VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA CHVÁTALOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražané si na Letné budou moci projít hornickou štolu

Praha – Technika, stroje, nářadí i dobývací metody. S tím vším se mohou seznámit už na podzim návštěvníci letenského Národního technického muzea. Vyrostou tu totiž ve dvou suterénních podlažích expozice hornictví a hutnictví.

GLOSA: Opičí rozmrzelosti

Zatímco si celé dámské osazenstvo pavilonu goril pražské zoo užívá pozornosti návštěvníků a jejich mláďata přes sklo podávají svým dětským vrstevníkům ruce, jediný samec, dvaceti dvouletý Richard, tiše trucuje v odděleném, o poznání menším soukromém apartmá.

Praha slaví novou knihou 130 let od narození Franze Kafky

Praha - Nakladatelství Franze Kafky dnes v 16.00 hodin poprvé představí nejnovější, česko-anglické vydání Kafkovy povídky Proměna.

Kyberšikana u dětí narůstá: Praha 5 chce školáky chránit

Praha 5 - V Praze má zkušenost s šikanou na internetu 51 procent dětí. Každé třetí si přitom vyzkoušelo i útok na druhého.

Pražané pod dohledem: kamer ve městě stále přibývá

Praha - Další městská část rozšiřuje kamerový systém veřejného prostranství. Tentokrát do svých ulic přidá 18 kamer pražská osmička.

GLOSA: Zahájit prázdniny v muzeu? Děti vám samy povědí...

Dnes, když slyším navrhovat dospělé program pro děti, vždy si říkám, že návštěva muzea pro ně musí být na první pohled spíš potrestáním. Přitom si vzpomínám, že jsem sama výlety do tichých muzejních sálů plných vzácných a zajímavých artefaktů i faktů milovala. Když jsem viděla poprvé vycpaného mamuta, historický létající balón, kalamář, který používal ve škole i můj pradědeček, nebo obraz Julia Mařáka, tajil se mi dech.

GLOSA: Nepřátelé nepřátel, přesto pozor na klíšťata!

Praha - „Riziko kousnutí klíštětem stoupne o víkendu na osmý z deseti stupňů. Výrazně vzroste i hrozba nákazy klíšťovou encefalitidou," četla jsem v tiskové zprávě jedné z hlavních zdravotních pojišťoven. Praha přitom, ač zeleň jí v poslední době raší a roste spíše z mobilních květináčů a okolo umělých vodopádů v halách obchodních domů, drží prvenství v počtu nákaz klíštětem už druhým rokem.

GLOSA: Místo prázdnin učitelům vysvědčení za jejich práci

Za to málo, co učitelé dělají, berou až moc peněz. Mají více volných dnů, než mají ostatní. Spíš než že pracují, dalo by se říct, že si hrají. Učitelé si jezdí na výlety a do divadel. Tam si užijí tolik zábavy, že podle novely školského zákona se jim tato doba nemusí počítat jako odučená hodina. A na závěr okřídlené: kdo nic neumí, tak učí.

Praha se stala díky nové metodě nadějí pro cukrovkáře

Praha - Více než dvě stovky pacientů trpících diabetickou neuropatií podstoupily v posledních dvou letech novou terapii v pražském MDM Centru. Na rozdíl od léků pomohla osmdesáti pěti procentům z nich odstranit silné bolesti. Terapie je považovaná za zlomovou především proto, že na rozdíl od silných léků nemá vedlejší účinky.

Letní provoz pražské MHD klesne o dvacet procent

Praha - Prodloužené intervaly, jednovozové tramvaje, výluky i rušení linek. Tak bude vypadat v létě cestování po Praze.

V Praze 8 by mělo zůstat 42 heren a dvě kasina

Praha 8 - Osmá městská část zaslala magistrátu připomínky k návrhu obecně závazné vyhlášky, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Ze stávajících 98 míst by tak na území Prahy 8 měly zůstat 42 heren a dvě kasina.

GLOSA: Co voda nesmyje, je lidská hloupost a bezohlednost

Je příjemné sledovat, jak se mnohé městské části s jarem dávají do pořádku a kolik činžovních fasád s opravami a restauračními pracemi v tuto dobu ožívá. Fascinující je pozorovat dělníky, kteří k tomu používají vysokotlakou vodu. Tyhle takzvané vapky jsou doslova zázrak. Kdybyste si na zašlou omítku položili šablonu, dokáže vám tlak z vodní trysky vyčarovat smytím špíny a prachu na zeď domu obrázek, který tu vydrží, dokud se opět fasáda nezanese nánosem městských nečistot.

Zanedbané vnitrobloky trápí nájemníky i radnice

Praha - Chtějí mít zahrádku, ale nemají od dvorku domu klíč. Městská část jim nepomůže. To je situace mnoha podnájemníků.

Z Ladronky bude hudební ostrov, festival United Islands se neruší

Praha 6 – I přes komplikace spojené s povodňovou situací a náhlou změnou lokality areálu se největší pražský festival United Islands bude konat a oslaví tak letos své desáté narozeniny. Přesune se totiž do parku Ladronka.

Praha je domovem mnoha exotických zvířat

Praha - Jedovatí hadi, fretky, prasátka, opičky, potkani, ti všichni jsou součástí mnoha domácností. Nejčastěji, i díky menším nárokům, lidé chovají ale chovají cizokrajné akvarijní rybky, žabky a drobné ptáčky, módní je dnes mít doma hmyz nikoli mouchy a mravence, ale například pakobylky nebo pavouky.

Každý den jsem se těšil, co zažiji. Povodně byly ale velmi vyhrocené

Praha /ROZHOVOR/ - „Ten chlapec, co stojí na náhradní zastávce na Florenci. Ten je báječný. Se vším radí a mluví nahlas. Je mně ho ale líto. Je na dešti už druhý den. Není to taky hrdinství?" ptá se jedna z pražských cestujících Jiřina Fialová na práci muže, který byl v tu dobu součástí „povodňového pohotovostního týmu" Pražského dopravního podniku. „Všude je zmatek, autobusy praskají ve švech, ale na něm je vidět, jakou má snahu lidi směrovat," dodává Fialová …a není sama, kdo si během povodní chválil dopravního informátora Karla Zvěřinu.

GLOSA: Máme otevřeno, ale raději k nám nechoďte

Praha - Popravdě řečeno nechápu záměr vedení zoo, které areál otevřelo veřejnosti už během krizového popovodňového stavu.

Pražským hasičům pomohly zkušenosti z roku 2002

Praha /ROZHOVOR/ – V noci z pondělí 3. na úterý 4. června zažívali členové jednotek pražských záchranných sborů jedny z nejkrušnějších povodňových situací. „Nebylo v našich silách zajistit ponton ve Žlutých lázních, aniž bychom ohrozili životy zasahujících hasičů," uvádí tisková mluvčí pražských záchranářů Pavlína Adamcová.

Zatopené pražské sklady teď čekají hygienické inspekce

Praha - Narušené, pomačkané, špinavé obaly včetně nálepky, zvlhlé balení i obsah, znečištěný uzávěr, rozmrazené nebo chlazené potraviny, u kterých došlo k přerušení teplotního řetězce, potraviny bez nálepek nebo přímo páchnoucí zboží. Vše, co poškodila velká voda, musí ze zdravotních důvodů pryč z trhu a každého z prodejních pultů!

Povodeň poničila Divadlo pod Palmovkou i Museum Kampa

Praha - Rozbouřený proud Vltavy znamená pro mnohá pražská divadla i galerie předčasné ukončení sezóny. Hrát se nebude v Ypsilonce, v Arše, v Dlouhé a v Divadle pod Palmovkou. Právě poslední jmenované je jedním z nejvíce postižených kulturních svatostánků. Podle slov jeho uměleckého ředitele Petra Kracika by mohlo být uzavřené kvůli rozsahu poškození až do října.

Evakuace: někdo zachrání vše důležité, jiný opouští domov s prázdnou náručí

Praha - Stovky Pražanů musely opustit své domovy, tisíce jich mají připravena evakuační zavazadla. Co vzít a co opustit?

Lékař o porodu paterčat: Každý novorozenec musí mít svou sestru i stůl

Praha /ROZHOVOR/ – Porodnictví se věnuje už třicet pět let, vlastní děti nebo vnoučata si ale nerodí. Vít Unzeitig říká: „Je mi jedno, kdo kde rodí. Více mě zajímá, kdo za porod a jeho výsledek skutečně zodpovídá." Příchod na svět paterčat za svou profesní kariéru zaznamenává poprvé. Maminka z Milovic porodí svých pět dětí v pražské porodnici zítra.

Pivo na zahrádce v centru? Platíte i za městské poplatky

Praha - Vysoké ceny v centru města, oproti tomu ráj v Praze 7. Tak situace vypadá pro provozovatele oblíbených restauračních předzahrádek. Zatímco holešovický majitel zaplatí za každý metr čtvereční zahrádky u svého hostince deset korun denně, v centru, ale i dalších městských částech se místní poplatek za stejnou plochu pohybuje až šestkrát výše.

GLOSA: Ze zimy do léta, kabát zůstane nenošený...

Po cestě metrem z Vltavské na Háje jsem si vyslechla rozhovor dvou lidí ve věku asi šestnácti let. Samozřejmě, je to neslušné, ale v tomto případě se tomu nedalo zabránit oba měli totiž vynikající uzávěr hlasivek.

V kanalizaci žije čtyřikrát více potkanů, než je obyvatel Prahy

Praha - „Kanalizační terminátoři", nebezpeční přenašeči infekcí a neomylní vyhledávači potravy jsou téměř dokonale odolní, navíc vybaveni vysokou inteligencí. Přežijí pád z výšky až šestnácti metrů, vyskočí více než dva metry vysoko, vydrží plavat dva dny v kuse, odolávají jedům a za rok mohou přivést na svět i dva tisíce mláďat. V pražském podzemí žije více než pět milionů těchto nevítaných městských hlodavců.

Staroměstské náměstí v hluku: magistrát schvaluje a zamítá

Praha – Staré Město Ozvučené produkce schvalované městem, pouliční umění a turistický ruch na restauračních zahrádkách. To jsou hlavní zdroje hluku v samém srdci historického centra Prahy, na Staroměstském náměstí.

Absolvovala vysokou, učí se na barmanku. I taková je krize

Praha – „Mám sice univerzitní diplom, ale prozatím je mi k ničemu," říká absolventka přírodovědného oboru Jana Žáková. Rozhodla se proto udělat si hned dva rekvalifikační kurzy baristický a plavčíka.

Do práce na kole jezdí v Praze nejvíce do bank

Praha – Do letošního třetího ročníku soutěže Do práce na kole, kterou pořádá pražské sdružení Auto*Mat, se zapojilo 1 327 soutěžních týmů ze 776 firem a organizací z jedenácti českých měst. Dohromady soutěží 3 860 lidí.

Klaus kritizuje svoji alma mater: škola neučí jak ekonomicky myslet

Praha – Exprezident Václav Klaus není spokojen s činností pražské Vysoké školy ekonomické. Podle jeho názoru například vyučuje okrajové předměty, které patří jinam. „Nechybí výuka teorie, nestala se v systému nějaká chyba?" tázal se Klaus přímo na půdě VŠE v přednášce o stavu českého ekonomického školství.

GLOSA: Domov, sladký domov

V bytové politice za poslední roky vznikla spousta nesmyslností, zdvojených povinností a smluvních komplikací. Vše vede především k netransparentnosti úmluv, smluv, dohod, závazků a tedy i hrozících újem a postihů. Nejhůř jsou na tom samozřejmě ti, kteří se náhle dostanou do finanční podmínky, která jim brání v klidném, vstřícném a pohodlném řešení bydlení.

V Praze zabavené padělky míří z tržnic do spalovny v Malešicích

Praha – Od začátku letošního ledna zadrželi pracovníci Celního úřadu pro hlavní město Prahu padělky, které by při prodeji způsobily majitelům ochranných známek škodu ve výši 58 milionů korun.

ZŠ Meteorologická v Libuši oslavila 80 let

Praha /FOTOGALERIE/ – Libuš Osmdesáté výročí od založení slavila ve středu spolu se všemi svými příznivci Základní škola Meteorologická v pražské Libuši.

Libušská základní škola zažila první republiku. Slaví 80 let

Praha – Libuš Tancem, zpěvem a společným setkáním slaví dnes nejen školáci, učitelé a občané městské části Praha-Libuš narozeniny místní Základní školy Meteorologická.

Škola je partnerstvím dospělých a dětí

Praha – Zdeněk Bělecký je v čele základní školy v Meteorologické ulici stojí sedmým rokem. Vytvořil například workshop a přednášku na téma „Jak se pozná dobrá škola." Zcela jistě podle vlastních zkušeností…

Popraveným hrdinům českého odboje byl odhalen pomník na Bílé Hoře

Praha /FOTOGALERIE/ – Na Bílé Hoře byl v pondělí slavnostně odhalen pomník na počest rotmistra Václava Řeháka a klempířského mistra Josefa Líkaře. Ti byli popraveni 30. června 1942 německým gestapem za rozsáhlou odbojovou činnost. Bíla Hora byla místem, kde měl Josef Líkař svoji dílnu, v níž spolu s Václavem Řehákem a dalšími spolupracovníky vyráběl výbušniny. Jeho dílna se tak stala první větší zbrojovkou domácího odboje. 

Pražany trápí hluk, kriticky je na tom 50 ulic

Praha – „Neumím si představit, že bych přes den fungoval ve svém bytě. Ten hluk z ulic se nedá vydržet. Úplný klid tu není ani v noci," říká osmadvacetiletý Jan Hejzlar, který bydlí v samotném centru Prahy, nedaleko Václavského náměstí.

Plechárna: bývalý autoservis se změní v komunitní centrum

Praha – „Když začnou padat první dešťové kapky, utíkají všichni z Čerňáku do Ikea na kuličky, protože zatím nemají místo, kde by se mohli sportovně a kulturně vyžít." Těmito slovy bylo na začátku března zahájeno veřejné projednávání projektu Plechárna, který má ambice vytvořit ze zchátralého objektu bývalého autoservisu Na Černém Mostě zázemí pro místní děti a mladé lidi.

Bulovka chce novým bistrem zlepšit pověst nemocničnímu občerstvení

Praha – V Nemocnici Na Bulovce se otevírá zrekonstruované bistro a kafeterie určené zaměstnancům, návštěvníkům i pacientům. Od běžných bufetů a kiosků, které bývají k dispozici ve zdravotnických zařízeních, se liší především celkovým vzhledem prostoru a šíří nabídky.

AKTUALIZOVÁNO

Turisté míří do Prahy, regiony v zemi brzdí cestovní ruch

Praha – Téměř dvě třetiny všech návštěvníků Česka směřují do Prahy. 65,3 procent turistů dá přednost metropoli před nabídkou ostatních regionů. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur regiony, navzdory svým svébytnostem, nejsou schopny nabídnout turistům skutečně atraktivní, vysoký standard služeb a společensko-kulturního vyžití.

Seniorů v Praze přibývá, jsou snadným cílem podvodníků

Praha – „Přišli jsme o dvacet pět tisíc korun," uvádí Aleš Novotný, jehož manželka se stala obětí podvodných podomních obchodníků. „Žena, které bude sedmdesát tři let, loni v létě otevřela dveře dvěma mužům, i když jsem byl zásadně proti tomu.

Psi záchranáři hledali pohřešované 32 hodin

Praha – Nejen dvou, ale i čtyřnozí záchranáři byli povolaní do terénu, aby se pokusili zachránit hlášené pohřešované v sutinách domu v Divadelní ulici, kterým v pondělí dvě minuty před desátou hodinou dopoledne otřásl mohutný výbuch plynu.

Opencard využívá v knihovně 70 000 lidí, spokojeni ale nejsou

Praha „S opencard jsem nesouhlasil a jediné, co mě potěšilo, byla možnost vstupu do knihovny na ni," říká čtenář Jan Musil z Prahy 3. Patří mezi sedmdesát tisíc lidí, kteří svoji opencard využívají jako průkaz v městské knihovně. Velkou část této skupiny tvoří především studenti a senioři. Spokojeni s kartou jako takovou spíše nejsou, přesto se obávají jejího zrušení, o kterém jsme v sobotu v Deníku informovali.

Městské části svádějí boje 
s majiteli neposlušných psů

Praha – Hlavní město v současnosti bojuje se dvěma palčivými problémy, které s sebou nese volné pobíhání psů. Prvním je možnost napadení lidí nebo jiných zvířat, ke kterému bohužel s pravidelností dochází. Druhým je znečišťování veřejných prostranství, v jehož důsledku dochází k poškozování zeleně, budov nebo mobiliáře.

O návrhu řepské smuteční síně rozhodoval jen jeden architekt

Řepy – Vítěz soutěže na návrh smuteční síně řepského hřbitova v Žalanského ulici je znám téměř měsíc. Stala se jím autorská dvojice Jiřího Lasovského a Prokopa Vondrušky. Rozhodla o tom komise složená ze sedmi zastupitelů a jediného přizvaného architekta. Proti této i dalším podmínkám se vzbouřili členové České komory architektů.

Do Prahy míří kvůli zkouškám nadprůměrné děti z celých Čech

Praha – Téma víceletých gymnázií patřilo vždy k těm ožehavým v českém systému vzdělávání. Zatímco jejich odpůrci vidí v těchto institucích především předčasnou selekci dětí a odvádění těch nadaných z druhých stupňů základních škol, zastánci osmiletých gymnázií vítají větší možnost rozvoje a péče o talent dětí, současně argumentují tím, že existence gymnázií vytváří jistou formu rivality s druhým stupněm základních škol, a nutí je tak zkvalitňovat výuku.

Matějská pouť je prodloužena

Holešovice – Dnešní lákadla Matějské pouti jsou o poznání rychlejší, technicky náročnější a vhání lidem do krve vyšší množství adrenalinu než ty, které nedaleko na Letenské pláni stály před více než sto lety. Svou daň ale velkolepost pouti, která patří k tradicím českého folkloru, platí kýčem a přehršlí barev. Když návštěvníkům nabízí střelnici na pěti stáncích v řadě a tuto řadu přeruší jen tři stánky cukrové vaty, pak pokračuje, chodí už lidé jen nevkusně pestrým koridorem a se zájmem se raději dívají nad úroveň střech stánků a sledují odvážlivce na monstrózně velkých atrakcích. 

Matějská pouť je prodloužena do 1. května

Holešovice – Letošní Matějská pouť na holešovickém Výstavišti v Praze, která měla skončit 21. dubna, bude prodloužena do 1. května. Důvodem je nepřízeň počasí, především nebývalé přívaly sněhu, s nimiž se majitelé stovek atrakcí po celý březen potýkali. Podle odhadu tak na pouť dorazila zhruba polovina obvyklého počtu lidí. Informaci oznámila Markéta Holatová, mluvčí společnosti Incheba, která má areál v pronájmu.

Z ulic Prahy zmizí kvůli financím 1700 košů

Praha – Z pražských ulic zmizí více než čtvrtina ze 6500 odpadkových košů. Zbylé se nebudou vyvážet tak často jako dosud. Technická správa komunikací dostala na úklid od magistrátu na letošek zhruba o sto milionů korun méně. Úspory se projeví i v čištění ulic, v létě je navíc správa nebude kropit.

GLOSA: Praha tančí v rámci finančních možností

Praha tančí, Praha zpívá. Nejen proto, že se ulicemi konečně prohnal závan jarního vzduchu. Ale koná se tu devatenáctý festival České taneční platformy. Jásá a zpívá… Organizátorům by bylo do zpěvu zcela jistě víc, kdyby měli od města, potažmo ze státního rozpočtu větší podporu. Finanční i tu aktivní spoluúčasti. Ministerstvo očekává, že v Česku tanečníky rozpohybuje za devět milionů korun ročně. To je na skočnou velmi směšná částka.

Praha obléká jarní kabátek, bude ji stát desítky milionů

Praha – Nová stromořadí, kruhové záhony, keře, protihluková a izolační zeleň, odpočinkové zóny, ale i celé parky a jejich vybavení. To vše by s oteplením mělo v metropoli začít růst a kvést.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT