VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN SŮRA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo vrátilo rozhodnutí o bourání Libeňského mostu Praze

Ministerstvo dopravy vrátilo na pražský magistrát rozhodování o tom, zda lze ještě prodloužit stavební povolení pro rekonstrukci Libeňského mostu, které znamená z velké části jeho demolici a stavbu nového.

ČSA končí s letadly A319. Půjčí je Eurowings a vrátí leasingovým firmám

České aerolinie čeká v příštích dvou letech jedna z největších proměn flotil. Po deseti letech ukončí na pravidelných linkách provoz letadel Airbus A319, nahradí je Boeingy 737-800 společnosti Travel Service, která je dnes většinovým majitelem aerolinek.

Dopravní podnik zmodernizuje toalety na šesti stanicích metra. Budou stát víc

Cestující v pražském metru se dočkají dalších modernizovaných, ale také dražších toalet. Po deseti stanicích, které ještě do konce roku Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) zmodernizuje, přijdou na řadu úpravy toalet na dalších šesti místech, výhradně na trase B.

Na Pražském okruhu se začne měřit rychlost. Dojde ke snížení hluku

Řidiče na Pražském okruhu v úseku Jesenice – Vestec čeká podstatně důkladnější kontrola dodržování povolené stokilometrové rychlosti než dosud. 

Doprava pro Pražany. Rekordní počty lidí v MHD, ale také rozpadající se mosty

/INFOGRAFIKA/ V Praze je v posledních letech nejsledovanějším tématem doprava. Jednou kvůli spadlé lávce do Vltavy, pak kvůli častým kolonám. Končící koalice za sebou sice nechává řadu nevyřešených problémů, přesto se jí řada věcí podařila, zejména v oblasti veřejné dopravy.

Nová pražská koalice chce zavést pozici hlavního cykloarchitekta

Nová koalice, která má vést další čtyři roky Prahu, zveřejnila své programové prohlášení v oblasti dopravy. Závazný dokument, který získala redakce Zdopravy.cz, má některé priority shodné s končící pražskou vládou, v řadě oblastí ale zdůrazňuje jiné druhy dopravy.

Češi letos rekordně létali na dovolenou k moři

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Proklikejte si, kam mířili tuzemští turisté za mořem nejčastěji.

OBRAZEM: Fanoušci v Praze vítají dreamlinery. V letadle je více kyslíku

S příchodem zimního letového řádu se Letiště Václava Havla dočkalo dvou pravidelných linek, na které dopravci nasazují Boeing 787 Dreamliner. Už minulou neděli se poprvé v Praze představil dreamliner Qatar Airways, od začátku uplynulého pracovního týdne začal létat i Korean Air. Uvedl to web Zdopravy.cz.

Podezření na velmi špatný stav máme u dalších deseti mostů, říká šéf TSK

/ROZHOVOR/ Petr Smolka jako generální ředitel Technické správy komunikací musí řešit od minulého týdne další akutní problém. Padající most v Bubenské ulici, který má TSK označený jako X022. V pondělí byla dokončena stavba čtyř věží, zajišťujících mostní konstrukci proti jejímu pádu.

Připravte se na opravy, varuje budoucí radní pro dopravu z hnutí Praha sobě

/ROZHOVOR/ Novým radním pro dopravu se v Praze s největší pravděpodobností stane Adam Scheinherr. Některé záměry 31letého strojního inženýra už vzbudily silné reakce. Patří mezi ně nápad zavést autobusovou dopravu na magistrálu nebo provozovat na Vltavě vodní tramvaj.

Půjčit si můžete žlutá miniauta a nově i skútry na baterky

Ke žlutým miniautům přibyly skútry na baterky. Společnost re.volt carsharing rozšířila svůj byznys se sdílenými elektrickými vozidly v Praze. Nově službu rozšířila i mimo území Prahy 1 a 2, poprvé v Česku nabízí i využití elektrických motorek.

Praha otevřela lávku na železničním mostě. Původní barva byla jedovatá

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) po více než deseti měsících otevřela pro pěší a cyklisty lávku podél vyšehradského železničního mostu přes Vltavu mezi Výtoní a Smíchovem. Oprava druhé lávky začne na jaře příštího roku.

Výměna pražců v metru přinese další výluky, ačkoli pracovat se bude i v noci

Pražský dopravní podnik chce zvýšit tempo, jakým mění dřevěné pražce v nejstarších úsecích metra na trasách A a C. Kvůli tomu vypsal novou zakázku za 200 milionů korun, ve které chce najít firmu na výměnu pražců na další čtyři roky.

Extrémně drahý provoz, málo lidí. Skončí v Praze autobusová linka pro invalidy?

Nad existencí poslední pražské linky určené výhradně pro přepravu vozíčkářů se stahují mračna. Ropid by ji rád zrušil. Provoz spoje H1 je totiž extrémně drahý. Jedna jízda vozíčkáře vyjde téměř na tisíc korun.

Prahu s Berounem propojí tunel za 50 miliard. Touží po něm železniční přepravci

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybírá ze tří různých variant nové trati mezi Prahou a Berounem. Nové trasy představil včera na odborné konferenci k tunelovému spojení Prahy a Berouna ředitel odboru strategie SŽDC Radek Čech. O termínu staveb ale zatím správce železnic příliš nemluví.

Dopravní podnik v Praze objednal dalších 190 autobusů za miliardu korun

Dopravní podnik (DPP) objednal u společnosti SOR Libchavy dalších čtyřicet kloubových autobusů a sto padesát klasických dvanáctimetrových autobusů pro městskou dopravu. SOR zatím dodal sto deset vozů.

Chystají se stavby a rekonstrukce tramvajových tratí za miliardy

/INFOGRAFIKA/ Pražský dopravce hodlá výrazně rozšiřovat a modernizovat tramvajové sítě. Vedle tří zcela nových traťových úseků jsou v plánech i dvě smyčky na stávajících tratích. Některé stavby mají odstartovat do dvou let.

Praha přitvrdí, nasadí kamery. Jízda ve vyhrazených pruzích může skončit pokutou

Vjet v Praze osobním autem do jízdního pruhu vyhrazeného pro autobusy MHD a taxíky může být podstatně rizikovější záležitostí než dosud. Technická správa komunikací (TSK) chce začít provoz v těchto pruzích kontrolovat kamerami a hříšníky rovnou pokutovat. TSK zatím nechala zpracovat studii proveditelnosti, která řeší celý systém hlídání vyhrazených pruhů.

Praha chystá nové expresní autobusové linky, pojedou městskými tunely

Po letech odmítání změnil organizátor dopravy v Praze Ropid názor na zavedení autobusových linek v pražských tunelech. Termín spuštění provozu linek Blankou a Strahovským tunelem ale není dosud jasný. Plán na vedení linek tunely potvrzuje nedávno schválený Dopravní plán, který má být pro vedení města závazný.

Vlaky mezi Libní a Hostivaří pojedou každý den. Ve špičce i po půlhodině

Cestující v Praze budou mít od prosincové změny jízdního řádu možnost jezdit přímým vlakem mezi Roztoky u Prahy, Holešovicemi, Libní a Hostivaří i ve všední dny. Nyní vlaky v úseku mezi Libní a Hostivaří jezdí jen o víkendu.

Komplikace u slev na jízdné. Senioři i studenti si za první třídu musí připlatit

I když měly nově zavedené slevy vybraným skupinám obyvatel od 1. září výrazně zlevnit cestování, děti či senioři musí v některých případech zaplatit nakonec více.    

Ropid chystá nové železniční linky po Praze i škrty autobusů

Pražský organizátor železniční dopravy Ropid zveřejnil, jak si představuje městskou hromadnou dopravu po hlavním městě. Počítá zejména s rozvojem železnice v hlavním městě i například s kratším intervalem nočních tramvají.

Správa železnic chystá další velkou opravu. Rekonstrukce čeká vinohradské tunely

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začala s přípravami akce, která může výrazně zkomplikovat železniční dopravu v Praze. Chce opravit vinohradské tunely.

Turkish Airlines posílí linku z Prahy do Istanbulu. Nasadí Boeing 737 MAX

Letecká společnost Turkish Airlines se stane dalším dopravcem v Praze, který zde nasadí na lety Boieng 737 MAX 8. Dopravce s ním počítá na linku Praha–Istanbul od května příštího roku.

Zakrytí Spořilovské spojky získalo klíčové povolení, stavět se má do tří let

Obyvatelé Spořilova jsou o krok blíže tomu, aby je v budoucnu tolik neobtěžoval hluk a emise z rušné Spořilovské spojky. Plán na její zakrytí prošel poměrně hladce prvním důležitým krokem: posouzením vlivu stavby na životní prostředí. Kladné stanovisko zveřejnil pražský magistrát na úřední desce. Rozhodnutí úřadu znamená, že stavba nebude muset procházet složitějším hodnocením vlivu stavby na životní prostředí EIA, které běžně trvá několik let.

Mezi Hostivaří a Vršovicemi už mizí koleje. Začala stavba koridoru

Po dvou měsících prací včera oficiálně začala jedna z největších stavebních akcí na české železnici: modernizace trati mezi stanicemi Praha-Vršovice a Praha-Hostivař. V Praze tak vznikne první nová čtyřkolejná trať v zemi. Hotovo má být v říjnu 2021.

Prestižní Dreamliner poprvé nastálo v Praze. Bude létat do Perského zálivu

Letecká společnost Qatar Airways dál přiostří souboj dopravců mezi Prahou a Perským zálivem. S nástupem nového zimního letového řádu 28. října nasadí na linku Praha–Dauhá jednou denně Boeing 787 Dreamliner. Bude tak prvním dopravcem, který tento letoun nasazuje v Praze na pravidelnou linku.

Velká oprava v Libni finišuje, tramvaje se mezi Palmovku a Kobylisy vrátí v září

Cestující v pražské MHD čeká od pátku další velké omezení na tramvajové trati mezi Palmovku a Kobylisy. Na ní je provoz omezen už několik měsíců kvůli kompletní rekonstrukci, od pátku na deset dní dojde k zastavení provozu tramvají i mezi Palmovkou a zastávkou Na Stírce. Půjde o poslední velkou výluku, v září by se měl provoz po téměř devíti měsících obnovit. Před spuštěním provozu dojde ale ještě k dalším větším omezením.

Praha posílá dopravnímu podniku další miliony, autobusy pojedou častěji

Provoz městské hromadné dopravy stojí Prahu čím dál víc. V roce 2017 na ni muselo hlavní město poslat o 869 milionů korun více než rok před tím. Další peníze schválili radní v uplynulých dnech. Vylepšit se za ně má spojení například v Michli a na východě metropole.

Klimatizované autobusy za miliardu mají závady. Musely být odstaveny

Na letiště začaly jezdit klimatizované autobusy. Pražský dopravní podnik (DPP) však musel některé stáhnout z provozu kvůli závadám.

Místo „žabotlamů“ Regionovy. Příchod konkurence na pražské koleje se odkládá

Českým drahám zůstane nejspíš až do konce prosince 2019 provoz na městské lince S41. Plány Ropidu a hlavního města Prahy vybrat v neformálním poptávkovém řízení nového dopravce, který by na trasu mezi Roztoky, Libní a Hostivaří nasadil lepší vlaky, se posouvají o rok.

Negrelliho viadukt: oprava je ve třetině, omezuje i provoz tramvají

Tříletá rekonstrukce Negrelliho viaduktu přes Vltavu je ve své třetině. Stavbaři za dohledu památkářů pokračují v opravě nejstaršího železničního mostu přes Vltavu, která přinese kromě rychlejší jízdy vlaků i kultivovaný prostor pod oblouky mostu v Karlíně. Miliardová oprava má být dokončena v červenci 2020, 170 let poté, co byl most otevřen.

Letiště Václava Havla chystá nové parkovací domy, stávající už nestačí

Areál ruzyňského letiště čeká v příštích letech velká proměna. Letiště Praha se chce zaměřit především na prostor před Terminálem 2. Chystá zde vybudování takzvané plazy a nových parkovacích domů. Ty by měly vyřešit nedostatek parkovacích míst.

Dopravní podnik vrací dvojku na Karlovo náměstí, výluka čeká Sokolovskou

Po dvou týdnech se ode dneška vrací tramvaje linky 2 na Karlovo náměstí. Dopravní podnik hl. města Prahy návrat oznámil bez bližšího vysvětlení na svých webových stránkách. Přesun vyvolaný zácpami v oblasti Karlova náměstí, kritizoval hlavně objednavatel městské hromadné dopravy v Praze, společnost Ropid.

Chcete ušetřit za parkování? Pořiďte si elektrovůz nebo hybrida

Místo tisícovky stojí majitele šetrných vozů parkování pouhou stovku. Této možnosti využívá stále více Pražanů i lidí odjinud.

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

Pražští radní udělali další důležitý krok k rozšíření možnosti cestovat na jednu jízdenku téměř po celých středních Čechách. Schválili nové tarify, které počítají s jedenácti pásmy a čtyřmi pražskými zónami napříč Středočeským krajem. Nově zavedou také roční jízdenky pro cestování po kraji.

Žižkovská vozovna potřebuje opravit. Tendr budí rozpaky

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) nechá za více než 89 milionů korun opravit podpory kolejí v žižkovské tramvajové vozovně. Kvůli tomu už musel některé tramvaje ze Žižkova přesunout jinam. O velké stavební zakázce přitom vědělo jen pět firem. DPP nevyužil možnosti otevřeného řízení.

Praha přidá spoje v MHD, na metro se nebude o víkendu čekat tak dlouho

Cestování městskou hromadnou dopravou v Praze by mělo být od září pohodlnější. Radní schválili navýšení provozu metra i posílení některých autobusových linek. Největší změny čekají cestující na trase C. Od září pojede častěji metro o víkendech, do Letňan bude zajíždět každý vlak metra.

Praha přesunula tramvajovou linku z Karlova náměstí, aby se lépe jezdilo autům

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) od pondělí neplánovaně přesunul tramvajovou linku číslo 2 v úseku mezi Palackého náměstím a Národním divadlem k Vltavě a povede ji přes Jiráskovo náměstí. Důvod? Příliš mnoho aut v oblasti Karlova náměstí a dlouhé kolony.

Velká hra o metro D. Radní měli rozhodnout, zda založí firmu s Pentou

/INFOGRAFIKA/ Uprostřed prázdnin čekalo dnes pražské radní hlasování o jedné z největších akcí v jejich volebním období: založení společného podniku se společností Penta, který má zajistit stavbu nových stanic na budoucí trase D. Jenže k projednání zásadního bodu vůbec nedošlo, náměstek primátorky Petr Dolínek jej stáhl. Město si chce nejprve nechat vypracovat analýzu k zákonu o výkupu pozemků.

Místo kolejí vznikne Parková čtvrť. Nákladové nádraží na Žižkově projde proměnou

Bývalé pražské nákladové nádraží Žižkov čeká v příštích letech velká proměna. Majitel pozemků, developerská společnost Central Group, už pokročil s přípravami fyzicky i papírově. Z areálu začaly mizet koleje, firma zažádala o takzvané zjišťovací řízení. To má ukázat, zda se projekt bude muset složitěji posuzovat s ohledem na vlivy na životní prostředí, nebo se časově náročnější proceduře vyhne.

Oprava za 285 milionů, pokuta deset tisíc. Jak nejezdily eskalátory na Andělu

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) musí řešit nečekané komplikace s novými eskalátory ve dvou stanicích metra. Od středy 20. června až do pondělí nejezdily nově vybudované "jezdící schody" ve stanici metra Nádraží Veleslavín, prakticky ve stejnou dobu, kdy se rozjely schody na Veleslavíně, se zastavily eskalátory ve stanici Anděl ve směru k nákupnímu centru Nový Smíchov.

Co dál s Hlávkovým mostem? Rozhodnou experti z ČVUT

/FOTOGALERIE/ Kloknerův ústav patřící pod České vysoké učení technické (ČVUT) zpracuje pro Technickou správu komunikací (TSK) klíčový materiál, který má Praze říct, co dál s Hlávkovým mostem. Jeden z nejvytíženějších mostů přes Vltavu v Praze je ve velmi špatném stavu a čeká ho rekonstrukce.

Půl milionu cestujících denně. Vlaky vozí nejvíce lidí od roku 2007, busy ztrácí

Vlaky v Česku vozí čím dál více lidí, cestující s nimi najezdí i více kilometrů než v minulosti. Trend posledních let potvrzují statistiky za první čtvrtletí, které zveřejnilo ministerstvo dopravy. Růst hlásí oba největší dopravci: České dráhy i RegioJet. Naopak u autobusové dopravy data ukazují další útlum poptávky.

Pražská MHD prohrává s auty, veřejnou dopravou jezdí i po zlevnění méně lidí

V metropoli je registrováno 844 tisíc automobilů. V Praze ve veřejné dopravě ubylo lidí, ačkoliv se snížilo jízdné. Mohou za to i uzavřené vestibuly metra.

Přípravu opravy Barrandovského mostu povede jeho někdejší projektant

Plánovaná rekonstrukce zuboženého Barrandovského mostu, který patří k nejvytíženějším dopravním stavbám v Praze, bude nejspíš v dobrých rukou.

Z Prahy létalo nejvíc lidí do amsterdamského Schipholu

Růst počtu cestujících na Letišti Václava Havla mírně zpomaluje. Podle květnových statistik meziročně stoupl počet cestujících o 8,27 procenta v porovnání letošního a loňského května, o více než desetinu za celý rok. Za pět měsíců prošlo branami pražského letiště už 5,79 milionu cestujících.

Další nové vlakové zastávky? Osmá městská část je chce v Karlíně i Libni

Plány Prahy a městských částí na vybudování nových železničních zastávek dál narůstají. Praha 8 má na svém území sice kilometry kolejí, ale ani jednu železniční zastávku. Proto by chtěla vybudovat dvě v prostoru Balabenky a Karlína.

AKTUALIZOVÁNO

Vyprodáno. Na Ruzyni docházejí místa na parkování, navíc podraží

Pokud se chystáte v příštích dnech či týdnech přijet autem na Letiště Václava Havla a nechat ho zde během dovolené, čeká vás možná nepříjemné překvapení: nenajdete volné místo. Rostoucí počty cestujících způsobují Letišti Praha velké problémy s volnou kapacitou. 

Nové autobusy pro metropoli: s klimatizací a automatem na kartu, ale bez wifi

Praha po devíti letech aktualizovala podmínky, které mají splňovat dopravci zapojení do Pražské integrované dopravy. Cestujícím mají zajistit větší komfort než dosud, opatření se týká nových autobusů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT