VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VERONIKA CÉZOVÁ

Veronika Cézová / Pražský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poznejte nejkrásnější filmová místa z lodní paluby

Poznali byste místo na Vltavě, kde měl Saturnin zakotvený svůj hausbót? Víte, kudy plaval nos princezny Bosany, která snědla jablka frňákovníku ve filmu Tři veteráni? A věděli byste, na jakém ledolamu Karlova mostu seděly Chobotnice z II. patra, když kolem sebe pouštěly modré blesky?

Ráda si mailuju s přáteli, tvrdí 91letá dáma

 Květuše Jeřábková (91) je jednou z prvních, která dostala z nadačního fondu Prahy 2 dar. Potřebovala polohovací postel, aby si mohla číst a ležet u toho.

Chceme být slyšet, vzkázali středoškolští studenti magistrátu

/RASTR/ Den D. Tak mluví zástupci studentských rad (dříve školních parlamentů) o Středoškolském sněmu, který si ve středu na magistrátu zvolil svého předsedu. Studenti chtějí, aby se sněm nejpozději do komunálních voleb stal respektovaným partnerem magistrátu, který mu bude pomáhat s řešením problémů

Jste nemocní a nejste schopni jít volit? Komise přijde za vámi domů

/RASTR, INFOGRAFIKA/ Už pozítří si budou obyvatelé České republiky vybírat v prvním kole svého prezidenta. Co dělat, když se v den voleb nemůžete dostavit do svého volebního okrsku a nechcete, aby váš hlas propadl?

Let měl velké zpoždění, Travel Service ale stížnosti klientky ignoroval

/INFOGRAFIKA/ Ivana Václavková, cestující, která měla v červenci zpožděný let z bulharského  Burgasu, více než čtyři měsíce nedostala od letecké společnosti odpověď na reklamaci. Díky urgencím Pražského deníku dostane ona a tři její příbuzní odškodnění 25 tisíc korun.

Koncerty i disko na ledě. Prahu do Vánoc čeká pestrý program

Přemýšlíte, jak si zpestřit posledních pár dní před Štědrým dnem? Akcí, které se konají po celé metropoli, je spousta. Stačí si jen vybrat. Pražský deník vám proto přináší velký souhrn kulturních, ale i sportovních akcí.

V Praze žijí stovky lidí s omezenou svéprávností. Čtvrtina jsou mladí

/INFOGRAFIKA/ Nikoliv jen senioři. Kolem třicítky se definitivně projevují závažná psychická onemocnění. Do listopadu letošního roku se změnila způsobilost 403 Pražanům. V roce 2016 to bylo o 500 obyvatel hlavního města více. 

Kateřina Peštová: Zastupitelkou jsem se stala až po přepočtení hlasů

/ROZHOVOR/ Pražský deník našel zastupitelku v Praze 10, která má podobnou zkušenost jako středočeský poslanec Martin Kupka (ODS), který získal svůj mandát až po přepočtení volebních lístků Ústavním soudem. Zastupitelka Kateřina Peštová (ČSSD) se v roce 2006 nedostala do zastupitelstva Městské části Praha 10 jen o pár hlasů. Po přepočtení hlasů mandát nakonec získala

Nejhůře placená brigáda v Praze? Ve volební komisi

/INFOGRAFIKA/ Šli byste na brigádu, kde byste dostali 36,60 koruny za hodinu hrubého? Nejspíš ne. Taková odměna čeká na řadové členy, kteří půjdou v lednu do volebních komisí a budou sčítat hlasy ve dvoukolové prezidentské volbě.

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

Nevidět, neslyšet, nechodit… Ale hlavně cítit

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo nic nevidět? Nic neslyšet? Nechodit? A co takhle vyřadit postupně na dvě hodiny nohy, pak oči a nakonec uši?

Nejnebezpečnější přechod v metropoli? Najdete ho v Praze 2

/INFOGRAFIKA/ Nepozornost řidičů, roztěkanost chodců či špatné počasí. To jsou hlavní důvody, proč dochází ke srážkám vozidel s chodci. Podle policejní statistiky, kterou si vyžádal Pražský deník, jen za letošní rok došlo už ke 380 dopravním nehodám, kdy se automobil, náklaďák či tramvaj střetla s chodcem. A z toho téměř polovinu nehod – celkem 173 – zavinili sami chodci. 

V létě bylo nejvíce vykradených bytů na Jižním Městě a na Lhotce

/INFOGRAFIKA/ Značkové hodinky za sto tisíc, šperky a elektronika za desítky tisíc korun. Také o letošních prázdninách měli zloději napilno. Během července a srpna došlo podle policejních statistik k 1164 vloupáním.

Nedostatek peněz? Nevadí. Jsem mladá a zdravá, zbytek se nějak pořeší

Praha /ROZHOVOR/ - Žila jen s psychicky nemocnou matkou, která pobírala invalidní důchod. Peněz proto nikdy neměly nazbyt. Startovní pozici neměla Kristýna Honzíková ideální. I tak si může plnit svůj sen a stát se lékařkou. Díky stipendiu.

Štěpán Rusňák: Nelituji povodní. Pročistily mezilidské vztahy

Praha /ROZHOVOR/ - Náhody neexistují. Ředitel nové pražské lodní společnosti Prezidentské plavby Štěpán Rusňák je to tom jednoznačně přesvědčen. A má pro to své důvody.

Milena Černá: S Olgou Havlovou jsme rády chodily na náplavku venčit psy

Praha - Bývalá první dáma Olga Havlová neměla ráda doktory, přesto si disidentky a lékařky Mileny Černé velmi vážila. Důvěřovala jí a z náhodného setkání v Divadle Na zábradlí vzniklo celoživotní přátelství.

Pražský Sherwood: místo, kde se vyplatí neusnout

Praha /REPORTÁŽ/ - Oficiálně se tento park vedle hlavního nádraží jmenuje Vrchlického sady. Ale nikdo mu neřekne jinak než pražský Sherwood. Je středa, půl hodiny před půlnocí. A my společně s fotografem a dvěma městskými strážníky vyrážíme do noční metropole.

Radim Linhart: Zahrát na klavír 3500 skladeb? Byla to jen recese

Praha - Je to už třináct let, co to s klavírem dotáhl až ke světovému rekordu. A stále ho nikdo na světě nepřekonal. Radim Linhart zahraje cokoli. Od lidovek, přes muzikálové písně, až po současné hity. Celkem umí zpaměti neuvěřitelných 3500 skladeb.

OBRAZEM: Krčského skřivana hledali v domově seniorů

Praha 4 - To ta Heľpa či Já mám kocábku. Takové krásné lidovky zazněly ve středu v Domově seniorů v Krči na již sedmém ročníku pěvecké soutěže Krčský skřivan, které se zúčastnili čtyři zpěváci - sólisté a čtyři skupiny. Věkový průměr soutěžících byl úctyhodný - přes 85 let!

Pamětník Jaromír: Děda jako poslanec jezdil s Masarykem do vídeňského parlamentu

Libeň - Jeho život začal stylově na ostrově. Narodil se totiž v již zaniklé porodnici na Štvanici hned vedle stadionu. Nejdříve bydlel devadesátiletý Jaromír Šída v Libni naproti sokolovně v jednopatrovém domě, kde měl děda z otcovy strany krejčovství. „Už v roce 1929, kdy byly ty kruté mrazy, jsme se přestěhovali do novostavby blíž k Palmovce, kde bydlím dodnes," říká libeňský patriot Jaromír Šída.

Ředitelka Plesu v Opeře: V teniskách lítám ještě pár minut před začátkem

Praha /ROZHOVOR/ - Usměvavá, plná energie a s dvouměsíční Amálkou. Tak dorazila na náš rozhovor ředitelka Plesu v Opeře Zuzana Vinzens. V době posledních příprav na ples byla ještě v šestinedělí. 

Rodiče ho zatahovali do svých problémů. Proto utíkal z domu

Praha - Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo osm let. „Oba házeli vinu na toho druhého a do svých problémů mě zatahovali, přestože jsem s tím neměl nic společného. Když jsem třeba přišel ze školy domů, máma se mě nezeptala, jak se mi dařilo, ale hned na mě spustila, seřvala mě za něco a hned jsme se pohádali," vrací se zpátky v čase sedmnáctiletý Kryštof.

O víkendu začnou v metropoli první masopustní veselice

Praha /INFOGRAFIKA/ - Defilé masopustních masek včetně sedmimetrového anděla, povozy 
s koňmi, ochutnávky tradičních dobrot a spousta doprovodných akcí pro děti. Už v sobotu v metropoli začínají masopustní veselice, kterých se bude až do konce února 
v hlavním městě konat přes dvě desítky. Téměř každá městská část si pro své obyvatele připravila vlastní masopust.

Devatenáctiletý kamnář uspěl na mistrovství Evropy v Rakousku

Praha /FOTOGALERIE/ - Krásné čtvrté místo vybojoval devatenáctiletý kamnář Michal Podsedník na Mistrovství Evropy kamnářů v rakouském Welsu. Třídenní soutěžní klání zahrnovalo nejen postavení samotných kamen. Porotci hodnotili i přesnost, čistotu či bezpečnost práce.

Když zavřeli Josefa Čapka, nastěhovala se se do jeho vily

Ďáblice /FOTOGALERIE/ - Když se třiadevadesátiletá Jitka Burešová ohlíží za svým životem, nejraději se vrací do dětství do rodného domu v Krušovicích. „Moc ráda vzpomínám na chvíle s tatínkem. I stonání díky němu nebylo vůbec špatné. Tatínek mě zabalil do studených obkladů a četl mi Broučky. Pak šel nahoru malovat, ale po chvíli zase přišel a zjišťoval, jak se mi daří," říká s úsměvem Jitka.

Chce, aby vzniklo místo, které motivuje lidi zanechat po sobě svět o něco lepší

Staré Město /ROZHOVOR/ - Pusto a prázdno, jen pár dřevěných lavic a vůně parket. Jakmile za mnou na Staroměstském náměstí v podloubí zaklapnou skleněné dveře, ocitám se v jiném světě. Ve světě Miloše Říhy, ředitele Skautského institutu, kterému se za několik měsíců podařilo vyjednat pro skauty historické prostory domu ze čtrnáctého století.

Podle doktorů je zázrak, že žena je schopná chodit, mluvit a myslet

Praha - Ještě než onemocněla roztroušenou sklerózou, pracovala v nemocnici jako sálová sestra. Tato nemoc ji však nezlomila. Jen se ze sálu přemístila na ambulance. „Celou dobu jsem se navíc starala o své rodiče, o rodinu, v jižních Čechách o chalupu 
a velký pozemek… Takže práce bylo vždycky dost," ohlíží se zpátky v čase šedesátiletá Zdena Myšáková.

Polívková smršť: nasytíte se i přispějete lidem po mozkové příhodě

Praha 5 - Ondřej Slanina, Filip Sajler, Filip Vobořil či David Kalina. To je jen pár jmen známých kuchařů, jejichž polévky můžete až do neděle ochutnat u metra Anděl. Sedm dní, sedm polévek. Důvod, proč se kuchaři zapojili do akce Polívková smršť, ale není jen gastronomický.

'Duhové' byty? Najdete je na desítce

Praha 10 - Mladí lidé ve věku 18 až 30 let, manželé s dětmi do 18 let, samoživitelé 
s dětmi do 18 let či bezdětní manželé nad 30 let. Tito žadatelé z různých skupin se mohli v minulosti přihlásit do losování obecních bytů. Každé skupině pak radnice vyčlenila určitý počet z nabízených bytů. Nově se 
o obecní byty mohou ucházet i registrovaní partneři.

Dostanou Pražané přidáno? Polepší si IT specialisté i lidé ve výrobě

Praha - Přes půl roku byla na úřadu práce. Už necelý měsíc ale šestatřicetiletá Karolína Málková opět pracuje. A dokonce v oboru, ve kterém se pohybovala s malými přestávkami od svých dvaceti let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT