VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAELA LIŠKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zchátralé byty na pokraji života. Praha 7 jich téměř 100 opravila a pronajala

Obecní byty v novém. Městská část Praha 7 opravila asi 90 ze 110 zchátralých a vybydlených bytů. Většinu z nich už i pronajala. Díky dotaci 5,3 milionů korun od hlavního města Prahy nyní opraví dalších 9 z 20 zbývajících bytů.

Štěrboholy se pyšní moderní budovou úřadu. Její stavba vyšla na 18 milionů korun

Moderní budova městského úřadu s prostory pro výstavy či svatby. Od pondělí 17. září si mohou obyvatelé pražských Štěrbohol užít novou stavbu, kde v budoucnu vznikne možná i pekařství či kavárna. Výstavba stála městskou část 18 milionů korun a trvala 11 měsíců. Odkrylo se při ní i historické sklepení.

Daněk Frosty přišel o matku. Jako tisíce dalších zvířat zahynula při senoseči

Letní senoseč aneb jedno z hlavních nebezpečí pro srnky a daňky. Tomuto smutnému osudu se letos nevyhnulo ani mládě daňka z Tachova. Jeho matce se nepodařilo utéct před žacím strojem a malé zvíře tak zůstalo na světě úplně samo. Nezkušené mládě by v přírodě bez matky umřelo hlady. Naštěstí se o něj ale postarali v zookoutku v Malé Chuchli.

Kříženec hrušky a jeřábu či ochutnávky. V centru Prahy se koná neobvyklá výstava

Výstava i s ochutnávkou. V Domě ochránců přírody v Praze můžete navštívit neobvyklou výstavu plodů starých odrůd ovocných stromů. Můžete se tak podívat na unikátní kolekci plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi najdete pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti. A to například Tatarovu hrušku, křížence hrušně a jeřábu vyšlechtěného v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci navíc ochutnat.

Mladá lípa v Praze 6 nese vzkaz budoucím generacím. Střeží kovovou schránku

Strom republiky ve Veleslavíně ukrývá vzkaz budoucím generacím. Městská část Praha 6 ke sto letům české státnosti vysadila památnou lípu. Její kořeny střeží kovovou schránku s dopisy od žáků základních škol, časopisy, kalendářem i flash diskem. Zasazený strom odhalila Praha 6 v pátek 14. září, aby si připomněla výročí 81 let od smrti T. G. Masaryka a 132 let od narození jeho syna Jana.

Více jak 100 let. Neobvyklá výstava v ulicích Prahy 5 vás zavede do minulosti

Jak to tady asi vypadalo dřív? Na vybraných místech městské části Prahy 5 si můžete všimnout panelů s historickými fotkami. Jde o výstavu Zrcadlo doby, která kolemjdoucím ukazuje, jak dané místo vypadalo na konci 19. století. Můžete tak sami porovnat, co se změnilo a která varianta se vám zamlouvá více. Prohlédnout si můžete i fotografie míst, která už zanikla.

Palmovecký kopec v novém. Vznikne na něm nejspíš sportoviště a místo k odpočinku

Kdysi holý palmovecký kopec. V budoucnu možná hojně navštěvované místo s výhledem, sportovním zázemím či kavárnou. Lokalitu palmoveckého kopce, známého také jako U Libeňského plynojemu, Praha 8 nedávno revitalizovala a nyní se chystá do dalších zásahů. Radnice si nechává vypracovat koncepční studii a doufá, že se z opuštěného místa stane podobný park jako třeba Vítkov či Parukářka.

Znáte botanickou zahradu v Malešicích? Funguje už 70 let a vstupné je zdarma

Botanická zahrada v Praze. Někoho jako první napadne ta v Troji, jiného zase ta v ulici Na Slupi. Málokdo si ale v hlavě představí botanickou zahradu v Praze 9. Nepříliš známý areál plný rostlin se nachází v pražských Malešicích, a to zrovna v jediném cípu, který nespadá pod Prahu 10. Zahrada vznikla z historického parku, který založil bratr známého lékaře, zahradní architekt František Thomayer. Skleníky má dokonce větší než ta v Troji.

Promenáda v dobových plavkách i veteráni. Vítkov se promění na první republiku

První republika, to byly časy. Vrch Vítkov se promění ve výstavu veteránů a přehlídku československého četnictva. V neděli 2. září pořádá městská část Praha 3 Prvorepublikový den, který připomene dobu a atmosféru předválečného Československa. Podívat se budete moci i na promenádu v dobových plavkách.

Fotbal či basket místo sezení doma. V Praze 7 vznikají nová hřiště a sportoviště

Aby děti neseděly jen u počítače. Praha 7 upravuje prostory pro trávení volného času dětí a mládeže. Zrekonstruovala například hřiště Sedmikráska v Jateční ulici, které dříve sloužilo pouze těm nejmenším dětem. Sportovní nadšenci všeho věku se zase mohou těšit také na nový sportovní areál. Ten se otevře na místě starého školního hřiště na Ortenově náměstí na podzim.

Mimina z Žižkovské věže mají opuštěného sourozence. Samotář se ukrývá na úřadě

Jedno z mimin Davida Černého uteklo. A to už téměř před 20 lety. Prvorozené dítko se ukrylo kdesi na úřadě Prahy 3. Své bratry a sestry zanechalo na Žižkovské věži nebo třeba na Kampě. Ikonickou plastikou miminka se tak pyšní právě třetí městská část. Získala ji za necelých 100 tisíc od známého sochaře Davida Černého. Mimino se dokonce před lety podívalo na krátkou dobu do Nizozemska. Od té doby ale stále sídlí někde na úřadě.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Na Doubravku se čekají fronty. Rozhledna se ale pyšní spíš vzhledem než výhledem

Neobvyklá dřevěná rozhledna Doubravka se těší veliké oblibě. Využívají ji především turisté, cyklisté, ale i místní. Několikrát se dokonce stalo, že se na rozhlednu čekaly dlouhé fronty. A to kvůli její omezené kapacitě. První veřejně přístupnou rozhlednu od postavení Žižkovské věže najdete v Praze 14 v parku Čihadla.

Deset zajíců se ubytovalo v Divoké Šárce. Nejvíce jim mohou ublížit psi či auta

Deset zajíců se koncem července vrátilo do volné přírody. Nedaleko Džbánu v Divoké Šárce je vypustil Myslivecký spolek Šárka. Malé ušáky odchoval jeden z myslivců. Nyní si tak hlodavci mohou znovu užívat volnosti v lesích a loukách. Hrozí jim ale nebezpečí. A to zejména od neukázněných pejskařů či aut.

Přičichnout si, ochutnat i osahat. Botanici připravili neobvyklou výstavu

Přivonět si k parazitické rostlině s největším květem na světě. Vnímat zvuky a osahat si exponáty. Pražská botanická zahrada připravila výstavu pro všechny smysly. Letos ji poprvé pořádá společně s botaniky ze Švédska, Polska či Maďarska. Jelikož i v říší rostlin a živých organismů jsou důležité různorodé vztahy a vazby, tématem letošní expozice se stala symbióza.

Konec pivních vozítek v Letenských sadech? Turisté si ze značek nic nedělají

Pivní vozítka v Letenských sadech mají utrum. Městská část Praha 7 ke vstupům do oblíbeného parku nechala nainstalovat nové dodatkové tabule. Ty omezují vjezd jízdních kol širších jak 1,2 metru. I přes zákazy ale turisté na takzvaných „beer bikes“ do sadů jezdí.

Čtyři vězni z Pankráce pomáhají uklízet ulice. Praha 8 spustila nový program

Druhá šance i pro odsouzené. Městská část Praha 8 spustila nový program. Ten pomáhá navrátit trestané lidi zpět do pracovního a společenského života. Od srpna tak čtyři muži z Vazební věznice Praha – Pankrác uklízejí veřejné prostranství právě v osmé městské části.

Ptáčata vyskakují z hnízd, veverky nestíhají krmit mladé. Z veder šílí i zvířata

Tropické teploty přinášejí řadu problémů nejen lidem, ale i volně žijícím živočichům. Ptáčata vyskakují z hnízd, veverky nestíhají krmit potomky. Do pražské záchranné stanice se dostává nadmíra dehydratovaných zvířat. Zvířecí záchranáři zavedli speciální režim, kdy svým pacientům vyměňují vodu i třikrát denně.

Na Smíchově si hopsají klokani. Jaká další zvířata bydlí ve skryté „minizoo“?

Exotičtí plazi, klokani nebo masožravé rostliny. Nejde o žádnou tropickou destinaci, ale o centrum Prahy. Nedaleko Obchodního centra Nový Smíchov se ukrývá taková malá zoo. Zelenou oázu klidu v betonové metropoli najdete za parkem Sacre Coeur.

Milují se už 60 let. Květa s Karlem si na Staroměstské radnici řekli znovu ano

Láska jako trám. V roce 1958 si řekli ano poprvé, a to na Staroměstské radnici. O půlstoletí později tam oslavili zlatou svatbu. Za dalších pět let smaragdovou a nyní, opět na tom samém místě, diamantovou. Manželé Květuše a Karel Srbečtí patří k nejaktivnějším důchodcům Prahy 1.

Labuť strávila několik dní mezi peřejemi a jezem. Všiml si jí až kolemjdoucí

Mladá labuť musela několik dní čelit strachu a nepříliš nadějným vyhlídkám. Zůstala uvězněná mezi jezem a peřejemi u Hlávkova mostu poblíž ostrova Štvanice v Praze. Vysvobodili ji až pracovníci záchranné stanice společně s pražskými hasiči. Vysílené labutě si prvně všiml kolemjdoucí, který jí svou všímavostí zachránil život.

Válí se vám doma stará litinová vana? Může sloužit jako doplněk Čapkovy vily

Pomozte doplnit Čapkovu vilu o autentické prvky. Městská část Praha 10 hledá do domova známého spisovatele historické předměty z 20. či 30 let. Shání od veřejnosti například litinovou vanu na nohách či kuchyňský kachlový sporák. Pomoci vrátit původní podobu domu Karla Čapka tak můžete i vy.

Za toho pravého 10 tisíc. Staroměstské náměstí hledá dokonalý vánoční stromeček

Dnes u vody, zítra pod jmelím. Zbytek léta a pochmurný podzim uteče jako voda a než se nadějete, budete rozbalovat pod stromečkem dárky. Můžete k tomu dostat dokonce 10 tisíc korun, a to téměř za nic. Stačí najít toho správného adepta na vánoční stromeček, který bude zkrášlovat Staroměstské náměstí.

Obětí veder přibývá. V Čimickém rybníku uhynuly stovky ryb a další mají namále

Vysoké teploty a nedostatek srážek si vybírají svou další daň na životech. Tentokrát na vodních zvířatech. V Čimickém rybníku hynou stovky ryb kvůli neokysličené vodě. S podobnými problémy se potýkají i další vodní toky a počasí pro ryby v následujících dnech nevypadá příznivě. Do Čimického rybníka dokonce zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy nainstalovali čerpadlo, které by mělo situaci zlepšit.

Horko a sucho netrápí jen lidi. Ježci kvůli nedostatku vody mohou i zemřít

Co kdybyste neměli možnost se napít kdykoliv se vám zachce? Zhruba tak se v posledních horkých dnech cítí většina ježků, hlavně těch žijících ve městech. Kvůli vyschlým kalužím a tůňkám nemohou hmyzožravci často najít zdroj vody. Zachránit život jim můžete lehce. Stačí do vnitrobloku nebo na zahradu domu umístit misku s vodou.

Metropoli hyzdila posprejovaná lavička. Novou vyrobili truhláři z pražských dubů

Špinavá a posprejovaná lavička, o kterou byste si ani kolo neopřeli. Ta už je minulostí. V centru Prahy si nově můžete odpočinout na atypické půlkruhové lavičce. Najdete ji u křižovatky ulic U Obecního domu a Královedvorská. Truhláři ji dokonce vyrobili z odolných dubů pražských lesů.

Na Žižkově se už bát nemusíte. Od podzimu na pořádek dohlédnou noví strážníci

Bezpečnější Žižkov? V městské části Praze 3 se pravidelně pohybuje okolo padesáti lidí bez domova. I z tohoto důvodu by mělo na podzim přibýt městských strážníků. Ředitel městské policie Eduard Šuster potvrdil, že Praha 3 by měla být nejspíše mezi prvními třemi městskými částmi, u kterých k navýšení strážníků dojde.

Hermína v parku upadla do bezvědomí. Asistenční pes sháněl pomoc hodinu a půl

Pro jednoho roztomilý pejsek, pro druhého strážný anděl. Hermína z Prahy trpí kolapsovými stavy. Když upadne do bezvědomí, sama se neprobere. Proto má u sebe stále svoji fenku Margie, která je speciálně vycvičená, aby v nouzi pomohla. Jako pes to ale sama nezvládne a potřebuje i podporu ostatních lidí. Té se však fence nedostalo ani po hodině a půl poté, kdy její panička omdlela.

Ochlazení v šíleném parnu. Praha 7 spustila pítka, mlžítka i retro pumpy

Vedro. Horko. Parno. Hic. I Prahu a její obyvatele trápí v posledních dnech velmi teplé počasí. Městská část Praha 7 proto doplňuje Mlžítka M a Pítka P a zároveň se pustila do obnovy starých ručních pump. Dvě jsou již v provozu. Najdete je u parku v Tusarově ulici a na Ortenově náměstí. Další opravená pumpa se bude vyjímat na Veletržní ulici.

Dětský smích nahradil židovské modlitby. Na místě školy stála největší synagoga

Pražská synagoga. Když se řekne toto slovní spojení, většina lidí si představí Židovské město v centru české metropole a jeho typickou Staronovou synagogu. Největší pražská synagoga se přitom léta nacházela na pražských Vinohradech. Na jejím místě dnes stojí základní škola a po významné budově zbyla už jen pamětní deska.

Skrytá retro reklama v centru Prahy. Láká na Osvobozené divadlo a ikonické duo

Kousek od rušné Vodičkovy ulice se nachází historický poklad. Pražané o něm ale často nemají vůbec ponětí, i když tudy denně procházejí. Prvorepubliková reklama lákající na návštěvu Osvobozeného divadla zabírá celou zeď jednoho ze zdejších domů. Prohlédnout si ji můžete zhruba uprostřed ulice V Jámě.

Poliklinika Malešice se konečně dočká rekonstrukce. Stavba začne do konce roku

Malešická poliklinika bude brzy v novém. Její rekonstrukce by měla začít nejpozději tuto zimu. Městské části Praze 10 se podařilo konečně vyřešit složité smluvní vztahy s provozovatelem. Tudíž už nic nestojí v cestě vypsání výběrového řízení na dodavatele stavebních prací.

Praha 10 poprvé otevře vilu Karla Čapka. Komentovaných prohlídek bude jen pár

Domov jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. Desátá městská část v pátek 20. července mezi 18. a 20. hodinou otevře vilu Karla Čapka. K příležitosti stého výročí založení Československa připravuje tato městská část několik komentovaných prohlídek. Návštěvníci se tak dozví zajímavé informace nejen z Čapkova života, ale i ze života mimořádných osobností české historie, které vilu často navštěvovaly.

Muflonku potkala v životě jen smůla. Srazilo ji auto a přišla o mládě

Muflonku z Thomayerovy nemocnice štěstí v životě nepotkalo. Musela čelit srážce s autem, komplikovanému porodu a smrti vlastního mláděte. V záchranné stanice se samice zotavovala dlouhé tři měsíce. Díky péči odborníků se ale nakonec přece jen vrátila do přírody. Zvířecí záchranáři ji vypustili 12. července.

Jak by vypadaly povodně v Botiči? Čelilo by jim přes 20 obcí

Botič musel čelit povodním. Obstál téměř na výbornou. Na jaře se na vodním toku Botič uskutečnilo preventivní povodňové cvičení. Jeho cílem bylo ověřit, jestli by při opravdových povodních fungovalo předávání informací. A to tak, aby voda nepoškodila žádné obce nacházející v okolí tohoto nejdelšího pražského potoku.

Husité, kejklíři i mučící nástroje. Hrr na ně! Bitva na Vítkově se znovu opakuje

Husité se znovu utkají s křižáky. Na Vítkově se v sobotu 14. července uskuteční slavná bitva, která odstartovala celou éru husitství. Díky akci Hrr na ně! se stanete svědky nejen bitvy s profesionálním komentářem, ale i středověkých tanců a dovádění šašků a kejklířů. Nebudou chybět ani mučící nástroje či typické husitské vozy.

Červeným doubledeckerem zadarmo po Žižkově. Komentované projížďky jdou na dračku

Po Žižkově jako po Londýně. Od příštího týdne se v žižkovských ulicích začne objevovat typický červený doubledecker z anglické metropole. Autobus pochází přímo z Londýna, dříve sloužil dokonce filmařům. Od příštího týdne se v něm může svézt po Praze 3 každý a zadarmo. Navíc se cestující něco dozví i o tajích pražského Žižkova.

Květiny z amerických prérií i léčivé byliny. Na Letné vzniknou dva nové záhony

Aromaterapie a Ohnivá prérie. Tak zní názvy dvou nových záhonků, které vzniknou na Letenském náměstí a nábřeží Kapitáná Jaroše. Cibuloviny, trvalky a okrasné trávy porostou postupně a svou estetickou roli budou plnit během celého roku.

Oblíbené vetešnictví na Újezdě skončilo. Pražané tu pořídili třeba sochu Lenina

Socha Lenina, starodávná dýmka či Ústava československé socialistické republiky. Legendární vetešnictví na Újezdě v Praze na konci června otevřelo své dveře naposledy. Provozovatelé podle všeho odmítli platit zvyšovaný nájem. Stálí zákazníci a projíždějící Pražané vzpomínají na kouzlo zdejšího krámku a litují, že z Prahy mizí podobné obchůdky s magickou atmosférou.

Dříve utajovaný bunkr s vlastními studnami. Kryt Folimanku můžete objevit i vy

Bunkr s pancéřovanými dveřmi a vlastními studnami. Kryt Folimanku dřívější režim utajoval. Měla sloužit pro případ obecného ohrožení Pražanů, pokud by byla například česká metropole v ohrožení chemickými zbraněmi. Do tajemného krytu se nyní pořádají prohlídky. A to pouze jednu sobotu v měsíci.

Zmatený srnec pobíhal na zahradě domu a nemohl ven. Záchranáři ho museli uspat

Zmatený srnec se ocitl na zahradě v Dejvicích. Překvapení čekalo rodinu v jednom ze zdejších domků, když si na zahradě všimla poblázněného srnce. Ten nejspíš přeskočil zeď a nemohl se dostat ven. Záchranáři ho nakonec museli uspat a převézt do nového domova.

Újezd u Průhonic se pyšnil vesnickým mlýnem. Dnes místo něj stojí novostavba

Dříve vodní mlýn, dnes luxusní bydlení s duchem historie. Koníčkův mlýn v Újezdu u Průhonic, dnes v městské části Praha–Újezd, vznikl nejspíše v období renesance v 16. století. Před pár lety ale na jeho místě vznikla novostavba a z původního mlýna se zachoval pouze segmentově zaklenutý vjezd do nádvoří.

Světoví interpreti i tříhodinové čekání na bus. Jak vypadal festival Aerodrome?

Tlačenice a dlouhé čekání na autobus. Tak začal jeden z největších českých hudebních festivalů Aerodrome, který se konal od čtvrtka 28. června do soboty 30. června. Největšími problémy působil nedostatek autobusů, výpadky techniky a bezhotovostní placení. Návštěvníci naopak ocenili jedinečné zahraniční interprety a bonusy v chill zóně jako bazén či stánek pro ženy.

Děti ze základních škol pomalovaly zeď na Radlické. Vytvořily na ní i vesmír

Zeď lemující Radlickou ulici zkrášlili žáci základních škol. Pomalovali ji výtvory na téma vesmírná škola a průřez světy. Finální podobu děti předvedli zástupcům radnice v úterý 26. června.

Zlý sen nebo super zábava? Turisté si pivní vozítka užívají, maminky se ale bojí

Pro turisty netradiční cyklo výlet historickým centrem Prahy. Pro místní noční můra. Řeč je o takzvaných „beer bikes“ neboli pivních vozítkách. Ta se stala v poslední době trendem nejenom v Praze, ale i v dalších městech Evropy. Turisté díky nim mohou skloubit dvě příjemné aktivity – pivo a památky. Obyvatelé Prahy si ale na pojízdné vozy začínají čím dál více stěžovat. Praha 7 zavede zákazové značky, magistrát si nechá zpracovat analýzu možného řešení. Situace ale není jednoduchá.

Za výborné známky odměna. Děti s jedničkou z přírodovědy mohou do zoo za korunu

Dětští milovníci přírody s dobrými známkami mohou do zoo téměř zadarmo. Pražská zoologická zahrada přichystala dětem odměnu za snahu ve škole. A to vstup za 1 korunu, pokud školáci přinesou na vysvědčení jedničku z přírodovědy.

Obletí první Čech zeměkouli? Pro advokáta Romana bude nejtěžší překonat oceány

První Čech, který sám obletí zeměkouli. Advokát Roman Kramařík se chystá vyrazit 25. července na ojedinělý 37 tisíc kilometrů dlouhý let. Pilot má největší respekt z přeletu přes Indii, kde bude vrcholit období jihozápadních monzunů. Složité mohou být i dlouhé přelety přes oceán. Pokud se stroj porouchá, neexistují žádná záložní letiště, kde přistát.

Ve Stromovce své potomky hlídá nebezpečný labuťák. Pes málem přišel o život

V pražské Stromovce číhá nebezpečí. A to na vás i vaše psy. Malá ptačí mláďata v oblíbeném parku bedlivě střeží dva samci - jeden labutě a druhý lysky černé. I přes varovné cedule však návštěvníci chodí k mláďatům a zahrávají si tak s ohněm. Kvůli neuposlechnutí varování dokonce jeden z kolemjdoucích málem přišel o svého psa. Museli ho dokonce resuscitovat. 

Mlýny i bývalá akademie věd. Víte, k čemu dřive sloužila budova Musea Kampa?

Muzeum 21. století. Dříve mlýn, hospodářský dvůr, zelinářská zahrada či Československá akademie věd. Tak by šly ve zkratce popsat Sovovy mlýny, dnes známé spíše jako Museum Kampa. První zmínky o budově pochází ze 14. století. Stavení muselo za svou dlouholetou existenci však čelit neblahým ranám osudu jako požáru či povodním. Na jeho přestavbě se také podíleli významní architekti jako Josef Zítko či Josef Schulz.

Černá skládka skončila díky Terezce. Nový rybník bude sloužit hlavně ptactvu

Terezka nahradila černou skládku. V blízkosti Obory Hvězda vyroste nový rybník o rozloze 1700 metrů čtverečních. Vodní nádrž Terezka tak zkrášlí prostor v blízkosti kostela svatého Fabiána a Šebestiána v Liboci. Nebude však sloužit lidem k ochlazení v horkých letních dnech, nýbrž ptákům a dalším živočichům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT