VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN PROKEŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Politici podpořili „ghetto“ na Opatově

Obří budova bývalého hotelu Opatov se nejspíš skutečně promění ve velkokapacitní ubytování pro sociálně slabé. Nákladnou rekonstrukci věžáku s 22 patry, který je ve vlastnictví hlavního města, schválili ve čtvrtek zastupitelé metropole. Ve dvou opravených věžácích má vzniknout dohromady přes 500 bytů pro cca 1.500 lidí. Podle opozice plán neřeší dopad nových obyvatel na místo ani služby.

Více volebních obvodů v Praze? Pokus nakonec neprošel

Jediný hlas chyběl během čtvrtečního zasedání zastupitelstva k rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů. S návrhem přišel nezávislý zastupitel z klubu TOP 09 Jiří Nouza. Ten jako velkou výhodu rozdělení metropole do více obvodů zmínil možnost kandidatury „lokálně známých osobností“.

Vnuk Alfonse Muchy: Pokud Praha postaví pro epopej budovu, ukončím soudní spory

/ROZHOVOR/ Vnuk malíře Alfonse Muchy John je připraven ukončit soudní spor o vlastnictví Slovanské epopeje ve chvíli, kdy bude definitivně rozhodnuté, že se pro ni postaví seriózní budova na seriózním místě. Sdělil to ze svého londýnského domova v rozhovoru pro Pražský deník.

Praha dá 134 milionů na umění v ulicích. Díla vyberou odborníci a radní

Město podpoří nové sochy a figurální umění ve veřejném prostoru víc než stomilionovou částkou. Peníze půjdou na nákup existujících sochařských děl i na vytvoření nových u novostaveb.

Studentské jízdné za korunu denně? Zapomeňte, rozhodli pražští radní

Výrazné zlevnění pražské MHD pro mládež a studenty do 26 let neprošlo hlasováním v radě hlavního města. Návrh náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) na zavedení celoročního „studentského kupónu“ za 365 korun odmítli radní za ANO a KDU-ČSL.

Ghetto Jižák? Praha chce na Jižní Město vystěhovat chudé

Hrozí na Jižním Městě vznik nového ghetta? Někteří obyvatelé se toho obávají. Pražští radní totiž chtějí za půl miliardy korun opravit zdevastovaný hotel Opatov, který patří městu, a nastěhovat do něj sociálně potřebné. Projekt počítá se vznikem 342 malometrážních bytů, převážně s dispozicí 1+1 nebo 2kk.

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib: Chceme takový výsledek, aby nás kmotři nemohli obejít

/ROZHOVOR/ Zdeněk Hřib je politický novic. Absolvent lékařské fakulty chce přesto být pražským primátorem. Přihlásil se proto do vnitrostranických primárek a nepočetná členská základna městské buňky Pirátské strany ho zvolila jedničkou kandidátky pro komunální volby. Zdeněk Hřib tvrdí, že jeho dosavadní práce v čele výzkumné instituce, v IT a ve správní radě VZP mu dala zkušenosti k řešení aktuálních problémů velkoměsta. 

Studenti budou jezdit MHD za korunu denně. Metru se o víkendech zkrátí intervaly

Za korunu si dnes nekoupíte už ani rohlík. Pokud ale studujete a netáhne vám na třicet, budete moci nejspíš brzy jezdit pražskou MHD za korunu denně. Praha plánuje zavést roční studentské kupóny na městskou dopravu za pouhých 365 korun. 

Pasáž u metra Budějovická se otevře do konce týdne, oznámil Dolínek

Dohady o tom, jak dlouho ještě bude uzavřen podchod u metra Budějovická, jsou u konce. Primátorský náměstek pro dopravu Petr Dolínek ze dne na den rozhodl, že pasáž s terasou u stanice metra bude do konce týdne opět průchozí. Zprávu oznámil na Twitteru.

Provizorní lávka spojí Císařský ostrov s Trojou v příštím roce

Na místě zřícené lávky pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou vznikne během příštího roku náhrada v podobě provizorního přemostění. Pražští radní rozhodli, že k nutné změně územního plánu dospějí "zkráceným způsobem".

Výhoda pro menší strany? Praha bude ve volbách jedním obvodem

Hlavní město vstoupí do komunálních voleb na začátku října jako jediný obvod. Na pravidle, které je politology považované za příznivější pro menší strany, se v úterý shodla většina radních z vládnoucí koalice. S návrhem přišli koaliční sociální demokraté.

Skončí vleklé spory? Epopej od Alfonse Muchy najde domov v Lapidáriu

Monumentální Slovanská epopej Alfonse Muchy se dočká vlastní výstavní síně. Vedení Prahy po téměř devadesáti letech od dokončení souboru obrazů odsouhlasilo výstavbu nové galerie. Domovem pro Muchova plátna se má stát přistavěné křídlo Lapidária na holešovickém Výstavišti.

Město musí řešit stav pasáže na Budějovické. Bude průchozí?

Cestující mají naději, že pasáž u metra Budějovická bude znovu průchozí. Ministerstvo dopravy totiž nařídilo hlavnímu městu, kterému objekt patří, aby znovu prověřilo skutečný stav pasáže a možnost jejího dočasného otevření.

Kandidát na primátora Jiří Pospíšil: Nejsem králík vytažený z klobouku

/ROZHOVOR/ Jiří Pospíšil má za sebou ve dvaačtyřiceti letech bohatou politickou kariéru. Už ve třiceti se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Letos v říjnu by rád dovedl k vítězství v komunálních volbách v Praze společnou kandidátku TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých.

Výstaviště v Praze obléká nový háv. Jde o předvolební trik?

Během června se v areálu otevře nové griloviště i bikros park a během léta také restaurace, stavba přírodního koupaliště se naopak odkládá. Opoziční specialista na výstavnictví označil změny na Výstavišti za „předvolební potěmkiádu“.

AKTUALIZOVÁNO

KRÁTCE: V Troji nasadí větší přívoz, uveze sto lidí

Na místě loni zřícené lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou bude od začátku června pendlovat větší plavidlo. Prahu vyjde tato změna do konce roku na tři a půl milionu korun. Dosavadní přívoz s kapacitou 28 lidí nahradí loď pro rovnou stovku osob, navíc s pohodlnějším přístupem. 

Ostraha nákupních center: místo lidí hlídají zloděje také drony

/INFOGRAFIKA/ Zvýšení rizika útoku na takzvané měkké cíle, mezi které patří i obchodní centra, přináší vyšší nároky na jejich ostrahu, a tedy i na správu budov. Nedostatek personálu se bezpečnostní agentury snaží řešit moderními technologiemi.

Metro zamíří přes Žižkov na Vysočanskou. Hned to ale nebude

/INFOGRAFIKA/ Vedení Prahy pověřilo odborníky z IPR připravou změny územního plánu ve prospěch trasy přes Prahu 3 a 9. Stavět se tam nezačne dřív než za deset let.

Metro D zamíří přes Žižkov na Vysočanskou. Radní chtějí změnu územního plánu

Severní část metra D by měla definitivně vést z Náměstí míru přes Žižkov až stanice Vysočanská. A odtud možná ještě dál na sever. Pražští radní pověřili městský Institut plánování a rozvoje (IPR) úkolem, aby „uplatnil podnět na změnu územního plánu“ pro stabilizaci trasy v této oblasti. Varianta přes Žižkov má být zapracována jak do platného územního plánu, tak i do právě připravovaného „metropolitního“.

AKTUALIZOVÁNO

Jan Čižinský: Ve volbách můžeme jako Praha sobě získat 30 procent

/ROZHOVOR/ Známý starosta Prahy 7, poslanec a pražský zastupitel Jan Čižinský chce být pražským primátorem. Nejdříve však musí jím vedená občanská iniciativa Praha sobě sesbírat přes 90 tisíc hlasů Pražanů, aby se vůbec mohla zúčastnit říjnových komunálních voleb.

ANO a ČSSD chtějí podporu opozice. Až volby rozhodnou otázku Libeňského mostu

Hnutí ANO a ČSSD nechystají rozchod s Trojkoalicí, očekávají však podporu opozice u sporných bodů. Budoucnost Libeňského mostu má definitivně vyřešit městem sestavená komise stavařů, architektů a dalších expertů.

Pražská koalice zřejmě přežije do voleb. ANO odmítlo "toleranční patent"

Navzdory rozkolu pravděpodobně koalice na pražském magistrátu doslouží do říjnových komunálních voleb. Hnutí ANO jako nejsilnější koaliční subjekt nevyslyšelo výzvy opoziční ODS, aby se rozešlo s Trojkoalicí (Zelení, KDU-ČSL, STAN) a dovládlo spolu s ČSSD bez většiny v zastupitelstvu díky podpoře občanských demokratů a TOP 09.

Koalice možná padne. Už se rýsuje spolupráce Zelených, lidovců a Prahy sobě

Na čtvrtečním zasedání pražského zastupitelstva se mají řešit i body z dubnového zasedání, které se nekonalo kvůli koaliční hádce: zvýšení platů pražských učitelů nebo přeměna Václavského náměstí. Libeňský most mezi body jednání nepatří. Také kvůli sporu o něj pravděpodobně padne stávající vláda nad Prahou. Po dohodnuté koalici TOP 09 a STAN se pro říjnové volby navíc rýsuje další - mezi Zelenými, lidovci a hnutím Praha sobě.

Podzemní garáže? Praha 1 je chce na Malostranském náměstí

Osm milionů korun chce poskytnout Praha první městské části na studii proveditelnosti ke zvažovaným podzemním garážím v horní části Malostranského náměstí. O jejich vybudování usiluje právě radnice Prahy 1. Záměr ale nemá jednoznačnou podporu ve vedení metropole a opozice ho kritizuje jako „další zbytečné zahlcování historického centra automobily“.

Koalice TOP 09 a STAN jde do komunálních voleb s odborníky

Na předních místech společné kandidátky bude architekt Petr Hlaváček i ředitel Pražského jara Roman Bělor. Aliance vedená Jiřím Pospíšilem a Hanou Marvanovou má mezi programovými prioritami výstavbu bytů a veřejných budov i dobudování Pražského okruhu.

Patrik Nacher: Pokud padne koalice, dovedu si představit spolupráci s ODS

/ROZHOVOR/ Vydrží současná magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice až do podzimních komunálních voleb? Kandidát na primátora za hnutí ANO Patrik Nacher je spíše skeptický. Důvod? Podle něj zásadní spor s Trojkoalicí (KDU-ČSL, Zelení a STAN) i její údajná vnitřní roztříštěnost. Kvůli náhradnímu vládnímu řešení by se nebál obrátit na Občanské demokraty.

Zrušení ramp není pravděpodobné. Proměna Václavského náměstí se jen zbrzdí

Verdikt městského soudu zkomplikoval úpravu dolní části Václavského náměstí. Revitalizaci v podobě nové dlažby a pěší zóny s vysazenými stromy chce vedení metropole dokončit z větší části do konce roku. Problémem jsou však nájezdové rampy k podzemním garážím na stranách náměstí, které jsou součástí projektu.

Město nabízí byty na webu. Praha spustila realitní portál

/FOTOGALERIE/ Pražský magistrát zprovoznil webovou stránku s aktuální nabídkou městských nemovitostí. Realitní web www.realitniportalpraha.cz s běžným online vyhledávačem přehledně zobrazuje dostupné byty, domy, nebytové prostory i pozemky k prodeji nebo pronájmu.

Pražané se mohou těšit na nové autobusy i modernizované tramvaje

/INFOGRAFIKA/ Více moderních tramvají i autobusů. Pražský dopravní podnik (DPP) slibuje už v tomto, ale i příštím roce výraznou obnovu vozového parku. Je to dobrá zpráva především pro starší cestující, handicapované i rodiče s kočárky. 

Pražský magistrát: bez provizorního mostu nedojde k demolici Libeňáku

Uklidní plány na vznik provizorního mostu spory uvnitř pražské koalice? Možná. Vedení města si totiž hodlá objednat studii k případnému vybudování provizorního mostu v okolí toho Libeňského. Na požadavku, kterým magistrát pověří příští týden Technickou správu komunikací, se dohodli pražští radní.

Praha nezačne bez provizorního řešení s opravou ani demolicí Libeňského mostu

Vedení města si objedná studii k případnému vybudování provizorního mostu v okolí toho Libeňského. Na požadavku, kterým magistrát pověří příští týden Technickou správu komunikací, se dohodli pražští radní.

Odborník na ochranu půdy a krajiny Petr Sklenička: V Praze musíme chránit zeleň

/ROZHOVOR/ Zásoby podzemní vody v Česku jsou na historickém minimu, týká se to i Prahy. Odborník na ochranu krajiny a rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička míní, že bude nutné zpřísnit pravidla pro zastavování území a udržet co nejvíce zeleně.

Metropoli akutně hrozí sucho, varují odborníci

/INFOGRAFIKA/ Obyvatelům jihoafrického Kapského Města letos v zimě došla voda. Nádrže zásobující lidnatou aglomeraci téměř vyschly. Úřady omezily denní osobní spotřebu vody na 50 litrů. A stále hrozí, že po dalším zhoršení situace se vodovody pro domácnosti i firmy úplně zastaví.

AKTUALIZOVÁNO

Pražská koalice se otřásla. Po roztržce ale bude pokračovat

Spor mezi pražskými koaličními stranami má urovnat tzv. dohadovací řízení, které by mělo vést k lepší komunikaci mezi hnutím ANO, ČSSD a stranami Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN). Procedura může vyústit v konec koalice, ačkoliv část rozhádaných partnerů projevuje vůli „politický slepenec“ pěti stran udržet při životě do říjnových komunálních voleb.

Pražská vláda je v rozkladu. Důvod? Návrh demolice Libeňského mostu

Pražská koalice je na pokraji rozpadu. Spory vyvrcholily na včerejším jednání zastupitelstva během debaty o budoucnosti Libeňského mostu. Koalice si totiž neschválila program.

Dolínku, nesahej na most. Proti zbourání unikátu protestovaly stovky lidí

Několik stovek lidí dnes protestovalo uprostřed Libeňského mostu proti plánu ho zbořit. Záměr schválili v úterý pražští radní a ve čtvrtek o něm závazně rozhodnou zastupitelé. Symbolická blokáda „Libeňský most k zemi nepůjde“ je měla přimět k odmítnutí projektu. Akce se zúčastnila řada odborníků a architektů.

AKTUALIZOVÁNO

Libeňský most půjde k zemi. Jeho zbourání podpořili pražští radní

/ANKETA/ Rada hlavního města schválila podle očekávání plán na demolici Libeňského mostu a stavbu nového na stejném místě. Tři radní za Trojkoalici, která prosazuje rekonstrukci devadesátiletého díla, ale návrh Petra Dolínka (ČSSD) nepodpořili. Podle Dolínka je varianta novostavby předvídatelnější a jistější z hlediska dlouhodobých nákladů. Zbourání musí ještě ve čtvrtek projednat zastupitelstvo.

Přespolní mají utrum. Parkovací zóny se rozšíří. Šestka chce být celá modrá

Desítky tisíc dalších pražských řidičů se dočkají vyhrazených parkovacích míst. Modré zóny úderem prvního července zavede Praha 4. Zastupitelé Prahy 6 pak tento týden vzkázali, že si přejí rozšíření zón na území celé městské části. Šestka se totiž čím dál více potýká s řidiči dojíždějícími do metropole za prací. Ti se ocitnou v bezvýchodné situaci. Zoufale totiž scházejí místa na záchytných parkovištích na okrajích Prahy.

Příště prosím lépe, apeluje na řidiče Praha 1

Praha 1 začala s vlastní kontrolou správného parkování přes mobilní aplikaci. Ostatní městské části se zatím budou spoléhat na „magistrátní“ monitoring, čekají ale na vyhodnocení dat z nového softwaru

Okolí Masarykova nádraží obsadí kultura i jídlo

Dlouho nevyužívaná lokalita podél Masarykova nádraží a ulice Na Florenci v Praze od června ožije. Prostor oživí projekt s názvem pop-up market Manifesto, který na místo přivede obchůdky, bistra a restaurace zaměřené na nabídku lokálních potravin. Chybět nebude také letní kino a sekce pro hudební akce.

Tramvaj v Dejvicích vážně zranila ženu. Vyprošťovat ji museli hasiči

Devětačtyřicetiletou ženu srazila tramvaj dnes krátce po poledni těsně před zastávkou Lotyšská v Dejvicích. Vůz s označením „služební jízda“ ženu zaklínil a při jejím vyprošťování museli asistovat hasiči.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Bezplatná prohlídka? Vyjde na dvě stovky

Jak v hlavním městě fungují takzvaní volní průvodci? Prohlídky vedené jako freetours nejsou zadarmo. 

Kdo zaplní místo po Krnáčové? Zájem má poslanec Nacher i radní Kislingerová

Symbolicky v den, kdy tunel Blanka běžel v nouzovém režimu a pražská doprava byla opět na pokraji kolapsu, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) sdělila, že na podzim nebude usilovat o primátorský řetěz. „Rozhodla jsem se, že dál už pokračovat nebudu,“ uvedla Krnáčová v MF Dnes. Chce se prý víc věnovat rodině. Popřela ale spekulace o tom, že by se chystala na diplomatickou misi v Izraeli či Německu, jak uvedly Lidové noviny.

Oprava spodní části Vinohradské letos nezačne

Město rekonstrukci odkládá kvůli obavě z dopa-dů omezení v kombinaci s uzavírkou Husitské ulice. Investoři letos Praze nahlásili 179 stavebních akcí s negativním vlivem na dopravní provoz.

Radotínská lávka bude uzavřena do konce dubna. Plánuje se provizorní opatření

Radotínská lávka přes Berounku je od začátku týdne nepřístupná. Radnice šestnácté městské části ji uzavřela kvůli zpevňování, které má zlepšit statiku a udržet konstrukci v bezpečném provozu do otevření nové lávky. Její výstavba má začít na konci letošního roku.

Rohanský ostrov se promění k nepoznání. Developer zve veřejnost na vycházku

Zastupitelé Prahy 8 projednali urbanistickou studii, která navrhuje proměnu zanedbaného Rohanského ostrova na obytnou čtvrť s parky a protipovodňovými bariérami. Studie Rohan City od ateliéru Pavel Hnilička Architekti má sloužit i jako podklad pro změnu územního plánu, kterou už před lety podpořilo vedení metropole.

Pražané mohou vymodelovat tvář města na desítky let dopředu

Metropolitní plán brzy zamíří do připomínkového řízení. Další a poslední možnost do něj zasáhnout přijde až za dva roky. 

KRÁTCE: Metropole posiluje letištní autobusovou linku 119

Radní metropole schválili posílení vytížené autobusové linky 119 mezi Letištěm Václava Havla a stanicí metra Nádraží Veleslavín. Den po Velikonocích se tam interval spoje ve špičce zkrátí na tři minuty.

Město po Velikonocích představí Pražanům Metropolitní plán

Hlavní město by mělo v polovině dubna zveřejnit finální verzi návrhu Metropolitního plánu, na kterém pracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) necelých pět let. Dokument má přinést zásadní změnu v plánování města. Namísto dosavadního definování funkce jednotlivých pozemků se soustřeďuje na vymezení skladby a kompozice zástavby i krajiny.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT