Jiný postup vlastně ani nepřichází v úvahu. Naznačuje to čerstvý posudek znaleckého ústavu Bohemia Experts, který vedení kraje nechalo vypracovat v souvislosti s vlastním šetřením „kauzy Buštěhrad". Podle Markéty Vítkové z tiskového oddělení středočeského hejtmanství, která v pátek o závěrech posudku informovala, se v tomto dokumentu mimo jiné konstatuje, že připravená projektová dokumentace obsahuje takové nedostatky, jež by v podstatě neumožnily rekonstrukci realizovat.

„Projektová dokumentace pro stavebně architektonickou část rekonstrukce střední části a východního křídla zámku je zpracována velmi zjednodušeně a vyskytují se v ní chyby," uvádí posudek s tím, že hodnocený materiál nelze považovat za dokumentaci, podle níž by se mělo stavět. S odřenýma ušima by dosahoval úrovně podkladu pro stavební povolení!

Věc se tak stane kauzou pro právníky. Podle slov hejtmanky Zuzany Moravčíkové totiž tím, že se zhotovitelem projektu kraj 31. května uzavřel dohodu o ukončení spolupráce, věc nemůže končit.

„Vedení kraje se po právní analýze obrátí na firmu Aria, která projekt vypracovala, a bude žádat kompenzace za nekvalitní zpracování projektu až do výše uhrazené částky 4,7 milionu korun," zdůraznila Moravčíková.

Znalci z Bohemia Experts také podle Vítkové posuzovali rozpočet rekonstrukce zámku, s nímž ve výběrovém řízení zvítězila jako zhotovitel firma Konstruktiva Branko. „Celkový součet ohodnocených prací a materiálu na zámek, nádvoří a interiéry je v souladu se standardem – a tedy i obvyklými cenami," tlumočila mluvčí závěry znalce. Ten konstatuje, žejím zjištěná cenová odchylka se odlišuje „v míře běžných výkyvů obvyklých cen".

Téma politických půtek

Horký brambor a jedno z ožehavých předvolebních témat nejnesmiřitelnějších politických protivníků středočeských občanských a sociálních demokratů. To se nyní stává z „kauzy zámku Buštěhrad". „Kam s ním?" ptá se opoziční zastupitel Raduan Nwelati (ODS), podle něhož kraj investoval 20 milionů do obnovy zahrad, uprostřed nichž stojí ruina zámku. A pokud nezačne rekonstrukce, smlouva o převodu určuje, že se zámek vrátí původnímu majiteli – městu Buštěhrad. Jeho radnice ale navrácení odmítá; peníze na rekonstrukci nemá šanci sehnat. Navíc prý nikdo z kraje s městem ani nejedná. Nwelati si prý také není jistý tím, zda hejtmanství dostatečně ukončilo spolupráci s dodavatelkou firmou, aby nehrozily závazky do budoucna.

Podle slov hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD) bezprostředně po vzniku „Rathovy" aféry spojené s rekonstrukcí zámku vedení kraje rozhodlo o ukončení projektu Buštěhrad – a 31. května byla se zhotovitelem plánované rekonstrukce podepsána dohoda o ukončení  stavby a odstoupení od smlouvy bez jakýchkoli dalších nároků vůči Středočeskému kraji. „A co se týče opravené zahrady, její rekonstrukce umožnila vzniknout samostatné klidové zóně a bude postupně významným městským odpočinkovým a relaxačním centrem. Předtím totiž byla zahrada fakticky obrovskou černou skládkou v samotném centru Buštěhradu," míní Moravčíková.

Složitější je odpověď na otázky k budoucnosti zchátralého zámeckého areálu. Existuje několik variant od zakonzervování přes jednoduché dokončení až realizaci původního velkolepého záměru „v Rathově stylu" – přičemž je podle Moravčíkové nutno posoudit budoucí možnosti společensko-kulturního využití případně rekonstruované památky a také pokrytí provozních nákladů (na což už ovšem od samého počátku upozorňovali Rathovi odpůrci z ODS, hlasující v minulosti na jednání krajských zastupitelů proti převzetí zámku; tehdy ale zvítězilo Rathovo stanovisko, že pokud se památky neujme kraj, spadne). Zámek se kraj zatím vracet městu nechystá – chce prý hledat širší řešení ve spolupráci města Buštěhrad, Středočeského kraje a Ministerstva kultury ČR. Konečné rozhodnutí ale padne až po podzimních volbách.