VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAELA LIŠKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Muflonku potkala v životě jen smůla. Srazilo ji auto a přišla o mládě

Muflonku z Thomayerovy nemocnice štěstí v životě nepotkalo. Musela čelit srážce s autem, komplikovanému porodu a smrti vlastního mláděte. V záchranné stanice se samice zotavovala dlouhé tři měsíce. Díky péči odborníků se ale nakonec přece jen vrátila do přírody. Zvířecí záchranáři ji vypustili 12. července.

Jak by vypadaly povodně v Botiči? Čelilo by jim přes 20 obcí

Botič musel čelit povodním. Obstál téměř na výbornou. Na jaře se na vodním toku Botič uskutečnilo preventivní povodňové cvičení. Jeho cílem bylo ověřit, jestli by při opravdových povodních fungovalo předávání informací. A to tak, aby voda nepoškodila žádné obce nacházející v okolí tohoto nejdelšího pražského potoku.

Husité, kejklíři i mučící nástroje. Hrr na ně! Bitva na Vítkově se znovu opakuje

Husité se znovu utkají s křižáky. Na Vítkově se v sobotu 14. července uskuteční slavná bitva, která odstartovala celou éru husitství. Díky akci Hrr na ně! se stanete svědky nejen bitvy s profesionálním komentářem, ale i středověkých tanců a dovádění šašků a kejklířů. Nebudou chybět ani mučící nástroje či typické husitské vozy.

Červeným doubledeckerem zadarmo po Žižkově. Komentované projížďky jdou na dračku

Po Žižkově jako po Londýně. Od příštího týdne se v žižkovských ulicích začne objevovat typický červený doubledecker z anglické metropole. Autobus pochází přímo z Londýna, dříve sloužil dokonce filmařům. Od příštího týdne se v něm může svézt po Praze 3 každý a zadarmo. Navíc se cestující něco dozví i o tajích pražského Žižkova.

Květiny z amerických prérií i léčivé byliny. Na Letné vzniknou dva nové záhony

Aromaterapie a Ohnivá prérie. Tak zní názvy dvou nových záhonků, které vzniknou na Letenském náměstí a nábřeží Kapitáná Jaroše. Cibuloviny, trvalky a okrasné trávy porostou postupně a svou estetickou roli budou plnit během celého roku.

Oblíbené vetešnictví na Újezdě skončilo. Pražané tu pořídili třeba sochu Lenina

Socha Lenina, starodávná dýmka či Ústava československé socialistické republiky. Legendární vetešnictví na Újezdě v Praze na konci června otevřelo své dveře naposledy. Provozovatelé podle všeho odmítli platit zvyšovaný nájem. Stálí zákazníci a projíždějící Pražané vzpomínají na kouzlo zdejšího krámku a litují, že z Prahy mizí podobné obchůdky s magickou atmosférou.

Dříve utajovaný bunkr s vlastními studnami. Kryt Folimanku můžete objevit i vy

Bunkr s pancéřovanými dveřmi a vlastními studnami. Kryt Folimanku dřívější režim utajoval. Měla sloužit pro případ obecného ohrožení Pražanů, pokud by byla například česká metropole v ohrožení chemickými zbraněmi. Do tajemného krytu se nyní pořádají prohlídky. A to pouze jednu sobotu v měsíci.

Zmatený srnec pobíhal na zahradě domu a nemohl ven. Záchranáři ho museli uspat

Zmatený srnec se ocitl na zahradě v Dejvicích. Překvapení čekalo rodinu v jednom ze zdejších domků, když si na zahradě všimla poblázněného srnce. Ten nejspíš přeskočil zeď a nemohl se dostat ven. Záchranáři ho nakonec museli uspat a převézt do nového domova.

Újezd u Průhonic se pyšnil vesnickým mlýnem. Dnes místo něj stojí novostavba

Dříve vodní mlýn, dnes luxusní bydlení s duchem historie. Koníčkův mlýn v Újezdu u Průhonic, dnes v městské části Praha–Újezd, vznikl nejspíše v období renesance v 16. století. Před pár lety ale na jeho místě vznikla novostavba a z původního mlýna se zachoval pouze segmentově zaklenutý vjezd do nádvoří.

Světoví interpreti i tříhodinové čekání na bus. Jak vypadal festival Aerodrome?

Tlačenice a dlouhé čekání na autobus. Tak začal jeden z největších českých hudebních festivalů Aerodrome, který se konal od čtvrtka 28. června do soboty 30. června. Největšími problémy působil nedostatek autobusů, výpadky techniky a bezhotovostní placení. Návštěvníci naopak ocenili jedinečné zahraniční interprety a bonusy v chill zóně jako bazén či stánek pro ženy.

Děti ze základních škol pomalovaly zeď na Radlické. Vytvořily na ní i vesmír

Zeď lemující Radlickou ulici zkrášlili žáci základních škol. Pomalovali ji výtvory na téma vesmírná škola a průřez světy. Finální podobu děti předvedli zástupcům radnice v úterý 26. června.

Zlý sen nebo super zábava? Turisté si pivní vozítka užívají, maminky se ale bojí

Pro turisty netradiční cyklo výlet historickým centrem Prahy. Pro místní noční můra. Řeč je o takzvaných „beer bikes“ neboli pivních vozítkách. Ta se stala v poslední době trendem nejenom v Praze, ale i v dalších městech Evropy. Turisté díky nim mohou skloubit dvě příjemné aktivity – pivo a památky. Obyvatelé Prahy si ale na pojízdné vozy začínají čím dál více stěžovat. Praha 7 zavede zákazové značky, magistrát si nechá zpracovat analýzu možného řešení. Situace ale není jednoduchá.

Za výborné známky odměna. Děti s jedničkou z přírodovědy mohou do zoo za korunu

Dětští milovníci přírody s dobrými známkami mohou do zoo téměř zadarmo. Pražská zoologická zahrada přichystala dětem odměnu za snahu ve škole. A to vstup za 1 korunu, pokud školáci přinesou na vysvědčení jedničku z přírodovědy.

Obletí první Čech zeměkouli? Pro advokáta Romana bude nejtěžší překonat oceány

První Čech, který sám obletí zeměkouli. Advokát Roman Kramařík se chystá vyrazit 25. července na ojedinělý 37 tisíc kilometrů dlouhý let. Pilot má největší respekt z přeletu přes Indii, kde bude vrcholit období jihozápadních monzunů. Složité mohou být i dlouhé přelety přes oceán. Pokud se stroj porouchá, neexistují žádná záložní letiště, kde přistát.

Ve Stromovce své potomky hlídá nebezpečný labuťák. Pes málem přišel o život

V pražské Stromovce číhá nebezpečí. A to na vás i vaše psy. Malá ptačí mláďata v oblíbeném parku bedlivě střeží dva samci - jeden labutě a druhý lysky černé. I přes varovné cedule však návštěvníci chodí k mláďatům a zahrávají si tak s ohněm. Kvůli neuposlechnutí varování dokonce jeden z kolemjdoucích málem přišel o svého psa. Museli ho dokonce resuscitovat. 

Mlýny i bývalá akademie věd. Víte, k čemu dřive sloužila budova Musea Kampa?

Muzeum 21. století. Dříve mlýn, hospodářský dvůr, zelinářská zahrada či Československá akademie věd. Tak by šly ve zkratce popsat Sovovy mlýny, dnes známé spíše jako Museum Kampa. První zmínky o budově pochází ze 14. století. Stavení muselo za svou dlouholetou existenci však čelit neblahým ranám osudu jako požáru či povodním. Na jeho přestavbě se také podíleli významní architekti jako Josef Zítko či Josef Schulz.

Černá skládka skončila díky Terezce. Nový rybník bude sloužit hlavně ptactvu

Terezka nahradila černou skládku. V blízkosti Obory Hvězda vyroste nový rybník o rozloze 1700 metrů čtverečních. Vodní nádrž Terezka tak zkrášlí prostor v blízkosti kostela svatého Fabiána a Šebestiána v Liboci. Nebude však sloužit lidem k ochlazení v horkých letních dnech, nýbrž ptákům a dalším živočichům.

Už zase. Dopravní podnik přes víkend zavře stanici metra Muzeum na lince A

S víkendem přichází i dopravní omezení v Praze. V sobotu i v neděli uzavře dopravní podnik obousměrně stanici Muzeum na lince A. Vlaky budou stanicí jen projíždět. Víkendovou výluku zapříčiní výměna svítidel a kabelů ve výtahové šachtě.

AKTUALIZOVÁNO

Z Vltavy míří na Pražský hrad dvě nuly. O dílo umělců nejde, autorem je pivovar

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Rozruch v centru Prahy způsobili zatím neznámí lidé během úterního dopoledne. Na plovoucím pontonu uprostřed Vltavy někdo nechal postavit dvě nuly, které míří na sídlo prezidenta Miloše Zemana. O akci zatím nikdo nic neví, autor se nepřihlásil, a tak se o jejím smyslu mohlo jen spekulovat. Večer se ukázalo, že jde o reklamní akci pivovaru Heineken.

Psychedelické látky jako léčiva. Vědci na konferenci promluví o jejich přínosu

Pod pojmem psychedelické látky si většina lidí představí zdrogované jedince ve „vlastním vesmíru“. Tyto látky mohou mít ale i jiné využití, a to při léčbě. Vědci ze zemí po celém světě proto výsledky několika výzkumů proberou na konferenci v Praze, která se uskuteční od 21. do 24. června.

Strastiplný osud výří rodiny. Ošetřovatelé zachránili i mládě mývala či jezevce

Černobílý jezevec, roztomilé mládě mývala či znovushledání výří rodiny. Záchranná stanice v Jinonicích letos mezi své stálé pacienty přijala některá zvířata i úplně poprvé. A to především z řad mláďat. Byla tak svědky například znovushledání výřích sourozenců se svým otcem nebo pomohla vysílenému mláděti mývala ze severních Čech.

Podivné židle s oteklými kotníky se objevily po celé Praze. Před čím varují?

Divné oranžové židle se objevily na 14 místech po celé Praze. Mají „oteklé kotníky“ a upozorňují na závažné onemocnění srdce. Seznamují tak veřejnost s rizikem nemoci, kterou trpí 26 milionů lidí na celém světě.

Kuchařky bez domova zavírají svou jídelnu. V létě je uvidíte na festivalech

Oblíbená Jídelna Kuchařek bez domova zavírá. Ale jen dočasně. Od 1. července do 15. září uvidíte kuchařky pouze u stánků na různých festivalech. Jídelnu přes prázdniny zavírají, aby nabraly nové síly a přišly na to, co vylepšit. Jídelna zároveň balancuje na hraně finanční udržitelnosti.

Nemehlo v kuchyni. Zadarmo se naučíte vařit na kurzech v zemědělském muzeu

Jste rádi, že si zvládnete uvařit sotva čaj a nechcete platit za drahé kurzy vaření? Praha 7 pro vás připravila řešení. Jako součást projektu Sedmička jí zdravě pořádá kurzy vaření zdarma. Letní kurz se bude konat 16. června v Národním zemědělském muzeu a zaměří se na lokální sezónní potraviny.

V létě na děti číhají mnohá nebezpečí. Před nimi varuje akce Bezpečné prázdniny

Prázdniny pro děti neznamenají jen spoustu volného času a zábavy, ale i nebezpečí. Ve čtvrtek se proto na Výstavišti v Holešovicích uskuteční 12. ročník akce Bezpečné prázdniny. Projekt se zaměřuje na nástrahy a nebezpečí, které mohou na děti o letním volnu číhat.

Pražské stepi, pískovce či vzácní ptáci. To vše můžete objevit u české metropole

Pískovcové skály, divočina, vodní nádrž plná ptáků či stepi. Za tím vším nemusíte jezdit do exotických zemí tisícovky kilometrů daleko. Stačí vyjet na okraj české metropole. Český svaz ochránců přírody pořádá již 11. rokem setkání s cílem ukázat lidem, že příroda není nic vzdáleného. Na tři zajímavé vycházky v doprovodu dobrovolníků se může připojit každý.

Žižkov v novém kabátě. Architekti navrhli lepší přístup k Bezovce i jiný chodník

Seifertova ulice v novém kabátě. Architekti z ateliéru Edit! vytvořili druhou variantu budoucí podoby frekventované ulice na pražském Žižkově. Následné alternativní řešení území kolem tramvajové zastávky Lipanská vytvořilo studio na základě připomínek komise pro regeneraci Prahy 3, památkářů i podněty obyvatel. V jaké podobě a jestli bude studie nakonec schválena, by se mělo rozhodnout do konce roku.

Na Petříně rozkvetl Růžový sad. Při procházce vás omámí vůně z osmi tisíc keřů

/FOTOGALERIE/ Jako z pohádky o Růžence. Petřínské sady opět rozkvetly, tentokrát ale na procházku zamilované nelákají třešňové stromy, nýbrž květy nejrůznějších růží. Pokud se na vrchol Petřína vydáte, omámí vás vůně z dokonce osmi tisíc rostlin.

Divadlo, pouliční umělci a hudba. Začíná největší open-air festival v Praze

Největší open-air festival v Praze a zadarmo. Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června přes 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech, kde budou vystupovat pouliční umělci. Letos poprvé vystoupí i zajímavá zahraniční jména jako například britské duo Heymoonshaker, experimentující s blues, beatboxem či dubstepem. Z Čechů se můžete těšit na Anetu Langerovou či Jamese Colea.

Čerti, rozsáhlý požár i obrovské kolo. Znáte Velkopřevorský mlýn na Kampě?

Strašidelní čerti a nebojácný tovaryš Jirka. Z Velkopřevorského mlýna na Kampě dýchá nejen duch romantiky, ale i historie. Mlýn ale čelil několika přírodním katastrofám, kdy ho poškodila nejdříve voda, poté požár. Dobu sloužil jako skladiště či sídlo vodáckého oddílu. Podle pověsti v něm dokonce i strašili sami pekelníci.

Srnče zemřelo kvůli nevědomosti lidí. Dělník si vzal mládě na pět dní domů

Kvůli nevědomosti a bezohlednosti lidí umřelo malé srnčátko. Lesní dělníci se snažili pomoc mláděti, ale místo toho zapříčinili jeho smrt. Malé zvíře si vzali na pět dní domů a krmili ho nesprávnou stravou. Mysleli si, že když se zvířete dotkli, jeho matka ho opustí nebo dokonce zabije.

Žižkovské pivobraní již posedmé. Pražané čekali na Slepého krtka i půl hodiny

/VIDEO/ Pivo. Jídlo. Hudba. Na Parukářce si Pražané vychutnávali již sedmým rokem Žižkovské pivobraní. Ochutnat mohli zlatý mok dokonce ze 40 minipivovarů. Největší frontu stáli milovníci piva na oblíbeného Slepého krtka. Před stánkem si tak vytrvalci počkali okolo půl hodiny.

Stop zneužívání zvířat. Prahou projde podesáté a naposledy Veggie Parade

Dvouhodinový pochod proti zneužívání zvířat. Letos se již podesáté, a naposledy koná v sobotu 9. června Veggie Parade. Mezinárodní oslava etického vztahu ke zvířatům se každoročně pořádá v nejrůznějších metropolích. Dvouhodinový pochod v Praze začne na Václavském náměstí a jeho cílovou stanicí bude holešovický Vnitroblock. 

Bude muset Studio Hrdinů opustit Veletržák? Přispějte divadlu na rekonstrukci

Studio Hrdinů. Jedno z nejfrekventovanějších míst moderního divadla potřebuju pomoc. Holešovické divadlo se potýká se špatným technickým stavem zázemí. kvůli čemuž muselo dokonce zkrátit letošní divadelní sezónu. Na rozsáhlejší rekonstrukci ale v současné chvíli chybí finance. Studio Hrdinů tak potřebné peníze zkouší shánět prostřednictvím crowfundingové sbírky na Hithitu.

Exotické ovoce i výstava Naši Latinos. Jiřák se promění v Latinskou Ameriku

Exotické ovoce, rukodělné výrobky. To vše ze zemí Latinské Ameriky ve čtvrtek a v pátek na Jiřáku. Již popáté se tu koná festival Merkádo, který představí více jak čtyřicet prodejců. Letos se také poprvé koná ve dvou dnech.

O osm metrů kratší. Žižkované si stěžují na nový bazén na Pražačce

„Zbytek bazénu má asi někdo z radnice na zahradě.“ „Brouzdaliště hezký. A ten velký bazén je kde?“ Žižkované si na sociálních sítích stěžují na nově zrekonstruovaný plavecký areál Pražačka, za jehož novou podobu Praha 3 zaplatila 25 milionů korun. Bazén je po opravách o osm kratší než jeho předchozí varianta. Pražané nadávají především na malý rozměr, ale i betonovou dlažbu.

S kosou do Stromovky. Přijďte v pátek posekat trávu jako za starých časů

Kosení trávy jako v minulém století. Posekejte v pátek trávu ve Stromovce jako za starých časů. S kosou vás naučí nebo vám ji i zapůjčí. Přijít se můžete podívat i na nasazování, naklepávání a broušení kos.

Desítky lidí si přišly pro květiny zadarmo. O královnu rostlin se muselo losovat

/FOTOGALERIE/ Přebytečné květiny? Málo květin? Ve Štěpánské ulici se ve čtvrtek sešli milovníci všelijakých rostlin. Květinářka Lenka Hrubá před svým obchůdkem uspořádala již pátou rostlinnou štafetu. Návštěvníci si tak mohli zadarmo vzít kaktusy, oblíbené rýmovníky nebo třeba lilky, a to i pokud nic nepřinesli. O „královnu štafety“ se kvůli velikému zájmu muselo dokonce losovat.

Gepardí paterčata a lachtan Nelson v sobotu oslaví narozeniny. Dostanou i dárky

Zvířecí narozeninová party! V pražské zoo se v sobotu 26. května uskuteční Den Afriky. Spojí ho zároveň s oslavou narozenin šestice zvířecích dorostenců. První rok života oslaví pětice gepardů a lachtan jihoafrický Nelson. Těšit se můžete na divadlo i ukázku výcviku lachtanů.

V Sherwoodu o bezdomovectví: I za Husáka jsem si tu mohl dát pivo

Sherwood pro všechny. Ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží se sešly ve čtvrtek odpoledne desítky lidí. Přišly podpořit bezdomovce, kteří v parku často pobývají. Diskutovat s nimi přišel i zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek. Připojili se i samotní lidé bez domova. Těm vadilo i to, že v parku nemohou pít alkohol. Jeden z bezdomovců dokonce nadával, že i za Husáka bylo lépe. 

Start ve dvě ráno a přes 200 kilometrů denně. Tak vypadá květen cyklisty Honzy

Přes den najezdí na kole přes 200 kilometrů. Do práce vyjíždí ve dvě v noci. IT projektový manažer Jan Kavalír chce letos podruhé vyhrát osmý ročník celostátní soutěže Do práce na kole. Při ranních květnových jízdách objíždí velkou část Prahy a letos to je to podle něj „velký špatný“. Co mu v pražské dopravě chybí?

Nejmenší dům v Praze měří 2,25 metru. Dříve fungoval jako nevěstinec

Nevěstinec pár kroků od Anežského kláštera. V nejmenším domě metropole, který měří na šířku pouhých 2,25 metru, se asi 40 let provozovalo nejstarší řemeslo vůbec. Slouží nyní památkově chráněná stavba stále nekalým účelům?

Konec nejmenší červené lanovky v Praze. Nahradila ji modernější stříbrná verze

Nejmenší pražskou lanovku a červenou ikonu Prahy 5 nahradila po téměř 22 letech nová stříbrna verze. Nepříliš známá lanovka spojující dvě budovy hotelu NH Praha prošla v zimě rekonstrukcí a nyní se nejen hotelovým hostům, ale i turistům a obyvatelům Smíchova, znovu otevřela.

Podivní červení parazité se množí. Najdete je na čtyřech místech v Holešovicích

Červených parazitů je v Praze 7 stále více. K původní designově neobvyklé knihobudce na Strossmayerově náměstí přibyly další tři. Vozíčkáři mají často problém do budky pro knížku dosáhnout. Na to upozorňuje červená skříňka na Řezáčově náměstí.

Co nosila Saxana či Arabela? Výstava ukáže unikátní filmové kostýmy

Šaty královské rodiny z Arabely. Oblečení z klasické komedie Vrchní, prchni! a oskarových Ostře sledovaných vlaků. V Galerii Tančící dům začíná výstava Retro biják 60. – 90. let. Ta představí 200 kostýmů ze 70 československých filmů a seriálů. Většinu z nich uvidí veřejnost úplně poprvé.

Konec vyhazování potravin. Nevyužité jídlo přineste do nových komunitních lednic

Zabránit plýtvání a pomoc lidem v nouzi. To je cíl nových tří lednic v komunitních centrech v Praze. První zprovoznili v Praze 8, a to v Komunitním centru a zahradě Kotlaska. Další by měly na jaře začít fungovat na Žižkově nebo v Holešovicích.

Americký rapper G-Eazy poprvé navštívil Prahu. Češkám vzkázal, že jsou krásné

/VIDEO/ Americký rapper G-Eazy v pátek roztancoval několik tisíc lidí. Na koncert ve Foru Karlín přišly hlavně fanynky pohledného umělce. Zpěvák publiku sdělil, že je ohromen Prahou i krásou českých dívek. Podle svých slov tak nebyl v české metropoli rozhodně naposled.

Bílá opička, hrabáč i tygřata. V zoo se od ledna narodilo 242 mláďat

Jaro je v plném proudu. S ním i kvetoucí stromy, ale i mláďata nejrůznějších zvířat. V pražské zoo se jen od ledna do začátku května narodilo celkem 242 mláďat. Mezi ty nejoblíbenější patří mládě guarézy pláštíkové či roztomilý hrabáč. Navštěvovanými stálicemi jsou pak slůňata, tygřata i mláďata goril.

Království železnic se chce rozšířit o Pardubicko. Potřebuje na to 1,25 milionů

Oblíbená smíchovská expozice Království železnic bude expandovat. Rozhodla se rozšířit své koleje až do Pardubic. Právě tento model v Království, které chce postupně zmapovat celou Českou republiku a její síť železnic, dosud chyběl. Děti se tak budou moci podívat na zmenšeninu dostihového závodiště nebo Parama.

Postavili se totalitě. Podpořit je můžete během, a to opravdu kdekoliv

Běžte symbolicky za všechny, kteří to nevzdali. Už za měsíc. A klidně kdekoliv. V sobotu 9. června startuje Běh pro Paměť národa. Dokumentaristé díky běhu mohou zaznamenat příběhy statečných lidí, kteří se postavili totalitě. Svým startovným můžete přispět na zaznamenání dalšího vyprávění i letos. Běžet můžete i sami, a to kdekoliv.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT