VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DENISA HOLAJOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Boj o luxusní jídlo: V metropoli se o něj perou internetové řetězce

V internetových supermarketech se odehrává souboj o zákazníky, kteří si potrpí na kvalitní potraviny. Anebo prostě rádi konzumují značkové jídlo, které se v běžných řetězcích neprodává. O tuto klientelu teď soupeří dva silní online prodejci potravin Košík.cz a Rohlík.cz, kteří se spojili se dvěma velkými konkurenty na zdejším trhu.

Politici: Ke stavbě obecních bytů přizveme i soukromníky

/VIDEO/ Vybudujeme stovky bytů, či dokonce tisícovku ročně. Tak znějí předvolební sliby většiny kandidátů pro podzimní komunální volby v Praze. Kdo ale obecní byty postaví? Hlavní město? Městské části? Soukromí developeři?

Kauza Klamovka. Bytový komplex u parku přece jen vyroste

Investor přistoupil na dohodu, podle níž sníží výšku některých domů a kus území prodá městské části. Mělo by se tak dostat i na výstavbu školky, nebo tříd pro spádovou základní školu.

Nové stavební předpisy umožní změnu ateliérů na byty. Jejich hodnota stoupne

Majitelé takzvaných ateliérů, tedy nebytových jednotek využívaných často k bydlení, se už chystají na podzim, kdy má začít platit novela Pražských stavebních předpisů (PSP). Ta díky mírnějším požadavkům na dopad denního světla umožní rekolaudaci některých ateliérů na byty. Jejich hodnota tak stoupne přibližně o 10 procent.

IKEA otevře studio na Václavském náměstí o měsíc později

S mírným zpožděním, ale jako teprve druhé ve střední a východní Evropě, otevře na Václavském náměstí pop-up studio IKEA. Oproti klasickým modrým obchodním domům sice obsadí výrazně menší prostory, zato nabídne nakupování v designově vyladěném interiéru. Původní termín se kvůli stavebním pracím posunul o několik týdnů na druhou polovinu září.

Nová sídliště jsou rájem internetových supermarketů

Do míst, kde developeři zapomněli na občanskou vybavenost a nejbližší samoobsluha je kilometr daleko, se o to víc sjíždějí auta s logy e-shopů. V budoucnu se možná setkáme i s „lednicemi“, v nichž si cestou z práce vyzvedneme objednaný nákup.

Zástavba žižkovského nákladového nádraží je opět blíž skutečnosti

Chystaná proměna nákladového nádraží Žižkov poblíž Basilejského náměstí v Praze dostává konkrétnější obrysy. Developer Central Group předložil rezidenční projekt své Parkové čtvrti k posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Mezi roky 2020 až 2025 má zde vyrůst 1650 bytů, šestitřídní mateřská škola a několik obchodů, kaváren či restaurací v přízemí bytových domů. Parkovací stání a garáže sahající až do tří podzemních podlaží mají pojmout na 1770 automobilů, vyplývá z projektu.

Jde o průkopnickou věc, říká k výškové regulaci tvůrce Metropolitního plánu

/ROZHOVOR/ Způsob regulace výšek domů v Metropolitním plánu se ještě může změnit, připouští Ondřej Boháč, ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který je zpracovatelem nového územního plánu.

Metropolitní plán skrývá tikající bombu. Radnice brojí proti výškové regulaci

/INFOGRAFIKA/ Připomínky k návrhu Metropolitního plánu, které bylo možné zasílat na magistrát do čtvrtka, naznačily, o co se svede v příštích dvou letech největší bitva. Tikající bombou jsou pravidla týkající se výšky nové zástavby. 

Podívejte se, jaké výhrady mají městské části k Metropolitnímu plánu

/INFOGRAFIKA/ Nepřehlednost, možná výstavba budov převyšující okolní domy, nedostatečná ochrana současných sídlišť. To jsou opakující se výtky, které v těchto dnech přicházejí na magistrát coby pořizovatele nového Metropolitního plánu. Co se které městské části nelíbí, a co naopak požaduje, najdete v infografice. Více se pak dozvíte ve čtvrtečním tištěném vydání Pražského deníku.

Městské části mají desítky výhrad k návrhu Metropolitního plánu

/INFOGRAFIKA/ Nepřehlednost, možná výstavba budov převyšujících okolní domy, matoucí pravidla pro rozvoj rekreačních území, nedostatečná ochrana současné podoby sídlišť. To jsou opakující se výtky, které v těchto dnech přicházejí na magistrát coby pořizovatele nového Metropolitního plánu. Návrh klíčového dokumentu pro další rozvoj Prahy pro něj připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

DBK bez bytové kultury? Ikona na Budějovické se mění v běžný obchoďák

Místo, kde stávaly fronty na nábytek a vybavení domácnosti, připomíná už jen název. Nyní prochází slavná pražská budova další rozsáhlou rekonstrukcí a zaměřuje se spíše na gastro a další služby.

Kanceláří letos přibude nejvíce od krize. Developeři staví spekulativně

V Praze teď vyrůstají nové kancelářské budovy stejně rychlým tempem jako v předkrizovém roce 2008. Developeři se vzhledem k aktuální poptávce firem neobávají, že by po dokončení mohly zůstat nepronajaté, a tak ve velkém zahajují výstavbu takzvaně spekulativně, bez předem dojednaného nájemce.

Radnice jedenáctky nabízí startovací byty v Opatově za komerční nájemné

Nedostatek cenově dostupných bytů a blížící se komunální volby vedou některé politiky k oprášení myšlenek na výstavbu obecních bytů k nájmu. Aktuální případ původně startovacího bydlení pro mladé Zahrady Opatov na Praze 11 ilustruje, čeho se vyvarovat.

Protesty, odvolání a petice. Nové bytovky ruší vilovou zástavbu

Klidné vilové čtvrti se starší zástavbou patří k nejvyhledávanějším adresám. Koupit si tady dům ale dnes představuje skutečný luxus. Toho jsou si vědomi i developeři, kteří se na tyto lokality zaměřují a nabízejí namísto domů aspoň komfortní byty.

Náměstkyně Kolínská jde po krku tvůrcům Metropolitního plánu, byť byla u zrodu

/INFOGRAFIKA/ Náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Troj-koalice) jde po krku tvůrcům Metropolitního plánu. Dva dny před prvním veřejným projednáváním klíčového dokumentu pro další rozvoj Prahy vydala prohlášení, v němž zpochybnila jeho základní principy.

Stanici Nádraží Holešovice čeká proměna. Návrhy ukáže výstava

/FOTOGALERIE/ Architekti připravili návrhy budoucí podoby vestibulů a přilehlého okolí stanice metra v Holešovicích. Pražané si je mohou prohlédnout v jižním výstupu ze stanice.

Chuchli čekají velké změny. Vítek chce do závodiště napumpovat stovky milionů

Rodina realitního magnáta Radovana Vítka má rozsáhlé plány s dostihovým závodištěm ve Velké Chuchli. Po modernizaci za stovky milionů korun by se mělo stát jezdeckým areálem mezinárodního standardu. Záměrem je přitáhnout sem nové jezdecké disciplíny jako parkur či drezúru a také postavit nová ubytovací a volnočasová zařízení.

Vily versus sídliště. Co se městu prodraží?

/INFOGRAFIKA/ Vlastní příjmy a výdaje si většina lidí dokáže spočítat a s trochou vůle s penězi vyjde nebo i ušetří. Stejně tak architekti a developeři umí vypočítat cenu stavby a následného provozu domů. V případě rozvoje celé části města je však situace složitější. Nová výstavba může být poslední kapkou, v jejímž důsledku bude třeba posílit stávající infrastrukturu, energetické nebo dopravní kapacity. Jaký typ zástavby je pro Prahu nejnákladnější?

Bývalý pivovar v Nuslích změní podobu. Budou v něm byty, obchody i kanceláře

Neprostupné chátrající území někdejšího pivovaru v Nuslích čeká zásadní proměna. Památkově chráněné budovy projdou nákladnou rekonstrukcí. Chystá ji společnost Penta Real Estate.

Tovární čtvrti Prahy ožívají, nejnovějším přírůstkem je jinonická Waltrovka

/FOTOGALERIE/ Každých deset let jedna nová moderní čtvrť. Zhruba tak vypadala v metropoli výstavba v posledních dekádách. Podle chystaných záměrů by ale v příštích letech mělo být podobných projektů výrazně víc.

V Pařížské nejvíc letí kabelky od Vuittona. Butik utržil tři čtvrtě miliardy

Pražské výstavní třídě luxusu v Pařížské nadále dominuje francouzská značka Louis Vuitton. Její butik utržil podle propočtů firmy Deloitte ve fiskálním roce 2016 celkem 782 milionů korun. Zahraniční turisté a bohatá tuzemská klientela míří nejčastěji do Pařížské za proslulými kabelkami, ale také za šperky, hodinkami, módním oblečením a doplňky.

Zaměstnanci z kancelářských komplexů jedí rychleji, ale i zdravěji

V moderních kantýnách nahrazují omáčky s knedlíkem zeleninové saláty, těstoviny, grilované steaky i mořské plody. Zaměstnavatelé často stravování uvnitř administrativních areálů nabízejí jako benefit. Snaží se zlepšit služby.

V Praze se loni prodaly dvě stamilionové vily. Nejdražší byty jsou v centru

/FOTOGALERIE/ Téměř 112 milionů korun. Za takovou sumu se v Praze prodala nejdražší vila v uplynulém roce. Stojí ve Střešovicích v šesté městské části, stejně jako vila v Dejvicích, za kterou dal nový majitel rovných sto milionů korun. Dejvice a Bubeneč loni patřily k top lokalitám, pokud jde o samostatná sídla. Nejdražší byty se podle údajů v katastru nemovitostí prodávaly v samotném centru na Starém Městě a Josefově.

Metropolitní plán odsoudí k zániku naše kolonie, bojí se zahrádkáři

Mají se lidé, kteří desítky let opečovávají záhonky v pražských zahrádkářských koloniích bát o svoji další existenci? Podle občanského spolku Arnika odsuzuje návrh Metropolitního plánu tyto ostrůvky zeleně k zániku. Zpracovatel plánu, pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), naopak tvrdí, že osady bere jako fenomén, který je třeba chránit.

Pražští radní: Stavba hotelu Ritz-Carlton má zelenou

První luxusní hotel Ritz-Carlton v Česku, který do konce roku 2022 otevře u Staroměstského náměstí, nabídne zhruba 90 pokojů. Investor chystané proměny osmi historických domů mezi ulicemi Železná, Celetná a Kamzíková přislíbil městu, že zde zároveň vybuduje 26 bytů k pronájmu. Zachování funkce bydlení je totiž jednou z podmínek ochrany památek UNESCO.

Ostraha nákupních center: místo lidí hlídají zloděje také drony

/INFOGRAFIKA/ Zvýšení rizika útoku na takzvané měkké cíle, mezi které patří i obchodní centra, přináší vyšší nároky na jejich ostrahu, a tedy i na správu budov. Nedostatek personálu se bezpečnostní agentury snaží řešit moderními technologiemi.

Nové domy vedle paneláků. Pražská sídliště se zahustí

/INFOGRAFIKA/ Zakonzervovat, anebo zastavět? Místní obyvatelé panelových sídlišť bývají ostražití, pokud jde o výstavbu dalších bytových domů. Odborníci se ale v názorech liší. Návrh Metropolitního plánu v některých lokalitách se zahuštěním panelových sídlišť počítá.

Požár v Hostivaři dohašovali hasiči ještě v noci. Na místě měly stát nové domy

Hasiči likvidovali menší ohniska v hale a skladech ještě včera ve večerních hodinách. „Při kontrole haly v Hostivaři jsme objevili další skrytá menší ohniska požáru, která musíme dohasit,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Odpoledne hasiči hlásili, že v objektu objevili propanbutanové lahve a zasahují v dýchacích přístrojích. Na kontrolu vyjížděli i v noci a dnes ráno. Podle odhadů požár způsobil škodu za 45 milionů korun.

Byty v Praze jdou na dračku. Prostory pod bytovkami těžko hledají vhodné nájemce

/INFOGRAFIKA/ Nové byty jsou v Praze téměř nedostatkovým zbožím. Totéž ovšem nelze říct o komerčních prostorách v přízemí developerských projektů. Plánované obchody, restaurace, kavárny a další služby se často zabydlují velmi pomalu. Důvodem bývá vysoká cena za koupi či pronájem, ale také špatný odhad toho, co lidé v okolí potřebují.

Raketový růst cen pražských bytů naráží na strop. Bublina splaskne

/INFOGRAFIKA/ Nabídka nových bytů nepatrně roste, jejich ceny v minulých měsících přesto dál raketově stoupaly. Platí to pro Prahu a také pro některá města ve Středočeském kraji, kam míří ti, pro něž se stalo bydlení v metropoli těžko dostupným. Podle zpráv z trhu i statistiků ale poptávka v Praze mírně ochlazuje. Což by nasvědčovalo tomu, že ceny bydlení dosáhly vrcholu. S jistotou si to však nikdo zatím říct netroufne.

Mírnější pravidla mohou umožnit proměnu kanceláří na běžné byty

/INFOGRAFIKA/ Pražští radní se shodli na novelizaci Pražských stavebních předpisů (PSP). Zhruba po dvou letech jejich platnosti z nich má zmizet požadavek na povinné oslunění bytů. To vyvolávalo polemiky při vzniku normy, do PSP jej tehdy protlačilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Rusové kupují byty v novostavbách, Západoevropané míří do centra

/INFOGRAFIKA/ Britové či Italové preferují investice v historické zástavbě centra, ve starších domech v Praze 6 a na Smíchově. Naopak obyvatele s anglosaskými jmény lze například v žižkovských rezidencích spočítat na prstech. 

Novela stavebních předpisů. Radní mírní pravidla pro výstavbu bytů

Pražští radní se dnes shodli na novelizaci Pražských stavebních předpisů (PSP). Novela má zmírnit dosavadní požadavky na proslunění a osvětlení bytů, které developeři považují za přehnané.

Plán navrhuje rekreační území u Vltavy a Berounky

Kam budou chodit Pražané relaxovat? Kde vzniknou nové parky nebo sportoviště? I na tyto otázky dává návrh nového Metropolitního plánu odpovědi. Byť ne tak jasně formulované, jako je tomu u rozsáhlých ploch určených ke zcela nové zástavbě či přeměně nynějších brownfieldů.

Sdílené kanceláře jsou trendem. V Praze je lidé využívají stále častěji

/INFOGRAFIKA/ Práce z domova je pro poustevníky, trendem jsou sdílená pracovní místa. Těch v poslední době v Praze přibývá jako pomyslných hub po dešti. Slovo „hub“ je v tomto případě na místě, protože tak se sdílené prostory nazývají. Dalším názvem jsou takzvaná coworkingová centra.

Pivovary, lihovary a továrny se mění na nové byty

Někdy se odkazů minulosti developeři snaží co nejrychleji zbavit. Někdy vysloužilé objekty naopak dokážou dát i průměrnému projektu nádech výjimečnosti. Nejvíc se jich nachází v továrních areálech určených k nové zástavbě.

Historické budovy v centru Prahy se postupně mění v hotely

Více než 6,6 milionu cizinců a zhruba milion tuzemských hostů se loni ubytovalo v metropoli. To bylo podle Českého statistického úřadu o půl milionu lidí víc než v roce 2016.

Kauza Klamovka. Co zde nakonec vyroste: školka, nebo věžáky?

Pražský magistrát i radnice Prahy 5 řeší spor, který je dědictvím éry někdejšího starosty městské části Milana Jančíka (tehdy ODS). Za jeho vlády, končící rokem 2010, se změnil územní plán na parcelách v těsném sousedství parku Klamovka tak, že namísto sportovišť či mateřské školy tu mohou stát novostavby s více než stovkou bytů. 

V Praze jsou kanceláře plné. Zaměstnanci sdílejí místa

/INFOGRAFIKA/ Firmy obsadily největší plochu za posledních deset let. Developeři se snaží dohánět poptávku hlavně v Praze 4, 5 a 8. 

V Praze se nestaví unikátní stavby, říká sdružení pro architekturu

Být pozitivním hlasem pro kvalitní architekturu a stavební rozvoj metropole. Takový je hlavní cíl Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které založil největší pražský bytový developer Central Group. Ke spolupráci se mu podařilo sezvat české renomované architekty Josefa Pleskota, Zdeňka Fránka či Pavla Hniličku.

Jedy v zemi komplikují proměnu průmyslových zón na bydlení

Developeři v posledních letech skupují hektary bývalých průmyslových areálů, na jejichž místě pak chystají výstavbu bytů. Pozemky tam bývají sice levnější, někdy ale skýtají překvapení v podobě ekologických zátěží. Jaké úsilí si vyčištění od jedovatých látek po dřívějších továrnách vyžádá, nelze dopředu najisto určit.

Na nevyužitém pozemku za magistrálou roste moderní kancelářský komplex

Poblíž hlavního nádraží a kampusu Vysoké školy ekonomické (VŠE) roste moderní kancelářský komplex Churchill. Jde o zatím druhý komerční projekt investiční skupiny Penta v samotném centru Prahy. Prvním, už hotovým, je nedaleké Florentinum vedle Masarykova nádraží. Tam Penta chystá i svůj další počin podle návrhu slavné architekty Zahy Hadid.

Ceny bytů v Praze loni rostly nejrychleji z měst Evropské unie

/INFOGRAFIKA/ Podle nejnovějších dat evropských statistiků zdražily domy a byty v Česku loni ve 3. čtvrtletí meziročně o 12,3 procenta. V celé unii to přitom bylo o necelých pět procent.

Místo hotelu vyrostou v BB Centru byty a obchody

Developerská firma Passerinvest group ustoupila od plánované výstavby hotelu s konferenčním centrem v michelském BB Centru. Namísto hotelu vznikne výrazně nižší bytový dům, který má zahrnovat stovku bytů k pronájmu o dispozicích 1+kk až 4+kk. Passerinvest kvůli projektu v minulých letech čelil protestům jak občanských sdružení, tak i nevoli ze strany vedení Prahy 4. 

Začíná boj o zákazníky. V Praze se otevře další outletové centrum

/INFOGRAFIKA/ Mezi současným a budoucím outletovým centrem v Praze, které se otevře na konci dubna, začíná bitva nejen o zákazníky. Stávající Fashion Arena ve Štěrboholech a nový Prague The Style Outlets v Ruzyni už nyní soupeří o zastoupení značek ve svých prodejnách.

Půjčky na bydlení loni dosáhly rekordu. Zájem Čechů o úvěry stále roste

Lidé si loni půjčili na bydlení rekordních 285 miliard korun. Banky sice sjednaly o něco méně hypotečních úvěrů než v roce 2016, zato ale ve stejném objemu peněz. Což je dáno tím, že se domácnostem dařilo a byly ochotné se víc zadlužovat a také stoupala cena nemovitostí.

Bydlení pro tři miliony Čechoslováků. Výstava představuje fenomén sídlišť

V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze je do 20. května k vidění výstava mapující historii tuzemských panelových sídlišť. Očekávaná expozice uzavírá pětiletý projekt Paneláci, který sledoval 73 sídlišť z hlediska architektury, urbanismu, složení jejich obyvatel a možností památkové ochrany.

Developeři lákají na zeleň. Realita často mísí odstíny šedi

Kvetoucí domy jsou často vábničkou na koupi bytu, která však přežije pouze do první zimy. Developer by měl předat funkční zahradnický systém, pak už je péče o zeleň na majitelích a správcovské firmě. 

Největší stavební ruch aktuálně panuje v Praze 5

Cihlové byty se obchodují nejvíc v Praze 3, paneláky v Praze 4. Byt změní majitele v průměru po patnácti až dvaceti letech

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT