VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR ŠTROMPF

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Staroměstské náměstí ovládne na Silvestra hudební show

Praha - Ti, kteří se letos chystají strávit poslední den roku nebo jeho část na Staroměstském náměstí, se mohou těšit na hudební show.

Radnice vyhlašuje soutěž o nejhezčí vnitroblok

Holešovice - Praha 7 má na svém území řadu vnitrobloků, dvorků a předzahrádek, které obyvatelům často slouží k oddechu, sportovnímu vyžití, zahradničení i jako místa sousedského setkávání. Obyvatelé mnoha obytných domů o tyto prostory příkladně pečují. Řadu domů rovněž zdobí atraktivní květinová výzdoba. Městská část Praha 7 chce tuto činnost podpořit a ocenit.

Květen 1945: obchodníci už odmítali německá platidla

Praha - Osvobození Prahy od šestiletého nacistického teroru za uplynulých sedmdesát let bylo pohledem historiků popsáno nesčíslněkrát. Převážně však v politických souvislostech, kdy každodenní život obyčejného Pražana takříkajíc ustupoval do pozadí. Jenomže byl to právě „obyčejný" Pražan, který se v květnových dnech stavěl nacistům na odpor, aniž by věděl, kdy a od koho se mu dostane pomoci zvenčí.

Historik Jan B. Uhlíř: Že postrádáme výjimečné lidi? To je fatální omyl!

Praha /ROZHOVOR/ - Úterý symbolizuje 
v květnových dnech pro Pražany jediné - v české metropoli vypuklo 5. května 1945 povstání proti nacistické tyranii. Stavěly se barikády, euforii střídal strach, jak přibývali první mrtví. S příchodem Rudé armády nacistické běsnění skončilo. Pro historiky bádání ale nekončí nikdy.

Radnice si připomenou konec druhé světové války

Praha - Radnice Dolních Chaber se, jak sama proklamuje, samozřejmě účastní výročních oslav druhé světové války. Nechce ale pořádat zbytečné okázalosti, ale naopak jasně a srozumitelně přiblížit hrůzy tehdejší doby.

Výzva k povstání zazněla i z vysílače na Žižkově

Praha - Exteriérová výstava „Voláme na vlně 415 metrů - Praha 3 v Pražském povstání" ukáže na dobových fotografiích umístěných v ulicích Prahy 3 poslední válečné dny roku 1945. Začátek výstavy naleznou zájemci na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde je na čtyřech panelech přiblížen průběh a význam celého povstání, organizace povstaleckých sil, rozmístění barikád a oběti bojů.

Radnice poskytne peníze na kulturní projekty

Vinohrady - Desítky pražských kulturních projektů se uskuteční i díky veřejné finanční podpoře radnice Prahy 2. Radní odsouhlasili poskytnutí daru osmadvaceti projektům z oblasti kultury. Celkem se mezi ně rozdělí 600 tisíc korun. Celkem se o podporu ucházelo 76 hudebních, divadelních, výstavních a jiných kulturních projektů od 68 různých žadatelů.

Pohřbívání v Lese vzpomínek. Vznikne v květnu v Ďáblicích

Praha - Ďáblický hřbitov se od soboty 23. května stane českým unikátem. Od tohoto dne bude totiž veřejnosti nabídnut Les vzpomínek, tedy prostor posledního odpočinku. Pohřbívat se bude pod stromy a nově bez náhrobku.

Dát si oběd v lidovce je v Praze minulostí. Bufety už zmizely

Praha /FOTOGALERIE/ - Dát si v bufetu párek na stojáka, nebo obědvat z tácu, zřejmě budeme znát už jen z vyprávění. V Praze bufety v uplynulém dvacetiletí mizely jeden za druhým, zbylé se dají spočítat na prstech jedné ruky, o lidových jídelnách ani nemluvě. Podle všeho to lepší ani nebude.

Memorandum stvrdilo pomník Miladě Horákové

Vinohrady - Memorandum o přípravě Památníku obětem komunistické totality, jejichž symbolem je komunistickým režimem popravená dr. Milada Horáková, podepsali starostka Prahy 2 Jana Černochová a předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Stvrdili tak záměr, jehož výsledkem má být postavení pomníku obětem komunistických perzekucí v prostorách zahrady Ztracenka v horizontu tří let.

Kampaň Chceme tu mít čisto! se stala terčem vandalů

Praha 14 - Asi pět stovek dětí, jejich učitelky, ředitelé a ředitelky škol, strážníci, ale i pracovníci úřadu a sponzoři. Ti všichni se aktivně zapojili do pilotního ročníku kampaně Chceme tu mít čisto! a teď cítí minimálně zklamání. Podle radnice Prahy 14 až osmdesát procent jejich práce zničili vandalové.

Tendr na opravu Libeňského mostu se blíží do finále

Praha - Čtrnáctý duben byl pro stavební firmy termínem, kdy končila veřejná soutěž na nadlimitní zakázku, rekonstrukce Libeňského mostu. Soutěž vypsala Technická správa komunikací (TSK), zakázka má cenu 2,1 miliardy korun. Přesná částka však vzejde až z výsledku tendru.

Firmy se hrdě hlásí k akci Ukliďme si Prahu 7. Připravily pro účastníky odměny

Praha 7 - Dobrovolnických úklidů se po celé zemi neúčastní pouze aktivní jednotlivci. V rámci kampaně Ukliďme Česko se k tématu čistoty a životního prostředí hlásí také desítky firem. Zapojily se rovněž organizace z Prahy 7, které připravily pro účastníky úklidu odměny. Dobrovolníci mohou využít projížďky na elektrokolech, půjčit si skládací koloběžku či získat lístky na fotbal.

Bunkr Folimanka je technická paráda, ale nic pro pohodlí, říkají návštěvníci

Vinohrady - Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.

Budhistům se v Praze daří. Našli u veřejnosti pochopení

Holešovice - Třicet i více lidí denně. Taková je návštěvnost centra budhismu Diamantová cesta v Holešovicích. Tento zrekonstruovaný objekt v areálu bývalé továrny zakrátko oslaví rok své existence.

Kam s případnými azylanty? Do hasičské zbrojnice v Řepích

Praha - O možnosti krátkodobého ubytování pro zhruba 20 osob v obecní nové hasičské zbrojnici jednalo v minulých dnech vedení radnice Prahy 17, konkrétně starostka Jitka Synková a Libor Hadrava, radní pro bezpečnost. Podle Hadravy jde o záměr zajistit ubytování pro potřebné osoby v případě vzniku nenadálé mimořádné události. Proto se v tomto směru připravuje dohoda o spolupráci mezi magistrátem a řepskou radnicí.

Železnice mezi Kladnem a Prahou bude mít hotovou studii

Praha - V červnu bude nejspíše hotová aktualizovaná studie pro modernizaci železnice mezi Kladnem a Prahou. Je označována jako rychlodráha a bude mít odbočku na letiště. Studie podle mluvčího Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Marka Illiaše obsahuje deset posuzovaných variant trati, které by měly být ekonomicky výhodné. Komise ministerstva dopravy poté rozhodne o variantě, kterou by měla SŽDC připravovat a realizovat.

Muzeum voskových figurín navštívilo už víc jak sto tisíc lidí

Praha - Expozice voskových figurín v muzeu Grévin v Celetné ulici se těší velkému zájmu veřejnosti. Důkazem toho je, že počátkem dubna expozice přivítala stotisícového návštěvníka. Pobočka legendárního pařížského muzea se tak zařadila do elitní společnosti pražských atrakcí.

Za osm let bude prý Hloubětín k nepoznání

Praha - Rozsáhlý developerský projekt změní Hloubětín v moderní rezidenční čtvrť. Podle developera více než devítihektarový úsek mezi ulicemi Kolbenova, Kbelská a Poděbradská v sousedství Rokytky v nadcházejících letech vyrostou bytové domy, viladomy a obchodní prostory. V nových domech bude bydlet téměř dva tisíce lidí.

Praha 10: Senioři, počítačů se nebojte, naučíme vás to!

Vršovice - Radnice Prahy 10 zprostředkovává seniorům výuku na počítači. Tedy alespoň základní postupy, jak s počítačem vůbec pracovat. Výuka bude prováděna zejména na praktických příkladech a každý účastník bude mít možnost si vše vyzkoušet na jemu přiděleném počítači umístěném v počítačové učebně.

Studenti Jedličkova ústavu dostanou autobus

Praha - Studentům Jedličkova ústavu a škol je určen nový bezbariérový autobus, který byl v letošním roce zakoupen díky finančním prostředkům z veřejné sbírky pořádané Nadací Jedličkova ústavu. Autobus bude slavnostně pokřtěn ve čtvrtek 30. dubna v areálu „Jedle".

Hokejové mistrovství budou střežit stovky lidí

Praha - Blížící se mistrovství světa v ledním hokeji zaměstnává policejní stratégy, jak se v Praze a Ostravě postarat o co největší bezpečí nejen sportovní veřejnosti. V české metropoli první zápasy hokejových týmů odstartují dne 1. května a následná utkání potrvají do 17. května. První májový den bude ve znamení hokejových zápasů i v Ostravě, kde skončí 14. května.

Projekt Restart pomůže lidem sehnat práci

Žižkov - Radnice Prahy 3 učinila vstřícný krok minimálně stovce lidí se získáním pracovního uplatnění. Klienti se tak mohou obracet s hledáním práce v nově otevřeném job-klubu v Husitské ulici čp. 74.

Praha 10 chce znát názory svých obyvatel

Vršovice - Vytvořit dlouhodobou strategii podoby 
a uspořádání ulic, náměstí, 
a parků je cílem koncepčního dokumentu městské části Praha 10 nazvaného Generel veřejných prostranství. 
V rámci první fáze jeho přípravy bude radnice formou dotazníku sbírat podněty od zdejších obyvatel.

Pomalovaná sluchátka vydraží Linka bezpečí

Praha - První veřejná sbírka pomalovaných sluchátek ve prospěch Linky bezpečí odstartovala v úterý. Sluchátka, jako symbol Linky bezpečí, budou následně vydražena 
v pražském Výtvarném atelieru Malování kreslení, výtěžek bude věnován Lince bezpečí, nejstarší krizové lince pro děti. Sluchátka pro dobrou věc pomalují i známé osobnosti a umělci.

Rozklikávací rozpočet: občané mají přístup k stejným datům jako úředníci

Vinohrady - Obyvatelé Prahy 2 mohou nyní sledovat hospodaření své městské části do nejmenších podrobností. Radnice tak v minulých dnech spustila „rozklikávací rozpočet", zahrnující její hospodaření v posledních čtyřech letech. Několik měsíců byl ve zkušebním provozu a po schválení rozpočtu městské části na rok 2015 mohla být spuštěna jeho aktualizovaná verze.

Na pražském registru vozidel se fronty zatím žádné netvoří

Praha - Šestaosmdesát tisíc řidičů si v Praze dosud nezaregistrovalo své vozidlo. Zda je to málo nebo hodně, není podstatné jako fakt, že tak zpravidla podle zkušeností magistrátního odboru správních činností řidiči učiní na poslední chvíli. „Jestli tak osoby, kterých se registrace vozidel týká, neučiní do konce června, budou z evidence vozidel jednou pro vždy vyřazeni," upozornil ředitel odboru Josef Mihalík.

Filmaři dostanou v letošním roce méně peněz

Praha - Natočit film není jednoduchá věc. Největší problém je především shromáždit dostatek peněz. A to bez záruky, že se investice po uvedení do kin sponzorům vrátí. Proto se také tvůrci obracejí s nadějí na Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který peníze na nové projekty poskytuje. A má jich méně, než vloni.

Segwaye na chodnících by nově měly jezdit pouze rychlostí chůze

Praha - Přelom dubna a května každoročně znamená pro českou metropoli jediné - výrazný nárůst zahraniční klientely. Tím pádem i zvýšená návštěvnost v historickém centru města. Mezi lákadla patří i vozítka Segway. Pohybu v ulicích jim opět nic nebrání, vláda návrh ministerstva dopravy začátkem dubna o dalším provozování vozítek, i přes snahu města ho plošně zakázat, posvětila. Návrh tak poputuje do sněmovny.

Na Žižkově znovu vzplanou boje, připomenou 70 let od konce války

Praha 3 /FOTOGALERIE/ - Radnice Prahy 3 uvede ve spolupráci s klubem vojenské historie Gardekorps Praha a Vojenským historickým ústavem (VHÚ) ukázku bojů z Pražského povstání, jež se před koncem druhé světové války vedly na Žižkově.

Místa pro nové parky aktivně hledá radnice i veřejnost

Praha 8 - Výzva libeňské radnice pro hledání vhodných míst pro nové parky zaujala veřejnost osmé městské části. Podle vedení radnice už během prvního měsíce od vyhlášení výzvy obdržel sekretariát Komise pro životní prostředí Rady městské části Praha 8 velké množství podnětů, v rámci kterých občané poukázali na téměř 70 problematických lokalit různého typu.

U Břevnovského kláštera začala deratizace. Radnice varuje pejskaře

Praha - U rybníků u kláštera sv. Markéty v Praze Břevnově se přemnožili potkani. Radnice Prahy 6 proto začala s deratizací. Odhaduje se, že v místě je nyní přibližně pět desítek potkanů, deratizace bude probíhat v průběhu celého měsíce dubna. Radnice před nástrahy jedů důrazně varuje pejskaře.

Sňatkový podvodník: Jsem teď nejlepší v oboru!

Praha /SERIÁL/ - Vilibald Behár je fakt třída, pokyvoval uznale hlavou kriminalista, který si po delší době oddychl. Udělal to ještě jednou, než zavřel vyšetřovací spis. Detektivovi dal Behár opravdu co proto, než takříkajíc konečně spadla klec. Tento sňatkový podvodník zamotal hlavu snad více ženám, než kdejaká hollywoodská filmová hvězda.

Policie: Úbytek vloupání v kraji způsobil i návrat pachatelů do vězení

Střední Čechy /ANKETA/ - Středočeský kraj je hned po Praze a Moravskoslezském kraji nejrizikovějším regionem, co se bytových vloupání týče. Nicméně i tato územní oblast už vykazuje pokles tohoto druhu kriminality. V loňském roce podle policejních statistik středočeští kriminalisté řešili 673 případů, v roce předloňském to bylo 784 případů.

Pražské starosty trápí slabé koalice

Praha - Březen nebyl zrovna měsíc, který by pro některé městské části představoval běžný pracovní režim tamních radnic. Uplynul více jak půlrok po komunálních volbách a koaliční uskupení dostalo první trhliny. Politicky přitom nic moc závažného, nicméně dotyční starostové měli zčistajasna starost navíc.

Radní: Výstaviště dáme do pořádku. Na revitalizaci vyčlenili 1,5 miliardy

Praha - Vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce po dlouhých létech diskuzí dostává jasné obrysy jeho obnovy. Nastartovaly jej v těchto dnech jak nový nájemce akciová společnost Rozvojové projekty Praha, tak pražský magistrát, který je stoprocentním vlastníkem zmíněné akciovky.

Noclehárny pro bezdomovce po zimě uzavírají provoz

Praha - Zimní opatření pro lidi bez přístřeší, pozvolna končí. Už v minulém týdnu se uzavřela noclehárna Vysočany, v úterý ukončily provoz noclehárny Michle a Hostivař a ve středu pak zařízení Vackov. „V provozu zůstanou pouze zařízení, která slouží klientům celoročně, jako je například loď Hermes. V současné době ji využívá každou noc v průměru 110 klientů," popisovala zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

Zelená zahrada Smetanka slavnostně zahájí druhou sezonu

Vinohrady - Komunitní prostor Zelená zahrada Smetanka zahájí 11. dubna v 11 hodin novou sezonu. Radnice Prahy 2 prodlouží provozovateli smlouvu na pronájem parcel na rohu ulic Na Smetance a Italská, kde byla vloni tato jediná komunitní zahrada na území druhé městské části otevřena.

Radnice vyhlásila tvrdý boj sprejerům, bude je postihovat

Vršovice - Chránit fasády domů před nevzhlednými čmáranicemi a účinně postihovat jejich autory. To je cílem projektu nazvaného Stop nelegálním graffiti na Praze 10, který spouští vršovická radnice. Navazuje tak na dobré zkušenosti z pilotního projektu zaměřeného na odstranění graffiti z let 2012 a 2013. V rámci programu odborná firma vzešlá z výběrového řízení nejprve odstraní z domovních fasád graffiti a poté na omítky nastříká speciální ochrannou vrstvu.

OBRAZEM: Hřiště v Habrové už teenagerům slouží

Žižkov - Nový víceúčelový herní areál, který radnice Prahy 3 za pomoci dotace z Evropské unie vybudovala v ulici Habrová už slouží veřejnosti. První část tvoří polyfunkční hřiště pro míčové hry, v druhé najdou zájemci venkovní posilovnu se třemi fitness prvky umožňujícími základní cviky s vahou vlastního těla.

Sňatkový podvodník: Není bedna jako bedna

Praha /SERIÁL/ - Tak to je ten švagr z Ameriky, říkala si v duchu Marta Havránková, vdova po majiteli kasina. Chlápek se mezitím plaše rozhlížel po místnosti a usrkával ze šálku kávu. Vdova se na fešákovi snažila najít aspoň detail v podobnosti sourozenců, z nichž jeden už je na pravdě boží. Kde nic, tu nic. Možná jsou to jen předsudky, pomyslela si, rána po zemřelém manželovi přece jenom ještě docela bolela.

Vloupačky do bytů v Praze klesají, drzost zlodějů stoupá

Praha - Česká metropole je stále nejoblíbenějším působištěm bytových zlodějů. Riziko vloupání je zde podle policejních statistik třikrát vyšší, než v ostatních regionech. Nicméně křivka v počtu těchto případů zatím klesá, a to i díky většímu zabezpečení domů či bytů. V loňském roce se zloději v Praze vloupali do 987 objektů, předloni to bylo ohlášených 2 466 případů.

Spořilovským se zase trochu uleví, budou mít novou mobilní protihlukovou stěnu

Praha - Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) uzavře na dva víkendy nově rozšířenou komunikaci Spořilovská ve směru na Brno v úseku Chodovská - Türkova, aby zde mohla být instalována nová mobilní protihluková stěna. Uzavírka je plánována od 28. do 29. března, kdy dojde k instalaci patek a ocelových sloupů, pak nastane technologická přestávka a celá výstavba bude dokončena vložením panelů, která se uskuteční od 18. do 19. dubna.

Záchranka sídlo jen tak nezmění. Trojská radnice se o změně objektu chce soudit

Praha /VIZUALIZACE/ - „Pronajaté sídlo záchranky v Korunní ulici už dávno není důstojným místem pro tuto službu veřejnosti. Exkurz po republice mi to jen potvrdil, neboť v jiných městech mají záchranky odpovídající objekt i místo. Právě v tom Praha za jinými městy bohužel poněkud zaostává," uvedl Radek Lacko (ANO), pod jehož gesci oblast zdravotnictví spadá.

Radnice už vybrala ostrahu svých parků a dětských hřišť

Vinohrady - Radnice Prahy 2 odsouhlasila výběr dodavatele na veřejnou zakázku ostrahy parků Folimanka, Karlova náměstí a veřejných dětských hřišť Riegrovy sady a U Vodárny. Pro ostrahu těchto lokalit se radnice rozhodla s ohledem na zhoršení bezpečnostní situace.

Tancovačka v botelu Albatros přilákala hodně seniorů. Žít se musí, říkají

Praha - Znáš svého souseda? je akce posvěcená radnicí Prahy 1. Botel Albatros proto vyhradil občanům této městské části salonek. V podstatě si jej takříkajíc rezervovali senioři, kteří pravidelné nedělní odpoledne už vnímají nejen jako poznávačku „ s lidmi od vedle".

Náplavka vítala jaro na vlnách Vltavy. Návštěvníci využili jízdu loděmi zdarma

Praha - Hodně práce asi měli metaři s úklidem náplavky na Rašínově nábřeží až po Výtoň. Právě tam se odehrálo víkendové vítání jara. A to s programem Den Vltavy zarámovaný do farmářských trhů. Hlavním tahákem několika tisícového davu bylo slunečné počasí a zřejmě také možnost svézt se na lodi zdarma.

Sňatkový podvodník: Černá vdova řádí znova!

Praha /SERIÁL/ - Komisař Vávra stál u okna své kanceláře a stále nevěřícně kroutil hlavou. Pak se znovu podíval na toho nešťastníka za stolem, který snad neměl už ani na rohlík. Navíc je to tento měsíc už třetí, který se na policii ohlásil. „Tak nám černá vdova řádí znova," zamumlal komisař víceméně pro sebe za souhlasného přikyvování hlavou poslední smutné oběti sňatkové podvodnice Viktorie Žďárské.

Kolonie Buďánka zřejmě vstane z mrtvých. Začne se s úklidem

Praha - Radnice Prahy 5 má již schválený rozpočet pro letošní rok, plánované odklízecí práce v bývalé dělnické kolonii Buďánka v Košířích mohou začít. „Postupná revitalizace osady Buďánka se uskutečňuje od jara 2014, postupné vyklízení lze považovat za prvotní a nutnou součást této revitalizace. Po úklidu bude následovat zajištění a zakonzervování jednotlivých domů před jejich budoucí rekonstrukcí," uvedl Jan Klindera, mluvčí radnice Prahy 5.

Za nájem dluží velké peníze. O rekordmany není nouze

Praha - Neplatiči nájemného si zřejmě těžkou hlavu s bydlením nedělají. Pražským radnicím dluží miliony korun, což některé dlužníky přivádí do neřešitelné situace. Problém dlužníků nájemného, respektive jejich počet, mohou v některých městských částech dosáhnout i kritické hranice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT