VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražské ANO vybírá kandidáta na primátora. Favoritem je Nacher

/ANKETA/ Mobily členů pražské organizace ANO byly včera v pohotovosti. Funkcionáři své ovečky totiž pobízeli, aby šli hlasovat pro aspiranty na primátorský post. Čas mají až do zítřka.

AKTUALIZOVÁNO

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku rozhovor.

Drahoš založil spolek a říká: Nejsem neznámý telefonista

Finalista prezidentské volby Jiří Drahoš vyslyšel hlasy lidí, kteří si přáli, aby zůstal ve veřejném životě. „Založili jsme spolek Společně pro Česko, který chce přicházet s tématy, jež naši zemi trápí a je třeba je řešit,“ uvedl Drahoš na setkání s novináři. Mezi ně počítá například problematiku exekucí, dluhových pastí a vyloučených lokalit, ale také ochrany životního prostředí a kvality vzdělávání včetně neutěšené situace v učňovském školství. 

Společnost se zredukovala na to, že smysl čehokoliv se musí dát spočítat

/ROZHOVOR, RASTR/ Vydává časopis pro děti, aniž by myslel na to, kolik mu to vynese. „Proč to tedy děláš?“ ptají se ho někteří známí. Joachim Dvořák, majitel nakladatelství Labyrint a vydavatel časopisu Raketa vysvětluje, že jsou věci, které zkrátka penězi vyvážit nelze. Radost, uspokojení z práce, potřeba něco sdělit a pocit, že se to daří. O tom a také o české škole jsme si ve svátečním čase povídali v místnosti plné knih, obrázků a snů.

Jiří Pospíšil: Když třetí pokus selže, jsme pro předčasné volby

Do čela strany, kterou před osmi lety založil Miroslav Kalousek a jejímž prvním předsedou byl Karel Schwarzenberg, byl v neděli zvolen europoslanec Jiří Pospíšil. Deník s ním hovořil o úkolech, které před ním a demokratickou pravicí stojí.

Milan Hnilička: Český sport chceme dostat na medailové pozice

Zlatý hoch z Nagana Milan Hnilička se stal poslancem a Deníku řekl: „Český sport chceme dostat na medailové pozice." Bývalý hokejový brankář Milan Hnilička letos kandidoval za ANO a uspěl. Se zlepšením sportovního prostředí v Česku má velké plány.

Superlídr SPO František Čech: Sociální demokracie se rozštěpí

Bude po vyhlášení volebních výsledků následovat vřelé prezidentské objetí, nebo ne? „Kdybychom dostali víc než tři procenta, tak si určitě s Milošem Zemanem padneme do náruče,“ řekl Deníku superlídr Strany práv občanů, dřívějších Zemanovců, František Ringo Čech. Přiznal zároveň, že pokud by se do sněmovny dostali, neměli by partnera.

Metropole je doménou mužů. Platí to i pro ČSSD, která má kvóty

/INFOGRAFIKA/ Co nejvíc působí na voliče? Charisma celostátního lídra, propracovaný program, splněné sliby z minulého období, nebo podoba kandidátek? Za jednoznačné odpovědi na tyto otázky by politické strany daly majlant. Jisté je, že mezi lákadla nepočítají ženský půvab.

Propagace Prahy za miliony. A mlha kolem ní

Praha /INFOGRAFIKA/ - Přihrávání dotací a zakázek svým firmám, spřáteleným politikům či podnikatelům je jedna z nejoblíbenějších českých disciplín. Naposledy se v ní blýskli fotbalový boss Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.

Audit: V boji proti korupci se vláda nepřetrhla

Praha - Sněmovna včera hladce schválila novelu zákona o registru smluv, a to ve zkráceném režimu. Tato věta skrývá čtyřleté úsilí o přijetí normy, kterou navrhl Jan Farský, poslanec STAN.

Jiří Drahoš: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš je rodák ze slezského Jablunkova, který propadl kouzlu Prahy už v dobách svého studia na vysoké škole. Vypadá jako přísný muž cele oddaný vědě. Jako univerzitní profesor v oboru chemické inženýrství snad ani jinak působit nemůže. Ale chyba lávky. Jiří Drahoš je také osobnost podléhající múzám. 

Pavel Bělobrádek: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je Východočech, vysokoškolská léta strávil na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Když vstoupil do velké politiky, znamenalo to pro něj i částečný přesun do Prahy. Přede dvěma roky se jako místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace usídlil ve Strakově akademii na Klárově. Příliš volného času nemá, ale i tak se vicepremiér Bělobrádek se čtenáři Deníku ochotně podělil o místa, která má v hlavním městě rád.

DVA POHLEDY: Máme se ozbrojovat? Prezident je pro

Praha - Po jakékoli masové vraždě, atentátu či střelbě šíleného jedince se okamžitě rozpoutá debata o regulaci držení zbraní. V Česku se to naposled stalo po explozi muničních skladů ve Vrběticích nebo střelbě v Uherském Brodě, kde psychicky nemocný člověk postřílel osm lidí. Zákonodárci reagovali zpřísněním zákona o zbraních, na jehož základě bude ode dneška možné rychleji odebrat zbraň zdravotně nezpůsobilému majiteli. Policisté také získávají oprávnění vstoupit do obydlí držitele, který pozbyl zdravotní způsobilosti, a zajistit jeho zbraň.

DVA POHLEDY: Střílí se už za hranicemi. Ochrání nás policie?

Praha - Pocit ohrožení v posledních týdnech roste. Atentáty v Nice, Mnichově či Ansbachu nás zasáhly o to víc, že se odehrály kousek od našich hranic. A fanatici vraždili lidi, kteří oslavovali život, bavili se, nakupovali. Zřejmě každého napadlo, že se cosi podobného může stát i u nás. Jsou na to české bezpečnostní složky připraveny, a to nejen na papíře, ale reálně? Jak ovlivnila policejní akceschopnost reforma, která zrušila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, kam patřil i boj proti terorismu?

Ministr Daniel Herman: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Ministr kultury je rodem Jihočech, díky studiu světoběžník a Pražan prostřednictvím působení u kardinála Miloslava Vlka, u České biskupské konference a člena vlády. V této roli obývá jeden z nejkrásnějších barokních paláců v hlavním městě – Nosticův palác na Maltézském náměstí. Když vyhlédne z okna bočního traktu, vidí rozkošatělý jinan dvoulaločný.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Profesor Tomáš Zima jako lékař i dlouholetý přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky zná víc než dobře Albertov a Karlov. Jako rektor Univerzity Karlovy je doma v okolí Staroměstského náměstí. Jako rodilý Pražan má ovšem v srdci mnohá další líbezná zákoutí, kam rád chodil v dětství a posléze tam vodil i svou dceru a syna.

Gurmán Pavel Maurer: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Pavel Maurer je mužem, který naučil Cechy milovat dobré jídlo, vybírat si kvalitní suroviny a neplýtvat. Mezi jeho zamilovaná pražská místa patří pochopitelně ta, kde to voní po lahůdkách a moku. Ovšem má rád i jiná, kde po laskominách není ani památky, zato duše si výská. Pojďme se po nich projít.

Rektor Petr Konvalinka: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Profesor Petr Konvalinka je rodák z Hamru u Litvínova, ale v Praze žije již více než 30 let. Přirostla mu k srdci nejen proto, že zde přednáší na Stavební fakultě Českého vysokého učení technického. Od roku 2014 je rektorem nejstarší tuzemské technické univerzity.

Karel IV. mistrně zvládal situace, které nyní dělají PR agentury

Praha /ROZHOVOR/ - Politik, stavitel, zakladatel a spisovatel. To je Karel IV. Osobnost českého krále a římského císaře, který se narodil přesně před 700 lety, je nyní rozebírána do detailů ze všech úhlů. Přidáváme pohled historika Jaroslava Čechury, který je například autorem knihy Karel IV.: Na dvojím trůně.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán je Pražan každým coulem. Své město má rád a také ho dobře zná, protože po něm nejen chodí, ale také jezdí. Nikoli autem, nýbrž na svém oblíbeném bicyklu. Se čtenáři Pražského deníku se podělil o místa, která jsou jeho srdeční záležitostí.

Prezident Miloš Zeman: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - "Pražané, nejezděte ve svém volném čase do zahraničí, ale projděte se po Praze, abyste zjistili, jak nádherně je u nás doma," vzkázal prezident České republiky. Mezi oblíbená místa Miloše Zemana patří historií prodchnutý Pražský hrad a ráj čtenářů Strahovský klášter. K Vyšehradu má zase osobní vztah. Proč, to se dozvíte v následujících řádcích.

Koalice v hlavním městě. Za jakou cenu?

Praha - Hlavní město České republiky má konečně novou vládu. Vlastně staronovou. Trvalo to přesně 189 dní. Tedy půl roku pražští komunální politici nebyli schopni se dohodnout na resuscitaci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ve čtvrtek to snad napravili.

Pod Hradem se bude podesáté jíst, pít. I šetřit

Praha - Zelený trávník v dohledu Pražského hradu, dobré jídlo, pití a také spousta podnětů k zamyšlení a následování, to je květnový Prague Food Festival. Letos se jeho jubilejní 10. ročník bude konat poslední květnový víkend. „Samozřejmě chceme návštěvníkům z celé republiky nabídnout ochutnávky toho nejlepšího, co se 
u nás vaří, ale už tradičně je naším cílem přijít i s něčím navíc," řekl zakladatel festival Pavel Maurer.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol: Protikorupční dobrodějové likvidují stát

Praha /ROZHOVOR/ - Když návštěvník vejde do pracovny Miloslava Ludvíka, ihned pozná, že tam úřaduje šéf, nejen podle cedulky na dveřích, ale reálně. Největší českou nemocnici vede šestnáct let a v ČSSD je ještě o deset let déle. Přesto po celou dobu našeho rozhovoru neřekl ani jednu frázi a falešná politická korektnost mu je vskutku cizí.

Pohledem Deníku: Úmrtí učitelky. Dojdou vládě souvislosti?

Zemřela 55letá Ludmila W., učitelka angličtiny na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze 10. Tato smutná zpráva nabyla zcela jiného rozměru poté, co vyšlo najevo, že pedagožku dlouhodobě šikanovali tři její žáci. V den, kdy byli potrestáni podmíněným vyloučením a rodiče se za své potomky omluvili, kantorka zkolabovala a po několika dnech v nemocnici zemřela.

Soud poslal lobbistu Dalíka za korupci na pět let za mříže

Praha /INFOGRAFIKA/ - Minulý týden oznámila Transparency International příznivou zprávu, že Česká republika v indexu vnímání korupce poskočila o šestnáct příček. Jedním z důvodů tohoto pozitivního posunu je proměna atmosféry v justičním světě. Po nástupu nové krve na klíčová státní zastupitelství začali politici dávat ruce pryč od trestního stíhání svých známých, poradců, lobbistů a spřátelených kmotrů.

Aleksandra Udženija: Jsme tu pro lidi, kteří si nepřejí diktát státu

Praha /ROZHOVOR/ - Aleksandra Udženija byla až doposud známá především v Praze, kde byla tři roky radní a nyní je opoziční zastupitelkou. Minulou sobotu ji delegáti 27. kongresu zvolili 
1. místopředsedkyní strany. 
V této funkci ji čeká ostrý start, neboť letos proběhnou jak krajské, tak senátní volby. Udženija, jejíž matka je Češka, otec Srb a manžel Chorvat, bude mít v ODS na starosti vše, co souvisí s podnikatelským prostředím.  

Obchod na magistrátu? Ve hře 
o koalici může být Praha 6

Praha - Nejistá budoucnost pražské magistrátní koalice otřásá i děním na radnicích městských částí. Aktuálně to například vře v Praze 6. Před rokem tady volby vyhrála TOP 09 před hnutím ANO, zelenými a STAN. Tyto strany si také rozdělily křesla v radě, starostou se stal Ondřej Kolář 
z TOP 09. 

V Praze si jdou všichni po krku, Babiš udeří

Praha - Pražský magistrát se rozkládá v přímém přenosu. Po pátečním bratrovražedném boji, kdy padli čtyři radní, přináší každý den nová obvinění a osočování. Náměstek Petr Dolínek (ČSSD) v pondělí nenechal na zastupitelích za Stranu zelených ani nit suchou.

Rektor Karel Melzoch: Čeští studenti jdou často tam, kde snáz projdou

Praha /ROZHOVOR/ - Karel Melzoch je vědec a pedagog se zaměřením na kvasnou chemii a technologii. Čtyři roky stojí v čele Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Dnes předstoupí před akademickou obec své školy s představou, kam má škola směřovat v dalším období, kdy by ji opět rád vedl.

Radmila Kleslová rezignovala na post místopředsedkyně hnutí ANO

Praha - Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová skončila ve funkci místopředsedkyně ANO. Učinila tak ještě předtím, než se v pondělí večer kvůli ní sešlo předsednictvo Babišova hnutí. „Po permanentním tlaku, který na mě média v posledních týdnech vyvíjela, jsem se rozhodla rezignovat na funkci místopředsedkyně hnutí ANO," sdělila Kleslová Deníku.

Karlova univerzita se otevře juniorům

Praha - Nejstarší české vysoké učení sice rozhodně netrpí nedostatkem zájemců, ale přesto nechce nic ponechat náhodě. Kvalitní posluchač je především ten, který se o zvolený obor dlouhodobě zajímá a nevybírá si ho jako třetí či pátý v pořadí. Právě pro takové mladé lidi je určena Juniorská univerzita, která v říjnu otevře posluchárny stovce zájemců ze středních škol.

Senátorka Eva Syková: Pro vědu bych vypsala milionářskou daň

Praha - Regionální Deník přináší rozhovor s ředitelkou Ústavu experimentální medicíny, 1. místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, senátorkou Evou Sykovou.

O předpisy nejde. Hraje se o Krnáčovou

Praha /ROZHOVOR/ – Jde o výšku budov, stezky pro pěší a cyklisty, stromořadí, veřejné toalety 
v obchodních centrech, či zvýšení futer na 210 centimetrů? Nebo především o regulaci reklamních billboardů? Jistě, to všechno Pražské stavební předpisy mají obsahovat, je ale otázka, zda je v aktuálním sporu o jejich podobu skutečně odborný obsah jádrem pudla.

Pohledem Deníku: Z hvězdy korupčníkem aneb poučení z Ratha

Praha /INFOGRAFIKA/ - Soudce Robert Pacovský čte monotónním hlasem rozsudek. Zdůvodňuje 
v něm, čeho se dopustili David Rath a Lucia Novanská ve spolupráci s již odsouzenými manželi Kottovými a dalšími sedmi lidmi. Policisté pod dohledem státních zástupců Lenky Bradáčové a posléze Petra Jiráta shromáždili stovky stran důkazního materiálu.

Na Pražském hradě se bude zas jíst a pít

Praha - Chřest i jelita, pralinky s česnekem a k tomu třeba festivalové pivo Summer Ale z Pivovarů Lobkowicz nebo eko víno. To všechno nabídne 9. ročník Prague Food Festivalu. Představí se na něm 25 špičkových restaurací z celé republiky. Poprvé tu například osloví vyznavače dobrot všeho druhu restaurace Valoria, která působí už 19 let v Brně a rok v Nerudově ulici 
v Praze.

Ředitel Nemocnice Na Homolce: Zřejmě jsem šlápl do vosího hnízda

Praha /ROZHOVOR/ - Ivan Oliva sbíral zkušenosti v Německu, kde dlouhodobě žil, ale také ve vrcholovém managementu mezinárodních společností jako Berlin-Chemie či tuzemských podniků, například ve Spolaně Neratovice. S bílými plášti se ovšem profesně míjel. Až do podzimu loňského roku, kdy ho oslovil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a dal mu nabídku, jejíž odmítnutí by málokoho překvapilo.

Lékaři zachytili na Václavském náměstí osm melanomů

Praha - Trvá to jen několik minut. Nejdříve se docentka Monika Arenbergerová z Dermatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dívá na pigmentové skvrny na mé hrudi optickým dermatoskopem. „Vypadá to dobře, ale ještě to prověřím pomocí digitální techniky, která nabízí až stonásobné zvětšení," říká lékařka a dělá několik snímků.

Na Hradě bude 440 tanečníků, většina politiků se však omluvila

Praha - V pátek se bude ve Španělském sále na Hradě plesat. Prvního prezidentského bálu se zúčastní i Ivana Zemanová, která se nyní zotavuje z černého kašle. Jak Deníku prozradil hradní mluvčí Jiří Ovčáček, speciální róbu si kvůli této akci šít nedává. Pozvány byly stovky osobností ze všech společenských sfér.

Radmila Kleslová vzpomíná: Doktorko, založte mi stranu, řekl Andrej Babiš

Praha /ROZHOVOR/ - Když jsem šla za šéfkou pražského ANO, starostkou Prahy 10 a kandidátkou na první i řadovou místopředsedkyni hnutí ANO, byla jsem zvědavá. O Radmile Kleslové se totiž hovoří jako o jedné 
z nejvlivnějších žen v republice s tajemnou minulostí. Místo luxusní kanceláře a nažhavených tiskových mluvčích mě čekala velmi střídmá pracovna a jediný člověk, tedy ona, vstřícná a srdečná.

Václavské náměstí prodchlo porozumění, Rudolfinum snobárna

Dívala jsem se na tváře lidí. Těch, kteří přišli záměrně, i náhodně kolemjdoucích. Pražanů, turistů, cizinců. Všechny do jedné byly prozářené nějakým zvláštním světlem, potěšeným údivem, uspokojením z lidství. Na svědomí to měli hudebníci z kapely The Tap Tap a jejich hosté.

Kluci a holky z The Tap Tap: Nejsme nuly

Praha - Spolu, či odděleně? Debata o tom, jestli se mají děti s handicapem učit společně s těmi zdravými, nabrala poslední dobou na obrátkách. Může za to především prezident Miloš Zeman, který nedávno uvedl, že umisťování handicapovaných a nehandicapovaných žáků do společných tříd je „neštěstí pro obě skupiny".

Festival pro gurmány představí i zdravé svačinky

Praha /FOTOGALERIE/ - Spojovat zdánlivě neslučitelné je jedním z hesel Moniky Maurerové, organizátorky největších gurmánských festivalů v České republice. Letošní šestý ročník Grand Restaurant Festivalu, který začíná dnes a potrvá do konce února, přichystal skutečně nezvyklou novinku.

Vratislav Mynář: Dům stál původně víc, Janouška neznám

Praha - Kancléř Vratislav Mynář koupil pro svou budoucí rodinu (s televizní moderátorkou Alexandrou Noskovou čeká v červnu narození prvního dítěte) prvorepublikovou vilu v Praze Strašnicích. Zaplatil za ni 5,5 milionu korun. 

Podle gastronomické ankety se nejlépe najíte v restauraci U Zlaté studně

Praha - Po drtivém nástupu šéfkuchařů, číšníků a designérů z regionů se letos zlatá kulinářská medaile opět vrací do Prahy. Vítězem letošního ročníku celostátní veřejné ankety Maurerova gastronomického průvodce je restaurace Terasa 
U Zlaté studně s šéfkuchařem Pavlem Sapíkem.

Matěj Stropnický: Kavárna se mýlí. Zemana nevolí vulgární tupci

Praha - Před několika lety jsem v rozhovoru s Milošem Zemanem nadnesla, že jako zajímavý politik s budoucností se mi jeví Matěj Stropnický. Tehdejší expremiér 
v důchodu se pohrdavě ušklíbl a naznačil, že můj úsudek nepatří k nejbystřejším.

Náměstek primátorky pro územní rozvoj: Praha nebude sloužit developerům

Praha /ROZHOVOR/ - Je výrazný pražský politik. S hnutím Žižkov (nejen) sobě uspěl v komunálních volbách v Praze 3 po dvouletém působení na zdejší radnici v koalici s TOP 09. Starostou se ale nestal, topka dala přednost přátelům starých pořádků, jak říká Matěj Stropnický.

Starý režim se už nevrátí, ale... Řekl Klaus a pokřtil knížku

Praha /FOTOGALERIE/ - Není vhodnější doba na zpětný pohled než čtvrtstoletí poté, a proto se exprezident Václav Klaus rozhodl napsat knihu, jíž dal jednoznačný název Chtěli jsme víc než supermarkety.

Štech: Postup pražské ČSSD vyvolává dohady o zájmovém spolčení

Praha /ROZHOVOR/ - Respektovaný univerzitní profesor, psycholog Stanislav Štech se rozhodl vstoupit do politiky. Kandidoval v Praze 5 za stranu, jejíž program mu je nejbližší, za sociální demokracii. Nakonec 
nepostoupil.

TOP 09 v Praze se rozpadá, pravice se hroutí

Praha - Někdy je lépe jednou vidět než stokrát slyšet. Stejně tak čísla občas mluví naléhavěji než slova. Před čtyřmi roky ODS v komunálních volbách získala 5112 mandátů, letos 2214, TOP 09 jich měla 1509, nyní obsadí 726 křesel. Znamená to, že pravice se rozpouští nejen na celostátní úrovni, ale i na té místní?

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT