VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN HORÁK

Jan Horák / Pražský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Výstava představí oblíbeného císaře Ferdinanda Dobrotivého

Hradčany - Velké výstavy na Pražském hradě vždy přitahovaly množství návštěvníků a nejinak tomu zřejmě bude i u té, jež se dnes otevírá v Královském letohrádku a v Císařské konírně. Expozice pod názvem Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby nabídne sondu do života a doby posledního korunovaného českého krále.

David Rath zanechal stopu i v Panenských Břežanech

Panenské Břežany – Obec Panenské Břežany leží v blízkosti dálnice D 8, přesto je v ní ticho a klid. Vděčí za to konfiguraci členitého terénu, formě zástavby a bohaté zeleni. To by se však mohlo zanedlouho změnit: v nedalekých Vodochodech plánuje totiž společnost Penta zprovoznit mezinárodní letiště.

Z Parukářky bude pivní park

Žižkov - Právě v pátek na Medarda a i po následující sobotu se žižkovský park Parukářka změní na království pivařů. Na tři desítky malých českých pivovarů a minipivovarů na něm představí přes 65 svých pivních speciálů a navíc ještě i vlastní limonády či minerálky. Na prvním ročníku Žižkovského pivobraní tak budou mít Pražané možnost ochutnat produkci pivovarů, jež ji běžně v Praze neprodávají.

Bambiriáda pro děti je letos součástí Evropského roku aktivního stárnutí

Dejvice /FOTOGALERIE/ - Dejvický „kulaťák" obsadila Bambiriáda. Tedy alespoň jeho část v podobě parku před budovami ČVUT a VŠCHT. Čtyřdenní čtrnáctý ročník největší celorepublikové přehlídky volnočasových aktivit pro děti a mládež na Vítězném náměstí v Praze 6 potrvá do neděle 27. května.

V Panenských Břežanech žije žena, jež pracovala u Heydrichovy rodiny

Panenské Břežany /ROZHOVOR/ - Je to jen nějakých patnáct kilometrů za Prahou, kousek od dálnice, ale vládne tu božský klid a mír. První písemná zmínka o vsi pochází již z roku 1233, kdy se o ní píše jako o majetku ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě - odtud název „Panenské" Břežany.

Byznysmeni přijeli do práce na vozíčku

Nové Město - Do malého sálu kina Světozor se v úterý dostavily dvě dámy - řádně upravené a přichystané na běžný pracovní den. Ten však běžný pro ně nebyl, protože začal neobvyklou dopravou do zaměstnání - na vozíku pro tělesně postižené osoby. 

Senioři se učí vyzrát na mobil

Staré Město - Sál Divadla U Valšů je skoro plný. Na půl druhou odpoledne je to nezvyklé, neboť odpolední divadelní představení tu bývají až od tří či čtyř hodin. Tentokrát se tu ale koná přednáška, seminář a kurz v jednom a pod jediným názvem Jak na mobil.

Divoké husy pomáhají

Praha – Nestátní nezisková organizace řeší nedostatek financí na pronájem tréninkových bytů pro dospívající mládež, která odchází z dětského domova.

Jan Červinka: Chceme vytvořit databázi odborníků na památky

Praha /ROZHOVOR/ - Institut pro památky a kulturu, obecně prospěšná společnost, je neziskovou organizací, která poskytuje poradenství při financování projektů v oblasti památek a kultury. O jeho činnosti jsme hovořili s Janem červinkou, vedoucím internetového portálu.

Bonsaje zvou k návštěvě do neděle

Troja – Ještě do neděle je v botanické zahradě v Troji otevřena mezinárodní výstava bonsají, na níž se představuje 101 exponátů. Výstava se po roční odmlce koná ve zrekonstruované Japonské zahradě, místě zaslíbeném relaxaci a meditaci (dokonce někde bez mobilního signálu).

Život 90 je pro mladé duchem

Praha - Dům Portus je přístavem pro seniory, kteří chtějí zůstat i ve vysokém věku stále aktivní.

Muzeum hudby sídlí v kostele

Malá Strana - Budova v Karmelitské ulici měnila v průběhu staletí stavební slohy i účely svého využití.

Začínal ve výlohách, aby se do nich po letech vrátil

Praha /ŽIJÍ MEZI NÁMI/ - Sám si nejraději říká a slyší na slovo výtvarník, protože to prý nejlépe vystihuje to, co dělá. A dělá dnes zejména grafickou úpravu knih, katalogů a výstav. O jeho píli a vytrvalosti svědčí mimo jiné to, že vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou a stal se z něj akademický malíř, ačkoliv se původně vyučil aranžérem.

Desetiletí zachytil ve více než pěti tisících autogramů

Praha /ŽIJÍ MEZI NÁMI/ - Setkali jsme se na Václavském náměstí. Praha slavila 67. výročí Pražského povstání a v kostce z plastu a skla tzv. infokostce vyprávěli o svých válečných zážitcích pamětníci boje proti německým fašistům.

SLOUPEK: Choďme více, budeme určitě zdravější

Jak tam pojedeme: V češtině se kdysi odpovídalo, že natáhneme jedenáctky. Jenže tento obrat již dávno vymizel. Myslím, že i v tom se odráží skutečnost, jak moc se pohybujeme jinak než pěšky.

Spořilovštví v očekávání: pomoci jim má „vratná rampa"

Praha - Nezastaví-li stavbu výkupy pozemků, bude rampa u křížení ulice 5. května s Jižní spojkou hotova do roka.

Výstava Lidice žijí vypráví o jejich současnosti

Chodov – O Lidicích toho bylo řečeno a napsáno už opravdu mnoho. Letošní 70. výročí vyhlazení této malé středočeské vesnice však vyvolalo nový zájem o její osud, a to zejména u mladé generace – zřejmě pod vlivem zhlédnutí filmu, který zpracovává lidickou tragédii z nového úhlu.

Martin Sekera: Více než bedny mě zajímá sám vědec Jiruš

Praha /ROZHOVOR/ - Dlouhodobá výstava Vynálezci a vynálezy, která je instalována v přízemí Nové budovy Národního muzea, získala tento týden vzácný přírůstek: jsou jím dvě velké dřevěné bedny, které spolu s další pozůstalostí věnoval Národnímu muzeu proslulý botanik a šlechtic rytíř Bohuslav Jiruš.

Oslavy metra zaujaly hlavně mladé nadšence

Kačerov - Do stanice metra na trase C vjíždí souprava. Už na ni čekají houfy cestujících, většina z nich jsou mladí chlapci, mají fotoaparáty a cvakají ostošest. Přesně v 9.19 se souprava vydává na cestu.

SLOUPEK: Bojovat za marihuanu, to dnes letí

Letos nebylo výročí květnového povstání či jak se dříve říkalo Pražského povstání nijak kulaté, ale přece jen jde o výrazný mezník v dějinách našeho státu.

Praha vzpomínala na povstání

Praha - Na Václavském náměstí si mohli lidé promluvit s veterány druhé světové války.

Výstava vypráví příběhy hrdinství a zrady

Vítkov - Samopal K. H. Franka, uniforma Emanuela Moravce, vysílačka Libuše, spojená s operací Silver A a atentátem na Heydricha. To jsou jen některé z předmětů, jež si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Protektorát: odboj a kolaborace, jež byla včera otevřena v Národním památníku na Vítkově.

Vozíčkáři žádají zastávku bez bariér

Praha - Happening v Lazarské ulici přivolal pozornost veřejnosti. Vozíčkáři doufají, že přiměje k akci magistrát.

Překvapivé zjištění: v Praze ubylo aut. Poprvé od roku 1990

Praha - Co nedokázala různá opatření omezující motoristy v metropoli, to zřejmě dokázaly rostoucí ceny pohonných hmot: počet aut v ulicích Prahy klesá. Dokládají to údaje technické správy komunikací (TSK), jež vycházejí z dat objektivně shromážděných pomocí automatických detektorů.

SLOUPEK: Co zbylo v paměti z let osmdesátých

Moje generace ještě pamatuje, že se Svátek práce slavil průvody a následnou „mírovou manifestací". Průvody se od časných ranních hodin scházely z celé Prahy na Václavské náměstí, kde se potom na Můstku konala manifestace.

SLOUPEK: Tento způsob jara se mi velmi líbí

Praha - Vždy se divíme: Jak to léto letos přišlo brzy. Anebo: To léto snad letos ani nepřijde. 

Botanická zahrada myslí i na nevidomé

Troja - Botanická zahrada v Troji zavedla mluvící informační sloupky, jež nahrazují průvodce.

Kostel Sacre Coeur získal novou šanci

Smíchov - Ojedinělá stavební památka v beuronském stylu se stala slavnostní síní pro svatby, aukce i módní přehlídky.

Synagoga pozve v létě na varhanní koncerty

Praha /ROZHOVOR/ - Jeruzalémská synagoga, nazývaná též Jubilejní, stojí na Novém Městě v Jeruzalémské ulici od roku 1906. Nechal ji postavit Spolek pro vybudování nového chrámu, který tak reagoval na situaci, kdy při asanaci pražského židovského města byly zbořeny tři menší synagogy.

Žižkov chystá cyklostojany. První na náměstí Jiřího z Poděbrad

Žižkov - K fandům městské cyklistiky patří i obyvatelé třetí městské části. Vyplynulo to z ankety, v níž se od 9. února do 31. března občané „trojky" vyjadřovali obecně k cyklistické dopravě a konkrétně i k rozvoji cyklostezek, vhodnějšímu řešení cyklopruhů na silnicích a k výběru vhodného typu cyklostojanů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT