VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA CHVÁTALOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražané si na Letné budou moci projít hornickou štolu

Praha – Technika, stroje, nářadí i dobývací metody. S tím vším se mohou seznámit už na podzim návštěvníci letenského Národního technického muzea. Vyrostou tu totiž ve dvou suterénních podlažích expozice hornictví a hutnictví.

GLOSA: Opičí rozmrzelosti

Zatímco si celé dámské osazenstvo pavilonu goril pražské zoo užívá pozornosti návštěvníků a jejich mláďata přes sklo podávají svým dětským vrstevníkům ruce, jediný samec, dvaceti dvouletý Richard, tiše trucuje v odděleném, o poznání menším soukromém apartmá.

Praha slaví novou knihou 130 let od narození Franze Kafky

Praha - Nakladatelství Franze Kafky dnes v 16.00 hodin poprvé představí nejnovější, česko-anglické vydání Kafkovy povídky Proměna.

Kyberšikana u dětí narůstá: Praha 5 chce školáky chránit

Praha 5 - V Praze má zkušenost s šikanou na internetu 51 procent dětí. Každé třetí si přitom vyzkoušelo i útok na druhého.

Pražané pod dohledem: kamer ve městě stále přibývá

Praha - Další městská část rozšiřuje kamerový systém veřejného prostranství. Tentokrát do svých ulic přidá 18 kamer pražská osmička.

GLOSA: Zahájit prázdniny v muzeu? Děti vám samy povědí...

Dnes, když slyším navrhovat dospělé program pro děti, vždy si říkám, že návštěva muzea pro ně musí být na první pohled spíš potrestáním. Přitom si vzpomínám, že jsem sama výlety do tichých muzejních sálů plných vzácných a zajímavých artefaktů i faktů milovala. Když jsem viděla poprvé vycpaného mamuta, historický létající balón, kalamář, který používal ve škole i můj pradědeček, nebo obraz Julia Mařáka, tajil se mi dech.

GLOSA: Nepřátelé nepřátel, přesto pozor na klíšťata!

Praha - „Riziko kousnutí klíštětem stoupne o víkendu na osmý z deseti stupňů. Výrazně vzroste i hrozba nákazy klíšťovou encefalitidou," četla jsem v tiskové zprávě jedné z hlavních zdravotních pojišťoven. Praha přitom, ač zeleň jí v poslední době raší a roste spíše z mobilních květináčů a okolo umělých vodopádů v halách obchodních domů, drží prvenství v počtu nákaz klíštětem už druhým rokem.

GLOSA: Místo prázdnin učitelům vysvědčení za jejich práci

Za to málo, co učitelé dělají, berou až moc peněz. Mají více volných dnů, než mají ostatní. Spíš než že pracují, dalo by se říct, že si hrají. Učitelé si jezdí na výlety a do divadel. Tam si užijí tolik zábavy, že podle novely školského zákona se jim tato doba nemusí počítat jako odučená hodina. A na závěr okřídlené: kdo nic neumí, tak učí.

Praha se stala díky nové metodě nadějí pro cukrovkáře

Praha - Více než dvě stovky pacientů trpících diabetickou neuropatií podstoupily v posledních dvou letech novou terapii v pražském MDM Centru. Na rozdíl od léků pomohla osmdesáti pěti procentům z nich odstranit silné bolesti. Terapie je považovaná za zlomovou především proto, že na rozdíl od silných léků nemá vedlejší účinky.

Letní provoz pražské MHD klesne o dvacet procent

Praha - Prodloužené intervaly, jednovozové tramvaje, výluky i rušení linek. Tak bude vypadat v létě cestování po Praze.

V Praze 8 by mělo zůstat 42 heren a dvě kasina

Praha 8 - Osmá městská část zaslala magistrátu připomínky k návrhu obecně závazné vyhlášky, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Ze stávajících 98 míst by tak na území Prahy 8 měly zůstat 42 heren a dvě kasina.

GLOSA: Co voda nesmyje, je lidská hloupost a bezohlednost

Je příjemné sledovat, jak se mnohé městské části s jarem dávají do pořádku a kolik činžovních fasád s opravami a restauračními pracemi v tuto dobu ožívá. Fascinující je pozorovat dělníky, kteří k tomu používají vysokotlakou vodu. Tyhle takzvané vapky jsou doslova zázrak. Kdybyste si na zašlou omítku položili šablonu, dokáže vám tlak z vodní trysky vyčarovat smytím špíny a prachu na zeď domu obrázek, který tu vydrží, dokud se opět fasáda nezanese nánosem městských nečistot.

Zanedbané vnitrobloky trápí nájemníky i radnice

Praha - Chtějí mít zahrádku, ale nemají od dvorku domu klíč. Městská část jim nepomůže. To je situace mnoha podnájemníků.

Z Ladronky bude hudební ostrov, festival United Islands se neruší

Praha 6 – I přes komplikace spojené s povodňovou situací a náhlou změnou lokality areálu se největší pražský festival United Islands bude konat a oslaví tak letos své desáté narozeniny. Přesune se totiž do parku Ladronka.

Praha je domovem mnoha exotických zvířat

Praha - Jedovatí hadi, fretky, prasátka, opičky, potkani, ti všichni jsou součástí mnoha domácností. Nejčastěji, i díky menším nárokům, lidé chovají ale chovají cizokrajné akvarijní rybky, žabky a drobné ptáčky, módní je dnes mít doma hmyz nikoli mouchy a mravence, ale například pakobylky nebo pavouky.

Každý den jsem se těšil, co zažiji. Povodně byly ale velmi vyhrocené

Praha /ROZHOVOR/ - „Ten chlapec, co stojí na náhradní zastávce na Florenci. Ten je báječný. Se vším radí a mluví nahlas. Je mně ho ale líto. Je na dešti už druhý den. Není to taky hrdinství?" ptá se jedna z pražských cestujících Jiřina Fialová na práci muže, který byl v tu dobu součástí „povodňového pohotovostního týmu" Pražského dopravního podniku. „Všude je zmatek, autobusy praskají ve švech, ale na něm je vidět, jakou má snahu lidi směrovat," dodává Fialová …a není sama, kdo si během povodní chválil dopravního informátora Karla Zvěřinu.

GLOSA: Máme otevřeno, ale raději k nám nechoďte

Praha - Popravdě řečeno nechápu záměr vedení zoo, které areál otevřelo veřejnosti už během krizového popovodňového stavu.

Pražským hasičům pomohly zkušenosti z roku 2002

Praha /ROZHOVOR/ – V noci z pondělí 3. na úterý 4. června zažívali členové jednotek pražských záchranných sborů jedny z nejkrušnějších povodňových situací. „Nebylo v našich silách zajistit ponton ve Žlutých lázních, aniž bychom ohrozili životy zasahujících hasičů," uvádí tisková mluvčí pražských záchranářů Pavlína Adamcová.

Zatopené pražské sklady teď čekají hygienické inspekce

Praha - Narušené, pomačkané, špinavé obaly včetně nálepky, zvlhlé balení i obsah, znečištěný uzávěr, rozmrazené nebo chlazené potraviny, u kterých došlo k přerušení teplotního řetězce, potraviny bez nálepek nebo přímo páchnoucí zboží. Vše, co poškodila velká voda, musí ze zdravotních důvodů pryč z trhu a každého z prodejních pultů!

Povodeň poničila Divadlo pod Palmovkou i Museum Kampa

Praha - Rozbouřený proud Vltavy znamená pro mnohá pražská divadla i galerie předčasné ukončení sezóny. Hrát se nebude v Ypsilonce, v Arše, v Dlouhé a v Divadle pod Palmovkou. Právě poslední jmenované je jedním z nejvíce postižených kulturních svatostánků. Podle slov jeho uměleckého ředitele Petra Kracika by mohlo být uzavřené kvůli rozsahu poškození až do října.

Evakuace: někdo zachrání vše důležité, jiný opouští domov s prázdnou náručí

Praha - Stovky Pražanů musely opustit své domovy, tisíce jich mají připravena evakuační zavazadla. Co vzít a co opustit?

Lékař o porodu paterčat: Každý novorozenec musí mít svou sestru i stůl

Praha /ROZHOVOR/ – Porodnictví se věnuje už třicet pět let, vlastní děti nebo vnoučata si ale nerodí. Vít Unzeitig říká: „Je mi jedno, kdo kde rodí. Více mě zajímá, kdo za porod a jeho výsledek skutečně zodpovídá." Příchod na svět paterčat za svou profesní kariéru zaznamenává poprvé. Maminka z Milovic porodí svých pět dětí v pražské porodnici zítra.

Pivo na zahrádce v centru? Platíte i za městské poplatky

Praha - Vysoké ceny v centru města, oproti tomu ráj v Praze 7. Tak situace vypadá pro provozovatele oblíbených restauračních předzahrádek. Zatímco holešovický majitel zaplatí za každý metr čtvereční zahrádky u svého hostince deset korun denně, v centru, ale i dalších městských částech se místní poplatek za stejnou plochu pohybuje až šestkrát výše.

GLOSA: Ze zimy do léta, kabát zůstane nenošený...

Po cestě metrem z Vltavské na Háje jsem si vyslechla rozhovor dvou lidí ve věku asi šestnácti let. Samozřejmě, je to neslušné, ale v tomto případě se tomu nedalo zabránit oba měli totiž vynikající uzávěr hlasivek.

V kanalizaci žije čtyřikrát více potkanů, než je obyvatel Prahy

Praha - „Kanalizační terminátoři", nebezpeční přenašeči infekcí a neomylní vyhledávači potravy jsou téměř dokonale odolní, navíc vybaveni vysokou inteligencí. Přežijí pád z výšky až šestnácti metrů, vyskočí více než dva metry vysoko, vydrží plavat dva dny v kuse, odolávají jedům a za rok mohou přivést na svět i dva tisíce mláďat. V pražském podzemí žije více než pět milionů těchto nevítaných městských hlodavců.

Staroměstské náměstí v hluku: magistrát schvaluje a zamítá

Praha – Staré Město Ozvučené produkce schvalované městem, pouliční umění a turistický ruch na restauračních zahrádkách. To jsou hlavní zdroje hluku v samém srdci historického centra Prahy, na Staroměstském náměstí.

Absolvovala vysokou, učí se na barmanku. I taková je krize

Praha – „Mám sice univerzitní diplom, ale prozatím je mi k ničemu," říká absolventka přírodovědného oboru Jana Žáková. Rozhodla se proto udělat si hned dva rekvalifikační kurzy baristický a plavčíka.

Do práce na kole jezdí v Praze nejvíce do bank

Praha – Do letošního třetího ročníku soutěže Do práce na kole, kterou pořádá pražské sdružení Auto*Mat, se zapojilo 1 327 soutěžních týmů ze 776 firem a organizací z jedenácti českých měst. Dohromady soutěží 3 860 lidí.

Klaus kritizuje svoji alma mater: škola neučí jak ekonomicky myslet

Praha – Exprezident Václav Klaus není spokojen s činností pražské Vysoké školy ekonomické. Podle jeho názoru například vyučuje okrajové předměty, které patří jinam. „Nechybí výuka teorie, nestala se v systému nějaká chyba?" tázal se Klaus přímo na půdě VŠE v přednášce o stavu českého ekonomického školství.

GLOSA: Domov, sladký domov

V bytové politice za poslední roky vznikla spousta nesmyslností, zdvojených povinností a smluvních komplikací. Vše vede především k netransparentnosti úmluv, smluv, dohod, závazků a tedy i hrozících újem a postihů. Nejhůř jsou na tom samozřejmě ti, kteří se náhle dostanou do finanční podmínky, která jim brání v klidném, vstřícném a pohodlném řešení bydlení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT