Členové kulturního výboru zastupitelstva včera rozhodli, že komise musí finanční prostředky rozdělit znovu, a to do příštíhotýdne.

„Kultura je jediný rezort, kde došlo knavýšení financí na granty. Komise se měla držet stropu, který byl ve výši 200milionů korun,“ uvedl včera Milan Richter, radní pro kulturu. Zároveň prozradil, že ještě vrozpočtu hlavního města Prahy najde osm milionů korun. „Komise tak musí rozdělit maximálně 208milionů korun,“ sdělil Deníku Richter stím, že se peníze najdou vrozpočtové rezervě odboru kultury.

Dotace pro zavedené

Zastupitelský výbor pro kulturu včera konstatoval, že kulturní komise musí znovu prověřit všechny žadatele a držet se podmínek. Navíc mají její členové vysvětlit, proč mladým umělcům ze 40milionů korun určených na grant, komise přidělila pouze 28,2milionůkorun.

Podle místopředsedy výboru pro kulturu Miroslava Pocheho zavání výběr institucí, kterým měla být určena podpora, klientelismem. „Tím, že dáváme padesátmilionůjako dotaci na vstupenku, přispíváme úspěšným, aby byli ještě úspěšnější. To je cesta do pekel,“ uvedl včeraPoche. Podle členky grantové komise Aleny Smolíkové je dotace na vstupenku nároková. „Pokud subjekt splní podmínky, peníze mu komise přidělit musí,“ uvedla Smolíková stím, že nerozhodují umělecké parametry. Richter ale tvrdí, že je podpora vstupenky krokem kdivákům, který na vstupence zaplatí o40korunméně.

Zvláštní vyjímka

Podle Yvony Kreuzmannové grantová komise vyloučila zmožností získat dotaci na vstupenku Divadlo Radka Brzobohatého. „Jasně nesplnilo jednu zpodmínek, že subjekt musí vkultuře podnikat čtyři roky. Přesto nám legislativní odbor magistrátu doporučil, abychom mu dotaci přidělili,“ podivovala se včera Kreuzmannová, která vkomisi měla na starosti oblast tance.

Členové komise navíc tvrdili, že do poslední chvíle nevěděli, že na granty město dá 200milionů korun, a proto rozpočet překročili.

Ogranty pro letošní rok požádalo700 institucí.