VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN PROKEŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Libeňský most půjde k zemi. Jeho zbourání podpořili pražští radní

/ANKETA/ Rada hlavního města schválila podle očekávání plán na demolici Libeňského mostu a stavbu nového na stejném místě. Tři radní za Trojkoalici, která prosazuje rekonstrukci devadesátiletého díla, ale návrh Petra Dolínka (ČSSD) nepodpořili. Podle Dolínka je varianta novostavby předvídatelnější a jistější z hlediska dlouhodobých nákladů. Zbourání musí ještě ve čtvrtek projednat zastupitelstvo.

Přespolní mají utrum. Parkovací zóny se rozšíří. Šestka chce být celá modrá

Desítky tisíc dalších pražských řidičů se dočkají vyhrazených parkovacích míst. Modré zóny úderem prvního července zavede Praha 4. Zastupitelé Prahy 6 pak tento týden vzkázali, že si přejí rozšíření zón na území celé městské části. Šestka se totiž čím dál více potýká s řidiči dojíždějícími do metropole za prací. Ti se ocitnou v bezvýchodné situaci. Zoufale totiž scházejí místa na záchytných parkovištích na okrajích Prahy.

Příště prosím lépe, apeluje na řidiče Praha 1

Praha 1 začala s vlastní kontrolou správného parkování přes mobilní aplikaci. Ostatní městské části se zatím budou spoléhat na „magistrátní“ monitoring, čekají ale na vyhodnocení dat z nového softwaru

Okolí Masarykova nádraží obsadí kultura i jídlo

Dlouho nevyužívaná lokalita podél Masarykova nádraží a ulice Na Florenci v Praze od června ožije. Prostor oživí projekt s názvem pop-up market Manifesto, který na místo přivede obchůdky, bistra a restaurace zaměřené na nabídku lokálních potravin. Chybět nebude také letní kino a sekce pro hudební akce.

Tramvaj v Dejvicích vážně zranila ženu. Vyprošťovat ji museli hasiči

Devětačtyřicetiletou ženu srazila tramvaj dnes krátce po poledni těsně před zastávkou Lotyšská v Dejvicích. Vůz s označením „služební jízda“ ženu zaklínil a při jejím vyprošťování museli asistovat hasiči.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Bezplatná prohlídka? Vyjde na dvě stovky

Jak v hlavním městě fungují takzvaní volní průvodci? Prohlídky vedené jako freetours nejsou zadarmo. 

Kdo zaplní místo po Krnáčové? Zájem má poslanec Nacher i radní Kislingerová

Symbolicky v den, kdy tunel Blanka běžel v nouzovém režimu a pražská doprava byla opět na pokraji kolapsu, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) sdělila, že na podzim nebude usilovat o primátorský řetěz. „Rozhodla jsem se, že dál už pokračovat nebudu,“ uvedla Krnáčová v MF Dnes. Chce se prý víc věnovat rodině. Popřela ale spekulace o tom, že by se chystala na diplomatickou misi v Izraeli či Německu, jak uvedly Lidové noviny.

Oprava spodní části Vinohradské letos nezačne

Město rekonstrukci odkládá kvůli obavě z dopa-dů omezení v kombinaci s uzavírkou Husitské ulice. Investoři letos Praze nahlásili 179 stavebních akcí s negativním vlivem na dopravní provoz.

Radotínská lávka bude uzavřena do konce dubna. Plánuje se provizorní opatření

Radotínská lávka přes Berounku je od začátku týdne nepřístupná. Radnice šestnácté městské části ji uzavřela kvůli zpevňování, které má zlepšit statiku a udržet konstrukci v bezpečném provozu do otevření nové lávky. Její výstavba má začít na konci letošního roku.

Rohanský ostrov se promění k nepoznání. Developer zve veřejnost na vycházku

Zastupitelé Prahy 8 projednali urbanistickou studii, která navrhuje proměnu zanedbaného Rohanského ostrova na obytnou čtvrť s parky a protipovodňovými bariérami. Studie Rohan City od ateliéru Pavel Hnilička Architekti má sloužit i jako podklad pro změnu územního plánu, kterou už před lety podpořilo vedení metropole.

Pražané mohou vymodelovat tvář města na desítky let dopředu

Metropolitní plán brzy zamíří do připomínkového řízení. Další a poslední možnost do něj zasáhnout přijde až za dva roky. 

KRÁTCE: Metropole posiluje letištní autobusovou linku 119

Radní metropole schválili posílení vytížené autobusové linky 119 mezi Letištěm Václava Havla a stanicí metra Nádraží Veleslavín. Den po Velikonocích se tam interval spoje ve špičce zkrátí na tři minuty.

Město po Velikonocích představí Pražanům Metropolitní plán

Hlavní město by mělo v polovině dubna zveřejnit finální verzi návrhu Metropolitního plánu, na kterém pracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) necelých pět let. Dokument má přinést zásadní změnu v plánování města. Namísto dosavadního definování funkce jednotlivých pozemků se soustřeďuje na vymezení skladby a kompozice zástavby i krajiny.

Zpět do starých časů: více volebních obvodů má zvýhodnit velké strany

O návrat k systému, který by byl výhodnější pro velké strany, se možná pokusí ODS a ANO. Ostatní strany v pražském zastupitelstvu budou podle zjištění Pražského deníku proti. 

Náměstek Petr Dolínek: Primátorka odvádí pozornost. Dopravu jsem pozvedl

/ROZHOVOR/ Náměstek primátorky pro dopravu považuje kritiku Adriany Krnáčové za „pokus o převedení pozornosti“. Pražská doprava se podle Petr Dolínka navzdory problémům s mosty nebo uzavírkami v mnoha ohledech zdokonalila, například ve frekvenci spojů MHD nebo integraci se železnicí. Poslanec ČSSD chce být po komunálních volbách v Praze maximálně řadovým zastupitelem, nemíří ani k funkci ministra dopravy

KRÁTCE: Česká zemědělská univerzita se otevře veřejnosti

Česká zemědělská univerzita v Praze dnes pořádá jarní Den otevřených dveří. Všech šest fakult a jeden institut tak od rána otevřou veřejnosti. Pro uchazeče o studium je připraven bohatý program. 

Pražští zastupitelé se přeli o zapojení Penty do projektu metra D

Výhrady proti společnému podniku mají koaliční Zelení i opoziční Piráti a komunisté. Kritizovanou smlouvu s Pentou ale tento týden jednomyslně schválila dozorčí rada Dopravního podniku.

Boj o voliče v metropoli odstartovaly pravicové strany

Pro mnoho lidí se nečekaně brzy v těchto dnech objevily v pražském metru a podél magistrály a Jižní spojky předvolební plakáty ODS. Sdělují jednoduchá poselství: Společně nastartujeme Prahu a Fungující Praha.

Architekt Toman: Zklidnění dopravní tepny se už osvědčilo ve Vídni či Paříži

/ROZHOVOR/ „Zastupitelé poslali humanizaci magistrály ‚k ledu‘ buď kvůli nepochopení problému, nebo s ohledem na blížící se volby," tvrdí architekt Štěpán Toman z ateliéru Ting Architects. Koncept zklidnění rušné dopravní tepny, která tím přestane být překážkou pro život ve městě, podle něj zafungoval v centrech řady evropských metropolí třeba v Londýně, Vídni, Kodani nebo Paříži.

Zlidštění pražské Severojižní magistrály: úkol na další roky

/INFOGRAFIKA/ Primátorka Adriana Krnáčová prosadila díky podpoře opozičních zastupitelů ODS, TOP 09 a KSČM odklad první etapy proměny Severojižní magistrály v centru města.

Lídr kandidátky Praha sobě Jan Čížinský: Chceme zlevnit chod hlavního města

/ROZHOVOR/ Občanská iniciativa Praha sobě chce vyhrát podzimní volby do zastupitelstva Prahy a získat i post primátora. Jejím lídrem je starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Adriana Krnáčová: Ráda bych začala s prodloužením metra A na letiště

/ROZHOVOR/ „Metropole jako Paříž a Hamburk nejdříve postaví infrastrukturu a pak rozvíjejí území. Podobně by se dalo v Praze rozvinout  území kolem Dlouhé míle," říká v rozhovoru pro Pražský deník primátorka Adriana Krnáčová. Ta se ale kromě vizí rozvoje města musí v poslední době zabývat i „přízemnějšími“ problémy.

Pražský Žižkov má novou naději, že jím povede trasa metra D

Severní část plánované linky metra D by mohla opět „zamířit“ na Žižkov. Pražští radní i zastupitelé příští týden projednají návrh náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) k aktuálnímu trasování „déčka“ z náměstí Míru dál na sever. 

Střechu nad pasáží u stanice metra na Budějovické čeká demolice

Politici i úředníci z magistrátu zpochybňují nové posudky ke stavu terasy, která zastřešuje pasáž mezi obchodním centrem DBK a jižním vestibulem stanice metra Budějovická. Právě firma DBK, které obchodní komplex patří, si nechala po lednovém uzavření terasy i pasáže vypracovat stavebně technický průzkum a statický posudek.

K přímé volbě starostů mají výhrady nejen politologové

Zavedení přímé volby starostů ještě před letošními komunálními volbami je podle politologů krajně nepravděpodobné.

Hlavní město zavedlo pravidla pro rozvoj systému sdílení kol

Podobně jako Vídeň, chce mít i Praha přísnější pravidla sdílení jízdních kol za poplatek, která by zamezila stížnostem občanů kvůli špatně odstaveným bicyklům. Včera přijatý dokument má předcházet problémům s koly společností, jejichž bicykly se při ukončení jízdy uzamykají přes mobilní aplikaci, a obejdou se tak bez cyklostojanů.

OBRAZEM: Radnice vyvěsily vlajku pro Tibet

Čtyřicítka pražských radnic se v sobotu zapojila do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. U příležitosti 59. výročí povstání proti čínské okupaci této horské země zavlála tibetská vlajka na úřadech všech velkých městských částí Prahy (na snímku radnice Prahy 2). 

Odborníci: Průměrný výdělek v Praze letos překročí 40 tisíc korun

/INFOGRAFIKA/ V metropoli se průměrná mzda v závěru loňského roku vyšplhala na 39 173 korun. Příjmy v hlavním městě jsou sice daleko před zbytkem země, rozdíly se ale pomalu zmenšují. 

Terasa na Budějovické prý není v havarijním stavu

Tvrdí to majitel obchodního centra DBK s odvoláním na nový statický posudek. Město vyzývá k okamžitému otevření pasáže i starosta Prahy 4. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT