VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BENEDIKT LEDERER

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Michal Lukeš: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Zatímco jako kluk byl Michal Lukeš fascinován Národním památníkem na Vítkově, dnes coby ředitel Národního muzea vytváří jeho budoucnost. Ostatně celý Žižkov je blízký jeho srdci, jelikož v něm strávil dětství. Dnes se rád vydává na procházku do Krče nebo Uhříněvsi.

Praha chce přesunout radnici. Nahradí ji muzeum, či hotel?

Praha - Nová radnice v centru metropole je dle primátorky zastaralá. Všichni úředníci se mají sestěhovat do jedné budovy, jejíž umístění město nyní hledá. Budoucnost současného magistrátu tak zatím není jasná.

Okolí metronomu zkrášlí umění. Město rozhodne, jak

Praha - „Frontu na maso" vystřídalo kyvadlo. Jinak se místo bývalého Stalinova pomníku příliš neměnilo. Nyní se na magistrátu zvažuje uspořádání mezinárodní umělecké soutěže na úpravu lokality.

Nápad s prodloužením metra na letiště zatím budí rozpaky

Praha - Otevření diskuse kolem možnosti dovést metro na Ruzyni zatím neznamenají nic konkrétního. Dál pokračují přípravy na budování železnice. Bude se do Ruzyně jednou jezdit na letiště metrem? Tahle otázka, zdánlivě vyřešená již před lety zápornou odpovědí, znovu vyvstala v plné aktuálnosti. Objevila se v souvislosti s pokynem, který primátorka Adriana Krnáčová (ANO) předala expertům z Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Praha chce dlouhé autobusy. Podle zákona však na silnice nesmějí

Praha - Cestujících jedoucích autobusy na letiště přibývá a současná kapacita nestačí. Praha proto zvažuje koupi prodloužených vozidel, která mají větší kapacitu. Problémem je, že podle zákona nesmějí v Česku na silnici, pokud nemají výjimku.

Konec vedra v Praze. Město plánuje zahrádky a fontány

Praha - Málo stínu, zato vysoké teploty. Tak vypadá léto v Praze. Metropole by proto tento rok měla dát do kupy plán, jak vedru čelit. Zvažuje vybudování nové zahrádkářské kolonie nebo stavbu fontán v ulicích.

Zmizí kýčovité sochy z ulic? Praha uvažuje o obludáriu

Praha - Ulice metropole se mohou zbavit uměleckého kýče. V úvahu totiž připadá, že je město sveze na jedno místo a vytvoří přehlídku špatných děl.

Večírky u muzea i více semaforů. Tak má vypadat „polidštění“ magistrály

Praha - Na konci června Pražané zjistí, jak se zlepší magistrála i její okolí. Počítá se s mejdany, lavičkami, více přechody a možná i novou denní autobusovou linkou.

Praha začne do tří let stavět byty s levným nájmem

Praha - Hlavní město se stane developerem. Postaví totiž byty s nízkým nájmem. V první fázi vznikne až 500 takových příbytků. Celkem by jich ale město mohlo vytvořit ještě třikrát tolik, což by mělo vliv i na ceny komerčního nájemného.

Milena Kalinovská: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - S uměním je spojena nejen její práce, ale i oblíbená místa. Ředitelka sbírky moderní a současného umění Národní galerie Milena Kalinovská má odnepaměti na stole fotografii pořízenou zpoza okna významného pražského ateliéru. Pohled ráda věnuje i vinohradskému sadu nebo železničnímu mostu na Výtoni.

Transgas je prozatím zachráněn před zbouráním

Praha -  Příznivci komplexu budov Transgas na Vinohradech mají ještě naději, že stavba nakonec nebude zbourána. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nařídil přezkoumat, zda bylo správné, když nebyl Transgas prohlášen za památku.

Březina zůstává na radnici. V kauze dotací má být svědkem

Praha - Minulý týden byl vlivný pražský politik Karel Březina přiveden policií v poutech. V tu chvíli opozice žádala jeho rezignaci na post zastupitele. Nyní se zdá, že ve všech svých funkcích zůstává.

Konec odpudivých podchodů. Čeká je výrazná proměna

Praha - Ještě letos se má zlepšit vzhled pěti podchodů, více než dalších třicet by se mohlo dočkat proměny v budoucnu. Nové cesty pod povrchem už by vznikat neměly.

Petřínská alej dostane jméno. Připomene oběti totality

Praha - Zhruba 120 metrů dlouhý prostor na úpatí Petřína se dočká svého jména. Stejně tak i několik dalších ulic na okrajích Prahy. Postupně však docházejí místa pro výrazné historické postavy.

Zákulisní hráč Březina má další problém. Ve středu si ho odvedla policie

Praha - Vlivný pražský politik Karel Březina (ČSSD) byl ve středu zadržen při policejních raziích. Pražští zastupitelé nyní navrhují odstoupení Březiny z magistrátních funkcí.

Praha 1 chce v centru omezit nástupce segwayů

Praha - Po letech bojů se podařilo Praze 1 prosadit zákaz vozítek segway v centru. Místo nich však přišly koloběžky s motorem, které sice nemohou jezdit po chodníku, ale v pěší zóně způsobují problémy. Městská část chce proto potíže vyřešit zákazem bicyklů v centru, proti čemuž protestují cyklisté.

O konečné proměně Štvanice se rozhodne do léta

Praha - Hlavní město chce zkrášlit ostrov mezi Holešovicemi a Karlínem. Do léta by mělo město rozhodnout, zda lokalitu předělá podle návrhu, který před více než třemi lety uspěl v architektonické soutěži.

Proletí se epopej na západ? Chicago má zájem o Muchovo dílo

Slovanskou epopej si v Tokiu prohlédly za dva měsíce statisíce lidí. Velký zájem tak možná nalákal chicagský Institut umění, který minulý týden zaslal Praze žádost o zapůjčení díla. Podle města záleží na tom, v jakém stavu bude dílo po výstavě v Japonsku.

Šanghaj bude sestrou Prahy. Odstranit bod o jednotné Číně z dřívější smlouvy se opozici nepodařilo

Praha - Česká metropole se stane sesterským městem Šanghaje. Na rozdíl od dřívější smlouvy s Pekingem politici vypustili potupný bod o jednotné Číně. TOP 09 se ho nepodařilo dodatečně odstranit z dřívější smlouvy.

Déčko může vznikat nejdříve směrem k centru

Praha - Jestliže bude mít metropole problém získat potřebné krčské pozemky pro stavbu metra D, mohl by se tunel razit směrem na Vinohrady místo k Písnici. Úvahu šéfa dopravního podniku kritizují opoziční zastupitelé.

Praha zvažuje odvolání šéfa pražských strážníků

Praha - Na městskou policii se na magistrátu množí stížnosti a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je nespokojená s jejím fungováním. Hlavně pak s šéfem pražských strážníků Eduardem Šustrem, na kterého si na magistrátu stěžují i jeho podřízení. Podle informací Pražského deníku už se na magistrátu několik týdnů zvažuje Šustrovo odvolání.

Labyrintem úřadu provede Pražany mobilní navigace

Praha - Konec bloudění při cestě za úředníkem. Praha ještě letos nabídne mobilní aplikaci, která poslouží jako navigace ve Škodově paláci, kde sídlí magistrát.

Pryč se špínou. Město chce vyčistit přírodní koupaliště

Praha - Kvalita vody se prý výrazně zlepší. Už příští rok dojde na první ze série opatření, která zřejmě zamezí znečištění a zlepší podmínky pro koupání Pražanů.

Promenáda i amfiteátr. Vítkov se promění před očima

Praha - V blízkosti Žižkovy sochy život nepulzuje. Nový vítr pražské dominantě vdechne ambiciózní projekt, na němž už se na magistrátu pracuje.

Novým metrem D se lidé svezou nejspíš už za osm let

Praha - První cestující nastoupí na novou linku podzemní dráhy pravděpodobně v roce 2025. Podle schváleného plánu výstavby se ovšem svezou jen z Pankráce do stanice, vzdálené necelý kilometr.

Zoo zdraží parkování. Chce prý omezit dopravu v Troji

Praha - Za dva týdny se o 100 korun zvedne cena za parkování u druhé nejoblíbenější turistické atrakce v hlavním městě. Využijí návštěvníci více hromadnou dopravu?

Jak na smog? Praha se chystá omezit dieselové motory

Praha - Magistrát připravuje opatření, jimiž chce zakročit vůči špatnému ovzduší. Mimo jiné se vážně zvažuje omezit vozy s dieselovým motorem.

Nahradí nová lávka vytížený přívoz mezi Karlínem a Holešovicemi?

Praha - Konečně běží architektonická soutěž na podobu nového potřebného spojení Prahy 7 a 8. To je ale jen první krok. Výstavbu mohou zbrzdit spory politiků.

KRÁTCE: Laboratoř nabízí zdarma test na cukrovku

Praha – Bezplatná vyšetření krve k určení hladiny glukózy a celkového cholesterolu nabízí zájemcům až do pátku 21. dubna nově otevřená odběrová místnost v přízemí novostavby přímo u zastávky městské dopravy Poliklinika Modřany – asi 300 m od samotné polikliniky.

Pražský labyrint podchodů hrůzy: lidé v nich prý brzy přestanou bloudit

Praha - Zpravidla patří k těm nejodpudivějším a zároveň i nejtemnějším místům ve městě. Má se to změnit. Začne se na Vltavské.

Lávka na Vyšehradské skále pomůže chodcům i cyklistům

Praha - Opatrné vyhýbání pěších a jezdců na kolech v tunelu Vyšehradské skály by mohlo skončit. Praha plánuje vybudovat kolem masivu dopravní řešení.

Praha 2 by mohla odkoupit roubenku, u níž mají být byty

Praha - Zahradu historické roubenky v Nuslích může zaplnit nový bytový dům. Praha 2 se v prosinci roku 2015 zavázala, že pokud investor do roka nesežene potřebná povolení, zkusí stavbu i s pozemkem odkoupit. Peníze na to má a investor prodej nevylučuje.

Piráti navrhují víc stojanů na kola, Praha 1 to odmítá

Praha - Zanést do připravovaného územního plánu zamýšlené cyklostezky a dát do ulic víc stojanů na kola, hlavně pak do středu města. To mimo jiné navrhují Piráti ve své koncepci cyklistiky, kterou včera představili. Víc cyklistů v centru však nechce Praha 1.

Umělecké kýče plní ulice. Praha dá miliony na nová díla

Praha - Do konce dubna radní schválí, aby každý rok šla dvě procenta z investic magistrátu na umístění umění do ulic. Pravidla, podle nichž bude město postupovat, má exkluzivně k dispozici Pražský deník.

Sny o vilách za Prahou si lidé splnili. Teď jsou plné školy a silnice

Praha - Venkovskému bydlení dává mnoho lidí přednost před ruchem velkoměsta. Proto také za poslední čtvrtstoletí vzrostl počet obyvatel Středočeského kraje. Zvláště v blízkém okolí Prahy. Touha po vlastním domu mimo jiné stojí za přeplněnými školkami i zhoršeným ovzduším.

Město připravuje manuál na spolupráci s developery

Praha - Když v hlavním městě developer staví v Praze nové bydlení, často se domlouvá s městskou částí, zda ji má postavit školku či darovat peníze. Jde o kompenzaci za příliv nových obyvatel, kteří lokalitu zatíží. Zatím neexistují žádná celopražská pravidla, což je problém. Měl by proto vzniknout manuál, jak spolupracovat s developery.

Odborník: Praze pomůže, když zakročí proti vozům bez filtrů

Praha - Kromě nízkoemisní zóny by pražskému ovzduší pomohlo zejména zakročení proti autům, která mají odstraněný povinný filtr pevných částic. To tvrdí dopravní odborník Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat.

Stará auta v centru? Zákaz se dotkne tisíců řidičů

Praha - Metropole znovu oprašuje plán zavést nízkoemisní zónu. Nejen staré škodovky a trabanty by si tak do centra Prahy už nezajely. Zákaz by se týkal tisíců neekologických vozidel.

Autobusový okruh? Bez vjezdu do tunelů to nejde

Praha - Zatímco v budoucnu by měly rušné čtvrti propojovat tramvaje, nyní by mohly jejich místo zaujmout autobusy. Aby se ještě zrychlila přeprava mezi jednotlivými částmi metropole, musely by však autobusy do tunelů městského okruhu, což má odpůrce.

Zimních stadionů je jak šafránu. V plánu jsou však hned čtyři nové haly

Praha - Hokej je český národní sport, hlavní město se však potýká s nedostatkem stadionů, kde by mohli mladí hráči trénovat. Situace by se však měla v následujících letech zlepšit. Uvažuje se o vzniku až čtyř nových hal.

Praha plánuje tramvajový okruh. Spojí rušné čtvrti

Praha - Ulevit přeplněnému středu města a zrychlit cestování mezi rušnými částmi Prahy mají nové tramvajové trati. Koleje v místech, kde dosud nikdy nebyly, by měly utvořit okruh kolem metropole.

Zase odklad: Garáž u Blanky se otevře nejdříve v létě

Praha - Pražští řidiči mají smůlu. Slibovaná podzemní parkoviště u tunelového komplexu se na jaře neotevřou. Letenští se dočkají nejdříve v létě, Dejvičtí až na konci roku.

Konec starých aut v centru. Město zvažuje zavedení nízkoemisní zóny

Praha - Vedení metropole plánuje, jak bojovat se smogem. Opět tak otvírá otázku, zda zakázat neekolgickým autům vjezd do širšího centra.

Na náplavce plánují hotel či byty. Vykoupí město pozemek?

Praha - Na smíchovské náplavce u železničního mostu má vyrůst hotel. Nyní jsou ve hře i byty. S nimi nesouhlasí Praha 5 a náměstkyně primátorky Petra Kolínská, která navrhuje pozemek vykoupit.

Krátkodobé pronájmy bytů? Praha chce říct ne

Praha - Místo hotelů nyní využívá řada turistů možnost sdíleného bydlení, které nabízejí služby, jako je Airbnb. Praha hodlá toto sdílení domácností omezit. Tratí totiž miliony.

Rozhodnuto! Malostranské náměstí bude patřit pěším

Praha - Méně aut, více kultury, fontána i srovnání chodníků s vozovkou. Tak by mělo za pár let vypadat Malostranské náměstí. Místo tak začne patřit více lidem než vozidlům.

Praha má plán, jak vyhnat kamiony z Jižní spojky

Praha - Magistrát už má dvě varianty, jak omezit kamiony na svém území. Radikálnější řešení počítá se zákazem vjezdu na Jižní spojku. Takový krok kritizuje Středočeský kraj. Podle sdružení dopravců pak hrozí ucpání Prahy a středních Čech.

Poslanci mají nápad, jak vrátit auta na Malostranské náměstí

Praha - Vozy ústavních činitelů by se mohly vrátit na náměstí poblíž Parlamentu. Umožnila by to část návrhu na zabezpečení sněmovny. S návratem aut nesouhlasí magistrát.

Soumrak pražských skládek. Dočkají se zeleného kabátu?

Praha - Městská část Praha 5 řeší budoucnost rozsáhlé motolské skládky. Ještě není jasné, zda ji po sanaci překryje tráva, stejně jako se s tím počítá v Ďáblicích.

Parkovací místa pro všechny: pomůže jejich sdílení?

Praha - Modré zóny by mohly fungovat i jinak. Pokud by obyvatel Prahy 7 autem odjel, mohl by nabídnout parkování na sedmičce komukoliv jinému. Otázkou zůstává, zda je to možné i v české metropoli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT