VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DENISA HOLAJOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kanceláří letos přibude nejvíce od krize. Developeři staví spekulativně

V Praze teď vyrůstají nové kancelářské budovy stejně rychlým tempem jako v předkrizovém roce 2008. Developeři se vzhledem k aktuální poptávce firem neobávají, že by po dokončení mohly zůstat nepronajaté, a tak ve velkém zahajují výstavbu takzvaně spekulativně, bez předem dojednaného nájemce.

Radnice jedenáctky nabízí startovací byty v Opatově za komerční nájemné

Nedostatek cenově dostupných bytů a blížící se komunální volby vedou některé politiky k oprášení myšlenek na výstavbu obecních bytů k nájmu. Aktuální případ původně startovacího bydlení pro mladé Zahrady Opatov na Praze 11 ilustruje, čeho se vyvarovat.

Protesty, odvolání a petice. Nové bytovky ruší vilovou zástavbu

Klidné vilové čtvrti se starší zástavbou patří k nejvyhledávanějším adresám. Koupit si tady dům ale dnes představuje skutečný luxus. Toho jsou si vědomi i developeři, kteří se na tyto lokality zaměřují a nabízejí namísto domů aspoň komfortní byty.

Náměstkyně Kolínská jde po krku tvůrcům Metropolitního plánu, byť byla u zrodu

/INFOGRAFIKA/ Náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Troj-koalice) jde po krku tvůrcům Metropolitního plánu. Dva dny před prvním veřejným projednáváním klíčového dokumentu pro další rozvoj Prahy vydala prohlášení, v němž zpochybnila jeho základní principy.

Stanici Nádraží Holešovice čeká proměna. Návrhy ukáže výstava

/FOTOGALERIE/ Architekti připravili návrhy budoucí podoby vestibulů a přilehlého okolí stanice metra v Holešovicích. Pražané si je mohou prohlédnout v jižním výstupu ze stanice.

Chuchli čekají velké změny. Vítek chce do závodiště napumpovat stovky milionů

Rodina realitního magnáta Radovana Vítka má rozsáhlé plány s dostihovým závodištěm ve Velké Chuchli. Po modernizaci za stovky milionů korun by se mělo stát jezdeckým areálem mezinárodního standardu. Záměrem je přitáhnout sem nové jezdecké disciplíny jako parkur či drezúru a také postavit nová ubytovací a volnočasová zařízení.

Vily versus sídliště. Co se městu prodraží?

/INFOGRAFIKA/ Vlastní příjmy a výdaje si většina lidí dokáže spočítat a s trochou vůle s penězi vyjde nebo i ušetří. Stejně tak architekti a developeři umí vypočítat cenu stavby a následného provozu domů. V případě rozvoje celé části města je však situace složitější. Nová výstavba může být poslední kapkou, v jejímž důsledku bude třeba posílit stávající infrastrukturu, energetické nebo dopravní kapacity. Jaký typ zástavby je pro Prahu nejnákladnější?

Bývalý pivovar v Nuslích změní podobu. Budou v něm byty, obchody i kanceláře

Neprostupné chátrající území někdejšího pivovaru v Nuslích čeká zásadní proměna. Památkově chráněné budovy projdou nákladnou rekonstrukcí. Chystá ji společnost Penta Real Estate.

Tovární čtvrti Prahy ožívají, nejnovějším přírůstkem je jinonická Waltrovka

/FOTOGALERIE/ Každých deset let jedna nová moderní čtvrť. Zhruba tak vypadala v metropoli výstavba v posledních dekádách. Podle chystaných záměrů by ale v příštích letech mělo být podobných projektů výrazně víc.

V Pařížské nejvíc letí kabelky od Vuittona. Butik utržil tři čtvrtě miliardy

Pražské výstavní třídě luxusu v Pařížské nadále dominuje francouzská značka Louis Vuitton. Její butik utržil podle propočtů firmy Deloitte ve fiskálním roce 2016 celkem 782 milionů korun. Zahraniční turisté a bohatá tuzemská klientela míří nejčastěji do Pařížské za proslulými kabelkami, ale také za šperky, hodinkami, módním oblečením a doplňky.

Zaměstnanci z kancelářských komplexů jedí rychleji, ale i zdravěji

V moderních kantýnách nahrazují omáčky s knedlíkem zeleninové saláty, těstoviny, grilované steaky i mořské plody. Zaměstnavatelé často stravování uvnitř administrativních areálů nabízejí jako benefit. Snaží se zlepšit služby.

V Praze se loni prodaly dvě stamilionové vily. Nejdražší byty jsou v centru

/FOTOGALERIE/ Téměř 112 milionů korun. Za takovou sumu se v Praze prodala nejdražší vila v uplynulém roce. Stojí ve Střešovicích v šesté městské části, stejně jako vila v Dejvicích, za kterou dal nový majitel rovných sto milionů korun. Dejvice a Bubeneč loni patřily k top lokalitám, pokud jde o samostatná sídla. Nejdražší byty se podle údajů v katastru nemovitostí prodávaly v samotném centru na Starém Městě a Josefově.

Metropolitní plán odsoudí k zániku naše kolonie, bojí se zahrádkáři

Mají se lidé, kteří desítky let opečovávají záhonky v pražských zahrádkářských koloniích bát o svoji další existenci? Podle občanského spolku Arnika odsuzuje návrh Metropolitního plánu tyto ostrůvky zeleně k zániku. Zpracovatel plánu, pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), naopak tvrdí, že osady bere jako fenomén, který je třeba chránit.

Pražští radní: Stavba hotelu Ritz-Carlton má zelenou

První luxusní hotel Ritz-Carlton v Česku, který do konce roku 2022 otevře u Staroměstského náměstí, nabídne zhruba 90 pokojů. Investor chystané proměny osmi historických domů mezi ulicemi Železná, Celetná a Kamzíková přislíbil městu, že zde zároveň vybuduje 26 bytů k pronájmu. Zachování funkce bydlení je totiž jednou z podmínek ochrany památek UNESCO.

Ostraha nákupních center: místo lidí hlídají zloděje také drony

/INFOGRAFIKA/ Zvýšení rizika útoku na takzvané měkké cíle, mezi které patří i obchodní centra, přináší vyšší nároky na jejich ostrahu, a tedy i na správu budov. Nedostatek personálu se bezpečnostní agentury snaží řešit moderními technologiemi.

Nové domy vedle paneláků. Pražská sídliště se zahustí

/INFOGRAFIKA/ Zakonzervovat, anebo zastavět? Místní obyvatelé panelových sídlišť bývají ostražití, pokud jde o výstavbu dalších bytových domů. Odborníci se ale v názorech liší. Návrh Metropolitního plánu v některých lokalitách se zahuštěním panelových sídlišť počítá.

Požár v Hostivaři dohašovali hasiči ještě v noci. Na místě měly stát nové domy

Hasiči likvidovali menší ohniska v hale a skladech ještě včera ve večerních hodinách. „Při kontrole haly v Hostivaři jsme objevili další skrytá menší ohniska požáru, která musíme dohasit,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Odpoledne hasiči hlásili, že v objektu objevili propanbutanové lahve a zasahují v dýchacích přístrojích. Na kontrolu vyjížděli i v noci a dnes ráno. Podle odhadů požár způsobil škodu za 45 milionů korun.

Byty v Praze jdou na dračku. Prostory pod bytovkami těžko hledají vhodné nájemce

/INFOGRAFIKA/ Nové byty jsou v Praze téměř nedostatkovým zbožím. Totéž ovšem nelze říct o komerčních prostorách v přízemí developerských projektů. Plánované obchody, restaurace, kavárny a další služby se často zabydlují velmi pomalu. Důvodem bývá vysoká cena za koupi či pronájem, ale také špatný odhad toho, co lidé v okolí potřebují.

Raketový růst cen pražských bytů naráží na strop. Bublina splaskne

/INFOGRAFIKA/ Nabídka nových bytů nepatrně roste, jejich ceny v minulých měsících přesto dál raketově stoupaly. Platí to pro Prahu a také pro některá města ve Středočeském kraji, kam míří ti, pro něž se stalo bydlení v metropoli těžko dostupným. Podle zpráv z trhu i statistiků ale poptávka v Praze mírně ochlazuje. Což by nasvědčovalo tomu, že ceny bydlení dosáhly vrcholu. S jistotou si to však nikdo zatím říct netroufne.

Mírnější pravidla mohou umožnit proměnu kanceláří na běžné byty

/INFOGRAFIKA/ Pražští radní se shodli na novelizaci Pražských stavebních předpisů (PSP). Zhruba po dvou letech jejich platnosti z nich má zmizet požadavek na povinné oslunění bytů. To vyvolávalo polemiky při vzniku normy, do PSP jej tehdy protlačilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Rusové kupují byty v novostavbách, Západoevropané míří do centra

/INFOGRAFIKA/ Britové či Italové preferují investice v historické zástavbě centra, ve starších domech v Praze 6 a na Smíchově. Naopak obyvatele s anglosaskými jmény lze například v žižkovských rezidencích spočítat na prstech. 

Novela stavebních předpisů. Radní mírní pravidla pro výstavbu bytů

Pražští radní se dnes shodli na novelizaci Pražských stavebních předpisů (PSP). Novela má zmírnit dosavadní požadavky na proslunění a osvětlení bytů, které developeři považují za přehnané.

Plán navrhuje rekreační území u Vltavy a Berounky

Kam budou chodit Pražané relaxovat? Kde vzniknou nové parky nebo sportoviště? I na tyto otázky dává návrh nového Metropolitního plánu odpovědi. Byť ne tak jasně formulované, jako je tomu u rozsáhlých ploch určených ke zcela nové zástavbě či přeměně nynějších brownfieldů.

Sdílené kanceláře jsou trendem. V Praze je lidé využívají stále častěji

/INFOGRAFIKA/ Práce z domova je pro poustevníky, trendem jsou sdílená pracovní místa. Těch v poslední době v Praze přibývá jako pomyslných hub po dešti. Slovo „hub“ je v tomto případě na místě, protože tak se sdílené prostory nazývají. Dalším názvem jsou takzvaná coworkingová centra.

Pivovary, lihovary a továrny se mění na nové byty

Někdy se odkazů minulosti developeři snaží co nejrychleji zbavit. Někdy vysloužilé objekty naopak dokážou dát i průměrnému projektu nádech výjimečnosti. Nejvíc se jich nachází v továrních areálech určených k nové zástavbě.

Historické budovy v centru Prahy se postupně mění v hotely

Více než 6,6 milionu cizinců a zhruba milion tuzemských hostů se loni ubytovalo v metropoli. To bylo podle Českého statistického úřadu o půl milionu lidí víc než v roce 2016.

Kauza Klamovka. Co zde nakonec vyroste: školka, nebo věžáky?

Pražský magistrát i radnice Prahy 5 řeší spor, který je dědictvím éry někdejšího starosty městské části Milana Jančíka (tehdy ODS). Za jeho vlády, končící rokem 2010, se změnil územní plán na parcelách v těsném sousedství parku Klamovka tak, že namísto sportovišť či mateřské školy tu mohou stát novostavby s více než stovkou bytů. 

V Praze jsou kanceláře plné. Zaměstnanci sdílejí místa

/INFOGRAFIKA/ Firmy obsadily největší plochu za posledních deset let. Developeři se snaží dohánět poptávku hlavně v Praze 4, 5 a 8. 

V Praze se nestaví unikátní stavby, říká sdružení pro architekturu

Být pozitivním hlasem pro kvalitní architekturu a stavební rozvoj metropole. Takový je hlavní cíl Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které založil největší pražský bytový developer Central Group. Ke spolupráci se mu podařilo sezvat české renomované architekty Josefa Pleskota, Zdeňka Fránka či Pavla Hniličku.

Jedy v zemi komplikují proměnu průmyslových zón na bydlení

Developeři v posledních letech skupují hektary bývalých průmyslových areálů, na jejichž místě pak chystají výstavbu bytů. Pozemky tam bývají sice levnější, někdy ale skýtají překvapení v podobě ekologických zátěží. Jaké úsilí si vyčištění od jedovatých látek po dřívějších továrnách vyžádá, nelze dopředu najisto určit.

Na nevyužitém pozemku za magistrálou roste moderní kancelářský komplex

Poblíž hlavního nádraží a kampusu Vysoké školy ekonomické (VŠE) roste moderní kancelářský komplex Churchill. Jde o zatím druhý komerční projekt investiční skupiny Penta v samotném centru Prahy. Prvním, už hotovým, je nedaleké Florentinum vedle Masarykova nádraží. Tam Penta chystá i svůj další počin podle návrhu slavné architekty Zahy Hadid.

Ceny bytů v Praze loni rostly nejrychleji z měst Evropské unie

/INFOGRAFIKA/ Podle nejnovějších dat evropských statistiků zdražily domy a byty v Česku loni ve 3. čtvrtletí meziročně o 12,3 procenta. V celé unii to přitom bylo o necelých pět procent.

Místo hotelu vyrostou v BB Centru byty a obchody

Developerská firma Passerinvest group ustoupila od plánované výstavby hotelu s konferenčním centrem v michelském BB Centru. Namísto hotelu vznikne výrazně nižší bytový dům, který má zahrnovat stovku bytů k pronájmu o dispozicích 1+kk až 4+kk. Passerinvest kvůli projektu v minulých letech čelil protestům jak občanských sdružení, tak i nevoli ze strany vedení Prahy 4. 

Začíná boj o zákazníky. V Praze se otevře další outletové centrum

/INFOGRAFIKA/ Mezi současným a budoucím outletovým centrem v Praze, které se otevře na konci dubna, začíná bitva nejen o zákazníky. Stávající Fashion Arena ve Štěrboholech a nový Prague The Style Outlets v Ruzyni už nyní soupeří o zastoupení značek ve svých prodejnách.

Bydlení pro tři miliony Čechoslováků. Výstava představuje fenomén sídlišť

V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze je do 20. května k vidění výstava mapující historii tuzemských panelových sídlišť. Očekávaná expozice uzavírá pětiletý projekt Paneláci, který sledoval 73 sídlišť z hlediska architektury, urbanismu, složení jejich obyvatel a možností památkové ochrany.

Developeři lákají na zeleň. Realita často mísí odstíny šedi

Kvetoucí domy jsou často vábničkou na koupi bytu, která však přežije pouze do první zimy. Developer by měl předat funkční zahradnický systém, pak už je péče o zeleň na majitelích a správcovské firmě. 

Největší stavební ruch aktuálně panuje v Praze 5

Cihlové byty se obchodují nejvíc v Praze 3, paneláky v Praze 4. Byt změní majitele v průměru po patnácti až dvaceti letech

Z novostaveb do centra se lidé dostanou nejlépe autem či autobusem

Byty na metru. Tak láká nejeden developer kupující do svých projektů. Jak ale ukázala analýza trhu s novým bydlením v Praze, zpracovaná Institutem plánování a rozvoje (IPR), pěší cesta z novostavby k metru málokdy trvá jen několik minut. Zato avizovaná zeleň nebývá v okrajových lokalitách pouhou marketingovou frází.

V metropoli staví domy spolky i církve, láká je investice do realit

/INFOGRAFIKA/ Developerské aktivity přebírají různé firmy nebo instituce, od kterých byste to nejspíš nečekali.

V okolí Plzeňské se staví stovky bytů. Podívejte se, jak se špinavá ulice mění

/FOTOGALERIE/ Špinavá a hlučná. Taková byla po léta pražská Plzeňská ulice. To se ale změní. O ulici se začali zajímat developeři a na místě chystají desítku projektů, které přinesou stovky nových bytů. „Oblast Smíchova je z hlediska realitních obchodů dlouhodobě atraktivní,“ uvedl například šéf realitní společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal.

Chybějící byty a nárůst cen má napravit obecní výstavba a omezení Airbnb

Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení) včera představila čtveřici opatření, která mají Pražanům zajistit dostupnější bydlení. Ta se týkají hlavně nájemního trhu, nikoli zamrzlé výstavby bytů do vlastnictví. Průtahy při povolování nových projektů jsou přitom důvodem nízké nabídky podle developerů i analytiků realitního trhu.

V Praze chybí byty. Stavby brzdí byrokracie

/INFOGRAFIKA/ Katastrofálně nízká nabídka. Tak vidí příčiny raketového růstu cen nových bytů v metropoli analytikové i lidé z byznysu. Stupňují proto tlak na vedení Prahy, aby zrychlilo a zjednodušilo povolování staveb. Jinak náklady na bydlení dál porostou.

Budoucí čtvrť Smíchov City dostala reálné obrysy

/RASTR/ Desítky let zanedbané pozemky bývalého nákladového nádraží na Smíchově začínají nabývat novou podobu. Alespoň na papíře Developer Sekyra Group představil další ze série svých plánů na zástavbu více než 20hektarového území. Tentokrát už by se záměry zásadně měnit neměly

Nad stanicí metra D Nemocnice Krč má vyrůst obchodní centrum

/INFOGRAFIKA/ Výstavba stanice metra D Nemocnice Krč bude velkým impulzem k výrazné přeměně 25hektarového území naproti Thomayerově nemocnici. Developeři už dnes spřádají plány, jak pozemky ležící z velké části ladem využít. Hlavní slovo má aktuálně společnost Reflecta Development, zastupující soukromé vlastníky parcel. Na přilehlých pozemcích chtějí developeři postavit hlavně kanceláře a byty. Praha 4 se obává o zastínění současné dominanty věže Thomayerovy nemocnice.

Developeři v hlavním městě rozjíždějí výstavbu nájemních bytů

Nájemní bydlení zůstávalo po léta na chvostu zájmu developerů. Důvodem byla hlavně pomalá návratnost peněz investovaných do výstavby. S generací mileniálů, narozených koncem minulého století, se však pohled na výstavbu moderních bytů k pronájmu začíná měnit. 

Architekt Klaška: Co Zaha Hadid přinesla do architektury, to dále posunujeme

Třetím rokem už architekt Jakub Klaška vede tým, který připravuje přestavbu pražského Masarykova nádraží podle návrhu slavné Zahy Hadid. „Každý architekt má svůj rukopis, přičemž ten Zahy Hadid je velmi výrazný. Cokoli, co dělala, je na první pohled velmi čitelné,“ říká o něm.

Více stánků v obchoďácích. Začínající prodejci nabízejí originální nápady

Vedle stále sílícího trendu prodeje zboží ve virtuálním světě e-shopů přichází ze zahraničí i opačný trend. Firmy nabízejí módu, sportovní vybavení, elektroniku či kosmetiku nevšední formou na zajímavých místech třeba v galeriích nebo industriálních památkách.

Byty a kanceláře v areálu bývalé továrny na letecké motory či kostel z betonu

V klání Best of Realty soutěžilo celkem 43 projektů. Po roce se udělovala i cena za nejlepší nákupní centrum. Zvláštní cenu obdržel netradiční svatostánek. Soutěž Best of Realty 2017 zná své vítěze. V 19. ročníku dvakrát zabodoval projekt Waltrovka, který skupina Penta buduje v Praze 5 Jinonicích.

Vyroste za Prahou nové sídliště? Libčice čeká proměna

Developerská firma Skanska Reality postaví rozsáhlý rezidenční komplex v Libčicích nad Vltavou v Praze-západ. Téměř jedenáctihektarové území v části Letky koupila minulý týden od společnosti CTR group. Jedná se o volné pozemky po bývalé cihelně. Jedním z pilířů CTR group je totiž kromě developerského byznysu také výroba a distribuce stavebních hmot.

Místo zlíchovského lihovaru budou nové byty od Trigemy

Novým majitelem lihovaru na Smíchově se stává developerská společnost Trigema. O atraktivní pozemky nedaleko Smíchovského nádraží se mezi developery strhla bitva poté, co dosavadní vlastník, firma Zlatý lihovar, oznámila, že pro chystaný projekt hledá kupce.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT