VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA PODSKALSKÁ

Jana Podskalská

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Predátor je zpět. O mnoho lítější

Je to už přes třicet let, co na Zemi smýkali lidskými kořistmi, auty i domy. Teď se krutí lovci z vesmíru vracejí. Ve filmu Predátor: Evoluce.

Malíř i filozof. František Kupka znovu v Praze, v Paříži lákal tisíce lidí

Akty, radosti života, slavná Amfora i Víření. Národní galerie otevřela po 30 letech ve Valdštejnské jízdárně retrospektivu Františka Kupky.

Invaze. Druhá výstava fotografií Josefa Koudelky připomíná srpen 1968

Národní galerie otevřela Koudelkovu slavnou kolekci včera, symbolicky v den 50. výročí srpnové okupace. Je součástí tradičního konceptu několika souběžně otevřených výstav, jež budou ode dneška k vidění ve Veletržním paláci. „Jsou v naší historii okamžiky, kdy se dokážeme semknout. Tak to bylo i 21. srpna a ve dnech poté,“ řekl k projektu ředitel Národní galerie Jiří Fajt.  

Uměleckoprůmyslové museum chystá výstavy o Haně Podolské a Krásné jizbě

Dnešní dívky sázejí na New Yorker, Tally Weijl či Stradivarius. Babičky a prababičky to měly jinak. Šily u švadlen a návrhářek, ty zámožnější ve slavném salonu Hany Podolské. Ten od 30. srpna připomene výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Chystá ji Eva Uchalová, která se módou v období první republiky dlouhodobě zabývá a napsala o ní řadu publikací.

Finále staré hudby: italská vášeň i francouzská lehkost

Evropa galantní. Opera Francouze Andrého Campry, jíž tleskalo publikum před více než třemi sty lety, pozítří zakončí Letní slavnosti staré hudby.

Festivalové filmové dozvuky. Co nabízí přehlídka Šary Vary a další

Karlovarský festival je mrtvev, ať žije jeho echo. Komu utekly nedostupné filmy, nebo se na festival nedostal, má nyní šanci v kinech v Praze a Brně.

Jak hrají ženy? Přehlídka něžného pohlaví ve filmu běží na plátně v Lucerně

Jak píší, režírují a hrají ženy? To můžete letmo zjistit na minipřehlídce Girls in Film, která v tyto dny běží v pražské Lucerně. Dnes jsou k vidění dva snímky. Černá komedie Gabriely Pichler Vítejte v Lafors! vypráví o malé švédské komunitě, která nutně potřebuje nový začátek.

Slovanský temperament vtrhne do Národního divadla

Už ve čtvrtek se odehraje na Nové scéně světová premiéra baletního představení Slovanský temperament. Další z komponovaných inscenací, jež tvoří repertoár baletu Národního divadla v Praze, je složena ze tří choreografií.

Sochy mezi námi. Začíná festival Sculpture Line

Hlavy, rozpohybované figury, trůny, ba i nenažranec. To vše můžeme od středy potkat nejen v ulicích Prahy, ale i dalších měst. Když se budeme dobře dívat.

Dubčekův příběh "ožije" v pražském kinu Lucerna

Pod prostým názvem Dubček a jen v několika termínech uvede pražská Lucerna film o politikovi spjatém s nadějí i pádem svobody osudného roku 1968. Ve slovenských kinech běží snímek od dubna, čeští diváci jej mohou vidět ve vybraných projekcích od 9. června do srpnových dnů, kdy si připomeneme 50. výročí událostí roku 1968.

Svátek tance v Praze začíná. Bude divoký i křehký

Třicetiletý, suverénní a barevný. V žánrech i národech. Takový je Tanec Praha, největší taneční festival u nás, jenž odstartuje v Divadle Ponec inscenace East Shadow. Choreografie Jiřího Kyliána, nedávno vyznamenaného členstvím ve francouzské akademii, nezklame. Vidět ji můžete ještě o víkendu na stejném místě.

Kolářovy úšklebky století. Výstava nabízí přes dvě stě děl

/FOTOGALERIE/ Expozici českého básníka, překladatele a autora originálních výtvarných technik najdete v Paláci Kinských, Národní galerie ji otevřela k 50. výročí sovětské okupace Československa v roce 1968. Až do 2. září je k vidění přes 220 děl, mezi nimi soubor 66 koláží ze srpnových událostí i řada méně známých prací.

Loučení s Pavlem Šrutem, mužem s citem pro hříčky i humor

Hravý, moudrý, laskavý. Takový byl podle přátel Pavel Šrut, muž s vytříbeným perem i humorem, jenž zemřel z pátku na sobotu.

Herec Karel Dobrý: Hastrman mě fascinoval

/ROZHOVOR/ Je jako stvořený pro temné postavy. A tak je logické, že dostal Karel Dobrý v adaptaci thrilleru Miloše Urbana Hastrman titulní roli.

Ministra můžeš respektovat, nebo odejít, říká ředitel Národního muzea Lukeš

„Chovat se tak, aby nám neujel vlak“. To je motto ředitele Národního muzea Michala Lukeše, jehož instituce tento víkend rozjíždí oslavy 200 let od svého založení. Rozhovor s ním si můžete přečíst v sobotním vydání tištěného Deníku. O čem všem je?

Muž, který miloval strach. To byl Juraj Herz

Měl rád temnotu a bizarní humor. Oboje dal i českému a slovenskému filmu, v nichž teď bude chybět. Juraj Herz odešel v neděli v 83 letech.

Museum Kampa v „Zrzavé“ melancholii

Zadumané krajiny a postavy, přístavy, cesty. Volání dálek i chvíle usebrání. Obrazy Jana Zrzavého poznáte na první pohled. Teď se usadily v pražském Museu Kampa.

Pražská část Febiofestu skončila, festival se přesouvá do krajů

Francouzská vlna, zájem o filmy pro minoritní diváky a industry program. I to byl Febiofest, jehož pražská část včera skončila a po neděli se přesune do krajů.

Zítra startuje Febiofest. S Catherine Deneuve v zádech

Novinku Polanského i Wenderse, Culinary Cinema, debaty, koncerty a přesilovku francouzských hostů. To vše nabídne Febiofest.

Krajiny času Pravoslava Sováka. Objevený český umělec na Kampě

Jeho díla znají světové galerie jako vídeňská Albertina nebo Muzeum moderního umění v New Yorku, u nás je ale Pravoslav Sovák prakticky neznámý. Díky Muzeu Kampa se to může změnit.  

Recenze: Křehká dívčí vzpoura jménem Lady Bird

Nijak extra hezká, akné na tváři a trable s kluky. Rodiče válčí s penězi a existencí, Christine chce ale víc. A tak si aspoň říká Lady Bird.

Proč není Tonda na Hradě. Do kin vstoupil film Prezident Blaník

/VIDEO/ Mluví jako dlaždič, chová leguány, jeho vzorem je Václav Havel, zálibou móda a metou prezidentský úřad. Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. 

Co nás čeká v dubnu? Národní muzeum slaví 200 let od svého založení

Novou tvář hlavní budovy ukáže Národní muzeum až v říjnu, už v dubnu ale oslaví 200 let od svého založení. Oslavy muzeum spustí v den svého  založení, v Nové budově. „Postupně pak proběhnou další akce ve všech našich muzeích,“ podotýká ředitel Michal Lukeš.

Kolář, Kupka, originální ženy. Proměny Národní galerie

Jeden a půl milionu návštěvníků. To je meta, kterou má ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Prozatím to není ani milion, ale čísla stoupají. Loni přišlo na výstavy NG 720 tisíc lidí, letos to bude více. Jedno je jisté: projekty Národní galerie táhnou.

UMPRUM v novém kabátě: mezi tradicí, modernou a kempem

Čistotou, světlem a novým příslibem. Tím voní Uměleckoprůmyslové muzeum, které po rekonstrukci získalo větší vnitřní prostor a kromě výstav se teď otvírá i dílnám a dalším aktivitám, třeba józe.

Svět žen, odvaha žít a pojídání duší. Festival divadla německého jazyka startuje

Alles klar? To je motto dalšího ročníku přehlídky divadla německého jazyka, kterou včera otevřely dvě inscenace v Karlíně a Národním divadle.   

Das Filmfest: němčina již za týden osvěží plátna kin

Něžné i černé komedie, tři oscarové adepty, mladého Marxe i sci-fi o pojistce smrti. To vše uvidíme v přehlídce Das Filmfest, která začne už za týden v Praze a Brně.

Spalovač mrtvol i Marlene Ditrich. Setkání přízraků na divadelních prknech

Úlisný Spalovač mrtvol, sexy hvězda Marlene Ditrich, nacista Adolf Eichman a navrch Čapkova Dášenka. Tuhle bizarní sešlost, z níž jde mráz po zádech, nabídne už za měsíc přehlídka Ostrava v Praze. Mezi 4. a 8. listopadem nabídne to nejlepší z ostravské divadelní scény, která na sebe několik let strhává zaslouženou pozornost.

Odešel Jan Tříska, fascinující chlap plný sil

Těšil se na hlavní roli v Mádlově filmu. Na to, zda ji náhradník zvládl, se bude Jan Tříska dívat už shůry. Z neděle na pondělí, po víkendovém pádu z mostu, herec zemřel. V Čechách, které nikdy nepřestal považovat za svůj domov.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Třiska, který v neděli spadl z Karlova mostu v Praze, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecný škola bylo osmdesát let. Od pondělí natáčet snímek Na střeše. 

Posedlost hudbou. Dvořákova Praha začíná

Stabat Mater. Tento monumentální opus Antonína Dvořáka otevře ve čtvrtek hudební festival Dvořákova Praha, který tradičně zahajuje koncertní sezónu.

Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavý film z těžké doby natočený podle klíče Obecné školy. To je v kostce napjatě očekávaný nový snímek Jana Svěráka Po strništi bos, který vstoupil do českých kin. Držitel Oscara za Kolju jej ale natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Hit Rosti Nováka aneb řízený chaos mezi Evropou a Afrikou

Praha /ROZHOVOR/ - Hit, Tell the Difference. To je nový projekt Cirku La Putyka, který ve čtvrtek odstartuje Letní Letnou a v němž se režisér Rostislav Novák ml. snaží skloubit dvě odlišné kultury: českou a rwandskou. A je to vskutku náraz. Možná větší, než čekal.

Samotáři se vracejí. A nejsou úplně sami

Venku letní dusno a v domě o nic lépe. Když na sebe narazí mezi čtyřmi stěnami dvě ženy a jeden muž, nebývá to zpravidla idyla.

Jan Svěrák: Naše pohodlná doba přeje dětinštění

Jan Svěrák je v českém filmu značkou kvality. Jako jeden z mála domácích filmařů má na kontě Oscara, umí komorní příběhy, stejně jako velké podívané, což dokázal Tmavomodrým světem. V nejlepším slova smyslu dobrý řemeslník, nikoli rutinér. Režisér s citem pro žánr, což je dnes v domácím filmu už téměř výlučná záležitost. Filmy natáčí už přes čtvrtstoletí. Tím posledním je snímek Po strništi bos, pátý podle scénáře otce Zdeňka Svěráka. Poprvé jej diváci uvidí 2. srpna ve Slavonicích, kde vznikal.

Zlé i dobré časy pražských vil

Praha - Winternitzova vila. Poslední realizovaný objekt slavného architekta Adolfa Loose, nazývaný též Béžová princezna, najdete na pražském Smíchově.

Proklatě mrtvé město na náplavce

Tanec, akrobatická čísla, parodie, odkazy na staré filmy. Nový cirkus střižený kouzly. A nálada Divokého západu. To je Deadtown, nový projekt bratrů Formanů.

Alena Činčerová: Wichterle nemohl prodat čočky, táta Kinoautomat.

/ROZHOVOR, VIDEO/ Vpustit polonahou dámu do svého bytu, či nevpustit? Dilema, které znovu řeší diváci v legendárním Kinoautomatu Radúze Činčery. Prvního interaktivního kina, které letos slaví padesátku a o něž s láskou pečuje autorova dcera Alena Činčerová.

Herectví je ruská ruleta, říká Ondřej Sokol

Praha - Rodinný přítel. To je zatím poslední filmová role, v níž můžeme potkat Ondřeje Sokola. Pro komediálně nadaného herce trochu protiúkol, neboť v první části trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví hraje seriózního lékaře propadajícího něžným citům k vdané ženě.

Sklenka sektu pro Jiřího Bartošku. Je mu sedmdesát

„Ahoj děcka!" Pozdrav, který umí pronést s nenapodobitelnou intonací jediný člověk. Jiří Bartoška. A je jedno, jestli jste mladý, nebo starý. Dnes slaví sedmdesáté narozeniny.

Zemřel malíř Miroslav Rada

Praha - V Praze zemřel ve čtvrtek  český malíř, ilustrátor, grafik a pedagog Miroslav Rada. Bylo mu 91 let.

Bez Nikyho už není tak veselo

Praha - Cenu Raoula Wallenberga. Tu dostal tento týden na švédském velvyslanectví v Praze Matěj Mináč a jeho spolupracovník Patrik Pašš. Vysloužili si ji za filmy o Siru Nicholasovi Wintonovi.

Jak se zbavit strachu z neznámého

Praha - Změť těl soukaná do spacáku, koberec ze simkaret, dopisní schránky skrývající místo pohlednic životní útržky, vesty popsané osobními přáními, dětské zavinovačky coby plovací vesty. Realita přetavená do uměleckých děl.

Laterna magika i cesta časem: jděte Na FilM!

Muzea lze zakládat různě. Jednu netradiční, zato nápaditou cestu zvolili studenti filmových věd FF UK Terezie Křížkovská, Adéla Mrázová a Jakub Jiřiště. Otevřeli už druhou výstavu Na FilM! 2, jež poutá pozornost návštěvníků k filmové oblasti. Cílem autorů a kurátorů projektu je vybudovat u nás filmové muzeum, které by reprezentovalo historii a osobitost českého filmu, a zároveň poukazovalo na jeho vazby se světovou kinematografií.

Lenka Procházková: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Spisovatelka, signatářka Charty 77, zakladatelka spolku Šalamoun a odpůrkyně církevních restitucí. To vše je Lenka Procházková. Významná česká prozaička odstartovala svoji literární kariéru v 70. letech uplynulého století. Vzhledem k tomu, že záhy podepsala prohlášení Charty 77, vycházela její díla nejprve v samizdatové edici Petlice, vedené jejím dlouholetým partnerem Ludvíkem Vaculíkem. Kam spisovatelka ráda chodila v mládí a která místa v našem hlavním městě ji okouzlují dnes?

Smiřme se…

Praha - Hledat odstup, souvislosti a empatii. A třeba i nová přátelství. Nejen o tom je projekt Smíření 2016, v jehož rámci přijíždí do pražských Holešovic 70 německých občanů vysídlených na konci války při divokém odsunu z Prahy.

Komiks, botky i obchoďák: Začíná Czech Design Week

Praha - Původní český digitální komiks, designové boty inovované české značky, originální nábytek či bližší pohled na brutalistní architekturu. Čtyři desítky tvůrců představí v následujících dnech v obchodním domě Kotva nejpozoruhodnější kousky českého designu, připravený je i doprovodný program.

Petr Nikl: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Petr Nikl patří k nejvšestrannějším českým umělcům současnosti. Začínal sice jako výtvarník, postupně se ale výrazněji rozkročil a začal se věnovat i jiným kulturním oblastem. Za svou knihu Záhádky dokonce před osmi lety získal Magnesii Literu v kategorii Kniha roku. Kromě toho se věnuje také fotografii, hudbě i divadlu. Velké úspěchy sklidil Petr Nikl se svou hravě pojatou výstavou Play. Jeho výtvarná díla si lidé mohli naposledy prohlédnout v Galerii Václava Špály.

Praha noir byla výzva

Praha - Jak umí být Praha temná i tajemná. O tom je pozoruhodná kniha povídek Praha noir, kterou vydala Paseka a do níž přispělo čtrnáct domácích autorů. Dostane i anglickou verzi, neboť vychází v rámci prestižní edice Noir amerického Akashic Books. Povídku Život a dílo baronky Mautnicové pro ni napsala i Kateřina Tučková.

V Praze začíná Be2Can

Praha - Už potřetí se uskuteční přehlídka nejlepších filmů z Berlinále, Benátek a Cannes, která startuje dnes. Uvidí ji diváci v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT