VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN PROKEŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Čtrnáct dní po volbách jednání ještě běží, ale na většině radnic už je jasno

Dva týdny po komunálních volbách je na radnicích většiny městských částí Prahy ohledně jejich nového vedení jasno. Během uplynulého týdne potvrdili očekávanou koalici „na jedničce“, která prochází výrazným přeskupením sil. Kritizovaného starostu Oldřicha Lomeckého (TOP 09) a jeho koaliční partnery z ODS a ČSSD střídá sestava s hnutím Praha 1 sobě, Piráty, sdružením My, co tady žijeme (včetně kandidátů STAN a lidovců) a Zelenými.

Hřibova historie s otazníkem. Koaliční partneři k ní jsou spíše zdrženliví

Primátorský kandidát Pirátské strany Zdeněk Hřib se o nejvyšší funkci ve vedení Prahy hlásí vehementně už od prvních dnů po volbách. Jeho hlavní argument je přitom neměnný a zní: Piráti byli ze všech tří subjektů vznikající koalice v zisku hlasů nejúspěšnější. Během středečního vyjednávání o koalici ale údajně zazněla od Pirátů jasná hrozba pokud nezískají post primátora, budou uvažovat o alternativní koalici s ODS a hnutím ANO.

Glosa Jana Prokeše: Můžeme jim věřit?

Tři lídři rodící se pražské vlády při pondělním vystoupení před magistrátem svorně ujišťovali, že je koalice mezi nimi v podstatě „upečená“ a ve většině cílů se báječně shodují. Existují ale spekulace i faktické indicie, že cesta k dohodě mezi trojicí politiků může být ještě trnitá.

Odstupující primátorka Adriana Krnáčová uznává: Moje koalice nebyla pevná

/INFOGRAFIKA/ Dosluhující primátorka v bilančním projevu připsala neúspěchy na konto koaličních partnerů. Prahu podle svých slov předává ve vynikající kondici.

OBRAZEM: Odstartovala kampaň proti klecovým chovům

Přes 300 milionů zvířat živoří v Evropské unii podle jejich ochránců ve stísněných klecích. Na Malostranském náměstí proto odstartovala česká část celoevropské petiční kampaně „za ukončení používání klecí v chovech hospodářských zvířat“. 

Boj o primátora Prahy vrcholí. Rostou šance pirátského kandidáta Hřiba

Příštím pražským primátorem pravděpodobně bude kandidát Pirátů Zdeněk Hřib, který si o funkci řekl záhy po komunálních volbách na začátku října. Tři subjekty vznikající koalice sice v těchto dnech finišují s programovými otázkami a personálie, včetně obsazení postu primátora a radních, přijdou na řadu nejdřív příští týden.

Plány nových pražských senátorů: Fischer chce na Hrad. Hilšer se zaměří na mladé

/INFOGRAFIKA/ Jiřího Drahoše, který byl zvolen už v prvním kole, doprovodí do horní komory parlamentu Lukáš Wagenknecht, Pavel Fischer a Marek Hilšer. 

Na Žižkově se rýsují dvě možné koalice. Starosta však kvůli sauně nepadne

Ve vedení třetí městské části se rýsují dvě možné koalice. Kritika starosty Alexandera Bellu v souvislosti s jeho privátní saunou na střeše panelového domu, kde bydlí, do sestavení nové rady nejspíš nezasáhne.

Horská dráha se nevrátí. Na Výstavišti může vzniknout zábavní „technopark“

V „zábavní části“ holešovického Výstaviště se do budoucna s novým lunaparkem nebo návratem horské dráhy nepočítá. Město si nechalo v létě zpracovat průzkum, podle kterého tam mají potenciální návštěvníci největší zájem o vznik „center moderních technologií“, která by hosty bavila i vzdělávala zároveň.

Vznikající koalice jedná o programu. Shodla se na opravě Libeňského mostu

Strany vznikající nové „pražské vlády“ začaly jednat o společném programu. První den „expertních rozhovorů“ mezi Piráty, hnutím Praha sobě a koalicí Spojené síly pro Prahu byl věnovaný dopravě. Přinesl například shodu všech tří subjektů na rekonstrukci Libeňského mostu.

AKTUALIZOVÁNO

Pražské obvody čekají na vládu, některé mají dlouhodobě své hvězdy

Nejen ve vedení magistrátu se po volebním víkendu obtížně rodí koalice. Složitá situace je i v části z celkem 57 městských částí, které mají vlastní zastupitelstvo, radu i starostu. Jím by se na Jižním Městě rád znovu stal po dvouleté pauze Jiří Štyler z Hnutí pro Prahu 11, které vyhrálo v této městské části s populací menšího krajského města i letos.

Z pražských starostů skončí Lomecký i Petrus. Hujové se comeback nepovedl

/INFOGRAFIKA/ Uplynulé komunální volby udělaly přinejmenším dočasnou tečku za politickou kariérou několika známých starostů z městských částí. Po osmi letech s největší pravděpodobností skončí v čele radnice Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). V civilním životě mimo jiné sokolský funkcionář chtěl řídit „jedničku“ i nadále, výsledek hlasování mu ale nedává šanci.

Piráti trvají na křesle pražského primátora. ANO si nechce zavřít dveře

Povolební vyjednávání o budoucí „magistrátní koalici“ komplikuje touha hlavních adeptů po zisku primátorského křesla. V rýsující se trojčlenné koalici zatím neústupně trvají na postu primátora Piráti. 

ODS a Piráti jsou jasnými vítězi v pražských městských částech

/INFOGRAFIKA/ Komunální volby ve velkých městských částech Prahy nemají jasného „celkového vítěze“. Nesporný je ale obrovský úspěch Pirátské strany, který kopíruje její růst na celopražské i celostátní úrovni. Ve všech čtrnácti největších částech Prahy skončili Piráti mezi prvními třemi a ve třech případech dokonce vyhráli: v Praze 4, 5 a 12.

Čižinský: Nedovedu si představit, že Piráti a Spojené síly nedají přednost nám

/ROZHOVOR/ Lídr občanské kandidátky Praha sobě Jan Čižinský věří, že se jeho uskupení bude podílet v příštích čtyřech letech na novém koaličním vedení hlavního města spolu s Pirátskou stranou a blokem Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN s podporou KDU-ČSL). Všechny tři kandidátky získaly podle předběžných výsledků voleb mezi 15 – 18 % hlasů, podobně jako ODS a hnutí ANO.

Čižinský zůstává optimistou. Prahu sobě podpořil i Michal Horáček

/ROZHOVOR, VIDEO/ Povolební party hnutí Praha sobě v industriálním prostoru Vnitroblock se začíná rozjíždět po 15. hodině. První hodinu po uzavření volebních místností se ve volebním štábu pohybovalo jen pár desítek lidí, hlavně kandidátů v čele se starostou Prahy 7 a lídrem hnutí Janem Čižinským.

MHD, městský okruh, parkovací zóny. Pro voliče v Praze je doprava téma číslo 1

Pražským deníkem oslovení voliči včera příliš nevyužili možnost křížkovat „napříč kandidátkami“. Raději volili jen jednu stranu. Jako hlavní úkol pro politiky většinou zmiňovali řešení dopravních problémů.

Jak řídit Prahu? Primátorští kandidáti odpovídají v anketě Deníku

Podle plánu spojí centrum s letištěm vlak. Má jej doplnit ještě metro? I na to jsme se mimo jiné zeptali v závěru předvolební kampaně sedmi mužů a jedné ženy, kteří aspirují na křeslo příštího pražského primátora. 

Vznikne na Vltavské nový koncertní sál? Výsledek komunálních voleb napoví

Příslibem postavit co nejrychleji nové sídlo České filharmonie završila koalice Spojené síly pro Prahu kampaň před komunálními volbami, které začnou už zítra odpoledne. Podle koalice je reálné budovu postavit do deseti let.

Jak řídit Prahu? Primátorští kandidáti odpovídají v anketě Deníku

Podporujete zákaz účasti místních politiků v orgánech městských firem? I na to jsme se mimo jiné zeptali v závěru předvolební kampaně sedmi mužů a jedné ženy, kteří aspirují na křeslo příštího pražského primátora. 

Volby v Praze 6: Podaří se TOP 09 udržet dejvickou radnici?

/INFOGRAFIKA/ Šestá městská část patří celostátně mezi „poslední bašty“ TOP 09. Strana tam volby před čtyřmi roky vyhrála s poměrně výrazným náskokem před druhým hnutím ANO. Kandidátka v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09), tentokrát navíc spojená s lidovci, patří mezi favority i letos. Voleb se účastní celkem 11 subjektů, o sedm méně než v roce 2014, kdy do zastupitelstva proniklo osm stran.

Mobilní signál začal fungovat v prvním úseku metra na lince C

Mezi stanicemi metra C Muzeum a I. P. Pavlova od včerejška funguje mobilní signál 4G. Jde o fakticky první starší úsek podzemní dráhy, ve kterém mohou cestující telefonovat a surfovat na internetu. 

ANO slibuje v Praze lepší sídliště. Co navrhuje konkurence?

Hnutí ANO hlásá v kampani masivní rozvoj sídlišť včetně 250 nových nebo opravených hřišť a sportovišť, dvanácti parkovacích domů a osmi koupališť. Spojené síly pro Prahu a Zelení chtějí podpořit drobné podnikání.

Volby v Praze 5: Mají mít developeři volnou ruku?

/INFOGRAFIKA/ Výstavba nových bytových domů je zásadní téma nadcházejících voleb v Praze 5. Blok, který dnes ovládá smíchovskou radnici (ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL), je k výstavbě vstřícnější.

Senátní kandidát Gabal: Problém poslanců je nevzdělanost. Kritizoval i Okamuru

/ROZHOVOR/ Jako sociolog i politik se v životě věnoval několika výrazným tématům – sociálně vyloučeným lokalitám a v parlamentu třeba účasti českých vojáků na zahraničních misích. Poslancem za lidovce byl v období mezi lety 2013 a 2017. Teď se podruhé zkouší dostat do Senátu. Tentokrát má v tom podporu Zelených, s nimiž „cítí synergii“ v otázce klimatické změny, která podle něj vyžaduje bezodkladné řešení od úrovně jednotlivce až po celosvětovou.

Jak řídit Prahu? Primátorští kandidáti odpovídají v anketě Deníku

Prosazovali byste bezplatnou MHD pro Pražany nebo rozšíření parkovacích zón na celé území metropole? I na to jsme se mimo jiné zeptali v závěru předvolební kampaně sedmi mužů a jedné ženy, kteří aspirují na křeslo příštího pražského primátora. 

Praha 4: volby bez favorita. Co trápí nejlidnatější městskou část?

Nejlidnatější městskou část Prahy vedl v posledních čtyřech letech starosta Petr Štěpánek, který je zároveň od letošního ledna celostátním předsedou Strany zelených. Do čela radnice vynesla vystudovaného přírodovědce a někdejšího hybatele občanského sektoru společná kandidatura v rámci Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN), která kopírovala magistrátní spolupráci.

Kandidát na senátora Pavel Fischer: Česku by pomohli pracanti ze Západu

/ROZHOVOR/ Zkušený diplomat Pavel Fischer byl u jednání o vstupu Česka do Evropské unie, připravoval pražský summit NATO. A letos v lednu skončil třetí v prezidentské volbě. Určitě nejtěžší etapou pro něj ale bylo umírání vlastního dítěte. Teď se Fischer uchází o hlasy voličů v senátních volbách. V případě úspěchu by prý věnoval čas jak lokálním problémům svého obvodu, tak tématům panevropským, jako je ochrana vnějších hranic.

KRÁTCE: Tradiční Vinobraní na Grébovce začne už v pátek

/FOTOGALERIE/ Ochutnávkou burčáku připraveného z hroznů vinice v Havlíčkových sadech a požehnáním letošní úrodě odstartovalo odpočítávání Vinobraní na Grébovce. Tradiční akce začne v pátek 21. září na náměstí Míru a vyvrcholí o den později v Havlíčkových sadech.

Praha volá po zásadní regulaci zprostředkovatelů sdíleného ubytování

Magistrát bude prosazovat konkrétní kroky k regulaci krátkodobých pronájmů na celostátní úrovni. Příslušnou strategii schválili výraznou většinou pražští radní. Hlavní město bude u tří ministerstev, která mají problematiku na starosti, systematicky lobbovat za několik legislativních změn. 

Nový žižkovský starosta přetáhl část opozice. Částečná zrada, tvrdí Zelení

/INFOGRAFIKA/ Starostku třetí pražské městské části Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09) nedávno nahradil Alexander Bellu (ODS), který přibral do rady i část dosavadní opozice. Belluovi kritici v tom vidí vypočítavost a snahu o zviditelnění před volbami.

Problémy se v hospodě nevyřeší. Proto se rozhodl herec Kratina kandidovat za ODS

/ROZHOVOR/ Za sebou má desítky divadelních i seriálových rolí. Teď by se navíc chtěl stát na šest let senátorem. Šestašedesátiletý herec Vladimír Kratina pošilhává po nové štaci údajně kvůli rozpínání jedinců chorobně závislých na moci – tzv. mocižroutů. O senátorské křeslo se uchází jako nezávislý s podporou ODS v Praze 2.

Porážek se nebojím, říká Skovajsová. Do senátu kandiduje za ČSSD proti Drahošovi

/ROZHOVOR/ Kandidátka na senátorku v Praze 4 Miroslava Skovajsová za sociální demokracii ve velkém rozhovoru pro Deník říká, že ženská témata neexistují. Existují jen rozdíly v přístupu, dodává lékařka Skovajsová.

Nejsou starostové jako starostové. Volební rivalové se přou o název strany

„Nejsou starostové jako starostové,“ komentovala volební koalice Spojené síly pro Prahu kandidátku soupeřů z hnutí Pro Prahu. To se přihlásilo do říjnových komunálních voleb do magistrátního zastupitelstva pod názvem Starostové pro Prahu. A to se velmi nelíbí hnutí STAN (Starostové a nezávislí).

Cestujete za exotikou? Pozor na tropické nemoci. Malárie se podceňuje

/INFOGRAFIKA/ Stále oblíbenější cestování do tropických oblastí s sebou nese rizika v podobě nemocí, které ve střední Evropě nehrozí. Nejčastější nákazou je malárie a horečka dengue. Za poslední rok si jednu z těchto nemocí přivezlo z ciziny přes sedmdesát Čechů, u dalších cestovatelů propukla nemoc dřív a museli se proto léčit v cizině. Lékaři a další specialisté přitom radí lidem, aby nepodceňovali prevenci ani léčbu, pokud už nemoc propukne.

Spojené síly. ODS vyzve v Praze 2 nová koalice

/INFOGRAFIKA/ Proti současnému vedení radnice spojili síly Zelení, lidovci a sociální demokraté. Dlouhodobě dominantní ODS vede do voleb starostka Jana Černochová, které sekunduje Alexandra Udženija.

Nástup komunistické hrůzovlády nesmíme dopustit. Koalice chce Muzeum nesvobody

Volební koalice Spojené síly pro Prahu v příštím zastupitelstvu metropole navrhne vznik Muzea nesvobody. Mělo by připomínat období komunistické zvůle. Podle pražských politiků TOP 09, hnutí STAN a KDU-ČSL je pro vznik instituce vhodná doba vzhledem k 50. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy, ale i k aktuální politické situaci, kdy se vláda opírá o podporu KSČM.

Biotopové koupaliště Lhotka se chlubí nejčistší vodou v Praze

Stovky lidí denně navštívily nové přírodní koupaliště Lhotka od jeho otevření na konci června. V nejsilnějších dnech se přišlo do „koupacího biotopu“ s přirozeným čištěním vody poblíž sídliště Novodvorská zchladit až půldruhého tisíce Pražanů.

Oprava staroměstského orloje spěje do finále. Brzy začne akce Radnice dokořán

/INFOGRAFIKA/ Předloni započatá rekonstrukce klíčových částí Staroměstské radnice se chýlí ke konci. Zrestaurovaný orloj přiláká návštěvníky již 28. září. Unikátní budova a zároveň instituce, která právě v září slaví 680. výročí od založení, dostala nový háv na více i méně nápadných místech.

Pieta i demonstrace. Lidé u budovy rozhlasu vypískali premiéra Babiše

Spíše v demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi se včera proměnil pietní akt k padesátému výročí okupace Československa před sídlem Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. „Kolaborant Bureš tady nemá co dělat, natož mluvit,“ zněl nápis na jednom z transparentů. A další se nesly v podobném duchu řada z nich narážela na údajně aktivní Babišovu spolupráci s komunistickou tajnou policií. „Agente Bureši, neposkvrňuj památku padlých,“ apeloval jiný slogan.

Pasáž na Budějovické nejspíš zánik nečeká, magistrát vyjednává o jejím prodeji

Pasáž s terasou u stanice pražského metra Budějovická čeká spíš oprava než demolice. Magistrát, který je majitelem uzavřeného objektu, stále formálně připravuje i jeho demontáž. Zároveň už ale město několik týdnů vyjednává o případném prodeji terasy s vlastníkem sousedního obchodního centra Domu bytové kultury (DBK).

ČSSD zahájila kampaň v metropoli. Slibuje třeba MHD zdarma pro všechny Pražany

Sociální demokraté v Praze oficiálně zahájili kampaň před říjnovými komunálními volbami. Jedničkou kandidátky a stranickým adeptem na primátora je náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Podle jeho kolegů je sice dlouholetým řadovým členem ČSSD, zároveň ale „novou tváří“, která symbolizuje velký posun strany v posledních měsících.

V Praze 1 se svede bitva o privatizaci bytů a zástavbu plácku na konci Pařížské

/INFOGRAFIKA/ Před říjnovými komunálními volbami se schyluje i k bitvě o radnici Prahy 1. Centrální městská část nepatří se zhruba 30 tisíci obyvateli k největším v metropoli. Její vedení má ale velký vliv třeba na pronájmy lukrativních míst nebo na život v památkové rezervaci.

Hnutí Pro Prahu odstartovalo kampaň. Bude bojovat i za zahrádkáře

Metropolitní hnutí Pro Prahu zahájilo předvolební kampaň a představilo kandidáty do zastupitelstva. Uskupení vedené advokátem Karlem Fischerem před čtyřmi roky v magistrátních volbách neuspělo, proniklo ale na radnice menších městských částí.

Vídeň staví sídliště budoucnosti. Praha by se mohla inspirovat

/INFOGRAFIKA/ Vídeň se ráda prezentuje jako vzor pro ostatní velkoměsta, Prahu nevyjímaje. A opakovaná vítězství v mezinárodních žebříčcích „kvality života“ dokazují, že je rakouská metropole skutečně o poznání dál než ta česká z hlediska změn, které zlepšují život lidí i prostředí pro něj. Vzorem pro Prahu může být třeba i v sociálním bydlení nebo v budování nových linek metra.

Kandidát na senátora Marek Hilšer: Trápí mě nástup komunistů k moci

/ROZHOVOR/ Dvaačtyřicetiletý lékař Marek Hilšer jde po necelém roce do další politické bitvy, ve které patří kvůli věkové hranici k nejmladším aspirantům. V prezidentských volbách skončil do té doby málo známý „občanský kandidát“ letos v lednu pátý, což byl nečekaný úspěch. Také nyní zahajuje kampaň před říjnovými senátními volbami v obvodu Praha 2 a 3 bez podpory politických stran.

Hayato Okamura: Ať chci, nebo nechci, lidé mě vnímají jako opak mého bratra

/ROZHOVOR/ Tlumočník a průvodce turistů Hayato Okamura se rozhodl vstoupit do politiky až ve zralém věku. Jednapadesátiletý otec pěti dětí, věřící křesťan a skaut je členem KDU-ČSL poslední tři roky. Loni neúspěšně kandidoval za lidovce do Poslanecké sněmovny. Znovu se o úspěch v politice pokusí v říjnových senátních volbách. 

V Praze odstartoval boj o čtyři senátorská křesla

/INFOGRAFIKA/ Poslední červencový den odevzdali žádosti o registrace a poperou se o místa v Senátu. V metropoli se totiž v říjnu uvolní čtyři senátorská křesla. V každém ze čtyř volebních obvodů se o ně uchází mezi osmičkou až patnáctkou kandidátů. Buď sami, nebo prostřednictvím politických stran.

Město přidá na zalévání stromů. Přibudou i mlžítka a pítka

Deset milionů korun navíc uvolní na srpen z rozpočtu Technická správa komunikací (TSK) na zalévání starších stromů v metropoli. Potvrdil to náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). „V parném létě je potřeba zalévání u dvacetiletých nebo třicetiletých stromů intenzivnější než po zbytek roku. Běžný přísun vody jim nestačí,“ zdůvodnil Dolínek dodatečné náklady.

Pokus nevyšel? Praha sobě jde do voleb i jako politická strana

Hnutí vedené poslancem za KDU Janem Čižinským, kterému lidovci pozastavili kvůli novému projektu členství, si snaží volební účast pojistit. Na magistrát proto současně podalo k registraci dvě kandidátky. Jména na nich jsou stejná, jedna z nich je ale politickou stranou, a ta petici s podpisy nepotřebuje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT