Je výstava podle vás více umění, nebo věda?

Podle měje to směs obojího. Naším záměrem je primárně věda a výuka. Občas ale lidé říkají: „To bych si mohl vyfotit a pověsit na zeď. Vypadá to jako umělecké dílo.“

Mnozí kritici vám ale vyčítají, že těla vystavujete, aby se lidé pobavili.

Pokud ve světě chcete vzbudit zájem a pozornost, musíte do toho trochu zábavy vložit. Na škole taky musím být trochu bavičem, abych připoutal pozornost studentů. Ale naším hlavním cílem není bavit, ale vzdělávat.

Necháte se po smrti plastinovat?

Mé tělo a orgány jsem věnoval vědě. Ne zrovna k věčnému uchování, ale ani s tím bych neměl problém.

Kde se může obyčejný člověk nechat plastinovat?

Lidé už nás o to několikrát v minulosti požádali. Ale naše společnost jen vystavuje. Normálně bych lidem s takovou žádostí doporučil laboratoř, která plastinaci provádí.

Na konci prosince vám z výstavy v Seattlu ukradli ledvinu. Našla se v únoru. Hlídáte už své orgány lépe?

Bylo to kolem interaktivní sekce výstavy, která je i v Praze, kde si návštěvníci mohou pod odborným dohledem na některé plastinované orgány sáhnout a klást otázky. A protože jsou ledviny dost malé, bylo pro zloděje jednoduché jednu z nich schovat do kapsy. Teď už tak malé orgány k osahání nenabízíme.

Vaše společnost zaplatila čínské luniverzitě za zapůjčení exponátů 25 milionů dolarů. Nemalé peníze stojí i pořádání výstavy. Je výstava zisková?

Samozřejmě, že je zisková. Kdyby nebyla zisková, tak to neděláme.

Pokud je to takový byznys, zase to vyvolává spekulace o tom, zda to není jen neuctivá zábava?

Ne, je to vzdělávací byznys. Co je na tom špatného? Například knihy jsou vzdělávacím byznysem, vydělávají,my taky děláme další vzdělávací výstavy, a to nás drží na trhu.

Jde část peněz pozůstalým?

My rodiny neznáme, peníze jdou univerzitě, studentům a čínskému lidu.

V médiích se spekuluje o původu těl. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že jsou to těla popravených vězňů. Kde berete jistotu, že tomu tak není?

To je nepodložená spekulace. My jsme v Číně strávili spoustu času hledáním správné univerzity a vybrali jsme si Dalian Medical University. Já se osobně znám s šéfem jejich laboratoře, je to člověk s pevnými etickými zásadami a důvěřuji mu.

A kontrolujete, zda těla získávají legálním způsobem?

Na to se musíte zeptat lidí z naší společnosti, kteří tam pravidelně cestují. Ale já věřím tomu, že ano, protože jsme veřejně obchodovatelná firma na burze, pracujeme po celém světě a nikdy bychom nevystavovali něco, co bylo pořízeno nelegálně nebo neeticky. Máme dokumenty čínské vlády a dané univerzity, podle kterých je vše v pořádku.

Plastinaci v sedmdesátých letech vynalezl německý profesor Gunther von Hagens z univerzity v Heidelbergu. Jako první taky začal těla vystavovat. Napodobitele obviňuje, že kopírují jeho nápady s polohami těl nebo ukazováním nemocných a zdravých orgánů. Dokonce mluví o žalobách. Zažaloval vaši výstavu?

Pokud zažaloval naši společnost, nevím, to vědí lidé z managementu. Ale profesora Hagense znám, je to můj přítel. Univerzitu v Heidelbergu jsem před lety navštívil, a když jsme techniku plastinace vylepšili, přijel se podívat a pochválil nás. Navíc na lidské tělo přece nemůže mít nikdo autorské právo.