VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JITKA EISENHAMMEROVÁ

Jitka Eisenhammerová / Pražský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

KRÁTCE: Park a mostek v Praze 10 dostaly nová jména

Malý parčík ve Vršovicích a nový mostek spojující dva vršovické břehy Botiče získaly jména. Mostek ponese jméno po Vasylu Omeljanoviči Makuchovi, Ukrajinci, který se na podzim roku 1968 upálil na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a následné okupaci naší země. 

Pražská zoo se chlubí nejmenším savcem. Miniaturní bělozubkou

Pozorní návštěvníci pražské zoologické zahrady se mohou seznámit s hmotnostně nejmenším savcem světa miniaturní bělozubkou vážící v průměru jen 1,8 gramu. V pavilonu Afrika zblízka bylo zbudováno vivárium s chovnými labyrinty.

Na Malostranském náměstí probíhá archeologický průzkum. Vydává skvosty

V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí Malostranského náměstí byla v posledních měsících provedena zjišťovací archeologická sonda v jeho horní části. Náměstí dnes díky dobře zachovalému nadloží pod současným povrchem patří mezi nejcennější archeologické lokality Prahy. Pod kostkami malostranské dlažby se ukrývají archeologické skvosty. Některé nálezy sahají až do devátého století.

Staroměstský orloj skrýval tajemství. V soše apoštola restaurátoři našli dopis

V jedné z plastik staroměstského orloje, který se opravuje, našli restaurátoři skrytý dopis. Pouzdro obsahovalo zprávu od sochaře Vojtěcha Suchardy, autora plastik apoštolů, které byly po 2. světové válce umístěny na astronomických hodinách. Sucharda si v dopise stěžoval na tehdejší památkáře, kteří mu neumožnili s orlojem uskutečnit rozsáhlejší plány. Ale zároveň vyzdvihl krásu a historickou hodnotu hodin. Vzkaz s novinami byl objeven v dutině sochy svatého Tomáše.

KRÁTCE: V Praze 10 byla vysázena lipová alej

Celkem 24 lip srdčitých tvoří ve Strašnicích novou alej. Vznikla v blízkosti kruhového objezdu u silnice V Olšinách. Vedení desítky stromy vysadilo u příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa.

KRÁTCE: Rekonstrukce Vinohradské třídy se posouvá

Od jara měla být uzavřena Vinohradská třída v okolí Národního muzea. Z důvodu kritické dopravní situace na Žižkově, kde se opravuje Husitská ulice, Praha 2 posunula termín rekonstrukce Vinohradské.

Bohuslav Svoboda: Praha by mohla mít vládu za dva měsíce

Praha /ROZHOVOR/ - Někdejší pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zhodnotil pro Pražský deník výsledky víkendových voleb do metropolitního zastupitelstva.

Jak se (ne)slavilo v modré barvě?

Praha 1 - Volební štáb kdysi jedné z nejmocnějších politických stran změnil adresu. Komunální a senátní volby občanští demo-kraté pro tentokrát sledovali ze skromného sídla v Truhlářské ulici v centru metropole. A komorní nebylo jen sídlo.

Poprvé do školy? V Praze jich jde přes 13 tisíc

Praha - Tisícům dětí se 1. září změní život. Usednou do školních lavic a celodenní hrátky s vrstevníky na několik dlouhých let vystřídá vzdělávací proces. Podle předběžných odhadů ministerstva školství prvního září nastupuje v Praze do prvních tříd necelých 13 tisíc dětí.

Proti nové ředitelce MŠ se rodiče dětí bouří

Košíře - Odvolejte paní ředitelku! Volají rodiče dětí z mateřinky v Peroutkově ulici. A nejsou zdaleka sami. Také personálu se její počínání nelíbí.

SLOUPEK: Nerudovské „Kam s ním“ ožilo

Slavný spisovatel éry májovců Jan Neruda by zaplesal nad tím, že po více než jednom století je stále živá otázka z jednoho jeho fejetonu. V případě Slovanské epopeje jen musíme změnit rod mužský na ženský.

Epopej už obdivovaly stovky lidí

Holešovice - V průběhu prvního dne, kdy byla očím Pražanů po 84 letech opět zpřístupněna expozice Slovanské epopeje ve Veletržním paláci, vidělo Muchovo velkoformátové dílo 320 návštěvníků.

Odborníci: ceny benzinu a nafty mohou klesat

Praha - Ekonomové ale varují před příliš velkou radostí motoristů. Podle nich bude zlevnění benzinu jen krátkodobé.

AKTUALIZOVÁNO

Slovanská epopej je po 84 letech vystavena ve Veletržním paláci

Praha – Po 84 letech mohou Pražané ve Veletržním paláci opět zhlédnout dvacet velkoformátových pláten autora Alfonse Muchy s náměty ze slovanské mytologie.

Vyčištěno! Hostivařská nádrž přiláká v létě první rekreanty

Hostivař - Po dvou letech, kdy ze dna hostivařské přehrady odvážely bagry bahno, bude nádrž znovu otevřena i pro plavce.

Dočkají se obyvatelé Spořilova bydlení bez kamionů?

Praha - Jak dostat kamiony z obytné zóny na Spořilově? Tento problém řeší už rok a půl místní obyvatelé. Před několika týdny jim ale výrazně „uškodilo" stanovisko ministerstva zdravotnictví, které v podstatě posvětilo průjezd kamionů Spořilovskou ulicí.

Jak se změní mapa Prahy? Víme, co se ve městě postaví

Praha - Zastupitelé rozhodli o změnách územního plánu. Umožní obnovu železnice, cyklotras a výstavbu muzejní budovy.

SLOUPEK: Luxusní byty se potápí

Luxus za desítky milionů korun dostává trhliny. Když se holešovická Prague Marina začala stavět a na veřejnost pronikaly vizualizace projektu, kdekdo obdivoval podobu obydlí vznikajících u řeky.

Šelmy a plazi v pražské zoo mají opravený pavilon

Troja - Chcete slyšet, jak vám tygr odpoví na pozdrav? Novinku mezi dalšími interaktivními hrátkami nabízí nově zrekonstruovaný pavilon šelem, který se návštěvníkům otevřel zhruba po sedmi měsících.

Na Vltavě stavějí nová kotviště pro rekreační lodě

Praha - Nové menší přístavy mají vzniknout ve Žlutých lázních, Hodkovičkách, u ledáren v Braníku a v přístavu v Libni.

Žluté lázně lákají hlavně na pikniky a dobré jídlo

Podolí - Žluté lázně zahajují sezonu letos dříve. Již v sobotu 28. dubna otevřou své brány prvním návštěvníkům. Důvod? Letní teploty, které se podle meteorologů blíží. Pro návštěvníky je letos připravena spousta novinek.

Praha rozdělila 200 milionů korun, většina jde na školství

Praha – Naposledy porcovala Praha takzvaného „medvěda". O co jde?

SLOUPEK: Falešná čistka na radnici

Praha - Když se na konci loňského roku k vládě nad městem dostala TOP 09 společně s ODS, znělo hlavně z úst zástupců koaličního nováčka, jak je nutné vymýtit z radnice korupci, udělat na úřadě „čistky", které by zpřetrhaly všechny klientelistické vazby minulého vedení.

Zastaví Praha kamiony před hranicemi metropole?

Praha - Obyvatelé Spořilova navrhují řešení. Ze středočeských měst stačí odstranit zákazové značky pro kamiony.

Výstava pláten epopeje finišuje, otevře se v polovině května

Holešovice - Do finále míří přípravy na otevření expozice Slovanské epopeje. Galerie hlavního města Prahy chystá zveřejnit termín, kdy se soubor dvaceti secesních pláten autora Alfonse Muchy otevře návštěvníkům.

Praha 7 vytáhla do boje s psími výkaly

Holešovice - Představte si, že jako maminka s kočárkem a dalším dítětem za ruku procházíte po chodníku v Kamenické ulici na Letné a nestačíte se se vším tím „nákladem“ vyhýbat psím exkrementům.

Záchranka se bouří. Sanitky neprojedou po vyšších kolejích

Praha - Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranky: Zvýšené kolejové pásy ohrožují bezpečnost a zdraví pacientů.

Prodej viladomů míří do finále. Uspějí nájemníci ve sporu s Prahou 10?

Vršovice - „Desítka“ začala prodávat volné viladomy v elektronické aukci. Nájemníci by domy měli koupit za odhadní ceny.

V areálu nádraží Bubny možná vyroste koncertní sál

Staré Město - Praha hodlá pořídit změnu územního plánu tak, aby se mohlo stavět v okolí původního nádraží Bubny.

Křižovatka smrti opravena! Bezpečněji nám bude i jinde

Praha - Město opravilo křižovatku, kde zemřel průkopník cyklistické dopravy. Máme seznam dalších opravovaných míst.

Zpěváci českého hudebního nebe zahrají v muzikálu pro děti

Praha - Zlatovláska, Hloupý Honza, Popelka. Všechny tyto pohádky se objeví v novém muzikálové hře, kterou v současnosti připravuje divadlo Hybernia. V repertoáru divadla bude muzikál pro děti s názvem Kapka medu pro Verunku novinkou. Premiérově se v dětském představení objeví nejvýznamnější zpěváci českého hudebního nebe.

Škodu za zničený orloj hradí Praha

Staré Město - I když pražské památky chrání kamerový systém, zdá se, že to není nic platné. Policie ani po dvou letech nevypátrala vandaly, kteří v roce 2010 poničily sochy na Kronikáře a Hvězdáře na staroměstském orloji.

Prahu o letních prázdninách ucpou uzavírky

Staré Město - Je to každý rok stejné. V létě se sice hlavní město vylidní, ale důležité dopravní tepny ucpou plánované uzavírky okolních ulic. Letošní rok výjimkou nebude.

Václavské náměstí se promění

Praha - Ze spodní části „Václaváku“ je už pěší zóna. Rozšíří se na celé náměstí a jakou bude mít okolí pomníku sv. Václava po letech tvář?

Metropole bude mít svého koronera, který bude jezdit pouze k zemřelým

Staré Město - Novinku v péči o zemřelé hodlá zavést hlavní město. Chce zřídit takzvaného koronera, který by na území metropole zajistil ohledávání zemřelých. Práci městského koronera by zajišťoval lékař ze záchranné služby.

Řidiči mají smůlu. Ceny benzinu ani nafty už jen tak neklesnou

Praha - I když Velikonoce budou ubrečené, řada lidí vyjede na prodloužený víkend. U čerpacích stanic je čeká nepříjemné překvapení.

Říčany hrozí blokádou silnic, když Praha zakáže vjezd kamionům

Říčany, Praha - Příkrou vlnu rozhořčení vyvolal v Říčanech u Prahy nápad pražských radních zakázat vjezd kamionům do metropole. A není divu. Podle říčanského starosty Vladimíra Kořena by se tím dopravní situace v jím spravované obci radikálně zhoršila.

ČSSD se snaží znovu ovládnout Prahu. Primátor: Je to žert

Praha - Vypadá to, že strana TOP 09, která v současnosti vládne spolu s ODS na pražské radnici, je žádaná nevěsta. Do manželského svazku ji chce nalákat sociální demokracie.

AKTUALIZOVÁNO

Praha prodlouží platnost karet opencard

Praha – Město podle primátora Bohuslava Svobody prověří budoucnost projektu opencard. Možná ho i zruší.

Obce na okraji Prahy se bouří: kamiony u nás nechceme

Praha - Středočeši i obce v okrese Praha-východ zásadně protestují proti tomu, aby jejich obcemi projížděly kamiony.

Václavské náměstí vyhání auta. Zatím napůl

Praha – Svatý Václav na koni  bude mít na jednom z nejznámějších českých náměstí trochu víc klidu. Od pondělí nejezdí ve spodní části „Václaváku“ automobily, proměnila se tak v pěší zónu, která vede až k tramvajové trati uprostřed náměstí. A není to jediná změna, která se dotkne řidičů mířících do metropole.

Primátor Svoboda: Nechceme, aby nákladní doprava jezdila na Spořilově

Staré Město /ROZHOVOR/ – Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) podpořil obyvatele Spořilova v jejich boji proti kamionům. Zastupitelé nečekaně schválili záměr, aby do města nesměl vjet těžký tranzit.

Otřesný případ domácího násilí: Pět let ženu znásilňoval

Praha - Případů domácího násilí v hlavním městě neustále přibývá. Loňský rok byl rekordní v počtu vykázaných násilníku.

Metropole čtyři nemocnice neutáhne, varují zastupitelé

Praha - Provoz Homolky, Thomayerovy nemocnice, Bulovky a podolské porodnice je příliš drahý.

STOP kamionům, plánuje Praha

Praha - Pokud město vyjedná zákaz vjezdu kamionů se Středočechy a ministerstvem dopravy, nepojede nákladní doprava Prahou již v létě

Most Václava Havla v Troji? Absurdní hra ironie osudu

Praha - Významná součást tunelového komplexu Blanka by mohla nést jméno po svém kritikovi. Rozhodne komise.

Pražský policejní šéf se zatím nevzdává, drží ho odbory

Praha - Setrvá ve své funkci. Zatím. Pražský policejní šéf Martin Vondrášek se k rezignaci nechystá a to ani poté, co jej k opuštění šéfovského křesla vyzval policejní prezident Petr Lessy v souvislosti s podivným vyšetřovacím postupem pražských policistů.

Bezdomovci z lodi Hermes se zapojí do sezonních prací

Praha – Jsou bez přístřeší, ale mohou se zapojit do práce. Lidem bez domova z lodi Hermes nabízí centrum sociálních služeb, že se mohou zapojit do sezónních prací, které se s jarním obdobím rozbíhají.

Jaroslav Feyereisl: Stane-li se z Podolí městská porodnice, špičková péče zmizí

Podolí /ROZHOVOR/ - Vede jednu z nejvyhlášenějších pražských porodnic, Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. Jeho ředitel Jaroslav Feyereisl se osobně zná i s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS). Ani on ho ale o záměru převést podolskou porodnici spolu s dalšími třemi nemocnicemi pod správu Prahy neinformoval.

SLOUPEK: (Z)mizení exprimátora Pavla Béma

Praha - Bývalý pražský primátor Pavel Bém miloval výšky. Sedm nejvyšších hor na každém kontinentu, které tvoří takzvanou Korunu planety, nechalo politika vyšplhat na své vrcholy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT