VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAKUB KRUPKA

Jakub Krupka / Pražský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nespokojenost roste. Lidi nejvíc pálí doprava. Ta rozhodne komunální volby

/INFOGRAFIKA/ Rozhádanost a nesoudržnost. Žádný průsečík společných zájmů. To je podle politologa Lukáše Jelínka důvod, proč vedení metropole v posledních čtyřech letech nedosáhlo prakticky žádných výrazných úspěchů. 

Libeňák půjde k zemi, nový most se začne stavět už za rok, odhlasují dnes radní

Osud světového kubistického unikátu je již pravděpodobně zpečetěn. Zchátralý Libeňský most je nutné zdemolovat a nahradit ho novým, navrhne dnes na jednání městské rady náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). „Na novostavbě se shodne většina expertů. Oprava by stejně byla do značné míry jen hrou na opravu,“ je přesvědčen předkladatel návrhu, jehož kompletní znění má redakce k dispozici.

Na pěší zóny ne. Cyklisté dostanou stopku už za deset dní

Radnice argumentuje hlavně bezpečností chodců. Rozhodnutí může ještě zvrátit soudní přezkum. 

Další dopravní masakr v Praze? Rozhodne kontrola chátrajícího Hlávkova mostu

Technická správa komunikací už před dvěma lety upozorňovala na špatný stav konstrukce. Brzy dopravní stavbu čeká další důkladná prověrka. Náměstek primátorky předpokládá, že nečekané uzavření součásti magistrály nehrozí. 

Bez Blanky už to nejde. Přilákala totiž do Prahy tisíce nových aut

Většina hlavních silničních tahů v Praze beznadějně ucpaná. Mnohakilometrové kolony, v nichž se řidiči i cestující autobusy MHD zdrželi desítky minut. Tak vypadaly důsledky čtrnáctihodinového uzavření tunelového komplexu Blanka. Drastický dopravní kolaps způsobilo selhání bezpečnostního kamerového systému. Začal v úterní odpolední špičce a vyvrcholil ve středu ve špičce ranní. Na hodinu se uzavřela i Mrázovka a Strahovský tunel.

Neštěstí v Troji je předzvěstí politického zemětřesení

/RASTR/ Primátorka po zřícení lávky hledá viníky. Nechá zavřít čtyři podobně nebezpečné stavby.  Už od úterý je jasné, že ponton v Troji nebude. Zákon to zakazuje. Prozatím se lidé musí spokojit s přívozem. Lávka se zřítila v sobotu a byli zraněni čtyři lidé. Ti od Prahy dostanou okamžitou pomoc 50 tisíc korun

Zrezlá lana na Trojské lávce nikdo nekontroloval. Hrozí další neštěstí?

/RASTR/ Hlavní nosná lana Trojské lávky pravděpodobně zrezla, praskla a konstrukce Trojské lávky se rozlámala. Odhad, který už v neděli nastínil expert ze stavební fakulty ČVUT Michal Drahorád, se čím dál tím víc jeví jako reálný. Možnost proreznutí lan nevyloučil ani Václav Hvízdal, šéf firmy Pontex, která technický stav lávky průběžně monitorovala.

Hrozí zavření Hlávkova mostu pro tramvaje, pěší nepustí na lávky

Zhroucená Trojská lávka figurovala na seznamu nebezpečných přemostění na čelním místě. Po sobotním neštěstí se politici odhodlali k akci. Nepustí pěší na Železniční most, totéž zvažují u Radotínské lávky. Kvůli nutné rekonstrukci pravděpodobně zakážou vjezd tramvajím mezi Těšnovem a Holešovicemi.

Zřícení lávky v Troji: selhal dohled, varování expertů politici nevyslyšeli

/INFOGRAFIKA/ Zlomeniny, šok. Čtyři lidé se zranili po sobotním zřícení lávky pro pěší v Troji. Dva těžce. Spadli rovnou do ledové Vltavy. „Jeden z pacientů musí podstoupit složitou operaci. Je ale naštěstí mimo ohrožení života,“ vzkázal mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Takové následky má „výbuch časované bomby“ s názvem Trojská lávka. A mohlo to dopadnout ještě mnohem hůř.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní situace Prahy 6 je po otevření Blanky lepší, řekl v rozhovoru Dolínek

Hostem online rozhovoru byl v pondělí náměstek primátorky pro dopravu a lídr pražské kandidátky ČSSD Petr Dolínek, který odpovídal na dotazy čtenářů. Společně jsme se dotkli například dopravy na Praze 6, Pražského okruhu i otázky dopravy na magistrále, nebo přepravy na letiště. 

Z hlediska vyššího principu mravního...

Praha - Slavná věta ze slavného filmu „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem" má svůj základ v událostech, které se v době heydrichiády opravdu staly.

Zemana má svrhnout puč, varují „záložáci“. Míří na Prahu

Praha /INFOGRAFIKA/ - Svolávají se na demonstraci. „Vojáci v záloze" a „domobranci" chtějí zamezit údajnému ozbrojenému převratu proti prezidentu republiky. Samotný Hrad tomu na rozdíl od svých obdivovatelů nepřikládá žádnou váhu.

Markéta Sluková: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Díky beachvolejbalu procestovala celý svět. Teď se na pár týdnů její kanceláří stane sluncem zalitá pláž Copacabana a domovem olympijská vesnice. Usměvavá Markéta Sluková se ale vždy ráda vrací domů za rodinou, kamarády i psem Amy. Kam by vás pozvala na ztracená vejce nebo na steak?

Cyklisté na Výtoni se bojí agresivních řidičů

Praha - Zřídit předsunutá stání pro cyklisty před semafory, jasně označit doporučené průjezdy křižovatkou a hlavně odstranit překážky dále zužující již tak úzký chodník. Například historizující kryty ze dvou zdejších lamp nebo odpadkový koš. Tak zní nejčastější požadavky stovek a tisíců cyklistů, projíždějících denně Výtoní.

Velká dopravní revoluce MHD vypukne už závěrem letních prázdnin

Praha - Nová tramvajová linka celotýdenně spojí Kubánské náměstí, Koh-i-noor, Nádraží Vršovice, Otakarovu, Nuselské schody, I. P. Pavlova a Karlovo náměstí. Další vyrazí z Nádraží Vysočany směrem na Palmovku, do Holešovic a dále do centra města. To jsou jen dva z desítek požadavků cestujících pražskou MHD, které by se nakonec měly promítnout do velkých změn jízdních řádů.

Proměna Bělohorské ulice v Praze 6: vize je na stole

Praha - Důležitá tepna šesté městské části se změní podle přání místních obyvatel. Institut plánování a rozvoje (IPR) nastínil, jak konkrétně. „Na Bělohorské si můžete koupit téměř vše. Podobně jako letenská ulice Milady Horákové, která je rovněž výjimečnou obchodní žilou s desítkami specializovaných obchodů," zaznělo z institutu.

Starostové: Pražské ANO jde proti doporučení Babiše

Praha - „Kolik bude Pražany stát Stropnického ultimátum? Navýšení daně z nemovitosti osmdesát miliónů, odkup Kliniky desítky miliónů. Při konzervativním odhadu nás tak Matěj Stropnický vyjde na sto miliónů korun. Z toho většina půjde přímo z kapes vlastníků bytů, přičemž polovina Pražanů bydlí v domě nebo bytě v osobním vlastnictví a již nyní platí Pražané nejvyšší daň v republice. A zbytek peněz doplatí město."

Praze chybí místa ve školách. Do čtyř let má být ještě hůř

Praha - Bohužel, nepřijímáme. Máme totálně přeplněnou kapacitu. Zkuste to jinde. Takovéto nepříjemné věty možná už brzy u zápisu uslyší rodiče mnohých pražských předškoláků od ředitelů spádových základních škol. Důvod je prostý - demografická křivka stoupá - zvlášť do okrajových částí metropole se stěhují mladé rodiny s dětmi. A zdejší základní školy rozhodně nejsou nafukovací.

Cyklisté přivítali jaro tradiční jízdou po Praze

Praha /FOTOGALERIE/ - Velká jarní cyklojízda v sobotu projela Prahou. Akce, tradičně pořádaná dopravní iniciativou Auto*Mat a Rádiem Wave, odstartovala ve 13 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad. I přes velkou nepřízeň počasí se jí zúčastnily stovky cyklistů a koloběžkářů. Motoristé naproti tomu museli volit nejvhodnější objízdné trasy. Město jim alespoň na několik hodin nepatřilo.

V katastrofálním stavu je více než stovka pražských mostů

Praha - Čerstvá prověrka technického stavu pražských mostů přinesla zoufalý a alarmující výsledek. Sto dvacet šest z nich je ve špatném, nebo dokonce v havarijním stavu. Vedle Libeňského, který už desítky let a zatím marně čeká na generální rekonstrukci, mezi ně patří například Most Legií, Palackého most, Železniční most, nebo Trojská lávka.

Může pokračování Blanky vést kompletně po povrchu?

Praha - Pravidelné jarní uzavírky, respektive opravy silnic jsou v plném proudu. Přes vyznačené objížďky zoufale brzdí automobilovou dopravu uvnitř hlavního města. Situaci zásadně komplikují také práce na většině dálničních přivaděčů. Zácpy v ranní a odpolední dopravní špičce se nyní během pracovního týdne začínají blížit maximům, obvyklým jindy zpravidla pouze v pátek.

Zdražení parkování v zónách je drastické, protestují řidiči

Praha - Téměř stoprocentní zdražení ročních parkovacích karet v modrých zónách vstoupilo zkraje dubna v platnost. Rezidenti z městských částí Praha 1, 2, 3, 7 a 16 tak na místo dosavadních sedmi set zaplatí dvanáct set korun. Mnohým se to zdá příliš drastické, kritizují magistrát a ptají se po důvodech a především po tom, jakým způsobem se skokové navýšení ceny promítne v kvalitě poskytované služby.

'Vysvobození' Malostranského náměstí od aut je o krok blíže

Praha - Podle mnohých Pražanů do očí bijící ostuda a zhyzdění samého srdce památkové zóny na levém břehu Vltavy. Podle jiných, mimo jiné také celé řady poslanců, vesměs praktická a mnohdy vysloveně potřebná záležitost. Řeč je o kontroverzním parkovišti na Malostranském náměstí.

Příchod migrantů by vadil až třem čtvrtinám Pražanů

Praha - Na Pražany poslední dobou zřetelně doléhá mediální obraz současné migrační krize. Svědčí o tom analýza, kterou si nedávno u společnosti Ipsos nechal zpracovat magistrát. Ačkoliv se její hlavní vlna České republice stále vesměs vyhýbá, za zásadní problém ji dle analýzy považuje zhruba polovina z reprezentativního vzorku tisícovky dotazovaných.

Zelení chtějí kvůli doplnění rady mimořádné zastupitelstvo

Praha - „Když nebudou hlasy ANO, ČSSD pro kandidáta do rady za Stranu zelených, pak nebudou hlasy Strany zelených (SZ) pro kandidáty do rady za ANO a ČSSD." Takto ve středu komentoval předseda SZ Matěj Stropnický neochotu potencionálních koaličních partnerů schválit jeho nominaci do funkce náměstka primátorky.

Lítačka vlastně neexistuje, řekl majitel Opencard

Praha - „Z hlediska právního jako by nová pražská tramvajenka s názvem Lítačka ani neexistovala. Samotný proces jejího vydávání cestujícím pražskou MHD stojí na řadě protiprávních kroků. Smlouva uzavíraná s novými držiteli Lítačky je pravděpodobně neplatná." S tímto závažně znějícím sdělením včera přišel majitel Opencard - firma eMoneyServices (EMS), která s Prahou vede vleklé spory nejen o tučné částky peněz.

O osudu 'Klokanů' z Bohemky se rozhodne už příští čtvrtek

Praha - Osud vršovického fotbalového klubu Bohemians 1905 nechali radní hlavního města v rukou zastupitelů. Právě oni už ve čtvrtek 31. března na schůzi rozhodnou, zda Praha za víc než 120 milionů korun koupí, či nekoupí domovský stadion „Klokanů" Ďolíček.

Blanka stáhla do města víc aut, upozorňuje nezávislá analýza

Praha - „Tunel Blanka posílá pod zem sedmdesát tisíc aut za den. Z povrchu jich ale zmizelo podstatně méně. Nový tunel totiž přilákal nová auta." Tak zní úvod čerstvé nezávislé analýzy fungování tunelového komplexu vypracované přesně půl roku po jeho uvedení do provozu. Pochází z dílny dopravní iniciativy Auto*Mat.

Bruselský teror otřásl Prahou. Lidé mají strach hlavně v metru

Praha - „Stačí, aby se v ranní špičce do davu lidí na Můstku, Muzeu, nebo Florenci vetřel jeden jediný sebevražedný atentátník a okamžitě tu máme desítky mrtvých a možná i stovky zraněných. Může to přijít zítra, za měsíc, za rok. Ani kdyby každý druhý člověk v metru byl policista, zabránit tomu lze jen těžko," nastínil své obavy z cestování pražským metrem student právnické fakulty Jindřich Kubal.

Policie zvýšila kvůli explozím v Bruselu ostrahu letišť i metra

Praha /FOTOGALERIE/ - Česká policie zvýšila po explozích v Bruselu bezpečnostní opatření na mezinárodních letištích v Česku i v pražském metru. Další zvýšená opatření policie zatím nepřijala. Řekli to mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Tučné odměny z městských firem berou politici vesele dál

Praha - Politické vakuum na magistrátu neprospívá Praze, jejímu rozvoji, natož jejím obyvatelům. Zato však docela vyhovuje mnohým politikům. Proč? Dokud potrvá zdánlivě nekonečná komedie, zvaná sestavování nové koalice, nemusejí se obávat o teplá a dobře placená místa v řídících a dozorčích orgánech městských firem.

Bohemka stále nemá vyhráno. O koupi Ďolíčku se licituje

Praha /FOTOGALERIE/ - Ani osmdesátihlavý zelenobílý zástup fanoušků fotbalového klubu Bohemians 1905 v úterý svým příchodem do budovy magistrátu nepřiměl radní hlavního města k zásadnímu rozhodnutí. Praha zatím vršovický stadion Ďolíček, který je pro klub životně důležitý, nekoupí. Jeho stávající majitel - společnost Bohemians Real za něj žádá 134 milionů korun. Radní to pouze vzali na vědomí.

Magistrát kárá za utajování dokumentů. Sám dělal totéž

Praha - Městské části nesmí zastupitelům, ani těm opozičním, tajit dokumenty, na základě kterých se rozhodují radní. Tak zní závěr magistrátu hlavního města ve věci nedávné stížnosti zastupitelů Prahy 1 Petra Kučery a Kateřiny Klasnové (oba Zelená Pro Jedničku).

Kvůli nedostatku sester a přetížení lékařů musí nemocnice v Praze rušit lůžka

Praha - Žádáme plán na záchranu zdravotnictví. Pokud včas nepřijde, nebude možné, navzdory obětavé práci tisíců lékařů a zdravotních sester, zajistit dostupnost kvalitní a bezpečné péče pro každého, kdo ji potřebuje. Tento nanejvýš alarmující vzkaz směrem k vládě České republiky vyslala už na začátku minulého týdne Česká lékařská komora (ČLK) ústy svého prezidenta Milana Kubka.

Praze hrozí kvůli Lítačce žaloby i mezinárodní arbitráž

Praha - „Lítačka není nic jiného než plagiát Opencard natřený na zeleno. Nejen, že je napojena na původní elektronickou tramvajenku Opencard, ale i na ostatní součásti systému. Jediné, co se změnilo je to, že je vedle červeného plastu v oběhu ještě plast zelený." Na tomto stanovisku trvá držitel licencí k Opencard firma eMoneyServices (EMS).

Přijdou Pražané o soukromí? Do kamer nateče až miliarda

Praha - Letos dvanáct milionů, každý další rok pětadvacet milionů. V následujících deseti letech možná až miliardu korun. Tolik hodlá Praha investovat do obnovy a modernizace kamerového systému. Včera o tom rozhodli radní. Jejich záměr pak musí ještě posvětit zastupitelé. Už teď je ale jisté, že někteří budou hlasitě protestovat.

Vysoké odměny od státních firem pro Radmilu Kleslovou zajímají policii

Praha - Ještě docela nedávno to byla první dáma hnutí ANO a také zřejmě nejvlivnější žena pražské politiky. Nyní už Radmila Kleslová oficiálně není pravou rukou Andreje Babiše, protože rezignovala na místopředsednickou funkci v hnutí i na pozici předsedkyně pražské organizace.

Podvodníkem nejsem, tvrdí Březina. Podal ústavní stížnost

Praha - Zřejmě nejvýraznější tvář pražské ČSSD Karel Březina trvá na tom, že není podvodník a stěžuje si na práci soudů. Ty ho pro podvod v dopravním podniku pravomocně odsoudily v říjnu roku 2014 k roční podmínce. A podle Nejvyššího soudu postupovaly správně.

Miliardové kšefty z černých skládek úřady přikrývají

Praha - Úřady hrubě a zcela evidentně porušují platné právo. Odmítají dokonce respektovat rozhodnutí soudu. Takto se pohoršuje zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček nad dosud nejotřesnějším případem ilegální skládky stavebního odpadu, nacházející se v těsné blízkosti Prahy.

Pražský okruh vyhráno nemá. Soud nejspíš bude pokračovat

Praha - Zastánci dostavby Pražského okruhu v jeho původní variantě mohli v závěru minulého týdne slavit dílčí úspěch. Městský soud v Praze zamítl žalobu osmi městských částí a čtyř středočeských obcí, kolem kterých má dálnice v bezprostřední blízkosti vést.

Spor o sesterskou smlouvu s Pekingem pokračuje

Praha - Proč většina zastupitelů hlavního města (ANO, ČSSD, KSČM a část ODS) minulý týden zvedla ruku pro kontroverzní deklaraci o jednotném a nedělitelném území Čínské lidové republiky? Uzavření smlouvy nikoliv o bratrské, nýbrž tentokrát o sesterské pomoci mezi Prahou a Pekingem má podle části opozice pozoruhodné pozadí.

Milionové studie jsou veřejnosti nepřístupné. Tudíž i Blanka 2

Praha - Z Pelc - Tyrolky na Balabenku a dále, až na Štěrboholskou radiálu. K tomu výstavba takzvané Libeňské spojky. Soubor tří vzájemně propojených silničních staveb, řádově v hodnotě čtyř desítek miliard korun má tvořit poslední chybějící třetinu Městského silničního okruhu pod pracovním názvem Blanka 2.

Praha je sesterským městem Pekingu. Ostuda, říká opozice

Praha - V den 68. výročí bolševického puče z února 1948 si Praha uřízla pořádnou ostudu. Shodují se na tom mnozí politici a prostřednictvím sociálních sítí také samotní Pražané. Na zastupitelstvu hlavního města ve čtvrtek prošla kontroverzní předloha primátorky Adriany Krnáčové (ANO), podle níž se česká metropole stává sesterským městem čínského Pekingu.

Změní se Praha v běžný kraj spravující samostatné obce?

Praha - Rychle se mezi sebou dohodněte. Jinak Praze hrozí výrazné zaostávání za ostatními evropskými metropolemi. Tak by se dal stručně shrnout vzkaz starostů většiny městských částí směrem k magistrátním politikům. Ti ani tři měsíce po rozpadu koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice nebyli schopni najít nové, funkční řešení, které by zastavilo neúprosnou stagnaci.

Škola šikanující žáky nevyhodila. Chyběla odvaha

Praha - Jak naložit s případem brutální šikany, která vyvrcholila smrtí pětapadesátileté učitelky? Vedení pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně dosud evidentně tápe. Ředitel František Bártl zatím sáhl pouze k podmínečnému vyloučení trojice studentů. Také jim udělil trojku z chování.

Na revoluci v MHD se podílejí sami cestující. Navrhují změny

Praha - Den co den nové konkrétní podněty pro pražskou MHD od cestujících. Přicházejí do sídla jejího organizátora společnosti ROPID a reagují na neúprosně se blížící „velkou dopravní revoluci." Ta bude spuštěna úderem 1. července tohoto roku. Do jaké míry se změní jízdní řády?

Klub ANO shora sjednocuje Faltýnek. Na Krnáčové trvá

Praha - Navenek nyní hovoří pražská organizace ANO, respektive nejsilnější zastupitelský klub, jednotně. Hlasem Jaroslava Faltýnka. Prvního místopředsedy hnutí, předsedy poslaneckého klubu a pravé ruky Andreje Babiše. Pro svého šéfa zařídí vše, tvrdí se o něm v Agrofertu, v Poslanecké sněmovně a posledních pár týdnů i na pražském magistrátu.

Šikanu najdete na každé škole, řekl psycholog

Praha - Šikana - smrt - trest? Veřejnost se jen těžko vzpamatovává z otřesného případu psychického trýznění učitelky vlastními studenty na jedné z pražských průmyslovek. Je otřesena. Je zhnusena. Volá po drakonických sankcích pro viníky. Z větší části žasne, jako by něco takového snad ani nebylo možné.

Praha žehlí vztahy s majitelem Opencard. Kvůli nové Lítačce

Praha - Před zavedením nové tramvajenky Lítačka se Praha snaží alespoň částečně urovnat vleklé spory s majitelem Opencard - firmou eMoneyServices (EMS). Podle mluvčího EMS Martina Opatrného magistrát aktuálně stáhl žalobu týkající se podpory systému Opencard. Dosud se prostřednictvím žaloby na EMS domáhal zajištění servisních služeb.

Vítěz voleb tlačí občanské demokraty k dohodě. Strany jsou ochotny k ústupkům

Praha - Pohodlnou většinu jednačtyřiceti hlasů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu by si zajistila koalice ve složení ANO, ČSSD, ODS a Trojkoalice. Právě k jejímu vzniku upínají své síly především sociální demokraté, ale také vítěz posledních komunálních voleb hnutí ANO.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT