VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAEL BEREŇ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

OBRAZEM: Největší vodohospodářská stavba za třicet let stála přes šest miliard

Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze funguje od středy ve zkušebním provozu. Magistrát vynaložil na tuto vodohospodřáskou stavbu na Císařském ostrově zhruba 6,6 miliardy korun. Obří investice by měla přispět ke zlepšení životního prostředí v metropoli.

Cizinec na kokainu házel láhve vína po policistech. Zneškodnili ho paralyzérem

Pražská policie informovala ve středu o poněkud zvláštním víkendovém zásahu ve Zbraslavi. V sobotu ráno se do jedné z místních kaváren vloupal zdrogovaný cizinec a zatčení se bránil netradiční zbraní. Po policistech hodil celkem tři láhve vína. Na třicetiletého muže museli příslušníci policie použít taser neboli distanční elektrický paralyzér.

Praha darovala VFN přes dva miliony korun. Pomohou při převozu mezi klinikami

/FOTOGALERIE/ Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) dostala od magistrátu dotaci ve výši dvou a čtvrt milionu korun. Peníze vedení jedné z největších zdravotnických zařízení v hlavním městě investuje do speciálního vybavení vozů určených pro převoz kriticky nemocných pacientů. Jednotlivé kliniky VFN jsou totiž rozesety po celé Praze.

Praha je plná aut. Lídr ANO by zastřešil Spořilovskou spojku a dokončil okruhy

/FOTOGALERIE/ Je tu další z plánu možného budoucího primátora hlavního města. Podnikatel Petr Stuchlík, jednička pražské kandidátky vládního hnutí ANO, představil po návrhu nového obytného Libeňského mostu vizi, která se týká dopravy v metropoli. Stuchlík chce zastřešit Spořilovskou spojku, kde by si mohly hrát děti, a dokončit vnitřní i vnější okruh Prahy.

Janouškův soudní znalec: Případ je justiční omyl. Obrátím se i na Ústavní soud

Bývalý dopravní znalec Jiří Doleček - dnes už pětaosmdesátiletý muž - trvá na tom, že české soudy jej exemplárně potrestaly stejně jako Romana Janouška. Doleček totiž odsouzenému lobbistovi vypracoval příznivý posudek dopravní nehody z roku 2012, kdy opilý Janoušek srazil Vietnamku. Za úmyslné zkreslení dostal Doleček podmínku, ale s tím se nehodlá smířit a podá stížnost k Ústavnímu soudu.

Program pro starší návštěvníky mladé duchem. Praha 3 pořádá akci pro seniory

Náměstí Jiřího z Poděbrad bude ve středu odpoledne patřit hlavně důchodcům. Městská část Praha 3 je spolupořadatelem druhého ročníku Fresh Senior festivalu, který byl podle organizátorů měl zaujmout starší návštěvníky mladé duchem. Vždyť věk je jenom číslo! 

AKTUALIZOVÁNO

Divoké úterý. Tramvaj nabrala auto ve Strašnicích, pak se stala stejná nehoda

Hasiči pražského dopravního podniku (DPP) si ani nestačili odfrknout a už museli během úterního dopoledne řešit další naprosto totožný případ. Nejprve se totiž tramvaj srazila s luxusním BMW v Průběžné ulici u zastávky Dubečská. Sotva byl provoz obnoven, došlo ke srážce soupravy s vozidlem ve Vršovicích. Její následky se odstraňovaly skoro až do oběda.

Autor předlohy k Pelíškům se dočkal pocty. V Dejvicích mají nový Šabachův park

Jak pojmenovat plácek, kterému se kvůli sochám lidově říká „U koní“? Dilema šesté pražské městské části je po neděli u konce. Při příležitosti 1. výročí úmrtí spisovatele a zastupitele Prahy 6 Petra Šabacha byl slavnostně odhalen nový Šabachův park mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova.

Dopravní kolaps v Uhříněvsi. Havárii vody před pivovarem doplnila nehoda tří aut

Uhříněvsi se raději vyhněte! Okrajová část Prahy směrem na Říčany se proměnila v jednu velkou kolonu aut. Kvůli havárii vody vznikl dopravní kolaps. Dopolední kritickou situaci ještě zhoršila vážná nehoda, u které zasahovali i hasiči.

Blanku miluju, řekl Klaus mladší. AutoMat: Zveličování přínosů tunelu je skandál

Pamatujete? V dubnu 2015 cyklisté obsadili pražský tunelový komplex Blanka, když byl ještě oficiálně staveništěm. Při jarní cyklojízdě se tu natáčel i díl internetového seriálu Kancelář Blaník. Týden před třetími narozeninami Blanky se ozvali cyklisté ze spolku AutoMat znovu a kritizují, že někdo tunel chválí.

Živé vnitrobloky jsou jako plíce Prahy. Jak se mezi baráky pěstuje sousedství

/FOTOGALERIE/ Skoro třetina Pražanů nejspíš někdy zažila ten pocit. Podíváte se z balkonu či z okna do vnitrobloku a přemýšlíte, jak dvůr vypadal kdysi. Jak tam skotačily děti, jak tam lidé pečovali o své zahrádky. A někteří obyvatelé se snaží těmto skrytým místům v metropoli vrátit život. Poznejte je také na sobotní akci Živé vnitrobloky 2018.

Odborníci řeší Hlávkův most. Ale samotná diagnostika ho neopraví, řekl Dolínek

/FOTOGALERIE/ Ve středu se začal intenzivněji řešit špatný stav Hlávkova mostu přes pražský ostrov Štvanice. Na místě zástupci Technické správy komunikací (TSK) s odborníky z Kloknerova ústavu ČVUT provádějí analýzu, z níž vzejde plán oprav. Průběhu diagnostických prací si vyžádá dopravní omezení.

Je varhaník vrah? Vybavuji si jen děs a hrůzu. Soud však potvrdil deset let

V tomto případě není vrah zahradník, nýbrž varhaník. Třiapadesátiletý Jiří Čipera neuspěl s odvoláním a půjde na deset let do vězení za vraždu pětadvacetiletého mladík v parku v pražských Košířích. Trest mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze, který neuvěřil verzi odsouzeného o sebeobraně. Varhaník Čipera navíc musí pozůstalým zaplatit 600 tisíc korun jako odškodné.

Umím uhnout! Praha chce naučit řidiče správně dělat záchranářskou uličku

O českých řidičích se říká, že neumějí před uzavírkami na silnicích správně takzvaně zipovat. V kolonách také bývá pro mnoho motoristů problém uvolnit cestu vozidlům policie, záchranky či hasičům. Nová legislativa navíc může nadělat další zmatky. Praha proto spustila k takzvané záchranářské uličce osvětovou kampaň, která se jmenuje Umím uhnout.

AKTUALIZOVÁNO

Na Smíchově hořela střecha domu. Obyvatelé byli evakuováni, škoda je půl milionu

/FOTOGALERIE/ Celkem čtyři jednotky pražských hasičů vyrazily v úterý večer k požáru střechy domu v ulici U Nikolajky v Praze 5. Hasiči zapojili výškovou techniku a ve spolupráci s policií evakuovali tamní obyvatele. Kvůli zásahu byly uzavřeny okolní ulice a místem nemohl projet ani autobus MHD. Škoda byla vyčíslena na půl milionu korun.

ANO chce metropolitní policii. Piráti na Praze 1 rozdávali melouny

V den, kdy zasedalo naposledy současné zastupitelstvo centrální pražské městské části, představil svůj program kandidát na starostu Prahy 1 za hnutí ANO a zároveň magistrátní radní pro majetek Karel Grabein Procházka. Zatímco jiné strany rozdávají sliby, ANO se chce zaměřit také na zvýšení příjmů do pokladny, uvedl. Piráti zase rozdávali melouny, čímž upozornili na plýtvání radnice pod vedením Oldřicha Lomeckého (TOP 09).

Právník Gerloch rozjel kampaň. Prezident může jmenování ministra odmítnout, řekl

Profesor Aleš Gerloch, prorektor Univerzity Karlovy a specialista na ústavní právo, zahájil v úterý kontaktní kampaň před volbami do Senátu. Gerloch jako nezávislý kandidát bez politické podpory vyzve v Praze 12 třeba neúspěšného prezidentského kandidáta Pavla Fischera, manažera Ivana Pilného (ANO) či exministra zdravotnictví Ivana Davida (SPD).

KRIMI MIX: Strážníky málem smetlo BMW. Policie řešila i vojáka pravdy a lásky

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Chyběl kousek a v pražské ulici Černokostelecká došlo o víkendu k obrovské tragédii. Řidič bílého vozu BMW prosvištěl křižovatku na červenou a málem srazil dodávku městské policie. Pak naboural a strážnici zjistili, že riskantní manévr provedl pod vlivem alkoholu. Strážnici v hlavním městě řešili také dva psychicky narušené muže.

Spadne v Praze další most? Lávka přes Petržílkovu má zrezivělé a uvolněné plechy

Za chvíli aby se lidé báli přejít v hlavním městě jakýkoliv most či lávku. Po loňském zřícení přechodu z Císařského ostrova do Troji, letošním uzavřením Libeňského mostu a opravách dalších konstrukcí se objevil problém také v Praze 13. Radnice si stěžuje magistrátu na špatný technický stav lávky pro pěší přes ulici Petržílkova nedaleko stanice metra Hůrka.

Lídr ANO ukázal vizi Libeňského mostu. Opozice tvrdí: Výsměch Pražanům, haluz

Podnikatel Petr Stuchlík, kandidát na primátora za hnutí ANO, v pondělí ukázal první konkrétní plán, jak „nakopne Prahu“. Stuchlík spolu s architektem Jaromírem Pizingerem představili novinářům vizi ohledně Libeňského mostu. Současnou stavbu, která je v havarijním stavu, by podle nich měl nahradit nový, takzvaně obytný most.

Práce na opravě 24 hodin denně. Tramvaje se vrátí na Národní třídu už v úterý

Kolej v zatáčce na rohu ulic Spálená a Národní nevydržela nápor a praskla. Mimořádné dopravní komplikace však nakonec netrvaly tak dlouho. Provoz se do centra díky vysokému pracovnímu nasazení zaměstnanců pražského dopravního podniku (DPP) vrátí už v noci z pondělí na úterý. Páteřní linky č. 9 a 22 nebudou jezdit tedy pouze jeden pracovní den.

AKTUALIZOVÁNO

Koncerty, řemesla i recepty. Češi a Slováci oslavili vznik společného státu

Na pražském Staroměstském náměstí jako by byl opět založen společný stát Čechů a Slováků. Na Československém festivalu si oba národy připomněly 100. výročí od vzniku republiky. Akci zaměřenou na kulturu a tradice Česka a Slovenska zakončil v neděli večer koncert skupiny Žlutý pes v čele s Ondřejem Hejmou. Oslavy přilákaly deset tisíc lidí.

Na Jarově vznikne obytná čtvrť, projekt nebudí vášně jako mrakodrap Trojlístek

Když v roce 2017 představil developer projekt třicetimetrového mrakodrapu na pražském Jarově, obyvatelé hovořili o podvodu. Takzvaný Trojlístek jako součást výstavby Zelené město u Spojovací budil vášně. Plány na vybudování bytů, kanceláří a obchodu v ulici Na Jarově už tolik vášní nebudí.

Praha 5 hostí Slavnost Rumunů. Akce začala v dřevěném pravoslavném chrámu

Dragi români! V neděli se už podeváté koná Slavnost Rumunů žijících v Česku, které s podporou páté pražské městské části pořádá Sdružení Rumunů v ČR. Akce probíhá v prostorách za Letohrádkem Kinských v Praze 5.

VIDEO: Chtěl na záchod, až zničil turniket. Místo desetikoruny zaplatí tisíce

/FOTOGALERIE/ Roztržitého muže z obchodního domu Quadrio v centru Prahy může vyjít vykonání obyčejné lidské potřeby hodně draho. Na veřejném WC totiž zaplatil v automatu deset korun, aniž by si všiml otevřeného turniketu. Tak ho zničil a odskočil si. Teď po něm pátrá pražská policie.

Protestuji! Biskup Malý ve svatovítské katedrále slouží mši za upáleného Poláka

Biskup Václav Malý v neděli dopoledne odslouží v pražské katedrále sv. Víta mši za polský a český národ a současně tak uctí památku polského účetního a právníka Ryszarda Siwiece, který se 8. září 1968 upálil ve Varšavě na protest proti okupaci Československa.

Přepište dějiny, mise dokončena! Český pilot sám obletěl svět, potkal dalajlamu

/FOTOGALERIE/ Ve 14:42 se let OK-TGM dostal do vzdušného prostoru České republiky. Před sobotní čtvrtou hodinou odpolední pak jednomotorová Cessna P210N dosedla na přistávací plochu letiště v pražských Letňanech. Roman Kramařík právě dokončil misi Okřídlený lev, při níž jako první český nebo československý pilot sólově obletěl zeměkouli.

Na opravu Stalina bude soutěž, říká šéf galerie. ANO chce autora Tančícího domu

Kritiku odborníků, která se v tomto týdnu snesla na pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), mírní ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Podle něj podobu prostor pod bývalým památníkem sovětského vůdce Stalina na Letné určí řádně vypsaná architektonická soutěž s mezinárodní účastí. Předtím však rozhodnutí magistrátu o opravě Stalina vypadalo, že projekt soutěž postrádá.

Dramatická honička karavanu v Praze. Strážníci pronásledovali muže na pervitinu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Záběry, které zveřejnila pražská městská policie, opravdu místy připomínají akční seriály jako třeba Kobra 11. Strážníci z Prahy 12 pronásledovali řidiče karavanu, který byl pod vlivem drog. Navíc měl muž dokonce dva platné zákazy řízení. V poutech skončila i spolujezdkyně, protože se snažila z místa dopadení v obytném voze ujet.

Traktory, balíky slámy, folklór. Dožínky na Letné promění Prahu na venkov

Jede traktor, je to Zetor, jede do… na Letnou! Parafráze textu legendrání punkové skupiny Visací zámek by se dala použít k pozvánce na sobotní akci v Praze. Ministerstvo zemědělství organizuje další ročník Dožínek na Letné, při nichž se atmosféra venkova se vším všudy přesune do centra metropole.

Havárie na týden uzavře Národní třídu pro tramvaje, nebudou jezdit páteřní linky

Pozor, změna! Ačkoliv původně ohlásil pražský dopravní podnik (DPP), že mimořádná výluka tramvají na Národní třídě potrvá jen o víkendu, později vyšlo najevo, že provoz takzvaných páteřních linek 9, 18 či 22 bude omezen déle. Od pondělí do pátku devítka ani dvaadvacítka nepojedou vůbec.

Nákladové nádraží Žižkov chce koupit město. Developer si klade podmínku

/FOTOGALERIE/ Magistrát má zájem o koupi Nákladového nádraží Žižkov i s pozemky na jižní straně památkově chráněného objektu. Pražští radní rozhodli, že pro město bude výhodnější koupit 62 tisíc čtverečních metrů pozemků za 662 milionů než zvažovaných 467 tisíc metrů čtverečních za necelých 581 milionů korun.

Sportovci omezí centrum Prahy. Běží se večerní závody a půlmaraton na inlinech

/INFOGRAFIKA/ Nadcházející víkend v Praze je nabitý událostmi. Mezi mnoha akcemi si jistě vyberou i sportovní nadšenci. Agentura Run Czech pořádá v sobotu centru metropole už tradiční večerní běžecké závody a v neděli na Rohanském nábřeží změří síly bruslařská špička v rámci LifeInLine Tour Praha 2018.

STAN se nelíbí název soupeře. Předvolební spor starostů skončí u Ústavního soudu

Jak důležité může být jedno slovo v názvu, se ukazuje v Praze. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), kteří na magistrát kandidují v pětičlenné koalici jako Spojené síly pro Prahu, se nemohou smířit s rozhodnutím Městského soudu v Praze. STAN se nelíbí, že hnutí Pro Prahu používá také slovo starostové.

Žižkov slaví vznik republiky. Švejk si dal pivo, výstava ukáže i zájezd Viktorky

/FOTOGALERIE/ Ku příležitosti oslav 100. výročí od založení Československa připravila v tomto týdnu třetí pražská městská část výstavu s názvem My, národ československý jako součást projektu Po stopách „osmiček“ v Praze 3. Žižkovská expozice ukazuje zajímavé materiály z období mezi lety 1918 a 1938, které jsou spjaty s touto legendární čtvrtí. Praha 3 vyrobila také „živou“ pozvánku.

ANO rozdávalo jídlo i pivo. Muž na Babiše hodil vejce, ochranka na něj klekla

První Sousedská večeře v Praze se nepovedla. Na konci čtvrteční akce, kdy hnutí ANO v rámci předvolební kampaně rozdává návštěvníkům zdarma občerstvení, kávu i pivo, osmadvacetiletý muž hodil po šéfovi hnutí Andreji Babišovi vejce. Netrefil se, ale ochranka opilého útočníka ihned drsně zpacifikovala. Incident řeší policie.

Pražský voucher znamená průlom. Město dá skoro půl miliardy podnikatelům

Malé a střední podniky sídlící v hlavním městě se mohou snadněji dostat k magistrátním dotacím. Praha představila projekt Pražský voucher, díky němuž poskytne magistrát začínajícím podnikatelům celkem 480 milionů korun. Podpora je částečně financována z evropských fondů.

Blíží se dohoda? Praha 1 stále nechce pustit cyklisty na Staroměstské náměstí

Ani další kolo jednání o zákazu jízdních kol v historické části hlavního města nepřivezlo konkrétní výsledek. Zástupci Prahy 1 se ve čtvrtek sešli s cyklistickým spolkem AutoMat a magistrátní cyklokomisí k druhému společnému jednání. Vypadá to sice, že se blíží kompromisní řešení sporu. Ale problém stále zůstává na Staroměstském náměstí.

Praha nenavrhne změnu zákona o památkové péči. Krnáčové bod neprošel

Bylo to mnoho povyku pro nic. Praha nakonec nebude iniciovat změnu zákona o památkové péči. Návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) sice schválili pražští radní, ale na čtvrtečním zasedání zastupitelstva se tento bod ani nedostal do programu. S tím, aby mohli památkáři magistrátu rozhodovat bez ohledu na Národní památkový ústav (NPÚ), nesouhlasili odborníci. Podle Strany zelených hrozilo Praze vyškrtnutí z UNESCO.

Vrať se do Afriky, černá hubo! řvali fanoušci dle obžaloby. Mladíci vinu popřeli

Ve čtvrtek stanuli u Obvodního soudu pro Prahu 10 v ulici Na Míčánkách tři mladí muži. V soudní síni vypadali fanoušci fotbalové Sigmy Olomouc ještě jako děti. Avšak za loňské napadení muže tmavé pleti při výjezdu na ligový zápas proti Bohemians jim hrozí až osm let ve vězení. Obžalovaní muži z Olomouce však vinu odmítli a popřeli, že by cestujícího v tramvaji uráželi.

Nebezpečný železniční most na Balabence? Padající beton naštěstí nikoho nezranil

Už je toho vážně dost. Problémů s mosty v Praze přibývá. Středeční případ upozornil na další místo, kde je třeba si dát pozor. V ulici Sokolovská u tramvajové zastávky Balabenka spadl kus železničního mostu dolů na vozovku. Místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus vyzval k rychlému řešení. SŽDC na most nainstaluje sítě.

Kulový blesk v medicíně. IKEM zahájil mezistátní řetězovou transplantaci ledvin

/FOTOGALERIE/ Hromadné stěhování ve filmu Kulový blesk byla sranda, ale při středeční akci šlo o zdraví. Kulový blesk v medicíně - tedy první mezistátní párová trojvýměna ledvin od žijících dárců s otevřeným koncem - začal souběžně v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a vídeňské nemocnici. Lékaři museli myslet na každý detail.

Doprava, bydlení a změny. Jak strany zahájily v Praze volební kampaň

Hlavní město zaplavují billboardy. Na lidi křičí předvolební slogany čím dál víc. Politické strany slibují. S čím přesně vstupují do kampaně měsíc před volbami do pražského magistrátu hlavní favorité? Velký důraz kladou na zlepšení dopravní situace v metropoli. Hodně se probírá i otázka bydlení.

Virtuální realita jako šém. Golem a rudolfínská Praha v hračkářství má úspěch

/FOTOGALERIE/ Vzpomínáte na populární komunistickou pohádku o císařově pekaři a pekařově císaři v hlavní dvojroli s Janem Werichem? Přepadla vás někdy chuť najít onu "kuličku" a oživit Golema? V pražském hračkářství Hamleys na Příkopech bájný šém potřebovat nebudete. Před třemi měsíci tu spustili projekt Golem VR, atrakci už navštívilo přes deset tisíc návštěvníků.

Pod Stalinem má být galerie. Humpolácká rekonstrukce bez soutěže, zní kritika

Stalin prošel. Neboli pražští radní schválili návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) na rekonstrukci bývalého pomníku sovětského diktátora na Letné. Na místě, které je dnes velmi oblíbené mezi mladými lidmi a říká se mu lidově Kyvadlo, by mělo vzniknout centrum současného umění. Projekt podpořila Národní galerie. Politici i odborníci však kritizují, že se budoucnost Stalina řeší bez architektonické soutěže.

Moderní technologie a špičková péče. Penta otevřela další Alzheimer Home

Nová luxusní stavba v Modřanech je prošpikována digitálními technologiemi. Nejen tím patří mezi nejmodernější svého druhu. Budova bude sloužit seniorům a lidem s Alzheimerovou chorobou i dalšími typy demencí. Špičkové centrum Alzheimer Home otevřelo v úterý. V polovině června ústav koupila firma Penta Hospitals.

Petřínská rozhledna se dočkala hezčího okolí. Krnáčová chce jednotný mobiliář

Ačkoliv ještě v polovině prázdnin to nevypadalo v okolí Petřínské rozhledny nikterak útulně a už vůbec ne hezky, jedna z nejnavštěvovanější lokalit v hlavním městě se ještě před začátkem školního roku proměnila. Investice si vyžádala z magistrátního rozpočtu zhruba 21,5 milionu korun.

Soud udělil za loupež v klenotnictví devítiletý trest. Rusové navíc musí z Česka

Pražský městský soud v pondělí vynesl rozsudek v kauze loupeže diamantů a šperků v centru hlavního města. Dva Rusové dostali trest devíti let ve vězení, obžalovaní cizinci navíc byli ze země vyhoštěni a dotčenému klenotnictví musí uhradit šest milionů korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Rusům hrozí až patnáct let za mřížemi.

Velká rána! V Praze vybouchl kanál. Fekálie i toaletní papír létaly na silnici

Neobvyklou situaci zažili lidé v pondělí kolem poledne na Evropské třídě ve směru na Letiště Václava Havla Praha. Najednou se ozvala obrovská rána. Uprostřed vozovky totiž vybouchl kanál, jehož obsah se rozletěl po okolí. Při kuriózní nehodě se naštěstí nikomu nic nestalo.

Praha 5 označila vítěze. Základní školu Smíchov postaví zahraniční architekti

/FOTOGALERIE/ Základní škola Smíchov, kterou pátá pražská městská část plánuje postavit v rámci developerského projektu Smíchov City, by měla vzniknout na základě návrhu architektů z Kanady a Polska. Radnice Prahy 5 zveřejnila výsledky mezinárodní veřejné soutěže i podobu nové školy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT