VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAELA ROZŠAFNÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vydavatelství Supraphon otevřelo po čtvrtstoletí vlastní obchod

Praha - Na Jungmannově náměstí v Praze 1 otevřelo vydavatelství Supraphon nový kamenný obchod se zvukovými nosiči. Symbolickou pásku přestřihli přední umělci, kteří s nejstarším tuzemským vydavatelstvím spolupracují, v čele s Lucií Bílou. Vedle prodeje se v obchodě budou konat slavnostní křty, autorská čtení i autogramiády.

Jihočeská filharmonie přiveze do Divadla Archa jazzové úpravy skladeb

Praha - Unikátní předvánoční koncert chystá v pražském Divadle Archa na neděli 6. prosince Jihočeská filharmonie. Program nese název Jazzové úpravy skladeb Bohuslava Martinů a začne ve 20 hodin. Po celý večer povedou soubor dirigenti Jan Talich a Vladimír Valovič. Pražský koncert chystají jihočeští filharmonici v rámci letošní jubilejní sezóny - soubor působí na české hudební scéně již 35 let.

Zpěvák Jan Kříž: Michaela Jacksona jsem objevil až v osmnácti letech

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Nedávno ukončil muzikálový zpěvák a herec Jan Kříž náročnou divadelní sezónu a už se chystá na další záludný „oříšek". Po loňské premiéře muzikálu Horečka sobotní noci v Divadle Kalich, kde představuje hlavní roli Tonyho, ho letos v září čeká premiéra nové inscenace Atlantida. Na skladby zpěváka Mekyho Žbirky ji nastudoval slovenský režisér Ján Ďurovčík.

Navrátil: Nerad se věnuji negativním věcem, nedívám se ani na zprávy

Praha /ROZHOVOR/ - Herce Oldřicha Navrátila můžeme takřka denně vídat na televizní obrazovce v seriálech a filmech. V roce 2012 se rodák z Třebíče vrátil po sedmatřiceti letech také k divadelnímu angažmá, dosud působí v pražském Studiu Ypsilon. Aktuálně tam na konci letošní sezony nastudoval roli tatínka Řehoře Samsy v inscenaci Arnošta Goldflama Proměna na motivy známého existenciálního díla Franze Kafky.

Pohádky Václava Čtvrtka pozvou hosty zámku Dobříš na noční prohlídky

Dobříš - Za pohádkovými příběhy spisovatele Václava Čtvrtka se letos v létě vydají účastníci nočních prohlídek na zámku Dobříš na Příbramsku. Po stopách Rumcajse, Makové panenky i dalších legendárních postav zavítají do zámecké expozice, Zrcadlového sálu i francouzské zahrady.

Ve chvíli, kdy ostatní mechanismy selhávají, kultura je to, co lidi stmeluje

Praha /ROZHOVOR/ - Pět let usilovala Marina Šternová o propojování izraelské a české kultury na ambasádě v Tel Avivu. Jako kulturní atašé v Izraeli také vedla festival Days of Prague in Jerusalem, který blízkovýchodní obyvatele na měsíc přenesl do české metropole.

Zámecký park na Dobříši odhalí skrytá místa

Dobříš - Do jedinečného mezinárodního projektu, který veřejnosti zpřístupní jindy uzavřená zákoutí zahrad a parků, se také letos zapojí zámek Dobříš. V rámci akce Víkend otevřených zahrad se zdejší francouzský park ukáže návštěvníkům v novém světle. Při komentovaných prohlídkách se v neděli 14. června podívají do bývalých pivovarských sklepů, interiérů oranžerie i do tunelu s potrubím napájejícím zahradní fontány.

Do Prahy míří fenomenální orchestr z Bostonu. Nejmladšímu členovi je jen 11 let

Praha /ROZHOVOR/ - Koncertní cyklus mladých zahraničních orchestrů Musica Orbis pokračuje příští týden dvěma koncerty v Obecním domě a v Rudolfinu. Do Prahy v rámci něj přijede orchestr, který provází pověst brilantního mládežnického tělesa.

Divadelní soubor ze Smíchova se chystá do New Yorku na Kulturfest

Praha /ROZHOVOR/ - Pražské Švandovo divadlo sklízí ohlasy na světových scénách. Po úspěšném vystoupení na mezinárodním divadelním festivalu v korejském Pusanu, kde v květnu sklidilo úspěch s představením Hamlet v režii Daniela Špinara a v hlavní roli s Patrikem Děrgelem, se soubor ze Smíchova chystá do New Yorku. Ve dnech 14. až 21. června se představí na největším světovém festivalu židovského divadla Kulturfest.

Herečka Sabina Rojková: Baví mě být holkou, která je mým opakem

Praha /ROZHOVOR/ - Osmnáctiletou herečku Sabinu Rojkovou vídáme pravidelně v seriálu Ulice, velkou roli si zahrála také v pohádce Tři bratři nebo ve filmu Poslední cyklista. Přestože studuje teprve druhým rokem hereckou konzervatoř, na svém kontě už má také nemalé divadelní role, aktuálně tráví nejvíce času v pražském Divadle na Vinohradech.

Herečka Nikol Kouklová: Jizvy po autonehodě mě dokreslily a zkrášlily

Praha /ROZHOVOR/ - Pětadvacetiletá herečka Nikol Kouklová tento rok dokončuje hereckou školu, na svém kontě už má ale několik divadelních a televizních rolí. Momentálně nastudovala roli Rey v novince a poslední letošní premiéře Divadla ABC Romulus Veliký na motivy příběhu Friedricha Dürrenmatta.

Výstava připomíná konflikt na Ukrajině

Praha - Válka a mír v ukrajinské oblasti Donbas je ústředním tématem výstavy pětadvaceti velkoformátových fotografií, která je k vidění na Karlově náměstí v Praze. Výstava s názvem Donbas: válka a mír má za cíl ukázat široké veřejnosti těžké osudy obyvatelů Ukrajiny, podnítit diskuzi a zamyšlení se nad vážností situace.

Postava Antigony možná dala vnitřní sílu poprat se s českým šoubyznysem

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - V roce 2016 uplyne deset let od vzniku prvního pražského rockového divadla RockOpera. Už letos ale slaví desáté narozeniny první inscenace, která vzešla z pera zakladatelů tohoto holešovického stánku. Rocková opera Antigona patří do repertoáru divadla i nadále, nyní bude mít již svoje třetí pokračování.

Monika Zoubková: K umění a herectví jsem podvědomě vždycky tíhla

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Sotva jsme se s herečkou Monikou Zoubkovou sešly v kavárně, měla jsem pocit, že jsme si vyměnily role. Ten, kdo byl tázán, nebyla ona, ale já. „Mě hrozně baví, když jdu dělat rozhovor, že začnu zpovídat novináře já. Zajímá mě, kdo mě zpovídá, navíc já povídám pořád dokola to samé," usmála se herečka.

Zpěvák Vlasta Horváth: Do SuperStar bych znovu šel jedině v roli porotce

Praha /ROZHOVOR/ - Je tomu deset let, kdy Vlasta Horváth zvítězil ve druhé řadě soutěže Česko hledá SuperStar, kdy ve finálovém klání porazil Petra Bendeho. Na rozdíl od spousty účastníků soutěže, kteří v hudební branži nevydrželi, Vlasta Horváth pravidelně koncertuje, vystupuje v rockovém představení a pomalu také chystá čtvrtou autorskou desku. V poslední květnový den také vystoupí v prostorách areálu Vyšehradu.

Ačkoliv nežijeme v době stalinismu, lidé se k sobě chovají pořád stejně

Praha /ROZHOVOR/ - Traumatizující osudy lidí, kteří strávili roky svého života v komunistických lágrech, popsalo po roce 1989 mnoho českých i zahraničních autorů. Ještě nikdy ale v Čechách nevyšlo literární dílo ruské básnířky Anny Barkovové, která strávila přes dvacet let svého života v sovětských pracovních táborech a ve vyhnanství.

Literární debutantka: Když vás bolí duše, je psaní úžasně léčivé

Praha /ROZHOVOR/ - Noc literatury, Svět knihy, Knihy bez DPH, autogramiády se spisovateli… Letošní jaro v Praze je plné zábavných i vzdělávacích knižních akcí. Mnoho novinek čeká na své vydání také na jarní měsíce. Jaro a květen je zároveň obdobím lásky… „A co s tím má společnýho láska?" je nová kniha, která v sobě oba „jarní trendy" spojuje.

Neznámá díla malíře Košvance se představí na třech místech v Praze

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Na třech místech v Praze jsou v květnu k vidění díla českého umělce Vlastimila Košvance, jehož životní dráhu určila zejména druhá světová válka a poválečný vývoj v Československu. Koncept ojedinělé výstavy vytvořil italský kurátor Giuseppe Franzoni z italského Musea Martinengo, které vlastní největší zahraniční kolekci Košvancových děl. Expozici doplňuje patnáct obrazů ze sbírek Národního muzea.

Herec Martin Dejdar: Nicnedělání je něčím zcela neznámým

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Na rozhovor s Martinem Dejdarem jsme se „scházeli" od letošního března. Tehdy měl v pražském Divadle Broadway premiéru muzikál Mýdlový princ s Dejdarem v hlavní roli. Rozhovor nakonec proběhl až v květnu, kdy jeho trvalé pracovní vytížení načas přerušila rekonvalescence po operaci tříselné kýly.

Herečka Doláková: Nestresuji se. Líbí se mi představa kroku do neznáma

Praha /ROZHOVOR/ - Herečku Alenu Dolákovou znají televizní diváci z pohádky Tři bratři, kde ztvárnila roli Holeny v příběhu O dvanácti měsíčkách. Pražské divadelní publikum ji vídá také v Divadle v Celetné, kde od roku 2012 působí ve spolku Kašpar. Už brzy odjede ambiciózní rusovláska na divadelní zkušenou do Spojených států, hrát divadlo a natáčet plánuje i zde.

Dvě umělecká díla v jednom: nová opera ukáže 450kilový 'strom života'

Praha - Největší a nejpropracovanější vyřezaná socha na světě z jediného kusu ebenového dřeva jako součást divadelního představení RockOpery Praha. „Africký strom života", umělecké dílo z Tanzanie, mohou obdivovat diváci nového rockového představení 7 proti Thébám.

V relaxačním areálu na břehu řeky Vltavy začíná sezona

Praha - O posledním dubnovém dni otevřely své brány Žluté lázně v Praze 4. V desáté sezoně chystají pro své návštěvníky novinky včetně celoročního vstupné, chybět nebude ale ani tradiční osvědčený kulturní program. Letos ho zahájí koncert Monkey Business. Kapela, která tento rok slaví patnácté narozeniny, zahraje v relaxačním areálu u Vltavy ve čtvrtek 21. května. Společně s ní vystoupí na koncertu jako host i kapela Buty.

Ústřední milostná dvojice Misantropa se na jevišti potkává docela málo

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Mnoho divadelních herců již vyhlíží letní prázdniny a posezónní odpočinek. Někteří ale mají myšlenky stále ještě ryze pracovní. Švandovo divadlo v Praze uvede letos v květnu jako letošní poslední premiéru inscenaci Misantrop na motivy klasické hry od Moliéra. V hlavních rolích se představí stálý člen souboru Filip Čapka a herečka Eva Josefíková, která bude na smíchovské scéně hostovat poprvé.

Ředitelka Otřísalová: Palác YMCA bychom rádi více zpřístupnili veřejnosti

Praha /ROZHOVOR/ - Víte, jak se jmenuje nejstarší nezisková organizace pro práci s mládeží? Kdy a kde byla založená, kolik má členů po celém světě a kde sídlí její pražská pobočka? Začněme od konce v metropoli sídlí v ulici na Poříčí, v budově postavené už v roce 1928, původně jako ubytovací zařízení.

Režisér Huleš: Když nevyjde filmařina? Možná bych mohl být řidičem tramvaje

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Letos v červnu absolvuje mladý režisér a scenárista původem z Kolína bakalářské studium Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde studuje scénář a režii. Absolventský snímek Táta, který bude v červnu obhajovat před pedagogy, představil už v dubnu divákům vyprodaného pražského kina Atlas.

Herec Aleš Petráš: Člověk by měl o trochu víc poslouchat srdce

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - V upoutávce na nejnovější představení divadelního spolku Kašpar „Mrzák inishmaanský" se Aleš Petráš coby permanentně vysmátý mladík Bartley rozběhne a uklouzne na podlaze od vajec, která měl před okamžikem rozmatlaná na vlasech. Scéna, která vznikla neplánovaně, odráží náturu celé role i tragikomického představení.

Na Nočním přechodu Brd hledali účastníci hřbitov a vařili pudink

Praha - S čelovkou na hlavě, ešusem a litrem mléka v batohu, s pohorkami na nohou a mapou v ruce. Letošní Noční přechod Brd pod taktovkou organizace Brdský zálesák z Mníšku pod Brdy přilákal 59 nadšenců. Z Mníšku, Dobříše, Příbrami a širokého okolí… Noční taje brdských lesů poznávali v noci z 10. na 11. dubna.

Cestovatel Zibura: Poutě mě naučily nechávat si něco jen pro sebe

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Krátce po maturitě vyrazil nyní dvaadvacetiletý student Ladislav Zibura na svoji první poutní cestu do španělského města Santiago de Compostela. Devítisetkilometrová cesta ho nadchla 
a v poutnictví se proto rozhodl pokračovat. Zatímco vystudoval mediální studia na Karlově univerzitě, absolvoval také pouť do Říma a do Jeruzaléma.

Divák si díky tanečním filmům uvědomí poezii běžného života

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - První ročník festivalu tanečních filmů se v Praze konal v roce 2009, letos se uskuteční počtvrté. Před šesti lety si jeho pořadatelky kladly za cíl především osvětlit lidem, o jaký žánr jde a vyvrátit povědomí o tom, že nabídne záznamy tanečních divadelních představení.

Herec Tomáš Pavelka: Jako dítě jsem chtěl být papežem

Praha /ROZHOVOR/ - Dvanáctou sezonu je herec Tomáš Pavelka v angažmá ve smíchovském Švandově divadle. Letos na jaře tam ale vůbec poprvé ztvárnil roli v původním českém muzikále. Hudební inscenaci Popeláři nastudoval režisér a zdejší umělecký šéf Dodo Gombár, premiéru měla na začátku března.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT