Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN PROKEŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Magistrála může jít mezi Vyšehradem a Pankrácem pod zem

Zahloubení ulice 5. května by podle návrhu mělo být nejméně kilometrové. Podle klubu ČSSD z Prahy 4 by tunel vyřešil i spor o vedení tramvajových tratí. Nuselská část severojižní magistrály by jednou mohla vést tunelem takovou variantu alespoň prosazují opoziční sociální demokraté z Prahy 4.

Radnice stále častěji umožňují lidem hlasovat o investicích z obecní kasy

/INFOGRAFIKA/ Mezi městskými částmi metropole roste obliba tzv. participativních rozpočtů. Místní radnice dávají jejich prostřednictvím lidem možnost zapojit se přímo do vylepšování veřejného prostoru. Letos poprvé to občanům nabídla Praha 5 i 6 a také Praha 8, 14 a 20. Jinou cestou se vydala Praha 7, která dala část rozpočtu „do ruky“ žákům základních škol.

Praha 7 chce, aby chodníky uklízely výhradně městské části

/INFOGRAFIKA/ Vedení sedmičky představilo návrh reforem, které by přesouvaly některé pravomoci magistrátu na městské části. Patří mezi ně úklid chodníků, odpadkových košů a péče o veřejný prostor a uliční zeleň.

Magistrát chce zakročit proti podvodným směnárníkům

Pražští politici vytáhli do boje se stále častějšími podvody při směně peněz, na které doplácejí hlavně cizinci. Jejich pozornost se zaměřila na směnárny s extrémně nevýhodnými kurzy a na tzv. ruličkáře. Tedy podvodníky, kteří směňují peníze na ulici a místo českých korun podstrkují zahraničním turistům výrazně méně hodnotné peníze, například běloruské rubly.

Kdo blokuje dostavbu okruhu? Spor o strategickou dopravní stavbu graduje

Spor o strategickou dopravní stavbu před volbami na radnici Prahy 6 graduje. Do konfliktu se dostali představitelé ANO a STAN. Zahladí roztržku TOP 09 třetí koaliční partner? Praha 6 se chlubí nejlepším životním prostředím v metropoli. Plyne to z nedávného průzkumu společnosti Sanep pro Pražský deník. Zároveň ji ale doslova dusí beznadějně ucpané silnice. Dopravní kolony s železnou pravidelností zahlcují Vítězné náměstí v Dejvicích či Patočkovu ulici. Tunel Blanka ústí „nikam“.

Praha 8 podle opozice rozhazuje stamiliony. Starosta to popírá

Hospodaření radnice kritizuje opoziční sdružení Osmička sobě i zastupitelka vládnoucí koalice. Starosta „osmičky“ označuje kritiku za „zpolitizovanou manipulaci s fakty“. Koaliční vedení Prahy 8 čelí obviněním z marnotratného utrácení veřejných peněz. 

Silnice, korupce i drahá voda. Problémy, které řeší v celé zemi

Nedokončené dálnice a obchvaty měst, rozbité cesty. A s tím související hustá kamionová doprava, která ucpává ulice. To je největší problém, který trápí většinu Čechů, Moravanů a Slezanů prakticky ve všech regionech Česka, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury SANEP pro Deník. V něm téměř devět tisíc respondentů odpovídalo na dotazy, jak jsou spokojení se životem ve svém kraji.

Přidusí parkoviště pro Středočechy lidi z Opatova?

Podle opozice na Praze 11 parkoviště výrazně zhorší kvalitu života v okolí, hlavně v sousedním domě pro seniory s dlouholetou tradicí. Jiná vhodná lokalita v oblasti není, tvrdí náměstek primátorky i někteří experti.

Auto*Mat bude opět demonstrovat kvůli chystanému „přiškrcení“ cyklistiky v Praze

Aktivisté svolali kvůli připravované regulaci jízdy na kole již druhý protest a navrhují alternativy. Podle Auto*Matu začne omezení nejspíš platit začátkem listopadu, radní Prahy 1 termín zpochybňuje.

V šesti stanicích metra se už brzy zdarma připojíte k internetu

Volně přístupný bezdrátový internet je v pražské veřejné dopravě stále spíše vzácná novinka. Necelá stovka moderních tramvají Škoda 15T disponuje poslední dva roky službou wi-fi. A třeba dodat ne vždy zcela spolehlivou.

V Praze vznikají nové protihlukové bariéry, ticha se dočkají i Řepy

/INFOGRAFIKA/ Po mnoha letech chátrání starého tubusu se ve Slánské ulici začne zhruba za rok se stavbou nového. Spořilovskou spojku zastřeší umělý tunel s parkem na povrchu

Praze 13 hrozí stomilionová ztráta kvůli vleklé kauze Key Investments

Radnici zažaloval insolvenční správce zkrachovalé brokerské firmy. O velké sumy už přišly kvůli investicím přes Key Investments Praha 6 i Praha 10. Praha 13 bude možná muset vrátit víc než 106 milionů korun, které získala před šesti lety od nechvalně proslulé brokerské společnosti Key Investments. Podle nepravomocného rozsudku pražského Městského soudu byla platba neoprávněná.

Vandalismus, nebo umění? Problém graffiti má řešit více legálních ploch

Legal, nebo illegal? Otázka, kterou si před noční akcí klade mnohý, nejčastěji náctiletý sprejer. Přičemž ne každý si dost dobře uvědomuje, že druhá volba ho může dostat velmi rychle za mříže za poškozování cizí věci. Až na jeden rok. Nejčastěji ovšem uměníchtiví teenageři vyfasují od samosoudce ve zrychleném řízení podmínku.

Vlaky půjdou pod zem. Propojí se s metrem

/INFOGRAFIKA/ Po vzoru Německa, Švýcarska a Švédska má v plánu i vedení Prahy vybudovat tzv. Metro S. Jde o převážně podzemní železnici propojenou s metrem a oddělenou od dálkových koridorů.

Spor na dvojce: Dochází tam k machinacím se zakázkami?

Opozice v Praze 2 stupňuje kritiku vůči vedení radnice. Systém zdejších veřejných zakázek označuje za neprůhledný. Nyní jde konkrétně o údajné machinace při privatizaci půdních vestaveb. To je kauza, která hýbe dvojkou už několik volebních období. Kvůli ní už v roce 2012 odstoupil tehdejší starosta městské části Jiří Paluska. Soud mu ale nakonec vinu neprokázal. Starostka Prahy 2 a lídryně kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Jana Černochová stížnosti odmítá jako „snahu některých opozičních politiků na sebe upoutat pozornost a přihrát si body“.

Policie nemůže kontrolovat výfuky dieselů na silnici. Slibuje změnu

Prahou denně projede mnoho aut, která zamořují město karcinogenními prachovými částicemi. Mnozí majitelé vozu s dieselovým motorem totiž ve snaze ušetřit za výměnu nebo vyčištění filtru pevných částic jezdí s filtrem poškozeným nebo dokonce bez něj - záměrně si ho vymontují. Místostarosta Prahy 7 a zastupitel hlavního města Ondřej Mirovský (SZ) tvrdí, že policie takové chování toleruje. „Je nepochopitelné, že po neustálém naléhání magistrátu a městských částí není policie schopna zajistit kontrolu filtrů v autech. Ministr vnitra by se měl osobně zasadit o nápravu,“ uvedl Mirovský. 

Blíží se vyhlášení soutěže na proměnu „Kulaťáku“

Metropole by měla začátkem podzimu vyhlásit urbanistickou soutěž o celkové řešení prostoru Vítězného náměstí. Nejlepší návrh by měl přeměnit významnou křižovatku v Dejvicích na příjemné veřejné prostranství a přirozené centrum čtvrti po vzoru Trafalgarského náměstí v Londýně. Současná intenzita automobilové dopravy na „Kulaťáku“ by ale měla být zachována.

První rok nových parkovacích zón: 150 milionů tržby, provoz aut klesl

/INFOGRAFIKA/ Celkem za dvanáct měsíců vykázal nový parkovací systém ve třech městských částech Prahy tržby 148 milionů korun. Největší část vybraných tržeb tvoří poplatky z parkovacích automatů, které dosáhly 75 milionů. U plateb stále převažuje hotovost (45 milionů korun) oproti placení kartou.

Má se primátorka vzdát platu?

Praha - Vedení metropole v čele s primátorkou je podle opozičních Pirátů zodpovědné za promlčení kauzy Opencard, na které Pražský deník opakovaně upozorňoval. Piráti proto vyzvali primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) a také ředitelku magistrátu Martinu Děverovou, aby do konce aktuálního volebního období věnovaly desetinu svých měsíčních platů na „alespoň částečnou úhradu“ škody, která měla vzniknout údajnou nekompetencí při řešení kauzy.

Chátrající nemovitosti? I takový obraz nabízí centrum Prahy

Praha - V metropoli je stále několik tisíc neobydlených domů. Upozorňuje na to Analýza bydlení a realitního trhu, kterou pro město zpracoval Institut plánování a rozvoje.

Prahu může zaplavit množství dalších nebezpečných billboardů

Praha - Do dnešního dne by měly zmizet z okolí dálnic a silnic prvních tříd všechny velkoplošné reklamní poutače. Nařizuje to novela zákona o pozemních komunikacích, zdůvodněná zvýšením bezpečnosti dopravy. Praha tuto změnu řešit nemusí, povinnost se totiž nevztahuje na souvisle zastavěná území měst a obcí.

Praha plánuje dostat Airbnb pod kontrolu pomocí osvěty

Praha - Vedení metropole se po letech váhání pokusí o regulaci tzv. sdíleného ubytování v čele s internetovou platformou Airbnb. Kvůli nedodržování pravidel při poskytování těchto služeb přichází městská kasa podle odhadů magistrátu o zhruba 120 milionů korun ročně. O disciplínu mezi ubytovateli se bude Praha nejdřív snažit „přátelsky“ skrze nový informační portál.

Politici a úředníci se přou o „tunelovou“ linku MHD

Praha - Za necelý měsíc se kvůli výměně eskalátorů a dalším opravám uzavře na tři čtvrtě roku hlavní přístup ke stanici metra Anděl. Ta bude přístupná jen ze vzdálenějšího vestibulu Na Knížecí.

Metropole hlásí nárůst odhalených případů domácího násilí

Praha/INFOGRAFIKA/ - Oběti domácího násilí v hlavním městě se víc než dřív svěřují se svou situací. To vede mimo jiné k rostoucímu počtu případů, kdy policie vykáže násilníka ze společné domácnosti.

Povinné přihlášení v místě bydliště už Pražany nestraší

Praha /RASTR/ - Nejspíš desítky tisíc pražských nájemníků si mohou oddechnout. Ministerstvo vnitra totiž „smetlo ze stolu“ návrh novely zákona o evidenci obyvatel, která měla zavést povinnost hlásit se k trvalému pobytu v místě skutečného bydliště.

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Nové pražské „Palermo“? Dle opozice vzniká v Praze 2

Praha - Opozice na dvojce stupňuje kritiku vůči vedení radnice kvůli údajně neprůhlednému systému veřejných zakázek. Minimálně jednu z nich teď vyšetřuje policie.

„Opevnění“ Hradu s novým prezidentem padne

Praha  /INFOGRAFIKA/ - Přesně před rokem se u vstupu na Pražský hrad objevily dva bezpečnostní rámy. Nedávný teror v Barceloně opět otevřel otázku jsou kontroly ve prospěch zvýšení bezpečnosti návštěvníků, nebo je tomu spíše naopak?

„Porodní turistika“ za metropolí právě zažívá boom

Praha /INFOGRAFIKA/ - Pražské ženy si vybírají hlavně porodnice, které se profilují jako „alternativní“. Mezi nejpopulárnější taková místa patří Neratovice, Mělník, Rakovník nebo Hořovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení