VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR SCHREIB

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dluhová poradkyně: Do dvou set tisíc se situace obvykle dá řešit bez bankrotu

Praha - Nejdůležitější je být připraven i na horší životní situace a v případě, že se člověk dostane do dluhů, je začít hned řešit. To říká Kateřina Jirová, vedoucí programů k řešení zadluženosti ze sdružení RUBIKON Centrum, které pracuje zejména s lidmi s trestní minulostí. „Jejich zadluženost je v zásadě podobná, jako kohokoliv jiného," míní.

Dopravní podnik uspěl ve sporu o reklamní plochy

Praha - Dopravní podnik zaznamenal důležité vítězství v právním sporu s firmou Rencar, dceřinou společností JCDecaux, která provozuje pražský mobiliář. Městský soud v Praze zrušil dvě předběžná opatření, kterými Rencar bránil nájmu volných reklamních ploch.

Selhání úřadu? Frontu na dotace lidé stáli i dva dny

Praha, Střední Čechy - Zájemci o takzvané kotlíkové dotace měli v minulých dnech možnost v Praze zažít opravdové dobrodružství. Někteří z nich před sídlem krajského úřadu na Smíchově strávili i dvě noci, aby si vyčekali kýženou státní podporu na výměnu kotle.

Areál Holešovické tržnice není pojištěný

Praha - Hlavní město nemá pojištěn areál Holešovické tržnice. S informací přišli sociální demokraté z Prahy 7, podle kterých proto v případě nehody či požáru může město přijít o stamiliony. „Vzhledem ke složitým vztahům s nájemcem a především hodnotě areálu a jednotlivých budov to považujeme za kardinální chybu, kterou je třeba neprodleně napravit," uvedl Tomáš Petříček z pražské ČSSD. Mluvčí magistrátu Vít Hofman potvrdil, že areál v současnosti skutečně pojištěn není.

Zklidnění Korunovační budí vášně. Zahltí „Kulaťák“?

Praha - Na vytížené Korunovační by v následujících měsících mělo začít testování zúžení ulice ve směru na Letnou ze dvou do jednoho pruhu. Má ukázat, jestli opatření, zajišťující větší bezpečnost pro chodce, nezahltí provoz.

Dva radní na dvanáctce přešli do opozice

Praha - Koalice na modřanské radnici je nově pouze dvoubarevná. Zastupitelstvo schválilo odvolání dvou zástupců starosty za Změnu pro Prahu 12 Daniely Rázkové a Zbyňka Boublíka. Nově byl prvním zástupcem starosty zvolen Jan Marhoul z ČSSD, která nadále povede radnici pouze s hnutím ANO.

Autobus bez řidiče v Praze? Možná už příští rok, ale ne na silnicích

Praha - Čtvrtá městská část by se už příští rok mohla stát jedním z prvních míst na světě, kde se bude testovat elektrobus plně řízený umělou inteligencí. Alespoň je to ambice tamního zastupitele Ivo Vaňka, který se zasadil o zapojení Prahy do evropského projektu vývoje autonomního vozidla.

Praha pronajme domy u Staroměstského náměstí. Má v nich být kreativní centrum

Praha - Radní schválili pronájem nevyužívaných domů v majetku magistrátu u Staroměstského náměstí. Podle plánů vedení města tam vzniknou prostory pro přednášky, workshopy nebo výstavy.Postarat se o to mají čtyři nájemci. V dlouhodobém nájmu budou pokračovat skauti, kteří už v objektu na Malém náměstí delší dobu pořádají akce pro veřejnost, dále se připojí městský Institut plánování a rozvoje (IPR) a start-upové inkubátory Air Ventures a UP21.

Přijde Praha o přístřešky MHD? Musí stihnout tendr

Praha - Pokud metropole nezvládne dostatečně rychle zareagovat, může cestujícím po roce 2021 při čekání na autobus pršet na hlavu. Praha totiž nechce prodloužit smlouvu s firmou JCDecaux, která vlastní asi polovinu přístřešků. Na řadě je vypsání tendru.

Čínské investice ve středních Čechách váznou. Jsou na spadnutí, tvrdí hejtmanka

Střední Čechy - V souvislosti se zahraničními investicemi v tuzemsku se často hovoří o čínském kapitálu, který by údajně měl v českých regionech vytvořit nová pracovní místa. O čínské investice se přislíbil zasadit prezident Miloš Zeman a podobně se vyjadřoval i minulý hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Zatím však žádné nové továrny v regionu nevyrostly. Nástupkyně Petery v čele kraje Jaroslava Pokorná Jermanová slibuje, že se to brzy změní. Jedním z projektů bývalého hejtmana, údajně utužujících česko-čínské ekonomické vazby, měla být takzvaná Česko-čínská průmyslová zóna za Nymburkem. Její výsledky jsou však zatím rozpačité. Hejtmanka Jermanová však po své nedávné návštěvě v Číně prohlásila, že se to brzy změní.

Rychlovlak z Prahy do Brna? Zatím není jasná ani trasa

Praha - Téma rychlovlaků je nyní před volbami mimořádně populární. Hesla typu „v Brně za hodinu" se sypou politikům z úst jako na běžícím pásu. Pravdou však zůstává, že doba, kdy to bude skutečně možné, je ještě hodně daleko.

Ve vzdělanostní ekonomice Praha mezi kraji vede. Investorů se hlásí dost

Praha - V souvislosti s investičními pobídkami vláda prohlašuje, že se chce od montoven přesunout k podpoře atraktivnějších segmentů, kupříkladu technologických firem. V případě Prahy se tak již děje delší dobu, což vyplývá z povahy pražské ekonomiky, založené spíše na službách než na průmyslu.

Začněte už něco dělat, vyzývá opozice na čtyřce šéfa výboru

Praha - Zastupitel Prahy 4 Ivo Vaněk (STAN-Tučňák) má velký sen – rád by ze čtvrté městské části udělal centrum inovací v metropoli. Zatím se mu to však příliš nedaří. A navíc čelí kritice ze strany opozice, která by ráda viděla reálné výsledky fungování zastupitelského výboru, kterému Vaněk předsedá.

Spojení Prahy se Středočeským krajem? Výhodné, míní Miloš Zeman

Praha /ROZHOVOR/ - Prezident republiky Miloš Zeman dostál své pověsti a během uplynulé návštěvy Středočeského kraje pronesl hned několik provokativních výroků. Vyjádřil ale i stanoviska k možným úpravám krajského uspořádání.

Elektronické tabule v MHD? Lidé si na ně ještě počkají

Praha - Hlavní město je jednou z posledních metropolí v Evropě, kde schází výraznější rozšíření elektronických odjezdových tabulí na zastávkách MHD. Město to chce napravit, napřed však musí vybrat jejich podobu. A to potrvá.

Cesta na letiště? V Praze je celkem rychlá, i když chybí přímé spojení

Praha - Přímé spojení na ruzyňské letiště je jedním z nejdůležitějších pražských dopravních témat posledních let. V horizontu týdnů by měla v Karlíně na Negrelliho viaduktu začít první část rekonstrukce železniční trasy Praha-Kladno, která zahrnuje i vybudování odbočky na letiště. Na tu si však cestující ještě dlouho počkají.

Letiště slaví 80 let, chystá velké investice

Praha - Z Ruzyně ve středu ráno odstartoval Airbus A319, kopírující svou drahou úplně první leteckou linku, která v roce 1937 zahájila provoz letiště. Stalo se tak přesně před osmdesáti lety na trase Praha-Piešťany-Brno-Praha. Zatímco v prvním necelém roce fungování letiště odbavilo něco přes třináct tisíc cestujících, loni to bylo přes třináct milionů. I přes kontinuální rozvoj a přidávání nových terminálů letiště stále bojuje s kapacitou. Loni proto oznámilo masivní investice – do roku 2035 plánuje do rozvoje investovat 15 miliard korun.

Školy, polikliniky i sportovní centra. Městské části dostaly přes miliardu

Praha - Zastupitelé koncem minulého týdne schválili seznam desítek projektů, na které Praha přidá peníze městským částem. Radnice mohly magistrát zažádat o spolufinancování svých záměrů z oblasti školství, sportu či zlepšování veřejných prostranství. V podpořených plánech převažují investice do škol.

Vzácným zvířatům se v metropoli daří. A bude jich ještě víc

Praha - V metropoli žije celá řada ohrožených druhů a v posledních letech se objevují další. Podle odborníků budou přibývat i v budoucnu.

Zastupitel Prahy 11 jde za mříže. Jeho náhradník sám čelí obvinění

Praha - Předseda sociálnědemokratických zastupitelů na Jižním Městě Petr Hrabal půjde na dva roky za mříže. Stranický kolega, který ho nahradí, je sám obviněný v dřívější kauze.

Břeh Botiče ve Vršovicích prokoukne. Rozhodli o tom občané

Praha - Okolí Botiče ve Vršovicích v současnosti nevypadá příliš malebně. I přesto je však oblíbeným místem pro procházky pejskařů a maminek s dětmi, a to zkrátka proto, že v poměrně rušné čtvrti je obtížné najít místa bez automobilového provozu. Díky projektu jednoho z vršovických obyvatel by se v budoucnu mělo okolí potoka změnit k lepšímu.

Oprava Šlechtovy restaurace se může zdržet i o rok

Praha - „Pokud se nikdo neodvolá, někdy začátkem dubna by mohla být stavba předána zhotoviteli a do šestnácti až osmnácti měsíců by Šlechtova restaurace mohla být zrekonstruována," zadoufal radní pro kulturu Jan Wolf zhruba před měsícem poté, co ohlásil výběr vítěze v tendru na rekonstrukci památkově chráněné bývalé restaurace ve Stromovce. Jeho naděje se, v případě „Šlechtovky" už tradičně, nesplnily.

Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Praha - Julie Čechová pracuje jako speciální pedagožka v jedné z pražských základních škol a nová pravidla pro inkluzivní vzdělávání se tak její práce výrazně dotkla. Zejména z hlediska financování, kde vnímá zlepšení. Upozorňuje však i na možná rizika, která se mohou teprve projevit.

Makat a necestovat? Politici si výlety neodpírají

Praha /INFOGRAFIKA/ - I když předseda ANO Andrej Babiš podle svých slov jako poslanec cestuje jenom do Bruselu, když to je nezbytné, pražští politici ANO si do zahraniční zajedou rádi.

Normální taxi, nebo služba budoucnosti? Uber rozděluje pražské politiky

Zatočíme s Uberem, slibuje primátorka Adriana Krnáčová. Oblíbená aplikace podle ní porušuje zákony. Na to však bude potřeba je nejprve upravit, Existují dva směry, kterými se vydat.

Co s holuby? Střílet se je hlavní město nechystá

Praha /FOTOGALERIE/ - Některá místa v hlavním městě jsou jimi doslova zamořená a nikdo moc neví, co si s tím počít. Řeč je o holubech, kterým řada Pražanů přezdívá „létající krysy". Jejich likvidace střílením nebo otráveným krmivem je v Praze zakázaná a další metody příliš efektivní nejsou

Na okrajích Prahy schází lékaři. Někde není žádný

Praha /INFOGRAFIKA/ - Zatímco v centru Prahy je ambulantních lékařů spousta, okrajové části metropole bojují s jejich nedostatkem. V některých městských částech není ani jeden. To může přinášet problémy zejména seniorům, kteří musí i kvůli běžným prohlídkám či předepsání léků cestovat veřejnou dopravou. S další výstavbou se navíc situace bude zhoršovat. 

Další „třesk“ v parkování? Město zvažuje změny zón

Praha - Podle náměstka pro dopravu Petra Dolínka je nutný „větší či menší třesk" v systému parkovacích zón. V dalších měsících chce přijít s návrhy proměny.

Káva v kobce na náplavce? Příští rok, slíbila Krnáčová

Praha - Na Rašínově nábřeží přibude kavárna, galerie či toalety. Přeměna náplavky by mohla být podle primátorky Adriany Krnáčové hotová do příštího léta. Ožít by v budoucnu měl i protější břeh Vltavy, Praha 5 má však zatím pouze plány a studie.

Národní galerie se opět otevírá. Spory s ostrahou ale nekončí

Praha - Galerie našla náhradu za bezpečnostní agenturu ABAS. Tu využívají i další pražské instituce a některé její služby rovněž kritizují. Jiné ji však naopak chválí.

„Vykostěný“ registr se týká i pražských firem

Praha - Ze zákona o registru smluv poslanci vyškrtli kromě státních podniků i firmy většinově vlastněné městy. V Praze některé hodlají smlouvy zveřejňovat i tak. Například Pražská plynárenská výjimku vítá.

Odborníci: Radši než budovy postavte silnice

Praha - Jak se má Praha změnit do roku 2030? Podle architektů, investorů, ale i akademiků se má zaměřit na dopravu a moderní technologie.

Stavět novou radnici je podle odborníků zbytečnost

Praha - Primátorka Adriana Krnáčová tento týden oznámila, že magistrát zpracovává ekonomickou analýzu různých možností, kam přestěhovat pražské úředníky po roce 2028, kdy městu skončí nájem Škodova paláce. Krnáčová se netají tím, že by preferovala stavbu nové budovy pro všechny pražské úředníky.

Stabilní ceny? Potvrzeno, město koupí vodovody

Praha - Pražští radní v úterý rozhodli, že Praha bude usilovat o to, aby vodovody v metropoli provozovalo samo město. Nyní je má pronajaté francouzská Veolia, podle mnohých pro Prahu nevýhodně. Důvodem plánu je i stabilní cena vody pro Pražany.

Místo metra železnici? Praha by měla přispět, tvrdí odborníci

Praha - V souvislosti s pražskou dopravní infrastrukturou se nejčastěji mluví o rozšiřování metra, případně tramvají. Podle odborníků se ale zapomíná na železnici.

Přespolní už nebudou zabírat místa Pražanům

Praha /INFOGRAFIKA/ - Vedení metropole vytipovalo asi šedesát míst, kde by mohla vzniknout P+R parkoviště. První se otevře už za pár týdnů.

Politolog Kubáček: Voličům hromadění postů vadí čím dál méně

Praha /ROZHVOR/ - Podle politologa Jana Kubáčka lidem kombinování funkcí příliš nevadí. Politik ale podle něj musí zůstat v kontaktu s místními problémy a tématy, jinak ho voliči potrestají.

Senátor i radní. Politici rádi kombinují funkce

Praha /INFOGRAFIKA/ - Hřát se v zastupitelstvu a zároveň v parlamentu není pro pražské politiky žádný problém. Otázkou zůstává, jestli všechny funkce stíhají.

Primátorka: Do roku 2030 by měl v centru platit zákaz spalovacích motorů

Praha - I když se smogová situace v posledních týdnech do Prahy pravidelně vrací, vedení města se i přes sliby stále nerozhodlo přistoupit k zavedení MHD zdarma. Zatím čeká, až se situace zhorší. Magistrát se podle primátorky Adriany Krnáčové chce zaměřit na systémovější opatření proti smogu, například elektrobusy nebo omezení vjezdu aut do historického centra.

Městské části: Připravujte další rozšiřování metra

Praha /INFOGRAFIKA/ - Poslední stanice metra byly otevřeny v roce 2015, linka D se nejspíš začne stavět v roce 2019. Podle zástupců městských částí by se už teď měly začít připravovat další projekty rozšiřování metra, aby Prahu nečekala podobně dlouhá proluka.

Protikorupční boj v Praze: Koncepce by byla, zbývají konkrétní opatření

Praha - Zveřejňování nájemních smluv a faktur, ochrana takzvaných whistleblowerů nebo důsledná osobní zodpovědnost pro úředníky a politiky. S tím počítá nová strategie Prahy boje s korupcí, kterou v úterý dostali na stůl pražští radní.

Primátorka: Stolky v ulicích se osvědčily. Bude jich víc

Praha - Stolky a židličky, které loni v květnu nechalo město rozmístit v osmi pražských lokalitách, neleží ladem. Podle sčítání Institutu plánování a rozvoje (IPR) je od května do června loňského roku využilo přibližně 220 tisíc lidí. Posezením strávili zhruba 57 tisíc hodin. 

Daň z nemovitosti: Praha může přitlačit

Praha /INFOGRAFIKA/ - Daň z nemovitých věcí, kterou musí platit každý majitel bytu, domu nebo pozemku, má jednu zvláštnost. Výnosy z ní jdou jako z jediné ze všech daní nikoliv státu, ale přímo obci, kde se nemovitost nachází. Kromě toho mohou municipality samy výrazně ovlivňovat její výši. To by z ní mohlo dělat ožehavé komunální téma pro střety mezi levicí a pravicí. Nikoliv však v Praze.

AKTUALIZOVÁNO

Soud zprostil obžaloby lobbistu Ivo Rittiga

Praha /FOTOGALERIE/ - Nechvalně známý lobbista Ivo Rittig si ve čtvrtek mohl alespoň pro jednou oddechnout. Pražský městský soud ho zprostil obžaloby z tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Vinnými soud naopak uznal bývalé majitele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka, šéfa výroby Radomíra Kučeru a Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Verdikt není pravomocný, na místě se proti němu odvolal státní zástupce i Kmeť. Další obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

V Praze klesá množství zemědělské půdy nejrychleji z republiky

Praha - V metropoli se možná trochu překvapivě pěstuje leccos, množství orné půdy však klesá rychleji než jinde. Naopak Středočeský kraj má nejvíce zemědělské půdy a její rozloha se snižuje jen minimálně.

Ústavní právník Jan Kysela: Při stíhání zastupitelů je třeba hledat míru

Praha - Podle ústavního právníka Jana Kysely z Právnické fakulty Univerzity Karlovy by měli být policie a státní zástupci při rozhodování o trestním stíhání politických rozhodnutí obezřetní. „V jednání zastupitelů nemusí být žádný zlý úmysl, ale pouze mohou vzít jako bernou minci materiál, který nějaký úředník připravil. Stačí potom jejich hlasování k tomu, aby šli lidově řečeno sedět?" ptá se.

Žalovaných zastupitelů v Praze přibývá

Praha /INFOGRAFIKA/ - V Praze 11 loni nepravomocně odsoudili politika za ČSSD a policie otevřela další spis na tamního exstarostu Dalibora Mlejnského. Na magistrátu si brousí zuby na Pavla Béma.

Kdo se bude zubit z volebních billboardů a plakátů?

Praha - Kampaň do podzimních parlamentních voleb se blíží. O někdejší baštu občanských demokratů Prahu se „porvou" známé i nové tváře. Bude mezi hlavní lákadla patřit také syn exprezidenta Klause?

Výmoly či zpožděné spoje. Pražané je od března nahlásí na jedné webovce

Praha - Rychlejší řešení havárií, výmolů či poškozených laviček by měla zajistit nová aplikace, kterou chce magistrát spustit koncem února.

Balík sena, rakev či umělý chrup. Co vše ztrácejí Pražané v MHD

Praha /INFOGRAFIKA/ - Dopravní podnik a magistrát dohromady ročně evidují tisíce ztracených předmětů. Většina z nich už cestu k původnímu majiteli nenalezne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT