VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN HORÁK

Jan Horák / Pražský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Výstava představí oblíbeného císaře Ferdinanda Dobrotivého

Hradčany - Velké výstavy na Pražském hradě vždy přitahovaly množství návštěvníků a nejinak tomu zřejmě bude i u té, jež se dnes otevírá v Královském letohrádku a v Císařské konírně. Expozice pod názvem Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby nabídne sondu do života a doby posledního korunovaného českého krále.

David Rath zanechal stopu i v Panenských Břežanech

Panenské Břežany – Obec Panenské Břežany leží v blízkosti dálnice D 8, přesto je v ní ticho a klid. Vděčí za to konfiguraci členitého terénu, formě zástavby a bohaté zeleni. To by se však mohlo zanedlouho změnit: v nedalekých Vodochodech plánuje totiž společnost Penta zprovoznit mezinárodní letiště.

Z Parukářky bude pivní park

Žižkov - Právě v pátek na Medarda a i po následující sobotu se žižkovský park Parukářka změní na království pivařů. Na tři desítky malých českých pivovarů a minipivovarů na něm představí přes 65 svých pivních speciálů a navíc ještě i vlastní limonády či minerálky. Na prvním ročníku Žižkovského pivobraní tak budou mít Pražané možnost ochutnat produkci pivovarů, jež ji běžně v Praze neprodávají.

Bambiriáda pro děti je letos součástí Evropského roku aktivního stárnutí

Dejvice /FOTOGALERIE/ - Dejvický „kulaťák" obsadila Bambiriáda. Tedy alespoň jeho část v podobě parku před budovami ČVUT a VŠCHT. Čtyřdenní čtrnáctý ročník největší celorepublikové přehlídky volnočasových aktivit pro děti a mládež na Vítězném náměstí v Praze 6 potrvá do neděle 27. května.

V Panenských Břežanech žije žena, jež pracovala u Heydrichovy rodiny

Panenské Břežany /ROZHOVOR/ - Je to jen nějakých patnáct kilometrů za Prahou, kousek od dálnice, ale vládne tu božský klid a mír. První písemná zmínka o vsi pochází již z roku 1233, kdy se o ní píše jako o majetku ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě - odtud název „Panenské" Břežany.

Byznysmeni přijeli do práce na vozíčku

Nové Město - Do malého sálu kina Světozor se v úterý dostavily dvě dámy - řádně upravené a přichystané na běžný pracovní den. Ten však běžný pro ně nebyl, protože začal neobvyklou dopravou do zaměstnání - na vozíku pro tělesně postižené osoby. 

Senioři se učí vyzrát na mobil

Staré Město - Sál Divadla U Valšů je skoro plný. Na půl druhou odpoledne je to nezvyklé, neboť odpolední divadelní představení tu bývají až od tří či čtyř hodin. Tentokrát se tu ale koná přednáška, seminář a kurz v jednom a pod jediným názvem Jak na mobil.

Divoké husy pomáhají

Praha – Nestátní nezisková organizace řeší nedostatek financí na pronájem tréninkových bytů pro dospívající mládež, která odchází z dětského domova.

Jan Červinka: Chceme vytvořit databázi odborníků na památky

Praha /ROZHOVOR/ - Institut pro památky a kulturu, obecně prospěšná společnost, je neziskovou organizací, která poskytuje poradenství při financování projektů v oblasti památek a kultury. O jeho činnosti jsme hovořili s Janem červinkou, vedoucím internetového portálu.

Bonsaje zvou k návštěvě do neděle

Troja – Ještě do neděle je v botanické zahradě v Troji otevřena mezinárodní výstava bonsají, na níž se představuje 101 exponátů. Výstava se po roční odmlce koná ve zrekonstruované Japonské zahradě, místě zaslíbeném relaxaci a meditaci (dokonce někde bez mobilního signálu).

Život 90 je pro mladé duchem

Praha - Dům Portus je přístavem pro seniory, kteří chtějí zůstat i ve vysokém věku stále aktivní.

Muzeum hudby sídlí v kostele

Malá Strana - Budova v Karmelitské ulici měnila v průběhu staletí stavební slohy i účely svého využití.

Začínal ve výlohách, aby se do nich po letech vrátil

Praha /ŽIJÍ MEZI NÁMI/ - Sám si nejraději říká a slyší na slovo výtvarník, protože to prý nejlépe vystihuje to, co dělá. A dělá dnes zejména grafickou úpravu knih, katalogů a výstav. O jeho píli a vytrvalosti svědčí mimo jiné to, že vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou a stal se z něj akademický malíř, ačkoliv se původně vyučil aranžérem.

Desetiletí zachytil ve více než pěti tisících autogramů

Praha /ŽIJÍ MEZI NÁMI/ - Setkali jsme se na Václavském náměstí. Praha slavila 67. výročí Pražského povstání a v kostce z plastu a skla tzv. infokostce vyprávěli o svých válečných zážitcích pamětníci boje proti německým fašistům.

SLOUPEK: Choďme více, budeme určitě zdravější

Jak tam pojedeme: V češtině se kdysi odpovídalo, že natáhneme jedenáctky. Jenže tento obrat již dávno vymizel. Myslím, že i v tom se odráží skutečnost, jak moc se pohybujeme jinak než pěšky.

Spořilovštví v očekávání: pomoci jim má „vratná rampa"

Praha - Nezastaví-li stavbu výkupy pozemků, bude rampa u křížení ulice 5. května s Jižní spojkou hotova do roka.

Výstava Lidice žijí vypráví o jejich současnosti

Chodov – O Lidicích toho bylo řečeno a napsáno už opravdu mnoho. Letošní 70. výročí vyhlazení této malé středočeské vesnice však vyvolalo nový zájem o její osud, a to zejména u mladé generace – zřejmě pod vlivem zhlédnutí filmu, který zpracovává lidickou tragédii z nového úhlu.

Martin Sekera: Více než bedny mě zajímá sám vědec Jiruš

Praha /ROZHOVOR/ - Dlouhodobá výstava Vynálezci a vynálezy, která je instalována v přízemí Nové budovy Národního muzea, získala tento týden vzácný přírůstek: jsou jím dvě velké dřevěné bedny, které spolu s další pozůstalostí věnoval Národnímu muzeu proslulý botanik a šlechtic rytíř Bohuslav Jiruš.

Oslavy metra zaujaly hlavně mladé nadšence

Kačerov - Do stanice metra na trase C vjíždí souprava. Už na ni čekají houfy cestujících, většina z nich jsou mladí chlapci, mají fotoaparáty a cvakají ostošest. Přesně v 9.19 se souprava vydává na cestu.

SLOUPEK: Bojovat za marihuanu, to dnes letí

Letos nebylo výročí květnového povstání či jak se dříve říkalo Pražského povstání nijak kulaté, ale přece jen jde o výrazný mezník v dějinách našeho státu.

Praha vzpomínala na povstání

Praha - Na Václavském náměstí si mohli lidé promluvit s veterány druhé světové války.

Výstava vypráví příběhy hrdinství a zrady

Vítkov - Samopal K. H. Franka, uniforma Emanuela Moravce, vysílačka Libuše, spojená s operací Silver A a atentátem na Heydricha. To jsou jen některé z předmětů, jež si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Protektorát: odboj a kolaborace, jež byla včera otevřena v Národním památníku na Vítkově.

Vozíčkáři žádají zastávku bez bariér

Praha - Happening v Lazarské ulici přivolal pozornost veřejnosti. Vozíčkáři doufají, že přiměje k akci magistrát.

Překvapivé zjištění: v Praze ubylo aut. Poprvé od roku 1990

Praha - Co nedokázala různá opatření omezující motoristy v metropoli, to zřejmě dokázaly rostoucí ceny pohonných hmot: počet aut v ulicích Prahy klesá. Dokládají to údaje technické správy komunikací (TSK), jež vycházejí z dat objektivně shromážděných pomocí automatických detektorů.

SLOUPEK: Co zbylo v paměti z let osmdesátých

Moje generace ještě pamatuje, že se Svátek práce slavil průvody a následnou „mírovou manifestací". Průvody se od časných ranních hodin scházely z celé Prahy na Václavské náměstí, kde se potom na Můstku konala manifestace.

SLOUPEK: Tento způsob jara se mi velmi líbí

Praha - Vždy se divíme: Jak to léto letos přišlo brzy. Anebo: To léto snad letos ani nepřijde. 

Botanická zahrada myslí i na nevidomé

Troja - Botanická zahrada v Troji zavedla mluvící informační sloupky, jež nahrazují průvodce.

Kostel Sacre Coeur získal novou šanci

Smíchov - Ojedinělá stavební památka v beuronském stylu se stala slavnostní síní pro svatby, aukce i módní přehlídky.

Synagoga pozve v létě na varhanní koncerty

Praha /ROZHOVOR/ - Jeruzalémská synagoga, nazývaná též Jubilejní, stojí na Novém Městě v Jeruzalémské ulici od roku 1906. Nechal ji postavit Spolek pro vybudování nového chrámu, který tak reagoval na situaci, kdy při asanaci pražského židovského města byly zbořeny tři menší synagogy.

Žižkov chystá cyklostojany. První na náměstí Jiřího z Poděbrad

Žižkov - K fandům městské cyklistiky patří i obyvatelé třetí městské části. Vyplynulo to z ankety, v níž se od 9. února do 31. března občané „trojky" vyjadřovali obecně k cyklistické dopravě a konkrétně i k rozvoji cyklostezek, vhodnějšímu řešení cyklopruhů na silnicích a k výběru vhodného typu cyklostojanů.

Za středověkem lze jet metrem

Řeporyje – Středověkou architekturu můžeme dodnes nalézt v centru metropole, jejím skvělým příkladem je Týnský chrám a některé měšťanské domy na Staroměstském náměstí, byť mají barokní či jinou fasádu. V Praze však najdeme i středověkou architekturu lidovou, která se vyskytovala na českém venkově ve 14. či 15. Století. Musíme však za ní vyrazit metrem až do stanice Stodůlky. Odtamtud je to pěšky pouhá čtvrthodinka.

Obnova synagogy trvá už dvacet let

Nové Město - Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici zve od dubna k prohlídkám i příležitostným koncertům.

I vědec může být zaníceným sběratelem

Dejvice - Profesor Zdeněk Bubník za svůj život shromáždil na 150 000 obalů od cukru, na 600 z nich vystavuje v budově VŠCHT v Dejvicích.

Hvězdou vyznamenaných záchranářů je letos třináctiletý školák

Hradčany - Mezi oceněnými je i jednadvacetiletý Pražan, který zachránil mladíka, jehož na Palmovce přejela tramvaj.

Galerie v kostele slaví už 18 let

Hradčany - Odsvěcený kostel sv. Rocha slouží kultuře způsobem, jenž nemůže nikoho pobuřovat.

Aby se turisté vraceli, musíme jim nabídnout něco nového

Smíchov /ROZHOVOR/ – Potřebujete nějaké informace o kultuře v Praze? Máte zahraniční hosty a nevíte které památky a kdy je s nimi navštívit. Chcete poradit kolem programu divadel, kin či třeba cirkusů?

Dětem z „děcáků“ pomůže adopce na blízko

Praha - Projekt Adopce na blízko odmění dárce dlouhodobě pomáhající dětem z dětských domovů certifikátem „Zodpovědného člověka“.

SLOUPEK: Sloni se dočkali, teď ještě návštěvníci

Praha - Je to pokrok: dnešní pavilon velkých savců sloužící slonům a hrochům se v pražské zoo stavěl skoro deset let a byl uveden do provozu v roce 1972. Nový pavilon určený jen slonům je několikrát větší a hotov byl zhruba za půldruhého roku.

Nový sloninec čeká na své obyvatele

Praha – Stavba nového pavilonu byla dokončena, ale hotovy ještě nejsou výběhy, naučná stezka a doplňková zeleň

OBRAZEM: Velikonoce lákaly na Zmrzlík

Zadní Kopanina - Jezdecké středisko DDM připravilo víkendovou velikonoční soutěž pro nejmenší děti.

SLOUPEK: Jaké vlastně byly ty letošní Velikonoce?

Praha - Studené, deštivé, ospalé. Takové byly z větší části ty letošní Velikonoce. Samozřejmě, že u svátků jara je počasí jedním z nejdůležitějších hledisek při hodnocení toho, zda se vydařily, či ne.

SLOUPEK: Velikonoce kouzla a tradic zbavené

Praha - Už je to hodně dlouho, co u nás někdo zazvonil ráno na velikonoční pondělí. Koledníci s pomlázkou se mladých děvčat nedočkali, ale vždy něco dostali od maminky barvená vajíčka či nějakou tu sladkost. 

Páter: Velikonoce nám dávají naději, bez níž člověk nemůže žít

Jižní Město /ROZHOVOR/ - Velikonoce jsou pro věřící křesťany nejdůležitějšími svátky liturgického roku. Zároveň se u nich více než u jiných svátků projevuje prolínání s lidovými zvyky a tradicemi. O současném slavení těchto svátků jsme hovořili s páterem Mariuszem Kuźniarem, farářem Komunitního centra Matky Terezy na Jižním Městě.

Také senioři sprejují po zdech. A legálně

Pankrác - Jedinečná koláž 537 tváří seniorů, kteří navštěvují centrum Elpida pro aktivní seniory v Praze 4 na Pankráci, bude výsledkem akce, při níž studenti střední grafické školy pořídili portréty seniorů a s jejich pomocí je nasprejovali na zeď u pošty v ulici Na Strži. Od podzimu tak během několika happeningů vznikla galerie portrétů pod širým nebem.

SLOUPEK: Sv. Michalu pomohou snad jen všichni svatí

Praha - S Velikonocemi začíná turistická sezona. Do Prahy přijíždějí turisté téměř z celého světa, řada z nich se vrací již poněkolikáté, protože si město nad Vltavou oblíbila. A proto mnozí z nich vyhledávají stále nová zastrčená zákoutí, která působí romanticky a která si při svých dřívějších návštěvách ještě nestačili prohlédnout.

Z cenné památky v centru metropole se stal noční klub

Praha - Nejstarší dochovaný staroměstský kostel, kde v 15. století kázal i Mistr Jan Hus, se stal střediskem noční zábavy zejména pro mladé.

Praha je elektromobilní spíš na papíře

Praha - Pomalý rozvoj provozu elektrovozidel v Praze: chybí půjčovna elektromobilů a vázne výstavba dobíjecích stanic.

Síť dobíjecích stanic roste pomalu

Nové Město - V únoru loňského roku otevřela Pražská energetika (PRE) v Praze první dvě veřejné dobíjecí stanice pro elektrovozidla. Obě dvě v nákupních centrech, na Chodově a na Černém Mostě. Do konce roku jich měly být v metropoli dvě desítky. Ve skutečnosti jich je dnes deset, devět na pravém a jedna jediná na levém břehu Vltavy.

SLOUPEK: Kde vzít vodu pro Spořilov?

Praha - Je to jak v pohádce o kohoutkovi a slepičce: slepička spěchá kohoutkovi pro vodu, aby se neudusil, ale posílají ji od čerta k ďáblu a kohoutek málem natáhne brka. Je to ale pohádka, a tak vše dopadne dobře: kohoutek dostane vodu včas a neudusí se. Příběh s pražskou dopravou by tak dobrý konec mít nemusel.

Baby-boom na desítce: staví se školky

Vršovice – Mateřská škola v Magnitogorské ulici ve Vršovicích, která je z roku 1981, pečovala loni o 110 předškoláků. Nyní se má její kapacita zvýšit o 50 míst. Nezvyklá je na projektu rychlost: pracovat se začalo loni v prosinci, skončit se má nyní v dubnu, v květnu se má stavba již kolaudovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT