VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA PODSKALSKÁ

Jana Podskalská

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slovanský temperament vtrhne do Národního divadla

Už ve čtvrtek se odehraje na Nové scéně světová premiéra baletního představení Slovanský temperament. Další z komponovaných inscenací, jež tvoří repertoár baletu Národního divadla v Praze, je složena ze tří choreografií.

Sochy mezi námi. Začíná festival Sculpture Line

Hlavy, rozpohybované figury, trůny, ba i nenažranec. To vše můžeme od středy potkat nejen v ulicích Prahy, ale i dalších měst. Když se budeme dobře dívat.

Dubčekův příběh "ožije" v pražském kinu Lucerna

Pod prostým názvem Dubček a jen v několika termínech uvede pražská Lucerna film o politikovi spjatém s nadějí i pádem svobody osudného roku 1968. Ve slovenských kinech běží snímek od dubna, čeští diváci jej mohou vidět ve vybraných projekcích od 9. června do srpnových dnů, kdy si připomeneme 50. výročí událostí roku 1968.

Svátek tance v Praze začíná. Bude divoký i křehký

Třicetiletý, suverénní a barevný. V žánrech i národech. Takový je Tanec Praha, největší taneční festival u nás, jenž odstartuje v Divadle Ponec inscenace East Shadow. Choreografie Jiřího Kyliána, nedávno vyznamenaného členstvím ve francouzské akademii, nezklame. Vidět ji můžete ještě o víkendu na stejném místě.

Muž, který miloval strach. To byl Juraj Herz

Měl rád temnotu a bizarní humor. Oboje dal i českému a slovenskému filmu, v nichž teď bude chybět. Juraj Herz odešel v neděli v 83 letech.

Museum Kampa v „Zrzavé“ melancholii

Zadumané krajiny a postavy, přístavy, cesty. Volání dálek i chvíle usebrání. Obrazy Jana Zrzavého poznáte na první pohled. Teď se usadily v pražském Museu Kampa.

Kolář, Kupka, originální ženy. Proměny Národní galerie

Jeden a půl milionu návštěvníků. To je meta, kterou má ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Prozatím to není ani milion, ale čísla stoupají. Loni přišlo na výstavy NG 720 tisíc lidí, letos to bude více. Jedno je jisté: projekty Národní galerie táhnou.

Das Filmfest: němčina již za týden osvěží plátna kin

Něžné i černé komedie, tři oscarové adepty, mladého Marxe i sci-fi o pojistce smrti. To vše uvidíme v přehlídce Das Filmfest, která začne už za týden v Praze a Brně.

Odešel Jan Tříska, fascinující chlap plný sil

Těšil se na hlavní roli v Mádlově filmu. Na to, zda ji náhradník zvládl, se bude Jan Tříska dívat už shůry. Z neděle na pondělí, po víkendovém pádu z mostu, herec zemřel. V Čechách, které nikdy nepřestal považovat za svůj domov.

Hit Rosti Nováka aneb řízený chaos mezi Evropou a Afrikou

Praha /ROZHOVOR/ - Hit, Tell the Difference. To je nový projekt Cirku La Putyka, který ve čtvrtek odstartuje Letní Letnou a v němž se režisér Rostislav Novák ml. snaží skloubit dvě odlišné kultury: českou a rwandskou. A je to vskutku náraz. Možná větší, než čekal.

Zlé i dobré časy pražských vil

Praha - Winternitzova vila. Poslední realizovaný objekt slavného architekta Adolfa Loose, nazývaný též Béžová princezna, najdete na pražském Smíchově.

Herectví je ruská ruleta, říká Ondřej Sokol

Praha - Rodinný přítel. To je zatím poslední filmová role, v níž můžeme potkat Ondřeje Sokola. Pro komediálně nadaného herce trochu protiúkol, neboť v první části trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví hraje seriózního lékaře propadajícího něžným citům k vdané ženě.

Lenka Procházková: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Spisovatelka, signatářka Charty 77, zakladatelka spolku Šalamoun a odpůrkyně církevních restitucí. To vše je Lenka Procházková. Významná česká prozaička odstartovala svoji literární kariéru v 70. letech uplynulého století. Vzhledem k tomu, že záhy podepsala prohlášení Charty 77, vycházela její díla nejprve v samizdatové edici Petlice, vedené jejím dlouholetým partnerem Ludvíkem Vaculíkem. Kam spisovatelka ráda chodila v mládí a která místa v našem hlavním městě ji okouzlují dnes?

Petr Nikl: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Petr Nikl patří k nejvšestrannějším českým umělcům současnosti. Začínal sice jako výtvarník, postupně se ale výrazněji rozkročil a začal se věnovat i jiným kulturním oblastem. Za svou knihu Záhádky dokonce před osmi lety získal Magnesii Literu v kategorii Kniha roku. Kromě toho se věnuje také fotografii, hudbě i divadlu. Velké úspěchy sklidil Petr Nikl se svou hravě pojatou výstavou Play. Jeho výtvarná díla si lidé mohli naposledy prohlédnout v Galerii Václava Špály.

Fero Fenič: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Fero Fenič producent, režisér, iniciátor několika dokumentárních cyklů (GEN), zakladatel a prezident MFF Praha Febiofest. Renesanční člověk, který má Prahu tak rád, že bydlí přímo v jejím srdci.

Zdeněk Jiráský: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Čeští filmaři mají napilno. Potvrzuje to i Zdeněk Jiráský, režisér oceněného dramatu Poupata. Připravuje nový film Krajina ve stínu podle scénáře Ivana Arsenjeva a pro Českou televizi a Arte snímek o defenestraci v roce 1618 a o začátku třicetileté války. A mezi tím velmi rád bloumá Prahou… Hlavně jejími starými zašlými místy.

Písničkář Jan Burian: Jaká místa mám rád

Praha - Hodně cestuji. Jednak se vozím na své koncerty a v posledních letech provádím v několika zemích turisty, protože to tam znám a kdybych tam nejezdil, stýskalo by se mi. Po Praze se mi nestejská, je to něco jako součást mého těla. Některá místa nejsou hezká, s tím nic nenaděláte. Bez některých bych nemohl psát, bez jiných dýchat. Je to dobře, že je to právě Praha, v některých jiných městech by se mi asi tolik nelíbilo…

Spisovatel Robert Fulghum: Z vašich muzeí mám nejradši řeznictví

Praha /ROZHOVOR/ - Muž, který vše, co potřebuje znát, umí díky mateřské školce. To je americký spisovatel Robert Fulghum, jenž si oblíbil Česko. Je tu už poněkolikáté, jezdí nadšeně českými a moravskými luhy a vstřebává naši atmosféru, zážitky, lidi. Pochopitelně s knihami.

Když se řekne retro

Praha - Čas baretů, bakelitových panenek a méďů. Ale i módních salonů či autodílen. To vše se skrývá pod magickým slovem RETRO. Velkorysé ohlédnutí připravilo Národní muzeum.

Režisér Hynek Bočan: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Režisér Hynek Bočan prožil většinu života v Dejvicích, kde bydlí dosud. Ale jak říká, pocitem je stále Libeňák. V Libni totiž strávil dětství a školní léta a paní učitelka prý jim často opakovala, že tahle čtvrť je nejkrásnější z celé Prahy… Proto se k některým místům stále vrací.

Herečka Zlata Adamovská: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Pro herečku Zlatu Adamovskou jsou v Praze (i jinde) důležité výhledy. Jak říká, nepotřebuje „nahoře" trávit většinu svého času, ale pobyt na nich ji pokaždé povznese. A také k nim má často osobní vazby. To bylo podle ní klíčové při výběru pražských míst, která má ráda.

Herečka Jiřina Bohdalová: Narozeniny si užiju!

Praha - Napiš mi nějakého blázna. To prý žádala před časem herečka Jiřina Bohdalová po režisérovi Zdenku Zelenkovi. Hodilo se mu to dřív, než si myslel. K hereččinu letošnímu jubileu nemusel vymýšlet žádný speciální dárek. Napsal pro ni komorní televizní film Každý milion dobrý a spolu jej natočili.

Viktor Preiss 'spouští' vinohradskou oponu

Praha - Herecký exodus v Divadle na Vinohradech pokračuje. Po Ladislavu Frejovi, Haně Maciuchové a několika dalších hercích končí angažmá na této scéně i Viktor Preiss, který své rozhodnutí avizoval už na přelomu roku. Ve zdejším souboru působil od roku 1983, odehrál tu dlouhou řadu inscenací.

Zdeněk Svěrák: Ze svého věku se hodlám radovat. Ale jde to těžko

Praha /ROZHOVOR/ - Životní jubilea jsou někdy za trest. Ale Zdeněk Svěrák ke svým letošním osmdesátinám i nezbytným oslavám přistupuje se záviděníhodnou pokorou. S vědomím, že se to sluší. Náš rozhovor vznikal trochu improvizovaně, ve skladu, mezi komínky cédéček v prodejně Supraphonu.

Nabídka Febiofestu: 'cyničky' Emílie Vášáryové a 'Lauda' Daniela Brühla

Praha - Pražský Febiofest je za půlkou, jeho sály i tiskovkami prošla už většina hostů, kteří přivezli zajímavé filmy a které byla radost poslouchat. Víkend zpestřila i slovenská herečka Emília Vášáryová, jež tu uvedla film Marka Škopa Eva Nová a do Bratislavy si odvezla cenu Kristián.

Spisovatel Paolo Coelho: Přátelé jsou to nejdůležitější, co máme

Praha - Noční kluby, undergroundová scéna a mladí v džínách, kteří kašlou na socialismus. Takové dojmy si odvážel brazilský spisovatel Paolo Coelho z Prahy roku 1982. V uplynulém víkendu se tam vrátil, aby oslavil milion prodaných knih v češtině a také uspořádal tradiční setkání s přáteli, jež realizuje už třicet let v různých městech.

Ze zákulisí Jany Podskalské: Slavme život, radost a přátelství

Praha - Zachmuření, do sebe uzavření lidé jsou často vidět kolem nás. Na tomhle neklidu mají svůj podíl politici i sociální sítě. A tak je možná na místě chmury trochu rozředit. Třeba se vypravit na nějakou z projekcí právě započatého Febiofestu. Už jen když se člověk podívá na fronty u pokladen pražského Cinestar Anděl a vnímá divácké nadšení v sálech, je to radost.

Lesbické drama Carol otvírá pražský Febiofest

Praha - Kočičí look. Ten má letošní Mezinárodní filmový festival Febiofest, který začne ve čtvrtek 17. března večer v pražském Obecním domě. Jeho 23. ročník uctí dle tradice hned v úvodu tři filmařské osobnosti: italského režiséra Marka Bellocchia, španělskou herečku známou z filmů Pedra Almodóvara Carmen Mauru a slovenskou herečku Emílii Vašáryovou.

Knižní soutěž Magnesia Litera odtajnila nominace

Praha - Důvod k radosti. To je v kostce shrnutý názor poroty, jež letos vybírala knižní adepty v sedmi kategoriích na ceny Magnesia Litera. Jinými slovy k posouzení byla spousta kvalitní literatury, z níž se těžko vybíraly nejlepší kusy. „Z osmdesáti titulů jsme se nakonec rozhodli dokonce pro šest knih, tři se nám zdály málo. Chtěli jsme dát čtenářům šanci poznat širší knižní svět," vysvětlil šéf letošní poroty Petr Fischer.

Výstava v Praze: brouci a mouchy v hlavě kanadského režiséra Davida Cronenberga

Praha - Záludné vědecké experimenty, rozdvojení osobnosti, sexuální úchylky, citová závislost. To je svět Davida Cronenberga, kanadského režiséra, jehož tvorbu teď (po Timu Burtonovi před dvěma lety) můžeme nahlédnout v užitečných souvislostech na výstavě v Domě U Kamenného zvonu. Otevřena je až do neděle 17. července.

Pocta Dámám a Rytířům kultury se uskutečnila ve vinohradském divadle

Praha - Mecenáška Meda Mládková, herečka Marie Tomášová či výtvarník Jiří Sozanský. To jsou další osobnosti, které přibyly do společnosti Dam, Mecenášů a Rytířů české kultury, jež v pátek v Divadle na Vinohradech ocenil ministr kultury Daniel Herman.

V Pařezové chaloupce je smutno. Odešel Zdeněk Smetana

Praha /FOTOGALERIE/ - Jeho kreslené hrdiny zná snad každý dětský divák. Příběhy Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka či Malé čarodějnice by ztratily velký kus kouzla, nemít osobitý výtvarný výraz z „tužky" svého autora, Zdeňka Smetany. Výtvarník, animátor a ilustrátor, jehož osobitá poetika se nejsilněji promítla do série Večerníčků, ve čtvrtek zemřel. Bylo mu devadesát let.

Museum Kampa otevřelo dvě nové výstavy domácím velikánům

Praha - Stylově v modré. Tak přišla na otevření další „kupkovské" výstavy svého srdečního autora v Museu Kampav Praze jeho zakladatelka a sběratelka umění Meda Mládková. Expozice nazvaná Vanoucí modře představuje tři nedílně spjaté Kupkovy obrazy, jež ukazuje v zásadních souvislostech.

Febiofest ocení Marka Belocchia a Emílii Vášáryovou

Praha - Emília Vášáryová a Marko Belocchio. To jsou další dvě osobnosti, které letošní Febiofest ocení tradičním Kristiánem za přínos kinematografii. Připojili se k již dříve ohlášenému britskému scenáristovi Peteru Morganovi (Královna, Poslední skotský král). Jak oznámili organizátoři, dojde na letošním 23. ročníku Mezinárodním filmovém festivalu k několika změnám.

Kritici ocenili v pražském Divadle Archa Zelenkův Mnichov

Praha /FOTOGALERIE/ - „Buďte odvážnější!" To vzkázal svým kolegům vítěz cen domácí filmové kritiky Petr Zelenka. Z ceremoniálu, který se konal v sobotu v pražském Divadle Archa, si odnesl tři hlavní ceny za svůj mystifikační snímek Ztraceni v Mnichově, včetně sošky za nejlepší film. „Jsme zřejmě největší šprti českého filmu," komentoval trojí vítězství šťastný producent David Ondříček.

Michael Žantovský: Havel byl obdivuhodný člověk a skromný muž

Praha /ROZHOVOR/ - V pátek uplynuly čtyři roky od smrti Václava Havla, prvního českého prezidenta, dramatika a disidenta. Jeho odkaz rozvíjí Knihovna Václava Havla, jejímž ředitelem je od podzimu Michael Žantovský, bývalý velvyslanec v USA, Izraeli a Velké Británii a autor knihy Havel.

700 let po narození: Karel IV., předsudků a patosu zbavený

Praha - Velkorysý panovník, díky němuž máme pražskou univerzitu, slovutný kamenný most přes Vltavu, parky, chrámy a hrady, ale i objevné stavitelské techniky. To byl Karel IV., syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského, od jehož narození příští rok uplyne 700 let. Do oslav se zapojí řada našich významných institucí, v čele s Národní galerií, Národním památkovým ústavem a Karlovou univerzitou.

Lucernu roztančí dráždivá dynamická zpěvačka Róisín Murphyová

Praha - Královna stylových převleků a tanečního parketu. To je Irka Róisín Murphyová, která letos v červenci oslavila dvaačtyřicet let a která v sobotu 14. listopadu večer vystoupí v rámci evropského turné v Praze. A navzdory tomu, že už nepatří k neřízeným dvacetiletým střelám, zůstává dráždivou dynamickou zpěvačkou, hodnou své irské krve.

Xindl X před turné: Nejlepší jsou písničky vzniklé z jedné věty

Praha /ROZHOVOR/ - Retrotour. Tak se jmenuje divadelní turné, na které se ve středu 11. listopadu vypraví Xindl X se svou kapelou a hosty. Zastávku má ve třech městech, startuje v pražské Hybernii a zpěváka kromě jeho kapely doprovodí čtyřčlenná dechová sekce Splash Horns, slovenská písničkářka Mirka Miškechová a český písničkář Petr Lüftner.

Festival 3Kino: ženy, bohové i animovaný Holmes

Praha - 4 dny, 25 filmů, 2 workshopy a 16 hostů. Tak bude vypadat nabídka 2. ročníku festivalu 3Kino, který začne ve čtvrtek 5. listopadu v Praze. Fanoušci současné středoevropské kinematografie se mohou těšit v hostitelském kině Atlas na polskou, slovenskou, českou a maďarskou tvorbu. Přehlídku zahájí polský snímek Chemo, zralý debut Bartosze Prokopiewicze o fotografovi, jehož od sebevraždy zachrání setkání s neznámou dívkou.

Jaggerova přítelkyně Marianne Faithfullová rozezpívá Archu

Praha - Padesát let na scéně. Tak dlouho už zpívá a hraje Britka Marianne Faithfullová, jejíž život by vydal na několik filmových příběhů. Někdejší milenka Micka Jaggera a interpretka legendární skladby The Ballad of Lucy Jordan, za niž získala druhé místo v rakouské hitparádě, slaví své kariérní výročí na turné světem. A ve čtvrtek večer si ji lze poslechnout i v pražském Divadle Archa, které je zpěvaččinou českou zastávkou.

Milan Cais z Tata Bojs: Texty mě napadají různě, i na záchodě

Praha /ROZHOVOR/ - Fiktivní dialog mezi Kubrickem a Rubikem, samply z kosmické lodi Apollo 13 či z vysílání Hlasu Ameriky - i to najdete na novém albu pražské kapely Tata Bojs, jež se jmenuje prostě A/B. Novinka vznikala čtyři roky a její frontman Milan Cais mezi tím stihl hudbu pro loutkový film Malý pán a pokračuje v přípravách nové výstavy.

Nejlepší příběhy píše fantazie, řekl fotograf Steve McCurry vystavující v Praze

Praha - Mona Lisa Východu. To je fotografie, která proslavila Američana Steva McCurryho, jenž osobně otevřel výstavu svých děl v Křížové chodbě Staroměstské radnice v Praze. Uvozuje ji právě portrét afghánské dívky, jež díky svému výrazu dostala tuto prestižní přezdívku a jejíž autor se v Česku představuje poprvé.

Vojtěch Kotek: Mám rád drzejší humor než v běžných komediích

Praha /ROZHOVOR/ – Jiří Mádl svádějící v úboru 70. let mladičké lyžařky slovy „Jsem jen smutnej horal", Marek Taclík dýchající na záda svému trenérovi či Jakub Prachař se slabostí na hodně zralé ženy. Toho všeho se dočkáme v komedii Padesátka, v níž mladý hrdina hledá cestu ke svému otci. 

Vegetariánský apoštol i revolucionář aneb proroci se štětcem

Praha - Bloumali bosí vídeňskými ulicemi, říkali si Kristus a chtěli měnit svět. Tedy alespoň většina z nich. Pod titulem Umělci a proroci je teď představuje výstava, kterou v úterý otevřela ve Veletržním paláci Národní galerie ve spolupráci s Schirn Kunsthalle ve Frankfurtu.

Trocha letního rozmaru s Kašpary

Praha - Jak je to krásné býti kadeřavým… Říční lázně Antonína Důry se vracejí. Přesněji - legendární představení Rozmarné léto, s nímž soubor Kašpar z Divadla v Celetné oslavil už dvě stě repríz, se znovu přesouvá na hradby Kašperku. „Na začátku byl zájem pana kastelána mít Vančurovo „léto" u sebe. A letos už budeme na Kašperku po patnácté," řekl pyšně principál této pražské scény Jakub Špalek.

S generálním ředitelem Českého rozhlasu Peterem Duhanem o změnách v rozhlasu

Praha /ROZHOVOR/ - Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan má za sebou dvě třetiny funkčního období. S nimi i řadu změn v rádiu: nové centrum zpravodajství, restrukturalizaci, škrty, klidné i vypjaté momenty – které mají své zastánce i kritiky. Tento týden se sešel mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem.

Fotograf Jindřich Štreit: Na šikmé ploše může skončit i jaderný fyzik

Praha /ROZHOVOR/ - Domov (bez domova). To je výstava fotografií, která je od konce minulého týdne do 29. května k vidění na piazzetě Národního divadla. Jsou na ní bezejmenní lidé, outsideři, kteří ztratili prakticky vše, ale kterým zůstaly sny, přátelé a malé radosti. To vše o nich vypráví Jindřich Štreit, jenž se s nimi potkával více než rok.

Příběh velkého snu míří z londýnských prken do Lucerny

Praha /VIDEO/ - Pražská Lucerna uvede 26. května v 18.30 hodin (jako jediné kino v České republice) záznam představení vynikajícího britského muzikálu Billy Elliot - The musical. Dílo vzniklo před deseti lety a od té doby se hraje v londýnském West Endu nepřetržitě, vždy před vyprodaným hledištěm.

Tvůrčí záběr i smutný úděl znovunalezeného Vlastimila Košvance

Praha - Je to smutně kuriozní - že o některých českých tvůrcích se dozvídáme až díky cizincům. Nově otevřená trojice pražských výstav Vlastimila Košvance je tu díky Italovi. Giuseppe Franzoni se potkal s tvorbou malíře a karikaturisty poprvé v 80. letech, náhodně ve výkladní skříni pařížského starožitnictví.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT