VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAELA LIŠKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přestupní stanice vystavuje obrazy lidí bez domova. Na ulici skončil i profesor

I v lidech bez domova se skrývají nadějní umělci. To dokazuje výstava Uličníci v Přestupní stanici na Žižkově. Až do konce listopadu se tu můžete podívat na obrazy a fotografie lidí, kteří to v životě neměli vůbec jednoduché. U vystavených děl najdete i životní příběh každého z nich. Dozvíte se tak, že na ulici žije třeba vysokoškolský profesor či syn operetního pěvce.

Lanovka na Petříně, v zoo a na Smíchově. Které další Praha plánuje?

Pražské lanovky. V metropoli najdeme sice jen tři, ale za to jsou všechny něčím unikátní. Praha se tak pyšní lanovkou z konce 19. století, lanovkou s nejmenším převýšením v celé České republice a nejmenší lanovkou, o které často Pražané nemají ani tušení. Na jaké další lanové dráhy se můžete těšit v budoucnu?

Na Mírák dorazily Vánoce. Které trhy budou další a kdy se rozsvítí stromeček?

Těšíte se na Vánoce a nemůžete se dočkat trhů s trdelníkem a ozdobami? Čekat už nemusíte. V metropoli se pomalu začínají objevovat stánky i vánoční výzdoba. Od pondělí můžete navštívit trhy na náměstí Míru, v pátek odstartují ty u Pražského hradu a v sobotu se těšte na výzdobu na náměstí Republiky.

První lanovka v Praze jezdila na Letné. Nahradil ji jezdící chodník

První lanovka v Praze. Většině lidí se automaticky vybaví ta na Petříně. Nejde ale o první lanovou dráhu v metropoli. Dříve vznikla lanovka na Letné, která fungovala od roku 1891. Ze začátku ji poháněl systém vodní převahy, poté jezdila na elektřinu. Později vozil na Letnou návštěvníky takzvaný pohyblivý chodník. Dnes po lanovce najdete už jen zbytky opěrných zdí.

Malíř, který dokáže rozesmát: V Tančícím domě začíná výstava děl Josefa Lady

Přišla ladovská zima. Do Tančícího domu na Rašínově nábřeží. Tam se můžete přijít až do dubna podívat na téměř 400 děl od významného malíře Josefa Lady. Na výstavě vás čekají Ladovy obrazy, ilustrace časopisů či replika umělcovy pracovny včetně osobních věcí. Mezi unikáty expozice patří především interaktivními exponáty, které jsou součástí Ladovy přehlídky zcela poprvé. Některé vystavené obrazy a ilustrace mohli lidé zároveň vidět naposledy v roce 1957.

Skrytý průchod ve Spálené ulici. Tají kavárnu i bývalé nakladatelství

V Praze najdete několik průchodů, které vám urychlí cestu. Mezi nejznámější patří Pasáž Lucerna či Světozor. Věděli jste ale, že se jeden průchod nachází za posprejovanými dveřmi v centru, kousek od Národní třídy?

Jeptišky s lubrikantem i oblečení z konopí. V Letňanech startuje Cannafest

Jeptišky od pátku do neděle nabízí v pražských Letňanech lubrikační gel, který vám rozvibruje tělo. U přadleny si zase můžete koupit oblečení z Konopné dílny. Na chuť si pak můžete dát konopnou cukrovou vatu a zapít ji konopným pivem. Na výstavišti se tento víkend koná již osmý ročník mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin. Představí se na něm 250 vystavovatelů z 25 různých zemí.

Šperky z pryskyřice či zombie plyšák. Ručně vyráběné dárky koupíte na Umtrhu

Chcete koupit originální dárky k Vánocům? Pak se zastavte v pátek či sobotu na Malostranském náměstí. Koná se tu umělecký trh, na kterém si přijde každý na své. Pořídit tu můžete třeba šperky ve formě bylin zalitých v pryskyřici, ručně vyráběného zombie plyšáka či vintage oblečení.

Vztah s nafukovací pannou a problém telefonů. To ukazuje výstava Love is hard

Telefon i sociální sítě. Vymoženosti moderní doby, bez kterých se neobejdeme. Na to, jak nová technologie ovlivňuje partnerské vztahy se zaměřil fotograf Matěj Dereck Hard. Svou poněkud kontroverzní výstavu s příznačným názvem Love is hard představil ve středu večer ve Vnitroblocku. Na fotografiích můžete vidět zpěváka a herce Davida Krause či tenistku Barboru Strýcovou.

Víte, že se v Praze dochoval větrný mlýn? Jmenuje se po něm část města

Větrný mlýn. Romantická stavba, na kterou se cestovatele jezdí dívat do země tulipánu, Nizozemska. Věděli jste ale, že jeden dochovaný větrný mlýn máme i v Praze? Mouku mlel už od 13. století a najdete ho kousek od Břevnovského kláštera.

Nenápadná knihovna skrývá literární poklad: Libri Prohibiti nabízí zakázaná díla

Národní knihovnu v Klementinu či Městskou knihovnu na Mariánském náměstí zná skoro každý Pražan či alespoň student. Víte, že se v Praze ale nachází unikátní knihovna se zakázanými díly? Založil ji Jiří Gruntorád, který za komunismu vydával samizdatovou literaturu v edici Popelnice.

Kočkaři, chcete na dovolenou? Chůva vám kočku pohlídá a může u vás i přespat

Nakrmit, pohrát si, učesat. Jedny z mnoha povinností chůvy. Nikoli jen té dětské, ale i kočičí. Nejen, že vám kočku přijde nakrmit, ale zároveň si s ní i pohraje. Pak pošle koláž fotek majitelům, aby věděli, jak se jejich miláček má bez nich. Pokud chcete, chůva u kočky i přespí.

V Braníku vysadí 25 stromů. Radnice na ně získala dotaci 30 tisíc korun

Praha 12 vysází v úterý 25 nových stromů podél cylkostezky u Vltavy. Zeleň mohla městská část pořídit díky finanční dotaci 30 tisíc korun. Tu získala vítězstvím v internetové anketě s projektem Výsadba stromů v ulici Vltavanů.

Do Prahy se zatoulal severský pták. Berneška se zlomenou nohou plula na rybníku

Do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy se na podzim dostal netradiční pták. Je jím berneška bělolící, která hnízdí na ostrovech kolem severního pólu. Černobílou kráskou ze severu se záchranná stanice pyšní vůbec poprvé.

Na Strossmayerově náměstí se zjevil Červený parazit. Vytvořil ho student designu

V Praze 7 se objevila první knihobudka. Veřejnou knihovničku s výstižným názvem Červený parazit navrhl student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Matyáš Kočnar, patronem knihobudky se stalo Antonínovo pekařství.

Prahou ve čtvrtek večer prošla strašidla. Nadávala na Halloween

/ANKETA/ „Žádný pražský duch či stín, nechce slavit Halloween, sundá dýni ze svíčky a jde slavit dušičky.“ I tyto slova ve čtvrtek večer zaznívala starou Prahou. Centrem města se již po deváté procházel průvod několika desítek strašidel. Připojili se i rodiny s dětmi a turisté.

Na Starém židovském hřbitově tančily dle legendy mrtvé děti. Zachránil je rabín

Starý židovský hřbitov patří mezi nejstarší židovská pohřebiště na světě. Věděli jste ale, že na tomto místě podle legendy tančily mrtvé děti, které přišly o život kvůli dvěma ženám? Zachránil je až známý rabín Löw. Pověst poprvé zaznamenal německý píšící novinář roku 1838. Postupem času ji přejali další spisovatelé jako například autor českých pověstí Václav Cibula.  

Ve čtvrtek začne filmový festival Mezipatra. Uvidíte snímky z Afriky i z Asie

Pět dokumentů a 41 krátkých filmů zaměřené na lidskou sexualitu a vztahy. To všechno ve čtyřech pražských kinech. Ve čtvrtek večer začíná osmnáctý ročník Mezipatra queer filmového festivalu. Festival bude letos spojovat téma Sami za sebe, které se objeví i v zahajovacím filmu Tom of Finland.

Jízda v oblacích i stylové vibrátory: letošní Designblok vás nezklame

V Holešovicích odstartoval již devatenáctý ročník festivalu designu a módy Desingblok. Můžete se tu svézt na obláčcích, zařádit si na skákacím hradu, dát si cukrovou vatu, a především obdivovat design. Od čtvrtka do neděle si tak můžete prohlédnout díla od 304 designerů z deseti různých zemí.

Pražská bojovka na vlastní kůži: Zasoutěžíte si a poznáte lépe Prahu

Chtěli byste se vrátit zpět do dětských let a zahrát si na táboře zase dobrodružnou hru? Nyní máte jedinečnou možnost. Pražská večerní bojovka vás čeká přímo v centru staré Prahy. Objevíte dosud nepoznané uličky, odhalíte tajemství pražských osobností a podniků, a především si zasoutěžíte s ostatními.

Praha 10 podpoří paliativní péči: Vinohradské nemocnici přidá půl milionu korun

Praha 10 zavádí nový dotační program na paliativní péči. Zaplatí i specialistu ve Vinohradské nemocnici, který bude poskytovat těžce nemocným lidem vše potřebné. Dotaci na půl miliony schválilo v září zastupitelstvo desáté městské části.

Znáte nejmenší lanovku v Praze? Od roku 1996 jezdí červená kabina na Smíchově

Pražská lanovka. Když se řekne toto slovní spojení, většina lidí si představí známou lanovou dráhu na Petřín nebo sedačkovou lanovku v Zoo Praha. Věděli jste ale, že se v metropoli skrývá ještě jedna? Jde o nejmenší lanovou dráhu v Praze. Malá červená kabinka jezdí přes park Mrázovka na Smíchově a můžete se z ní kochat jedinečným výhledem. Od svého postavení také pomyslně objela třináctkrát rovník.

Palladium slaví 10. narozeniny. Do neděle na něm uvidíte světelnou projekci

Nestihli jste letos Signal festival či zajímavé projekce na budovy? Nezoufejte. Dnes a o víkendu můžete od 19 do 22 hodin vidět videomapping na budovách nákupního centra Palladium. Ten vytvořila skupina umělců Hyperbinary k 10. výročí otevření tohoto obchodního domu. Pokud projekci navštívíte v pátek, můžete se těšit i na koncert skupiny Lake Malawi a Eddie Stoilow.

Praha 7 se zazelená. Vysadí tu 100 nových stromů

Praha 7 bude zelenější. Magistrát se společně s Technickou správou komunikací a městskou částí dohodl, že v ní vysadí stovku stromů. První by se měly začít v ulicích objevovat již v podzimních měsících, další pak budou vysadí na jaře 2018.

Nevidomá Anička sehnala byt. Nyní potřebuje postel, skříně a další vybavení

Nevidomá Anička, o které jsme vás informovali před čtrnácti dny, konečně sehnala bydlení. Našli jí ho přátelé Heleny Kubíčkové, která dívce v Praze pomáhá. I přesto, že Anička sehnala byt, ale její boj není u konce a stále potřebuje pomoc. Máte doma skříňky, postel či jakékoliv vybavení, které již nevyužijete? Nevyhazujte ho a darujte ho nevidomé dívce.  

Sumo kostým, vrtačka či stroj na lízátka: V Půjčárně najdete opravdu vše

Potřebujete si přivrtat obraz, ale nemáte vrtačku? Problém můžete vyřešit díky novému webu Půjčárna. Na něm si můžete zapůjčit všechno možné od nářadí po oblečení. Najdete tu i kuriozity jako například sumo kostým, party hrad či přístroj na pečená lízátka. Nabízet sám sebe ale člověk nesmí.

Káva pro páníčka, dort pro psa. Tak vypadá odpoledne v Punťově psí cukrárně

Narozeninové oslavy dětí už nefrčí. Nyní máte možnost zařídit jedinečnou party svému psovi, a to se vším všudy. Překvapte tak svého miláčka na jeho velký den dortem, zákusky nebo i zmrzlinou, a to v Punťově první psí cukrárně na pražském Jarově. Pozor ale abyste si psí pamlsky nespletli s klasickými dezerty.  

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Rekonstrukce Státní opery v plném proudu: Herci se na prkna vrátí v roce 2019

Pokud by se nyní milovníci kultury vydali do budovy Státní opery, nejspíš by se zděsili. Místo herců by tam našli dělníky a místo jeviště prkna a plno prachu. Už od března se v opeře konají rekonstrukční práce, které jsou nyní v plném proudu. Herci se podle ředitele Národního divadla Jana Buriana do svých původních míst vrátí plánovaně na divadelní sezónu 2019/2020.

Ohlédnutí za Signal festivalem: Zabodovala octopus garden, Hybernská a Mírák

Praha už má o několik světel méně. Včera večer skončil po čtyřech nocích oblíbený festival světel Signal. Návštěvníkům se jako každý rok líbila osvědčená lokalita náměstí Míru, příjemně je pak překvapily instalace v Hybernské, u Anežského kláštera nebo v Paláci U Stýblů.

  • 1
  • 2

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT