VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAELA LIŠKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Desítky tisíc žlutých narcisů rozsvítily Prahu. Kdo je v metropoli vysadil?

Žluté klikaté cestičky. Na Vítkově. Karlíně. Rohanském ostrově i Štvanici. Tvoří je rozkvetlé narcisy, které sem v listopadu vysadili organizátoři Landscape festivalu. Ten se zaměřuje na veřejný prostor v urbanizované krajině. Rozkvetlou linií květin si můžete zpříjemnit procházku netradiční částí Prahy, která bývá často opomíjena.

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Cyklisté, kteří holdují singtrailu už nemusí mimo Prahu. V lesoparku Letňany se jim otevřely první trasy, které mohou k tomuto sportu využít. Jejich celková délka dosahuje téměř šesti kilometrů. Magistrát hlavního města za výstavbu singtrailů zaplatil 3,9 milionu korun.

Místo do hospody na koloběžky. Na noční závod v Braníku mohou i děti

Po nočním Braníku se budou prohánět desítky koloběžek. Podél Vltavy se můžete zúčastnit drsného závodu, pohodové projížďky s občerstvením či jízdy se soutěžními úkoly pro děti. Na akci nepotřebujete nic kromě čelovky a přilby. I koloběžku vám zapůjčí.

Vzhůru na Petřín! Lanovka se mezi rozkvetlými stromy opět rozjede

Za rozkvetlými stromy už nemusíte po svých. Na Petřín se v sobotu po více než 14 dnech konečně rozjede lanovka. Dopravní podnik opravoval deformaci nosného rámu klínové bezpečnostní brzdy jednoho z vozů. Nyní je lanová dráha opět plně funkční a bezpečná. První cestující se na Petřín svezou zítra v 9 hodin.

Jak vyrobit přípravek proti komárům? I to se dozvíte na Bylinkovém dni v muzeu

Výrazná máta či uklidňující šalvěj. Chcete se více dozvědět o bylinkách? Nevíte, kde si rostlinky koupit? Národní zemědělské muzeum pořádá druhý ročník Bylinkového dne v muzeu. Nakoupit si na něm budete moci i netradiční byliny či přírodní kosmetiku. Na přednáškách se zase dozvíte zajímavosti o plevelu či informace jak si vyrobit vlastní přípravky proti komárům.

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Kontroverzní výstava v Tančícím domě. Sahat tu můžete na nahé ženy

Nahé ženy. Ty tento týden nahradily Ladova kocoura Mikeše v Galerii Tančící dům. V Praze se již podruhé koná kontroverzní výstava Voayer. Návštěvníci tu mohou obdivovat ženská těla v jejich plné kráse. Na některé „exponáty“ si dokonce mohou i sáhnout. Letos ale naposledy.

Emauzské opatství zrekonstruje svou zahradu. Zpřístupní se i veřejnosti

Emauzské opatství se nepyšní jen svým velkolepým klášterem a jedinečnou architekturou. Ale i velkou zahradou v jižním svahu. Ta je už od založení součástí klášterního pozemku. Benediktini ji po staletí obdělávali sami. Letos konečně začne již dlouho plánovaná rekonstrukce. Po opravách se zahrada stane odpočinkovým místem i pro veřejnost.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Nevíte si rady s vařením? Nová služba vám zašle odměřené ingredience i fotonávod

Vyhnout se frontám v supermarketech a nekonečnému přemýšlení, co uvařit. Být za hvězdu romantické večeře. Společně s blízkými vlastnoručně připravit jídlo a být spolu. Studentka VŠE Vendula společně s kamarádem Daliborem založili nový gastronomický projekt. Vymysleli boxy s přesně odměřenými surovinami, přehledným foto návodem. Uvařit chutný pokrm tak zvládne i úplný kuchařský amatér.

Nový koš u Nuselských schodů. Vejde se do něj 150 injekčních stříkaček

Koš na použité injekční stříkačky. Od úterý ho najdete u Nuselských schodů. Městská část Praha 2 tak zavedla v pořadí již čtvrtý koš tohoto typu. Resocializační program Fixpoint pomáhá s čistějším prostředím. Čím dál méně injekčních stříkaček se tak povaluje kolem laviček a v parcích. Do speciálního koše se jich vejde až 150.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Díla bratří Čapků budou obdivovat v Japonsku. Propůjčila je Praha 10

V Japonsku vystavují Čapkova díla. Městská část Praha 10 zapůjčila do Asie sedm děl Josefa Čapka a tři díla a dva artefakty jeho bratra Karla. Japonci se tak mohou podívat na spisovatelův fotoaparát či plakát k premiéře RUR v Japonsku v roce 1924.

Festival Aerodrome přináší novinky. Vystoupí na něm i Macklemore či Lana Del Rey

Letošní červnový Aerodrome festival se rozroste o dny i pódia. Láká také na spoustu zahraničních hvězd jako jsou oblíbená zpěvačka Lana Del Rey nebo Macklemore. Nově hudebníci nebudou hrát v Praze, ale na letišti v Panenském Týnci. Návštěvníci budou moci využít i dopravu zdarma.

Noční běžci podpoří Světlušku. Závodu se zúčastní i herec Václav Neužil

Tisíce běžců s čelovkami na hlavách osvítí ve čtvrtek 12. dubna v noci pražskou Stromovku. Blíží se noční běh pro Světlušku. Zrakově postižené podpoří svým během i herci Václav Neužil či Marek Adamczyk. Večer vyvrcholí koncertem kapely Zrní a následnou fireshow. Výtěžek ze startovného půjde na pomoc lidem s těžkým zrakovým postižením.

Krysař navštíví Prahu. Startuje celoplošná deratizace potkanů

Místní potkani dostanou zabrat. Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) startuje celoplošnou deratizaci metropole. Několik milionů potkanů, kteří v Praze žijí, tak bude čelit téměř 14 tisícům kilogramů nástrah. Deratizace začne na Václaváku.

Nahlédněte umělcům pod štětce. V Pragovce se popáté koná Kolben Open

Umělecké ateliéry v Pragovce se stále drží. A s nimi i kulturní akce. I letos se, již po páté, bude konat takzvané Kolben Open. Budete moci nahlédnout do otevřených ateliérů umělců, ale i do všech galerií, které v areálu sídlí.

Puntičkář se zásobou telefonů. Co dalšího skrýval Jaroslav Foglar ve svém bytě?

Pět náhradních telefonů v zásobě. Skříň plná šatů po mamince. Staromládenecká kuchyň. Tak vypadá byt známého spisovatele Jaroslava Foglara v Křišťánově ulici na pražském Žižkově. Ve čtvrtek v 17 hodin před tímto domem odhalila starostka Prahy 3 společně s dalšími pamětní desku na poctu oblíbeného autora. Slavnostním aktem se tak zahájil Rok Rychlých šípů.

Startuje dubnový festival Mladí ladí jazz. Vystoupí i držitel Grammy Cory Henry

Dubnovou Prahu ovládne jazz. Už v pátek 6. dubna začíná již po deváté mezinárodní festival Mladí ladí jazz. Zahájí ho svým koncertem kapela Submotion Orchestra v divadle Archa. Tito hudebníci se vrací do metropole po pěti letech. Hlavním lákadlem festivalu je ovšem americký zpěvák a držitel tří cen Grammy Cory Henry. Poslední koncert, který festival uzavře, se bude konat pod širým nebem a zdarma.

Plné pytle vložek a hygieny. Nejen Pražané ulehčili život ženám bez domova

Vložky, tampóny a sprchové gely. Uprostřed divadla. Venuše ve Švehlovce společně s neziskovou organizací Jako doma ukončily březnovou sbírku hygienických potřeb pro ženy bez domova. Nejen Pražané, ale i lidé z nejrůznějších koutů republiky prokázali obrovskou vlnu solidarity a ženám bez domova tak alespoň trochu ulehčili život.

Neobvyklý bar v centru Prahy. Drink si můžete dát v letadle či u žehlicího prkna

Oslava narozenin v kině, letadle nebo tramvaji. Kousek od Václavského náměstí najdete bar s netradičním interiérem. Vytvořili ho studenti cestovního ruchu. Sedačky z vlaků či MHD sháněli horko těžko asi rok a půl. V centru Prahy tak můžete posedět například ve vlaku, kde vás obslouží stevardi, kteří vám namíchají i tematický koktejl.

Nové konopné mléko prospívající zdraví. Začali ho vyrábět dva mladí Slováci

Už nechcete pít kravské mléko? Rádi byste vyzkoušeli jinou alternativu a sójovému mléku jste nepřišli na chuť? Řešením je mléko z konopí. Nápoj začali vyrábět dva mladí Slováci z čistě rostlinných surovin. Proto si na něm pochutnají i vegani. Jeho základní složkou jsou konopná semínka, dalšími pak kešu oříšky, vanilka, kokosový cukr a voda.

Místo jatek důstojné stáří. Spolek Bajan zachraňuje nemocné koně a ovce

Měli skončit na jatkách. Díky Spolku Bajan mají ale koně, kteří jsou staří a nemocní, šanci na důstojné dožití na pastvinách. Stádo devíti koní společně s dalšími zvířaty žije ve vesnici Kamenný Přívoz, kterou najdete kousek za Prahou. Hlavním cílem spolku je záchrana zvířat, ale také vzdělávání dětí v oblasti ochrany přírody a zvířat.

Přemíra nutrií v okolí Nadýmače a Vodice. Radnice vyzývá občany, aby je nekrmili

„Jé mami, podívej vydra!“ Věta, kterou můžete od dětí často slýchávat v okolí několika pražských vod. Nejde ale o vydru, nýbrž o nutrii. Roztomilost těchto hlodavců ale musí stranou. Mohou být i nebezpeční. Městská část Praha 22 vyzývá své občany, aby nutrie v okolí revitalizovaného rybníku Nadýmač a Vodice nekrmili.  

Zachránění netopýři se ubytovali ve Stromovce. Proč se nemohou zamotat do vlasů?

/VIDEO/ „Je netopýr něco jako létající myš?“ Jedna z otázek, která padla ve čtvrtek odpoledne v pražské Stromovce. Záchranná stanice tu zpět do přírody vypustila dvě stovky netopýrů rezavých. Zvířecím záchranářům asistovaly i desítky zvědavých dětí a rodičů.

Vznikne nová studie k revitalizaci Bubnů. Stavět by se mohlo za čtyři roky

Bubny v novém. Praha si chce nechat zpracovat studii, která povede k revitalizaci dlouho zanedbávaného brownfieldu Bubny – Zátory. Ta poslouží jako návod, jak z lokality postupně vytvořit plnohodnotnou městskou čtvrť. Studie bude počítat i s budovou filharmonie na Vltavské a administrativně správním centrem v okolí stanice Nádraží Holešovice. Stavět by se mohlo začít za čtyři roky.

Dvě stě netopýrů se vrátí do přírody. Záchranná stanice je vypustí ve Stromovce

Dvě stovky netopýrů se ve čtvrtek proletí Stromovkou. Vypustí je tu Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Kolonie si za zimoviště vybrala větrací šachtu starého cihlového domu v Libni. V únoru je ale probrala rekonstrukce jednoho z bytů. Proto museli v záchranné stanici přečkat do té doby, než se venku oteplí.

Labuťák narazil do troleje. V záchranné stanici se zotavoval dva týdny

Náraz do trolejového vedení. Jedno z nejčastějších příčin zranění pražských labutí. Ze stejného úrazu se zotavoval i dospělý labutí samec, který dva týdny pobýval v záchranné stanici. Nyní se vrátil domů na Vltavu. Na jeho vypuštění se mohly podívat i děti ze Základní školy Drtinova.

Divadlo plné humoru a elektro v Nákladovém nádraží. Prahu ovládla Žižkovská noc

Žižkov plný života a smíchu. Celé publikum Žižkostela na jedné noze. Skákající davy ve světlech a kouři v Nákladovém nádraží. I tak vypadala páteční část multižánrového festivalu Žižkovská noc. Nejen Pražané si tak na Žižkově, Vinohradech a nově i v Holešovicích mohli vybrat hned z několika desítek míst. Poslechnout si mohli nejrůznější muzikanty či literáty. Navštívit mohli i divadelní představení.

Velvarští a stavba Karlova mostu. Uvařená vejce lidé pěšky povezou 40 kilometrů

To, že se při stavbě Karlova mostu do malty přidávala vejce, ví téměř každý Pražan. Možná i Čech. Věděli jste ale, že obyvatelé Velvar tehdy před 661 lety přivezli vejce omylem uvařená? Praha si stavbu Karlova mostu a vtipnou událost připomene v pondělí vajíčkovou hostinou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT