepší než byl dříve, ale spokojen být nemohu. Pokud dostane soukromé divadlo Tomáše Töpfera 12 milionů a já 5,6, není to spravedlivé, protože je zase jeden subjekt na trhu zvýhodnění. Mně šlo o narovnání podmínek v podnikání,“ řekl včera Deníku Kratochvíl, který navrhuje, aby soukromé kulturní organizace nedostávaly žádné granty. „Pokud je dostanou, mají být částky přiděleny plošně, a tedy ve stejné výši,“ doplnil spolumajitel divadla Ta Fantastika.

Změna je nutná

Systém rozdělování grantů se musí změnit. Podle Vladimíra Justa, šéfa grantové komise, bude nutné omezit dotace na prodané vstupenky. Podle něj by město na ně mělo přispívat jen v případě, že subjekty byť i jen minimálními částkami uspějí v nějaké z dalších tří kategorií, u kterých je umělecká hodnota podstatou.

Změnu prosazuje také Milan Richter, radní pro kulturu. „Granty na příští rok a víceleté na rok 2010 hodlám vypsat už v červnu nebo v červenci letošního roku. Procentuální systém v jednotlivých skupinách se také musí proměnit,“ sdělil Deníku Richter s tím, že je ochoten o tom diskutovat už proto, že po transformaci městských divadel bude v na granty na příští rok kolem 480 milionů korun.

O granty na letošní rok požádalo přes sedm set subjektů, zastupitelé rozdělili 208 milionů.

Kolik dostaly vybrané subjekty v rámci jednotlivých skupin

Dotace na vstupenku
Divadlo R. Brzobohatého - 0,8 milionu
Letní shakespearovské slavnosti - 1,9 milionu
Ta Fantastika - 5,6 milionu
Divadlo na Fidlovačce - 3,9 milionu
Divadlo Broadway - 4,1 milionu
Divadlo Bez zábradlí - 3,3 milionu
Divadlo Kalich - 4,5 milionu
Muchovo muzeum - 4,5 milionu
Podpora umělecké činnosti
Struny podzimu - 1 milion korun
Strašnické divadlo - 1,2 milionu korun
Společnost Franze Kafky - 400 tisíc korun
Podpora mladých umělců
Alfréd ve dvoře - 1 milion korun
NOD Roxy - 5,8 milionu
Farma v Jeskyni - 1,5 milionu korun
Víceleté granty
Divadlo Archa - 13,5 milionu korun
Divadlo Duncan Centre - 550 tisíc korun
Alfréd ve dvoře - 3 miliony korun