BMW X3 nijak dramaticky neměnilo siluetu, příď ovšem dostala výrazně hranatější tvary, kterým dominují velké ledvinky. Neslouží pro přístup vzduchu k chladičům, ale jsou zde umístěny senzory a kamery asistenčních systémů. Na přání mohou být ledvinky i osvětleny. Ve spodní části nárazníku je potom systém uzavíratelných aerodynamických klapek. I díky tomu se vůz pyšní součinitelem aerodynamického odporu 0,27.

Nové BMW X3 si můžete prohlédnout ve fotogalerii a také na tomto videu:

| Video: Youtube

Novinka je o 34 milimetrů delší než předchůdce, má tedy celkem 4 755 milimetrů délky. Zároveň je o 29 milimetrů širší (1 920 milimetrů), ale o 25 milimetrů nižší (1 660 milimetrů). Rozvor náprav zůstal na hodnotě 2 865 milimetrů. Tyto změny v rozměrech naznačují, že z vnitřního prostoru nejvíce benefitovala šířka interiéru a velikost kufru.

Zavazadelník má základní objem 570 litrů (u plug-in hybridu 460 litrů kvůli baterii pod podlahou), a po sklopení sedadel, sklopných v poměru 40:20:40 se lze dostat na 1 700 litrů (1 600 u PHEV). Standardně je dodáván komfortní bezdotykový systém otevírání kufru a v případě, že si připlatíte za tažné zařízení, můžete tahat bržděný přívěs o hmotnosti až 2 500 kilogramů.

Tříramenný volant je za příplatek

Interiér dostal nová sedadla a relativně minimalistickou palubní desku. Z ní vystupuje prohnutý celek dvou displejů – digitální přístrojový panel před řidičem a pak dotykový displej infotainmentu, vybavený poslední generací operačního systému.

Pod středovým displejem je také dotyková lišta – spousta fyzických ovládacích prvků vzala za své. Základní volant má jen dvě ramena, za příplatek můžete dostat také „M“ volant se třemi rameny. V každém případě má volant plochou spodní část a částečně dotykové ovládání s haptickou odezvou.

Co do motorizací, vybírat lze z mild-hybridních benzínových a naftových jednotek, vybavených 48V startér-generátorem, případně lze zvolit zmiňovaný plug-in hybrid. Ve všech případech dostanete vždy osmistupňovou automatickou převodovkou a pohon všech kol xDrive.

Jak bylo předesláno již dříve, z BMW zcela mizí písmeno „i“ pro označení benzínových motorizací. Základní jednotkou je přeplňovaný benzínový čtyřválec s označením X3 20 xDrive, disponující výkonem 208 koní a točivým momentem 330 Nm – tyto hodnoty jsou spojením výkonu spalovacího motoru a startér-generátoru. Z nuly na sto zrychlí základní benzínová X3 za 7,8 sekundy.

Naftový motor slibuje nízkou spotřebu

Čtyřválcový je rovněž naftový motor X3 20d xDrive. Ten nabízí 197 koní, 400 Nm točivého momentu a zrychlení za 7,7 sekundy. Do toho slibuje i nízkou kombinovanou spotřebu kolem 6 litrů na sto kilometrů dle WLTP.

Dočkali se i fanoušci mnichovských šestiválců. Nejvýkonnějším motorem pro X3 je benzínová motorizace M50 xDrive, která má pod kapotou řadový třílitr, disponující výkonem 398 koní a točivým momentem 540 Nm. Nejrychlejší X3 zrychlí z nuly na sto za 4,6 sekundy, tedy o 0,2 rychleji než předchůdce.

Plug-in hybrid X3 30e xDrive kombinuje přeplňovaný benzínový dvoulitr s elektromotorem, integrovaným do osmistupňové převodovky. Benzínový motor sám o sobě má 190 koní a 310 Nm, elektromotor pak dalších 184 koní a 250 Nm.

Kombinací obou motorů vůz dosahuje maximálního výkonu 299 koní a točivého momentu 450 Nm. Zrychlení z nuly na sto proběhne za 6,2 sekundy. Za zadními sedadly umístěný akumulátor s kapacitou 19,7 kWh nabízí až 90 kilometrů dojezdu pouze na elektřinu.

Nové BMW X3 má komfortnější podvozek

Nová X3 dostala taktéž přepracovaný podvozek, který by měl být ještě komfortnější než dosud, nově naladěné řízení nebo poslední generaci asistenčních systémů. Vedle základního podvozku bude na výběr také sportovně naladěný M podvozek a dále i adaptivní podvozek s elektronicky nastavitelnými tlumiči.

BMW X3 se začne dodávat k zákazníkům v Evropě a USA ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, další trhy budou následovat na začátku roku 2025. Všechny variantu kromě plug-in hybridu se budou vyrábět v továrně americkém Spartanburgu, plug-in hybrid pak bude pro celý svět vyráběn v Rosslynu v Jihoafrické republice.

Známé jsou už i české ceny. Za základní X3 20 xDrive dáte v základu 1 472 900 korun včetně DPH. Jen o málo dražší je naftové provedení 20d, které vyjde na 1 518 400 korun. Plug-in hybrid 30e vyjde na 1 623 700 korun a nejdražší je šestiválec M50 za 2 094 300 korun – ovšem také s nejvyšší základní výbavou.