VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MILAN HOLAKOVSKÝ

Milan Holakovský

Redaktor středočeské regionální redakce Deníku

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jet na demonstraci metrem? Letos se cestuje jinak

Zajet o státním svátku demonstrovat či slavit do hlavního města nemusí být tak jednoduché jako obvykle – a následně o víkendu cestovat po Praze jakbysmet. Dopravní podnik totiž výrazně omezí provoz metra na trase C. Od pátku až do noci na pondělí bude kvůli výměně bezmála čtyř stovek dřevěných pražců za betonové a dalším pracím na opravě trati mimo provoz úsek mezi stanicemi Muzeum a Kačerov.

Chrchlajících lidí přibylo, není to však důvod k obavám

Celková epidemiologická situace je klidná a odpovídá sezoně. Na takovémhle hodnocení výskytu akutních respiračních onemocnění z minulých týdnů neměla důvod cokoli měnit ředitelka protiepidemického oboru středočeských hygieniků Lilian Rumlová ani v pátek, kdy zveřejnila údaje hodnotící situaci ve 45. kalendářním týdnu. 

Oslavy 28. října se protáhnou na celý rok

Střední Čechy – Oslavy výročí 28. října máme, dá se říci, za sebou. Skutečnost je ale jiná. Právě odstartovaly ty další. Rozmanité akce k připomenutí stého výročí moderní české státnosti budou trvat celý rok. Alespoň ve středních Čechách. Co se chystá, představila ve čtvrtek hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v pražském Obecním domě; přímo v prostorách, kde takzvaní „muži 28. října“ v roce 1918, na sklonku Velké války, o naší samostatnosti rozhodovali. Mezi pěticí špiček tehdy nechyběli ani Středočeši: Antonín Švehla a František Soukup.

Stromy padaly na dálnice. Autobusy nevyjely

Vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti kolem 120 kilometrů v hodině, komplikoval dopravu na dálnicích v okolí metropole. Spadlé stromy ohrožovaly provoz na 29. kilometru D1 a pak i na 62. a 51. kilometru téže dálnice; hned několik popadaných stromů zasahovalo dopoledne do pravých jízdních pruhů na D10 mezi osmým a devátým kilometrem a na D4 v úseku od devátého po jedenáctý kilometr. Na D10 pak po poledni stejná situace nastala i na kilometru 36,5 ve směru jízdy do metropole.

Za hasičskými auty doveze výletníky vlak plný hraček

Uzavření již čtvrté sezony jízd víkendového vlaku pro malé i velké se chystá ve velkém stylu. To před nadcházejícím státním svátkem ve středu slíbil Petr Pošta z centrály Českých drah.

Kauza spojovaná s Davidem Rathem se vrací ke krajskému soudu

Praha – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. 

Hasiči zachraňovali nešťastníky z ferraty. Naštěstí jen cvičně

K výcviku se na Kladensko vypravili pražští hasiči ve spolupráci s policejní letkou z Ruzyně. Letecké záchranáře v pondělí zlákala dominanta Slaného – Slánská hora. Na tamější ferratě, která je populární, byť vlastně teprve nedávno vzniklou lokalitou s náročnou cestou ve skalním prostředí zajištěnou fixními lany, uspořádali cvičení. Výcvik zaměřený právě na záchranu osob, která se na „lezecké“ putování po ferratě vypravily, ale přihodilo se to, že se vlastními silami nemohou dostat odtud.

Místo devíti miliard z daní by kraj chtěl víc. Přes deset

Praha – Příznivým hodnocením rozpočtu na letošní rok – a to na straně výdajů i příjmů – se v pondělí pochlubilo vedení Středočeského kraje. S tím, že úřad historicky poprvé pracuje s rozpočtem z manažerského pohledu. „Správa financí veřejných má stejná pravidla jako soukromých,“ konstatoval náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO). Novinkou je podle jeho slov rozčlenění plánovaných výdajů podle pravidel semaforu: na skupinu červenou, oranžovou a zelenou.

Kotlíkové dotace s vlídnou tváří: peněz je dost a fronty nebudou

Jedinečná možnost využít příležitost k získání příspěvku na výměnu starého kotle za nový, ekologický zdroj tepla. Majitelům domků určených k bydlení to vzkazuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v souvislosti s vyhlášením druhé výzvy takzvaných kotlíkových dotací ve Středočeském kraji.

Souzený Rath se proti odposlechům brání ústavní stížností

Zasáhnout do vlekoucího se soudního procesu v kauze údajného korupčního ovlivňování stavebních a zdravotnických zakázek Středočeského kraje se podáním ústavní stížnosti snaží obhajoba někdejšího hejtmana Davida Ratha. O tom, že ve čtvrtek byla podána stížnost argumentující údajným porušením práva na spravedlivý proces, informoval v sobotu Český rozhlas. Pochybení stěžovatelé spatřují v tom, že Nejvyšší soud ČR v souvislosti s případem, v němž vedle Ratha figuruje ještě desítka dalších obžalovaných, ještě dřív, než zazněl pravomocný verdikt, rozhodl to tom, že obhajobou zpochybňované policejní odposlechy lze použít jako důkaz. Konstatoval to u živé kauzy, která stále zůstává předmětem projednávání o soudů nižších instancí.

Přijďte si ověřit, zda vám nedochází dech, zvou lékaři kašlající lid

Střední Čechy – Pokud pokašláváte, raději na to nekašlete; mohli byste podcenit příznaky závažného onemocnění. Tak lze shrnout varování pneumonologů spojené s pozvánkou: přijďte se nechat vyšetřit. Určena je lidem ve věku nad 45 let, zvláště kouřícím mužům, kteří se snadno zadýchávají i při sebemenší námaze, jako je třeba chůze do kopce nebo do schodů, a potýkají se s častou únavou a ztrátou výkonnosti. To už mohou být varovné signály: právě takové příznaky mají pacienti ohrožení IPF. Idiopatickou plicní fibrózou. Nemocí spojenou s postupnou přeměnou jemné struktury plicních sklípků v zajizvenou vazivovou tkáň, jejíž příčiny zatím nejsou spolehlivě objasněny – a o níž se ví, že je to zabiják.

Vagony ze sedmdesátých let se dočkaly vylepšení. Líp se v nich sedí

Střední Čechy – Čekat na moderní vlaky už by cestující neměli dlouho. Až za dva roky, v prosinci 2019, nastoupí cestující v Benešově do rychlíku, posadí se do vagonu odpovídajícího těm nejmodernějším standardům; ať už pojede směrem na Olbramovice, nebo na Prahu.

Praze chce její okolí turisty odlákat, ale ne s ní soupeřit

Střední Čechy - Pohledem statistik může cestovní ruch ve středních Čechách vypadat slibně. Ve druhém čtvrtletí letošního roku dorazilo do kraje 280 433 návštěvníků – což je o 16,3 procenta víc než loni ve stejném období a jde o nejvyšší číslo od roku 2012. Mohlo by však být ještě podstatně vyšší – zvlášť pokud by se podařilo oslovit více cizinců. Ti jsou totiž mezi turisty v menšině: celých 72 procent tvoří domácí.

Titul Regionální potravina nejvíc lákal cukráře

Praha – Rozmanitými chutěmi z různých koutů středních Čech ožije v sobotu pražská Letná. Dobroty sladké i uzené, v pevném i kapalném skupenství, ocení ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). A ocení je doslova. Dvě hodiny po poledni bude předávat ocenění výrobcům potravin ze středních Čech, jejichž produkty uspěly v konkurenci dalších přihlášených produktů a vybojovaly si právo používat prestižní ocenění Regionální potravina. Akce zaměřená na podporu regionálních výrobků připravených převážně z místních surovin vstoupila již do osmého ročníku.

Staré dluhy kladenské nemocnice má zamáznout 150 milionů. K již poslané částce

Střední Čechy – Sto padesát milionů korun. To je finanční injekce, kterou pro Oblastní nemocnici v Kladně doporučují středočeským zastupitelům schválit krajští radní. Jde o částku, o niž by měl být navýšen základní kapitál, což by nemocnici pomohlo dostat se z kritické finanční situace. Pokud by se dluhy z minulých let neřešily, mohli by to citelně pocítit pacienti. Hrozilo by významné omezení provozu nemocnice spojené se zhoršením dostupnosti zdravotní péče, upozornil náměstek středočeské hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

O autobusové linky, které opouští kladenské ČSAD, se podělí čtyři dopravci

Praha – Jezdit bez přerušení provozu se bude na autobusových linkách číslo 323 z pražského Nádraží Veleslavín do Kolče na Kladensku a 620 spojující Kladno a Kralupy nad Vltavou. Firma ČSAD MHD Kladno, již trápí nedostatek řidičů, se jich od čtvrtka vzdává.

AKTUALIZOVÁNO

Nález jediného náboje vyhnal ze školy stovky dětí

Praha – Rozruch spojený s evakuací základní školy a jejího nejbližšího okolí zažívali ve středu dopoledne v Mnichovicích na Praze-východ. Po půl desáté byli přivoláni policisté s tím, že se při výkopových pracích v místě přístavby tělocvičny školy našla munice. Deníku to řekl Zdeněk Chalupa z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Jih. Preventivně evakuovány byly podle jeho slov stovky osob – 559 přímo ze školy a osm dalších z okolí. 

Velké problémy s autobusy na Kladensku. Podařilo se dopravci katastrofu zažehnat

Střední Čechy - Potíže z důvodu nedostatku řidičů ve firmě ČSAD MHD Kladno trvaly od poslední srpnové soboty. Krize autobusového spojení města s metropolí se nyní zdá být zažehnaná. Ukazovala to alespoň včerejší situace na zastávkách. Autobusy nejen na trase mezi Prahou a Kladnem, ale i v dalších oblastech západně od metrpole, jezdily podle jízdních řádů. Kvůli chybějícím šoférům nevyjely pouze tři autobusy městské hromadné dopravy přímo v Kladně (a odpoledne také spoj linky 471 z Mělníka do Brandýsa nad Labem, kde se však jedná o jiného dopravce).

Rozdíl mezi Středočechem a Pražanem? Podle statistik 6378 Kč

Praha – Pokud by slovo průměr při debatě o platech mělo stejný význam jako v běžné komunikaci, byla by to pro mnoho lidí skvělá zpráva. Průměrně pracující Středočech by měsíčně bral 30 668 Kč hrubého – přičemž proti loňsku by si polepšil o rovných devět procent, což v korunách dělá 2537 Kč. V úterý Český statistický úřad zveřejnil údaje o měsíční nominální mzdě na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství.

Přišlo období radosti, ale i potřebné trpělivosti. Začíná školní rok

Střední Čechy – „Nezapomenutelný zážitek.“ Do dvou slov shrnula hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) své pocity, když se v pondělí vypravila do školy společně s prvňáky ve Velvarech na Kladensku, aby školním nováčkům vyjádřila podporu a předala dárky. „Vidět v dětských očích to očekávání, radost, napětí i nervozitu… Bylo to dojemné,“ shodovaly se její dojmy se zážitky rodičů, kteří ve třídě také nechyběli. Jak těm malým, tak odrostlým popřála hejtmanka pevné nervy, kreativního ducha, množství trpělivosti a radosti z nově nabytých vědomostí a poznatků.

KRIMI MIX: Ztracené ženě pomohli policisté. Vyvedli ji z lesa

Praha – Pomoc policistů ocenila 30letá žena, která se ztratila v lese u Brandýsa nad Labem a překvapila ji tma. Protože neměla tušení, kde se nachází, zavolala s žádostí o pomoc policejní tísňovou linku 158. Dokázala říci jen to, že se ztratila v lese poblíž nějaké pískovny.

AKTUALIZOVÁNO

Očekávaný kolaps autobusů ráno nenastal. Problémy přišly odpoledne

Střední Čechy – Až nečekaně hladce jezdily v pondělí ráno autobusy v regionu západně od Prahy. Příjemným překvapením se stalo, že dodržovaly jízdní řády. Přijely všechny – a na čas. Po kolapsu z minulého týdne, kdy kvůli nedostatku řidičů ČSAD MHD Kladno řada spojů vůbec nevyjela, a to od poslední srpnové soboty až do první zářijové neděle, bylo možno očekávat leccos – zvlášť když ani nedělní vývoj nenasvědčoval tomu, že se situace lepší.

S odklizením vraku strážníci nepomohou. Rozhodnout musí úřad

Praha – Auto stojí bez hnutí celé měsíce a zbytečně zabírá parkovací místo; v horším případě dokonce občas poslouží i jako útočiště různým pochybným existencím. Takové vozidlo zná ze svého okolí snad každý pražský motorista. Zvlášť ti, kteří bydlí na sídlištích, mohou často ukázat hned na několik míst – a nemusí to být jen na Jižním Městě, kde odstavené vozy, u nichž lze pochybovat o tom, že ještě někdy odjedou „po svých“, radnici Prahy 11 trápí dlouhodobě.

Labuť představující na mostě hrozbu přemístili hasiči pod most

Praha – K odchytu nebezpečného účastníka silničního provozu byli v neděli odpoledne pražští hasiči přivoláni na Jiráskův most.

Autobusy jsou nejisté, do Prahy jeďte vlakem, radí kraj Kladeňákům

Praha – Žáci i učitelé se v pondělí musí dostat do škol a lidé musí mít možnost bez problémů dojet do práce nebo třeba k lékaři. To v pátek důrazně vzkázala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vedení autobusové firmy ČSAD MHD Kladno i její mateřské společnosti Arriva. S tím, že důsledky nedostatku řidičů, který vede k tomu, že některé autobusy nevyjedou, protože k jejich volantu nebylo koho posadit, cestující nesmí pocítit.

Pomůže k nalezení čtyř násilníků jeden kreslený portrét?

Praha – Čtveřice pachatelů velmi brutálního napadení, jehož obětí se v parku Přátelství na Proseku uprostřed července – v noci z neděle 16. na pondělí 17. – stal 24letý muž, hledají kriminalisté III. obvodu pražské policie. Krátce po nedělní půlnoci se šel napadený projít – a potkal skupinku, která po něm chtěla cigarety. I když vyhověl, brutálnímu zmlácení neunikl. Dotyční do něj začali strkat, načež ho jeden z agresorů srazil pěstí na zem, připomněl v neděli Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

KRÁTCE: Na Pankrác se přestěhuje kousek Slovenska

Praha – Klobásy, víno, sýry, skalický trdelník, halušky i další speciality z různých slovenských regionů bude v pondělí a v úterý možno ochutnat přímo nad stanicí metra Pankrác. Před tamějším obchodním centrem se uskuteční Slovenské dny v Praze.

KRIMI MIX: Cizince hlídka dopadla při sprejování na bunkr

Praha - Přímo na místě činu přistihli strážníci z Prahy 3 na sklonku pracovního týdne 28letého cizince, který sprejoval bunkr v lokalitě Parukářka na Vrchu sv. Kříže na Žižkově. Dotyčný se přiznal k vytvoření svou rozměrných obrazců; barevného vyobrazení velryby a květiny.

Policejní vůz narazil do nabouraného auta, jehož nehodu posádka řešila

Praha - Škodu vyčíslenou na více než 400 tisíc korun si vyžádaly nehody s poměrně kuriózním průběhem, do níž se postupně zapojila hned tři auta. K haváriím, jež se obešly bez zranění, došlo v pátek odpoledne na dálnici D7 nedaleko Prahy – na dálničním kilometru 7,5. Pršelo – a právě povětrnostní podmínky zřejmě sehrály svoji roli. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT