VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAKUB KRUPKA

Jakub Krupka / Pražský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Neštěstí v Troji je předzvěstí politického zemětřesení

/RASTR/ Primátorka po zřícení lávky hledá viníky. Nechá zavřít čtyři podobně nebezpečné stavby.  Už od úterý je jasné, že ponton v Troji nebude. Zákon to zakazuje. Prozatím se lidé musí spokojit s přívozem. Lávka se zřítila v sobotu a byli zraněni čtyři lidé. Ti od Prahy dostanou okamžitou pomoc 50 tisíc korun

Zrezlá lana na Trojské lávce nikdo nekontroloval. Hrozí další neštěstí?

/RASTR/ Hlavní nosná lana Trojské lávky pravděpodobně zrezla, praskla a konstrukce Trojské lávky se rozlámala. Odhad, který už v neděli nastínil expert ze stavební fakulty ČVUT Michal Drahorád, se čím dál tím víc jeví jako reálný. Možnost proreznutí lan nevyloučil ani Václav Hvízdal, šéf firmy Pontex, která technický stav lávky průběžně monitorovala.

Hrozí zavření Hlávkova mostu pro tramvaje, pěší nepustí na lávky

Zhroucená Trojská lávka figurovala na seznamu nebezpečných přemostění na čelním místě. Po sobotním neštěstí se politici odhodlali k akci. Nepustí pěší na Železniční most, totéž zvažují u Radotínské lávky. Kvůli nutné rekonstrukci pravděpodobně zakážou vjezd tramvajím mezi Těšnovem a Holešovicemi.

Zřícení lávky v Troji: selhal dohled, varování expertů politici nevyslyšeli

/INFOGRAFIKA/ Zlomeniny, šok. Čtyři lidé se zranili po sobotním zřícení lávky pro pěší v Troji. Dva těžce. Spadli rovnou do ledové Vltavy. „Jeden z pacientů musí podstoupit složitou operaci. Je ale naštěstí mimo ohrožení života,“ vzkázal mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Takové následky má „výbuch časované bomby“ s názvem Trojská lávka. A mohlo to dopadnout ještě mnohem hůř.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní situace Prahy 6 je po otevření Blanky lepší, řekl v rozhovoru Dolínek

Hostem online rozhovoru byl v pondělí náměstek primátorky pro dopravu a lídr pražské kandidátky ČSSD Petr Dolínek, který odpovídal na dotazy čtenářů. Společně jsme se dotkli například dopravy na Praze 6, Pražského okruhu i otázky dopravy na magistrále, nebo přepravy na letiště. 

Z hlediska vyššího principu mravního...

Praha - Slavná věta ze slavného filmu „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem" má svůj základ v událostech, které se v době heydrichiády opravdu staly.

Zemana má svrhnout puč, varují „záložáci“. Míří na Prahu

Praha /INFOGRAFIKA/ - Svolávají se na demonstraci. „Vojáci v záloze" a „domobranci" chtějí zamezit údajnému ozbrojenému převratu proti prezidentu republiky. Samotný Hrad tomu na rozdíl od svých obdivovatelů nepřikládá žádnou váhu.

Markéta Sluková: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Díky beachvolejbalu procestovala celý svět. Teď se na pár týdnů její kanceláří stane sluncem zalitá pláž Copacabana a domovem olympijská vesnice. Usměvavá Markéta Sluková se ale vždy ráda vrací domů za rodinou, kamarády i psem Amy. Kam by vás pozvala na ztracená vejce nebo na steak?

Cyklisté na Výtoni se bojí agresivních řidičů

Praha - Zřídit předsunutá stání pro cyklisty před semafory, jasně označit doporučené průjezdy křižovatkou a hlavně odstranit překážky dále zužující již tak úzký chodník. Například historizující kryty ze dvou zdejších lamp nebo odpadkový koš. Tak zní nejčastější požadavky stovek a tisíců cyklistů, projíždějících denně Výtoní.

Velká dopravní revoluce MHD vypukne už závěrem letních prázdnin

Praha - Nová tramvajová linka celotýdenně spojí Kubánské náměstí, Koh-i-noor, Nádraží Vršovice, Otakarovu, Nuselské schody, I. P. Pavlova a Karlovo náměstí. Další vyrazí z Nádraží Vysočany směrem na Palmovku, do Holešovic a dále do centra města. To jsou jen dva z desítek požadavků cestujících pražskou MHD, které by se nakonec měly promítnout do velkých změn jízdních řádů.

Proměna Bělohorské ulice v Praze 6: vize je na stole

Praha - Důležitá tepna šesté městské části se změní podle přání místních obyvatel. Institut plánování a rozvoje (IPR) nastínil, jak konkrétně. „Na Bělohorské si můžete koupit téměř vše. Podobně jako letenská ulice Milady Horákové, která je rovněž výjimečnou obchodní žilou s desítkami specializovaných obchodů," zaznělo z institutu.

Starostové: Pražské ANO jde proti doporučení Babiše

Praha - „Kolik bude Pražany stát Stropnického ultimátum? Navýšení daně z nemovitosti osmdesát miliónů, odkup Kliniky desítky miliónů. Při konzervativním odhadu nás tak Matěj Stropnický vyjde na sto miliónů korun. Z toho většina půjde přímo z kapes vlastníků bytů, přičemž polovina Pražanů bydlí v domě nebo bytě v osobním vlastnictví a již nyní platí Pražané nejvyšší daň v republice. A zbytek peněz doplatí město."

Praze chybí místa ve školách. Do čtyř let má být ještě hůř

Praha - Bohužel, nepřijímáme. Máme totálně přeplněnou kapacitu. Zkuste to jinde. Takovéto nepříjemné věty možná už brzy u zápisu uslyší rodiče mnohých pražských předškoláků od ředitelů spádových základních škol. Důvod je prostý - demografická křivka stoupá - zvlášť do okrajových částí metropole se stěhují mladé rodiny s dětmi. A zdejší základní školy rozhodně nejsou nafukovací.

Cyklisté přivítali jaro tradiční jízdou po Praze

Praha /FOTOGALERIE/ - Velká jarní cyklojízda v sobotu projela Prahou. Akce, tradičně pořádaná dopravní iniciativou Auto*Mat a Rádiem Wave, odstartovala ve 13 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad. I přes velkou nepřízeň počasí se jí zúčastnily stovky cyklistů a koloběžkářů. Motoristé naproti tomu museli volit nejvhodnější objízdné trasy. Město jim alespoň na několik hodin nepatřilo.

V katastrofálním stavu je více než stovka pražských mostů

Praha - Čerstvá prověrka technického stavu pražských mostů přinesla zoufalý a alarmující výsledek. Sto dvacet šest z nich je ve špatném, nebo dokonce v havarijním stavu. Vedle Libeňského, který už desítky let a zatím marně čeká na generální rekonstrukci, mezi ně patří například Most Legií, Palackého most, Železniční most, nebo Trojská lávka.

Může pokračování Blanky vést kompletně po povrchu?

Praha - Pravidelné jarní uzavírky, respektive opravy silnic jsou v plném proudu. Přes vyznačené objížďky zoufale brzdí automobilovou dopravu uvnitř hlavního města. Situaci zásadně komplikují také práce na většině dálničních přivaděčů. Zácpy v ranní a odpolední dopravní špičce se nyní během pracovního týdne začínají blížit maximům, obvyklým jindy zpravidla pouze v pátek.

Zdražení parkování v zónách je drastické, protestují řidiči

Praha - Téměř stoprocentní zdražení ročních parkovacích karet v modrých zónách vstoupilo zkraje dubna v platnost. Rezidenti z městských částí Praha 1, 2, 3, 7 a 16 tak na místo dosavadních sedmi set zaplatí dvanáct set korun. Mnohým se to zdá příliš drastické, kritizují magistrát a ptají se po důvodech a především po tom, jakým způsobem se skokové navýšení ceny promítne v kvalitě poskytované služby.

'Vysvobození' Malostranského náměstí od aut je o krok blíže

Praha - Podle mnohých Pražanů do očí bijící ostuda a zhyzdění samého srdce památkové zóny na levém břehu Vltavy. Podle jiných, mimo jiné také celé řady poslanců, vesměs praktická a mnohdy vysloveně potřebná záležitost. Řeč je o kontroverzním parkovišti na Malostranském náměstí.

Příchod migrantů by vadil až třem čtvrtinám Pražanů

Praha - Na Pražany poslední dobou zřetelně doléhá mediální obraz současné migrační krize. Svědčí o tom analýza, kterou si nedávno u společnosti Ipsos nechal zpracovat magistrát. Ačkoliv se její hlavní vlna České republice stále vesměs vyhýbá, za zásadní problém ji dle analýzy považuje zhruba polovina z reprezentativního vzorku tisícovky dotazovaných.

Zelení chtějí kvůli doplnění rady mimořádné zastupitelstvo

Praha - „Když nebudou hlasy ANO, ČSSD pro kandidáta do rady za Stranu zelených, pak nebudou hlasy Strany zelených (SZ) pro kandidáty do rady za ANO a ČSSD." Takto ve středu komentoval předseda SZ Matěj Stropnický neochotu potencionálních koaličních partnerů schválit jeho nominaci do funkce náměstka primátorky.

Lítačka vlastně neexistuje, řekl majitel Opencard

Praha - „Z hlediska právního jako by nová pražská tramvajenka s názvem Lítačka ani neexistovala. Samotný proces jejího vydávání cestujícím pražskou MHD stojí na řadě protiprávních kroků. Smlouva uzavíraná s novými držiteli Lítačky je pravděpodobně neplatná." S tímto závažně znějícím sdělením včera přišel majitel Opencard - firma eMoneyServices (EMS), která s Prahou vede vleklé spory nejen o tučné částky peněz.

O osudu 'Klokanů' z Bohemky se rozhodne už příští čtvrtek

Praha - Osud vršovického fotbalového klubu Bohemians 1905 nechali radní hlavního města v rukou zastupitelů. Právě oni už ve čtvrtek 31. března na schůzi rozhodnou, zda Praha za víc než 120 milionů korun koupí, či nekoupí domovský stadion „Klokanů" Ďolíček.

Blanka stáhla do města víc aut, upozorňuje nezávislá analýza

Praha - „Tunel Blanka posílá pod zem sedmdesát tisíc aut za den. Z povrchu jich ale zmizelo podstatně méně. Nový tunel totiž přilákal nová auta." Tak zní úvod čerstvé nezávislé analýzy fungování tunelového komplexu vypracované přesně půl roku po jeho uvedení do provozu. Pochází z dílny dopravní iniciativy Auto*Mat.

Bruselský teror otřásl Prahou. Lidé mají strach hlavně v metru

Praha - „Stačí, aby se v ranní špičce do davu lidí na Můstku, Muzeu, nebo Florenci vetřel jeden jediný sebevražedný atentátník a okamžitě tu máme desítky mrtvých a možná i stovky zraněných. Může to přijít zítra, za měsíc, za rok. Ani kdyby každý druhý člověk v metru byl policista, zabránit tomu lze jen těžko," nastínil své obavy z cestování pražským metrem student právnické fakulty Jindřich Kubal.

Policie zvýšila kvůli explozím v Bruselu ostrahu letišť i metra

Praha /FOTOGALERIE/ - Česká policie zvýšila po explozích v Bruselu bezpečnostní opatření na mezinárodních letištích v Česku i v pražském metru. Další zvýšená opatření policie zatím nepřijala. Řekli to mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Tučné odměny z městských firem berou politici vesele dál

Praha - Politické vakuum na magistrátu neprospívá Praze, jejímu rozvoji, natož jejím obyvatelům. Zato však docela vyhovuje mnohým politikům. Proč? Dokud potrvá zdánlivě nekonečná komedie, zvaná sestavování nové koalice, nemusejí se obávat o teplá a dobře placená místa v řídících a dozorčích orgánech městských firem.

Bohemka stále nemá vyhráno. O koupi Ďolíčku se licituje

Praha /FOTOGALERIE/ - Ani osmdesátihlavý zelenobílý zástup fanoušků fotbalového klubu Bohemians 1905 v úterý svým příchodem do budovy magistrátu nepřiměl radní hlavního města k zásadnímu rozhodnutí. Praha zatím vršovický stadion Ďolíček, který je pro klub životně důležitý, nekoupí. Jeho stávající majitel - společnost Bohemians Real za něj žádá 134 milionů korun. Radní to pouze vzali na vědomí.

Magistrát kárá za utajování dokumentů. Sám dělal totéž

Praha - Městské části nesmí zastupitelům, ani těm opozičním, tajit dokumenty, na základě kterých se rozhodují radní. Tak zní závěr magistrátu hlavního města ve věci nedávné stížnosti zastupitelů Prahy 1 Petra Kučery a Kateřiny Klasnové (oba Zelená Pro Jedničku).

Kvůli nedostatku sester a přetížení lékařů musí nemocnice v Praze rušit lůžka

Praha - Žádáme plán na záchranu zdravotnictví. Pokud včas nepřijde, nebude možné, navzdory obětavé práci tisíců lékařů a zdravotních sester, zajistit dostupnost kvalitní a bezpečné péče pro každého, kdo ji potřebuje. Tento nanejvýš alarmující vzkaz směrem k vládě České republiky vyslala už na začátku minulého týdne Česká lékařská komora (ČLK) ústy svého prezidenta Milana Kubka.

Praze hrozí kvůli Lítačce žaloby i mezinárodní arbitráž

Praha - „Lítačka není nic jiného než plagiát Opencard natřený na zeleno. Nejen, že je napojena na původní elektronickou tramvajenku Opencard, ale i na ostatní součásti systému. Jediné, co se změnilo je to, že je vedle červeného plastu v oběhu ještě plast zelený." Na tomto stanovisku trvá držitel licencí k Opencard firma eMoneyServices (EMS).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT